NIEUWSTIJDINGEN. te bevorderen of tegen te werken. Wij willen echter hopen, dat men in Nederland wijzer zal zijn, want de Bartholomeus- nacht leert ons, wat er te wachten staat, wanneer de gods dienstige hartstochten eenmaal ontketend zijn geworden. Reeds daarom alle'én kan het nuttig zijn, zulk een leelijke bladzijde der geschiedenis nog eens op te slaan. Misschien kan het ook voor dezen of genen vorst of minister tot eene herinnering dienen, dat ook hunne daden en hun bewind in de geschiedenis worden aangeteekend, hetgeen soms wel eens schijnt te worden vergeten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Sept. 1872. Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de open bare aanbesteding plaats gehad van het doen van eenige werk zaamheden aan gebouwen, enz. van het maritime etablissement alhier; er waren 8 inschrijvingsbiljetten ingekomen, als van de heeren Geb. Klein, f8270.J. van der Woude, f8260. Geb. Korf, f8250.Geb. Moorman, f8240.S. Gooien, f7800.— P. Spruit, f7694.— A. Vos, f7686.— Geb. Janzen, f7477. Het stoomschip Conradkapt. J. F. Graadt v. Koggen is den 10 Sept.des ochtends 6 uur, het Suezkanaal in- gegaau, op 11 Sept. te 3 uur des namiddags te Suez aan gekomen en heeft onmiddelijk de reis naar Batavia voortgezet. Het Amerikaansche oorlogsstoomfregat BrooJclynkom- mandant Bryson, dat hier gedurende 14 dagen ter reede lag, is heden namiddag ten één ure vau hier vertrokken. De instructiebrik Ternatekommandant de luitenant t/z. Ie kl. C. P. van der Star, komende uit de Zuiderzee, is heden morgen alhier in de haven gekomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is alhier uit het Heldersch kanaal door de nachtwachts opgehaald, het lijk van een matroos der marine, die, naar men vermoedt wegens teleurgestelde liefde, zichzelf het leven heeft benomen. Gisteren avond ontstond een begin van brand bij den broodbakker B alhier. Door spoedig aangebrachte hulp, mocht men er in slagen, het vuur direct te stuiten. Naar wij vernemen, zal tot majoor-kommandant van het 3e bataillon 7e regement infanterie, alhier in garnizoen, worden bevorderd, de kapitein H. E. Heymans. De kapitein der genie J. H. Bolken, is van Heusden naar hier overgeplaatst. Bij de vesting-artillerie, alhier in garnizoen, is geplaatst de 1" luitenant L. Zeegers Veeckens, ter vervanging van den op non-activiteit gestelden ln luitenant baron T. E. A. van Ittersum. De luit. ter zee 2e kl. J. H. Wouters, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar wegens langdurig verblijf den 2n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De offic. van gez. 2e kl. J. J. Hendriksz en S. F. Kruyt, dieneude aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasse?iacr en wachtschip te Hellevoetsluis, worden respectiveliik met 30 Sept. en 15 Oct. aanst. op non-activiteit gesteld. Yoorts wordt de offic. van gez. 2e kl. F. H. L. Roessingh van Iterson met den ln October a.s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaerterwijl de offic. van gez. 2e kl. C. H. Schröder en de offic. van gez. 3e kl. G. Franken met laatstgemelden datum worden gedetacheerd bij het hospitaal der marine al hier, ter voorbereiding tot het afleggen van het examen voor hoogeren rang. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ten gevolge van het uitbreken der cholera te Gefle aan de Bothnische golf, in Zweden, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 30 Augustus jl. die plaats hebben verlaten. In de volgende week zullen de militiens der lichtin gen van 1868 en 1869, die aan de verschillende kampen en najaarsoefeningen hebben deelgenomen, weder met onbe paald verlof huiswaarts vertrekken. Men schrijft ons van Terschelling Op de markt van 6 September te Midsland, bevonden zich 44 koeien, 7 paarden, 9 veulens en 5 schapende prijzen waren voor koeien van f100. tot f230., voor pin ken van f75. tot f125., voor paarden van f 120. tot f 300., voor veulens van f70. tot f140., en voor schapen van f 12. tot f 32. De handel was slap tengevolge der hoog gevor derde prijzen. De minister van binnenlandsche zaken vestigt de aan dacht op een mededeeling van den Nederl. vice-consul op Cyprus, dat de omberaarde of het bergbruin, in groote hoe veelheid op dat eiland aanwezig, van daar naar Livorno uit gevoerd en uit Livorno naar Nederland, Engeland en Amerika verscheept wordt. De vice-consul vestigt de aandacht op het belang van den handel en de scheepvaart bij een rechtstreeks vervoer van Cyprus naar Nederland. Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam Aantal reizigers gedurende de maand Augustus jl. 230,028 Opbrengst van reizigers f 203,766,43*- goederen 48,566,581- Totaal f 252,333,02 Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,412,930 Opbrengst reizigers en goederen f 1,557,560,83 Maandag is op zijn buitengoed bij Haarlem overleden de heer J. N. Woldsen, consul-generaal vau Denemarken te Amsterdam. Bij Oosterbeek is uit den Rijn het lijk opgehaald van een eersten luitenant uit Delft, die, volgens bij hem ge vonden bericht, zich, uit tegenzin in den dienst, van het leven heeft beroofd. Het openbaar ministerie bij de arrondissements recht bank te Amsterdam, waargenomen door den subst.-officier mr. P. Verloren van Themaat, heeft Dinsdag jl. zijn requi sitoir genomen in de zaak van Dikkens (den beambte van Van Gend en Loos, die uit een brievenzak geldswaarden ontvreemd heeft). Wegens eenige verzachtende omstandig heden was het O. M. van meening, dat hier een cellulaire gevangenisstraf moest worden opgelegd, en requireerde het dat Dikkens zou worden schuldig verklaard aan enkelen diefstal en veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren 24 September uitspraak. De strike te Vriezenveen had jl. Vrijdag al zeer ernstige gevolgen. Het volk, boos op den burgemeester over de over komst der huzaren, bombardeerde zijn woonhuis met steenen, waarop de acht gewapenden dit trachtten te ontzetten. De huzaren werden daarop het doelwit van 't werpen, waarom zij hunne geweren afschoten, zoodat iemand, die in de deur van een huis stond, een kogel in den rug kreeg en van eene vrouw de klomp verbrijzeld en de voet gekwetst werd Met zeisen, grepen en knuppels wapende men zich inder haast. Een huzaar werd in een sloot gedrongen en ontving daar onderscheiden wonden. Waarschijnlijk zou er meer ge beurd zijn, ware de burgemeeeter niet van Vriezenveen ver trokken en hadden de huzaren de plaats niet verlaten. De gemeenteraad heeft besloten om geen militaire macht te hulp te roepen; van hoogerhand evenwel zijn honderd vijftig man infanterie ter inkwartiering gezonden. Een ander bericht meldt: Te Vriezenveen is thans alles rustig. 150 infanteristen met 8 huzaren zijn op hooger be vel derwaarts gegaan. Uit Almelo meldt men van 11 Sept: Heden avond is alhier per spoor aangekomen een kompagnie infanterie, tot handhaving der orde die bijna op alle plaatsen in Twenthe wordt gestoord door het staken der werkzaamheden. Naar men verneemt, heeft zulks ook heden weder op de stoom- bontweverij van het naburige Wierden plaats gehad doch hielden de arbeiders zich tot heden aldaar nog rustig. Bij den gemeenteraad van Meppel is Dinsdag jl. in gekomen de aanbeveling, uit 19 sollicitanten, van een tweetal personen voor de betrekking van gemeente-ontvanger, op een salaris van f 800.Aanbevolen worden de heeren Crull en Ebbinge, beiden apotheker aldaar. Men meldt uit Schoouhoven, 10 Sept. Tegen den 17n dezer zijn weder 13 jongelingen opge roepen om een plaatsing te erlangen bij de artillerie-instructie compagnie alhier't verdient zeker wel vermelding, dat van deze compagnie, die bij velen in ons vaderland ternauwernood bij name bekend is, sedert hare oprichting (in het voorjaar van 1860) reeds meer dan 600 jongelingen met bevordering naar verschillende korpsen zijn vertrokken. Deze inrichting, hoofdzakelijk bestemd tot het vormen van onderofficieren, heeft dus reeds aan veel jongelieden tusschen 16 en 19 jaren een fatsoenlijke carrière bezorgdeenige leerlingen bezitten zelfs reeds den rang vau officier bij ons leger. Als men in aan merking neemt, dat aan de practische en theoretische op leiding bij deze compagnie veel zorg besteed wordt; dat de verpleging zeer goed mag genoemd worden in de doelmatig ingerichte kazerne, voorzien van een ruime amusementszaal met bibliotheek, billart, enz., en dat voor gezonde jongelingen tot plaatsing niets anders vereischt wordt dan zich aan te melden bij den kapitein-kommandant en daarna bewijzen te geven van bedrevenheid in het lezen, schrijven en de begin selen der rekenkunde, dan is het licht te begrijpen, dat voor velen zulk een inrichting zeer gewenscht mag heeten. De Times laat zich aan het einde vau een artikel over het Haagsche congres der Internationale aldus uit Geen doodelijker slag kon aan de zoo gevreesde veree- niging zijn toegebracht, zelfs niet door de drie keizers te Berlijn, dan zij ontving door het houden van haar pande monium in de vreedzame Nederlandsche hofstad. Men late haar daarom gerust aan haar lot over. Geen beduchtheid

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2