BURGERLIJKE STAXD Dia GEMEENTE TEXEL. BüRGEltLIJKE STAXD DER GESEKSTE ANNA PAULOWXA Woensdag werd voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam behandeld, de zaak van den conducteur E. B. F. Dikkens den dief der aangeteekende brieven en pakjes. 19 getuigen werden gehoord. Do beklaagde deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Hij deelde mede, dat hij te Harmeien, waar het kermis was, en de trein op een andere moest wachten, die 20 minuten later kwam, gelegenheid had gehad om met eenige kennissen »de kermis" op te gaan en «verscheidene glazen bier en ook eenige bittertjes" had gebruikt, waardoor hij in een min of meer opgewonden toestand was geraakt. Toen de trein van Harmeien vertrokken was had hij, die alleen belast was met het vervoer van goederen voor de ex peditie van Gend en Loos, toevallig het brievenpak ontdekt en daaruit de brieven en pakjes met geldswaarde, zich toe- geSigend. Hoe hij er toe gekomen is, begrijpt hij zelf niet evenmin is hij er van bewust, de zegels van de pakketten te hebben verbroken. Toen hij de hand in de brievenzak stak, heeft hij alleen de papieren omslagen der pakketten verscheurd, zonder bemerkt te hebben dat ze met zegels waren gesloten. Telkens doet de herinnering aan vrouw en kinderen, die hij even als zichzelven zoo diep ongelukkig heeft gemaakt, hem in luide snikken uitbarsten. Hij geeft op, eene goede betrekking gehad te hebben, in dienst van van Gend en Loos, daar hij f2.25 per dag verdiende. Een conducteur van denzelfden trein, die reeds 8 jaar met hem bevriend was en van aandoening nauwelijks spreken kon, verklaarde, dat hij wel had opgemerkt, dat Dikkens eenigszins gejaagd en opgewonden, en geheel an ders dan gewoonlijk was, en dat wel reeds vóór dat de trein Harmeien had bereikthij constateerde voorts, dat de brie venzakken zooals gewoonlijk waren nedergelegd in een bagage wagen en zonder geleide werden vervoerd Dikkens was dan ook volstrekt niet met het toezicht belast. Na het plegen van het feit (zoo verhaalde de bekl. verder) is hij medegereisd tot Rotterdam, en van daar den volgenden dag over Breda naar Brussel, vanwaar hij wederom naar Breda is teruggekeerd, altijd nog als conducteur der expeditie van Gend en Loos. Hier echter is de angst, die hij reeds van den beginne koesterde, toegenomen, zoodat hij zoowel de dia manten als de bankbiljetten, die hij niet bij zich durfde houden, heeft begraven aan de Valkenberg en die plaats met een steen gedekt, opdat hij die later zou kunnen terugvinden. Daarna heeft hij nog een week gereisd in zijne betrekking. Na verloop van dien tijd, toen er meer over de zaak werd gesproken, en hij bemerkte dat men hem verdacht hield, werd hij zóó bevreesd voor ontdekking, dat hij besloot de wijk te nemen naar Londen. Na te Breda de ontvreemde gelden weder te hebben opgegraven, is hij naar Parijs vertrokken, daar hij meende dan niet ver van Londen verwijderd te zijn. Te Parijs heeft hij plaatsge nomen naar Londen. Bij zijn vertrek uit Calais met de boot naar Dover, werd hem zijn naam gevraagd, dien hij naar waarheid opgaf. Op de boot bekroop hem dientengevolge zoo danig de vrees, dat men reeds naar Dover zou kunnen hebben getelegrafeerd, dat hij het pakje, waarin de diamanten en 40 bankbiljetten van f1000, in zee wierp, zoodat hij p. m. f 5000 overhield. Te Dover echter werd zijn vrees niet verwezenlijkt bij ging naar Londen en bleef in die stad «die hij dacht dat 2maal zoo groot was als Amsterdam, maar die wel lOOmaal zoo groot is," gedurende 5 dagen rondzwerven, zonder huis vesting, zonder een woord Engelsch te verstaan en dikwijls zonder eten, daar hij zich niet verstaanbaar wist te maken. In wanhoop kocht hij een pistool, om zich van het leven te berooven, hetgeen hij thans betreurd niet gedaan te hebben. Een beambte bij een der vele stations, die toevallig een weinig Duitsch verstond en aan wien hij zijn verlangen te kennen gaf om naar Amerika te gaan, beduidde hem dat hij dan eerst naar Liverpool moest reizen en vandaar verder per stoomschip. Hij nam derhalve plaats naar Liverpool, waar hij weder in denzelfden ellendigen toestand verkeerde als te Londen. Dagen en nachten achtereen zwierf hij rond, tot hij eindelijk een nachtkwartier vond, waar hij zijn intrek nam en waar hij den volgenden dag door Mr. van Doesburch, commissaris van politie te Amsterdam, werd gevonden. De bijzonderheden zijner arrestatie, hoe hij zich liet overreden om vrijwillig mede naar Holland terug te komen, hebben wij indertijd reeds medege deeld. De president, en ook de leden der rechtbank, trokken eenigszins in twijfel, de waarheid van zijn opgaven, vooral ook zooveel betreft het overboord werpen der diamanten en bankbiljetten; zij meenden ook, dat uit al zijne handelingen pleit, dat de bekl. wel degelijk met overleg de diefstal had 'gepleegd. Ernstig werd hij aangemaand om de volle waarheid te zeggen en zijn gemoed te ontlasten, waardoor toch do mo gelijkheid bestond om de geleden schade te herstellen. De bekl. hield vol, dat hij de geheele waarheid had gezegd en dat «al moest hij op het oogenblik sterven" hij niet anders kon zeggen dan hij had gedaan. Mr. P. Verloren van Themaat, substituut officier van justitie, zal Dinsdag a. s. ten 1 ure zijn requisitoir nemen. De Sc/il. Ztg. bracht onlangs een prachtig verhaal van een gevecht met zeeroovers, dat het schip //Coriolan", van Botnbay komende, had doorstaan. Het verhaal heeft de rondte gedaau door de Europeesche pers eu daar komt nu genoemd schip Zondag 11. te Bremen binnen en zijn kapitein verklaart, dat het bericht over de zeeroovers van de eerste tot de laatste letter verzonnen is. Een zeker ongepaste aardigheid van den berichtgever van genoemd blad, die daar door vele belanghebbenden in niet geringe onrust heeft gebracht. Uit Frankfort schrijft men, dat het publiek daar eiken dag minder geneigd is Hollandsch zilvergeld in betaling te nemen. Bakkers en slagers hebben reeds herhaaldelijk ge weigerd, deze muntspecie aan te nemen en ook de arbeiders willen zich daarmede niet laten betalen. Zelfs op de markt kunnen de Hollandsche rijksdaalders niet zonder verlies aan gebracht worden. Men wil daarvoor slechts 2 ff. 27 kr. geven. Men meldt uit Parijs dd. 5 dezer De correctioneele rechtbank heeft Jourdan, een apothekersleerling, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een brief schreef aan graaf Bismarck, waariu hij dezen met den dood dreigde indien de Rijkskanselier hem geen 40,000 francs zond. Voor het gieten der nieuwe klok van den Dom te Keulen, die 500 centenaars moet wegen en uit door den Duitschen keizer ten geschenke gegeven veroverdeFransche kanonnen gegoten zal worden, zijn 22 inschrijvingen inge komen, voor het ineerendeel uit Duitschland. maar ook uit Oostenrijk, uit Italië en zelfs uit Frankrijk. Aanvankelijk is het bericht in omloop gebracht, dat de klok binnen de muren van Keulen zou moc-ten gegoten worden., omdat de poorten der stad te nauw zouden zijn om de klok binnen te voeren. Dit bericht echter schijnt niet juist te zijn; wel daarentegen moet de vraag te berde gebracht en nog niet beslist zijn, of een spoorwagen en de spoorwegbruggen, welke de klok zou moeten passeeren, iu staat zijn om liet gewicht der klok te dragen. Men vermoedt, dat het door deze en dergelijke onderhandelingen met de bij de zaak betrokken gieterijen nog wel twee maanden duren zal, voordat men tot het gieten der klok kan overgaan. Eenige jaren geleden zeide een Engelschman, de heer Bes- semer, stoombooten te zullen bouweu van een zoodanige con structie dat passagiers tusschen Dover en Calais, welke op die booten hun overtocht zouden doen, geen last hoegenaamd van de zeeziekte zouden hebben. Dit gezegde werd echter niet bewaarheid, want de booten werden gebouwd en in de vaart gebracht, doch de passagiers werden even ziek als altijd. Thans echter wordt volgens een nieuw plan van den heer Bcssemer een groot stoomschip gebouwd, dat de passagiers zonder vrees voor zeeziekte in een uur van Calais naar Dover en vice-versa zal brengen. Al is de zee nog zoo hoog, al rolt het schip nog zoo. hevig, de passagiers zullen lachend en pratend in een hangende salon zitten en van onpasselijk heid geen spoor ontwaren. Als het plan nu gelukt, zal de heer Bessemer het lied waar maken dat Brittannië ruler of the vjaves is. Eenige jachtliefhebbers in Frankrijk waren dezer dagen aan een vroolijken maaltijd gezeten. Een hunner staat be kend als de grootste blagueur. Het gesprek viel op het feit, dat deze als franc-tireur tijdens den oorlog in het land was gekomen. Dit bracht C.den bluffer, in herinnering een buitengewoon avontuur, dat hem in de nabijheid was over komen. Algemeene aandrang om de historie te kennen. //Het was (zoo begon de verhaler toen) een sombere en koude November-dag. //Ik was alleen, in een boschje in hinder laag liggende, met een revolver met zes loopen in de rech terhand. Ik wachtte een vijandelijk detachement, maar ik wist niet uit hoeveel man liet zou bestaan. Op eenmaal hoor ik hen naderen. Ik los mijn zes schoten een somber stilzwijgen volgt op den knal. De maan verlichtte plotse ling de plek en ik bemerkte zeven lijken. //Zeven lijken, met een zes-loops-pistool vroeg een der toehoorders. //Zeer zeker; de ongelukkigen waren van de landweer. Zij waren allen gehuwd en een hunner was van vreugde dood gebleven, toen hij zijn schoonvader zag vallen De equipage van de Lavina is door de inboorlingen der Zuidzee-eilanden vermoord. De Fransche minister van marine heeft een zeer ge wichtig besluit genomen in zake de voeding der bemanning- van de schepen op zee. De Hollandsche kaas zal namelijk vervangen worden door de sardine a 1'huile. Men zegt dat dit voedzaam, dadelijk ten gebruike gereed, zeer lang bewaard I worden en gemakkelijk te vervoeren is. Bovendien is de maat regel zeer in het voordeel der Fransche visscherijen. Als dominé Jarnieson, van Glasgow, een even goed prediker als voetganger is, heeft zijne gemeente reden tot tevredenheid. Onlangs isziju eerwaarde, met een ransel van 13 kilo gewicht op den rug, in 18*- dag van Edinburg naar Londen gewandeld, dat is 4-21 Engelsche mijlen, ongeveer 140 uren. Een liefdesdrama Over een tragisch en romantisch voorval bij Gc-rsau in Zwitserland, deelt de Band het vol gende mede //Gedurende den laatsten winter woonde te Zurich, in het hotel //Bellevue" eene Amerikaansche weduwe, mrs. lluse, met hare twee dochters. De oudste van deze, Nelly, 18 jaar oud, verwekte wegens hare zeldzame schoonheid, al gemeene bewondering. Te Zurich studeerde gelijktijdig een 21 jarige Pool, Sigmund Glattsteru genaamd, de zoon van een rijk koopman uit Warschau. De vurige Pool ontbrandde in liefde voor de schoone Amerikaansche, en was zoo gelukkig wederliefde te vinden. Hare verstandige moeder had hier niets tegen in te brengen de jonge man had door zijn be minnelijk gedrag hare geheele genegenheid verworven. Daar trad echter de ijzeren wil van den vader tusschen beiden, die niets van eene verbiudtenis met de Amerikaansche weten wilde. Nu beschouwde het de moeder ook als haar plicht, snel de liefdesbetrekking af te breken en van Zurich te vertrekken Zij wendde zich naar Gersau, aan den bekoorlijken oever van het Vierwaldstatter-meer, en betrok daar het hotel Muller. Maar ook daarheen volgde de vurige jongeling de geliefde, en had ten minste gelegenheid haar uit -de verte te zien. Zondag den 4° Augustus, des namiddags 4 uur, deden de beide zusters Huse, met andere badgasten, eene wandeling op den nieuw-aangelegden romantischen weg naar Kindlis- mord. In de nabijheid van de kapel, bij eene buiging van den weg, trad plotseling de jonge Pool op de wandelaars toe, en verzocht Nelly om een kort onderhond. Het bemin nelijke meisje meende zulks niet te mogen weigeren. Het paar bleef eenigszins terug, terwijl de overigen verder gingen en verdwenen achter eene rots. Plotseling viel er een schot, en terstond daarop nog een tweede. Ontsteld snelden allen terug, de zuster van Nelly vooraan. Een vreesselijke aanblik vertoonde zich aan hunne oogen beide minnenden lagen in hun bloed zwemmende op den weg uitgestrekt. Nelly was door beide wangen geschoten, Sigmund had in zijne ontroering slecht gemikt, het eene oog en het neusbeen waren verbrijzeld, en het tweede oog zwaar beschadigd. Nadat het eerste verband gelegd was, werden de ongelukkigen naar Gersau vervoerd. Daar had het hoog tragisch voorval groot opzien verwekt. De beminnelijke Amerikaansche had iu de hutten der armen, en aan het leger der zieken, als helpende engèl overal den weg gevonden en daardoor de achting en liefde van allen verworven. Des te inniger en algemeener toonde zich de deelneming in haar treurig lot. Nelly heeft bij haar verhoor verklaard, dat Glattsteru niet op haar geschoten heeft, maai den revolver in dc hand gehad, dien zij hem heeft trachten te ontrukken in de worsteling was het schot afgegaan en had haar getroffen. Op deze wijze tracht het heldhaftige meisje den minnaar te redden. De laatste is naar Schwijz vervoerd en bevindt zich onder politie-opzicht in het hospitaal. Hij heeft de daad volmondig bekend, maar oogenschijnlijk met het leven afgerekend, en daarom de gedachten aan zelf moord nog niet opgegeven." Van 29 Augustus 5 September 1S72. ONDERTROUWDGeenc. GETROUWD Willem Rakker eu Cornclia Gaas. GEBOREN Reijer, zoon vau Willem Dalmeijer Janszoon eu Marretje Daalder. Guuvtje, dochter van Picter Keijser Jz. eu Aagje Roeper. Dirk, zoon van Gerrit Kooimau en Nceltjo Bakker. Cornelis, zoon van Klaas Graaf eu Dieuwertje vau Keeren. Martinus, zoon van Martinus Mar ti uusseti eu Martina Saarlis. Keeltje, dochter vau Rcmmert Krijncu en Martjc Boou. Jacobus, zoon vau Jan Boon en Harmaua Margaretha Zasburg. OVERLEDENThijs Elgersma, oud 7 jaar, zoon van Tictse Sijmous El gersma en Aaltje de Vries. Lammert Reij, oud 71 jaren, weduwnaar van Trijntje Tesselaar. Coruelis Vos, oud Sé jaren, weduwnaar van Grietje Plavicr. Willem lloepcr, oud Ü2 jarenweduwnaar vau Keeltje Eelman Van 1631 Augustus 1S72. ONDERTROUWD en GETROUWD Geeue. BEVALLEN: A. van Dijk geb. van Bavinkboven, Z. L. vau Gronin gen m-b. vau der Stadt, D. E. Kor ver gcb. Oudejans, D. OVERLEDEN C. Stius, 11 maanden. C. S. Wit, 5 maandeu. M. Wit, 20 dagou. E. Motie, 21 jaren. D. vau Vliet, 19 dagen. C. Schrijver geb. Zijp, 26 jaren. A. II. Christiaansou, 3 weken. MARKTBERICHTE N. AMSTERDAM, 4 Sept. Ter aardnppelenmarkt vau heden waren de prijzen als volgt Duinzand 3 a -1.50, 1'ricsche 1'3 a 3.25, Eugelsch Frieschc f 1.9Ö a 2.10, Gcldcr- scue Rondo Wolkammers f 1.05 a 2.10, dito Stoelematters f 3, Aan voer groot. ROTTERDAM, 5 Sept. Granen per 100 kilo Tarwe. 128/129 tg nieuwe Bovenl. f 15Odessa Poolscbe stootneudo, bij partij f 14.80; 125/126 tg jarige dito 14.15; 127/128 Galatz Ghirca v. ,a. b. f 14.15. Rogge: 118/119 tg Nicolajef v. a. b. bij partij 2/m fS.55; 112/113 Q} jarige Pctei'sb. f8.20. SCHAGEN, 5 September. 3 Paarden f80 a 160, Stieren f180 a 230, 5S Gelde Koeien f 160 a 300, Vaarsen f 110 a 150, Nuchtere Kalveren f 18 a 25, 13 Engelsche Rammen 1' 50 a 70, 626 Magere Schapeu f 28 a 33, Vette Schapen 1 31 a 40, Lammeren f 17 a 27, 5 Eokkeu en Geiten f3 a 5, 12 Magere Varkens f 16 a 26, 42 Biggen f 8 a 13, Konijnen 15 a 75 ct., Kippen 50 a 140 ct., Boter f 1.10' a 1,35, Kaas 32| a 47| ct. per K., Kipeicren f3.50 a 4 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 5 Sept. Kaas aaugevoerd 48 stapels, wegende 11745 kg. hoogste prijs f 38.50, laagste prijs 1'30, Mosterdzaad f20.75 per hectoliter, Karweizaad per 50 klg. i 18.75, Blauw Maanzaad fper 50 kg., Grauwe Erwten f 15 per heet., Vale Erwten f 9 a 13 per heet.. Gerst f 5 a G, Haver f 3 a 4. BELFAST, 2 Sept. Vlas. Te Ballilay waren 5 tous machinaal gezwingeld ter markt vau 8/- a 10/6 per steen. Te Ballymcna werden 8 tous machinaal gezwingeld van goede qualiteit ingevoerd, vau 7/6 a 9/6 per steen, waartoe de weinige koopers niet geneigd schenen te zijn zaken te doen. Zaterdag 7 en Zondag- 8 September vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per eerste tr. Donderdag 12 Sept. vertrekt van hier de O.-I. landmail via Marseille, per laatste tr.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3