NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Sept: 1872. Door de dd. artillerie-schutterij werd Zondag jl. de derde of laatste schietoefening in dit jaar gehouden, met het kanon van 9 cm. IJ, en wel ditmaal door onderofficieren en korporaals, die zich daartoe vrijwillig hadden aangemeld. Het bevel werd gevoerd door den kapt. G. D. Zur Mühlen, terwijl de majoor-kommandant wegens eene lichte ongesteld heid, afwezig was. Van de gedane schoten, op 800 passen, hebben er vijf de schijf getroffen, terwijl de overigen er zeer nabij waren. Als blijk van ambitie bij de officieren en het kader, kunnen wij nog vermelden, dat uit eigen fondsen drie prijzen zijn aangeschaft, ter belooning van hen, die het juist hebben gericht en getroffen, ze zijn behaald als volgt le prijs door den sergeant S. Scheï/lïnger. 2e prijs door den fourier J. A. Verdoorn. 3e prijs door den korporaal G. E. Kloosterïïüis. Door den kommaudeerenden kapt. werden de prijzen toe gekend en uitgereikt onder gepaste toesprakenen tevens namens den kommandant dank gezegd voor den betoonden ijver en goeden wil. De belangstelling in de tooneelvoorstelling van den Burgerkring Harmonie op jl. Zondag avond, ten voordeele van de wed. J. Schenk gegeven, was buitengewoon groot. De zaal van Tivoli was te klein voor de menschenmassa, zoodat verscheidene personen, na even een kijkje te hebben genomen, terugkeerden. De uitvoering der stukken liet niets te wenschen over, het tooneelspel Onteerd! evenals het blijspel De verzegelde Burgemeester werd zeer goed en vlug afgespeeld. De netto opbrengst dezer voorstelling bedraagt f320.86, een som, die duidelijk aantoont, dat de Burgerkring niet te vergeefs eene poging heeft aangewend, om het lot der onge lukkige weduwe eu hare kinderen te verzachten. De Heldersche en Nieuwedieper Courant van Zondag jl. deelt een bericht mede zeer waarschijnlijk nog wel over genomen uit een ander blad dat hier valsche bankbiljetten zijn aaugehouden. Wij kunnen dat bericht met de meeste zekerheid tegenspreken. Wel heeft men hier eenige weken geleden aan een bankbiljet van f25.- getwijfeld; doch bij nader onderzoek is de echtheid terstond gebleken. Uit hoofde van de spoedige en gunstige oplossing achtten wij het in der tijd niet der moeite waardig om er melding van te maken. Yreemd mag het genoemd worden, dat de H. en N. Ct. nu nog, als het ware uit de nachtschuit komende hare lezers zoekt te verontrusten met het bericht eener ge schiedenis, die reeds tot de vergetelheid behoort. Handelt zij in deze ter goeder trouw, dan blijkt het maar al te zeer, dat zij zeer slecht op de hoogte is van zaken, die in hare onmiddelijke nabijheid voorvallen en die voor weken in deze gemeente reeds van algemeene bekendheid waren, ten minste bij handeldrijvende!). Volgens telegram uit Aden, is het stoomschip Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, van Batavia naar hier, den 12n September daar gepasseerd. Schip en machine waren in goede orde, passagiers en equipage welvarend. Op het strand, bij paal 5, is jl. Zondag een Noorsche vlet aangedreven. Thans kunnen wij met zekerheid mededeelen, dat de kapitein H. E. J. Heijmans van het reg. grenadiers en ja gers is benoemd tot majoor van het alhier in garnizoen lig gende 3e bataillon van het 7e regement infanterie. Nadat Zaterdag jl. het alhier garnizoen houdende 3e bataillon infanterie uit het kamp is geretourneerd en Zondag morgen het detachement uit Leiden weder derwaarts is ver trokken, zijn gisteren en heden morgen de militiens der lichtingen 1868 en 1869 met onbepaald verlof huiswaarts gegaan. Ook met het naar huis zenden der zeemilitiens van dit jaar is een aanvang gemaakt. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlaudschen Leeuw, den gepens. kapt -luit. t/z. J. J. Boelen. Z. M. heeft benoemd, met ingang van den ln October. tot lid van het hoog militair gerechtshof, den heer H. Kem- ptr, gepensioneerd schout-bij-nacht. Z. M. heeft met 1 October bevorderd tot iugeuieur 2e kl. bij de marine, den adspirant-ingenieur G. Turk en be noemd tot adspirant-ingenieur der marine, de heeren J. E. van Beek en D. van Yliet. Zr. Ms. instructie-brik Ternate vertrok gisteren weder van hier naar de Zuiderzee en zal in het laatst dezer week terugkomen. Yolgens particuliere correspondentie zou Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaerden 12 dezer van Edinburg zijn vertrokken, om hier den 25n te arriveeren, Da op de Noordzee eenige oefeningen te hebben gehouden. Naar aanleiding van 's Konings besluit van 14 dezer, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijhliggende te Hel- levoetsluis, met 25 dezer buiten dienst gesteld, en de kapt.- luit. t/z. jhr. A. C. van Ilaeften eervol van het bevel over dien bodem ontheven terwijl Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, mede liggende te Hellevoetsluis, met 26 daaraan volgende wordt in dienst gesteld, en het bevel daarover op gedragen aan den luit. t/z. le kl. G. P. van der Star. Yrijdag morgen kwam te Hellevoetsluis aan, de ram- monitor de Haaivan Peijenoord, aldaar aangebouwd en den 10 dezer in dienst gesteld, onder bevel van den luitenant ter zee le kl. J. A. Waldeck. Een zee-officier zwaait in de N. Roti. Ct. grooten lof toe aan den te Peijenoord gebouwden monitor de Haai waardoor bewezen is dat de minister Brocx goed gezien heeft in hetgeen hij van Peijenoord verwachtte. Z. M. heeft benoemd tot outvanger der registratie en domeinen te Kuilenburg, den heer C. A. Vriesendorp, thans ontvanger der registratie en domeinen te Texel. Tot ontvanger van de registratie en domeinen te Texel is benoemd de heer S. W. Middelkoop, thans surnumerair. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Sijbecarspel, K. Winkel, en- tot burgemeester van Nibbikswoud, A. Wiers van der Deure. Z. M. heeft den opzichter van 's Rijks kustverlichting en zeebakens te Goedereede, C. Goekoop, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit die betrekking ontslagen. Yoorts, naar aanleiding van bovengenoemd besluit, de waar neming dier betrekking tot aan de definitieve vervulling tij delijk opgedragen aan den heer tnr. G. J. Goekoop. Z. M. heeft als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en te vredenheid, wegens de redding van drie schipbreukelingen, ten Oosten van den Eemmond in de Zuiderzee, op 27 Aug. jl. door W. Ipen van Zeilen, te Baarn en H. Yliek, te Putten, aan ieder hunner toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Men schrijft van Texel, 15 September. Het Noorsche brikschip Oriovan Drammen, in ballast afkomende om uit te zeilen, is heden morgen bij de //Sheer" aan den grond geraakt. Yoor f 100. werd door een schelpenvisscher een anker uitgebracht, waardoor het schip met vloedgetij is vlotgeraakt. De telegrafische verbindiug van ons eiland is zoover ge vorderd, dat alle palen zijn opgericht, en men de spoedige indienststelling dus eerlang te gemoet ziet. Naar men verneemt zal eerlang het getal regimenten infanterie met één worden vermeerderd, wat in verband ge bracht wordt met de in den laatsten tijd elkander opvolgende benoemingen eu vermeerdering van het getal 2e luitenants bij de infanterie. DeVcommissie, belast met het bestuur over de inrichting tot het examineeren van varenslieden te Amsterdam, zal eene zitting houden op Zaterdag 28 September e. k., 's morgeus ten 9 ure, in het Zeemanshuis, tot het afnemen van het stuurmans-examen Aan de Prov. Ct. wordt van welingelichte zijde mede gedeeld, dat de postkantoren hier te lande vat) brandkasten zijn of worden voorzien, hoofdzakelijk tot bewaring van aan- geteekende brieven. Het Dagblad verwondert er zich over, dat in de troon rede geen enkel woord wordt gerept van het nieuw opge treden ministerie en hetgeen daarvan is te verwachtenhet sluit zijne beschouwing met een blijde tijding, die het vader land aangenaam zal verrassen, zoo het zegt, namelijk dat de troonrede in de nieuwe spelling is opgesteld. Nu is er althans één waarborg voor een duurzamer bewind, want de regeering is thans een langer geworden, dan alle vorigen. De Standaard vindt, dat men er uitnemend in geslaagd is, het stuk zoo mogelijk nog onbeduidender en kleurloozer te maken dan gewoonlijk. Met zekerheid deelt men mede, dat eerstdaags een vrij belangrijke promotie bij het wapen der infanterie kan ver wacht worden. Binnenkort, zegt de Asser Ct.wordt te Amsterdam een vergadering verwacht ter bespreking der verhuizing van werklieden en boerenarbeiders naar Colorado, een zeer vrucht baren en nog zeer schaarsch bewoonden staat in Noord-Ame- rika. Er is reeds een commissie gevormd, met den heer Edw. Bos alhier aan het hoofd, bij wien aandeelen van f 250 in deze onderneming verkrijgbaar zijn. Naar men verneemt, is door den heer Martin Wolff, te Amsterdam, bij het stedelijk bestuur vergunning aange vraagd tot het vervoeren van passagiers met sierlijk inge richte stoomgondels, door de stad, tot den prijs van 5 cent en 7\ cent per passagier. Dit nieuwe middel van gemakkelijk verkeer tusschen de verst verwijderde punten, eu tot zoo geringen prijs, zal dus

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2