3Jnj5C50iiöen. BURGERLIJKE STAND DER GEUËENTE HELDER. Te Lissabon is een schipbreukeling behouden aan wal gebracht, die vier dagen en drie nachten in het Kanaal op een stuk wrakhout had rondgedreven. Yan een bemanning van dertig personen was hij de eenig overgeblevene. Uit Pennsylvanie bericht men een allerzonderlingste strike. De eigenaars van de petroleumbronneu zouden na melijk op eene meeting, in Oil-City gehouden, het besluit genomen hebben om gedurende 30 dagen de bronnen te sluiten, teneinde de prijzen van de petroleum in de hoogte te drijven. Als een bijzonderheid op godsdienstig gebied, wordt be richt, dat laatstelijk de Protestantsche predikant Lang, te Zurich, heeft ingezegend het huwelijk van een Israëliet met een Katholieke vrouw. De nTimes" bevat voortdurend brieven van Engelsche reizigers, die zich beklagen over diefstallen, welke op de spoor wegen in Belgie worden bedreven. Zoo heeft dezer dagen weder een reiziger, van Yerviers naar Brussel, een koffertje verloren, waarin zich voorwerpen van waarde, een som van 200 frs. en zeer gewichtige papieren bevonden. Alle naspo ringen waren vruchteloos. De administratie heeft hem ter vergoeding een bon van 67.50 frs. op hare kas gezonden. Een andere reiziger heeft tusschen Spa en Gent voorwerpen ver loren ter waarde van meer dan 1000 franc3. Hij had zelf zijn koffer bij 't vertrek van Spa dicht gemaakt en bemerkte den diefstal, toen hij hem te Gent opende. Alles scheen aan te wijzen, dat de diefstal tusschen Spa en Pepinster had plaats gehad. Achter een trap van een huis in Seven Dials, een der ellendigste buurten van 't Londensche East-end, werd jl. Vrijdag 't lijk van een vrouw gevonden, zoo goed als naakt, en van welke niemand iets scheen af te weten ofschoon 'thuis door een aantal gezinnen bewoond wordt, 't Is dus niet uiigemaakt, of de ongelukkige vermoord werd, dan wel, of zij stervend zich in dezen schuilhoek had neergelegd. Dit laatste ware niets vreemds in Seven Dials. Nog kort geleden, immers, in 't hartje vaQ den zomer, stierven in die buurt twee vrouwen den hongerdood ook die twee hadden liever den adem willen uitblazen in een afzichtelijk hol, dan dat ze den bijstand inriepen van eene instelling, die voor sommige armen verschrik kelijker is dan de gevangenis 't werkhuis. De Globemelding makende van de bovenbeschreven »hor- rible disco very," beklaagt zich in bittere bewoordingen over den staat van zaken in de Londensche achterbuurten. Dat zulk een hel al3 Seven Dials geduld wordt in de rijkste stad der wereld dit zegt 't blad is een spokende satire op onze hooggeroemde liefdadigheid. Tevergeefs is 't, de oogen te sluiten voor maatschappelijke jammeren, die zich van tyd tot tijd op zóó ijzingwekkende wijze openbaren. Victor Hugo heeft aan het thans te Lugano vergaderde nvredes- en vrijheids-congres" (een broertje van de Internati onale) een brief geschreven, die aldus eindigt: «Wij zullen het republiekeinsch Europa hebben. »Hoe zullen wij 'i hebben «Door een oorlog of door een revolutie. »Door een oorlog, als Duitschland Frankrijk daartoe dwingt. Door een revolutie, als de KoniDgen er de volken toe dwingen. Maar dat is zeker die ontzagwekkende zaak, de Europeesche Republiek, wij zullen haar hebben. »Wij zullen ze hebben, die groote Vereenigde Staten van Europa, welke de oude wereld zullen kroonen, gelijk de Yer- eenigde Staten van Amerika de nieuwe kroonen. "Wij zullen den geest van verovering veranderd zien in geest van ontdek king wij zullen de edele broederschap der natie hebben, in plaats van de woeste broederschap der Keizers wij zullen het vaderland hebben zonder de grensde begrooting zonder het parasitisme den handel zonder de douane het verkeer zonder de tolboomen de opvoeding zonder de verstomping de jeugd zonder de kazerne de moed zonder den strijdhet recht zonder het schavothet leven zonder den moord het bosch zonder den tijger de ploeg zonder het zwaard het woord zonder den knevel het geweten zonder het jukde waarheid zonder het dogma God zonder den priesterden hemel zonder de hel de liefde zonder den haat. »De verschrikkelijke strop zal der beschaving onttrokken zijn de afschuwelijke landengte, die de beide zeeën Mensche- lijkheid en Geluk scheidt, zal doorgesneden zijn. Er zal een stroom van licht over de wereld zijn uitgestort. En wat is al dat licht Het is de vrijheid. En wat is al die vrijheid Het is de vrede." In den acclimatietuin te Parijs, zooals men weet de wandelplaats bij uitnemendheid der Parijzenaars, had dezer dagen de volgende scène plaats. Een net gekleed jongmensch leunde op zijn gemak tegen 't ijzeren hek der kangoeroes, toen een dier dieren zich op de lange achterpooten ophief en daar door gelegenheid kreeg om de kracht zijner tanden op een der vingers van den heer te beproeven. Ten gevolge van de pijn, die de .geduchte beet veroorzaakte, zoo snel mogelijk opspringende, verloor zijn hoed het evenwicht en viel juist in het park van den kangoeroe. Het dier nam hem dadelijk op en liep er mede naar zijn hok. Het jongmensch zich op het beest willende wreken, klom daartoe over de balustrade heen en begon het hem vijandige beest te vervolgen. Had hij echter gerekend op den tegenstand van éón dier beesten, dan zag hij zich spoedig bedrogen, daar de geheele bende der kangoeroes zich op hem wierp, waarvan 't gevolg was, dat de aanvaller alle kracht en behendigheid moest aanwenden om een goed heenkomen te zoeken, niet alleen met achter lating van zijn hoed, maar ook van de panden zijner jas, terwijl zijn pantalon in deerniswaardigen toestand was gebracht. Als een bewijs hoe gevaarlijk het is geladen vuurwapens in huis te hebbeu, verhaalt de New-Yorh Times het volgende drama. Een huisvader, die wat meer gedronken had dan rechtuit, was bezig een schapenbout te ontleden. In zijn half beschonken, positie krijgt hij hevige woorden met zijn vrouw en vergeet daarbij het mes uit de hand te leggen. Onderwijl komt de zoon te huis, en deze, op het gezicht van het mes, te midden van het noodige gekijf, in den waan verkeerende, dat zijn vader zijn moeder wil om hals brengen, neemt een revolver en schiet zijn vader neêr. Dit drama wordt nog treuriger als men weet, dat de jongeling de lieveling van zijn vader was. DE WEllKMANSVEREENIGING TE HOORN. Reeds yoor eeu paar jaar geleden vverdeu bij de Volksvoorlezingen, welke hier des winters plaats hebbeu, door een zeer kundig redouaar de voordcelen opgesomd, welke eeue werkmansvereeniging voor hare leden afwerpt. Ge noemde redenaar staalde zijn gezegden, door voorbeeldeu aan te voeren van zoodanige vcrecnigingen, welke in Engeland zulke goede resultaten oplever den hoewel spreker zeïde, dat zoodauige vereeuiging hier niet op zoo grooto schaal zoude kunnen «orden opgericht, meende hij echter dat ze hier toch wel tot staud zou kunuen komen; hij achtte het echter wenschelijk, dat het plan hiertoe van deu werkman zelf uitging. In deu vorigen winter werd weder ditzelfde onderwerp bij de volksvoor lezingen behaudeld, naar aanleiding van ceD vraag, daarop betrekking heb- bcudo, door iemaud in de vraagbus gestoken. De uitkomst was echter weder even als vroeger, „zoo iets moest van den werkman zelf uitgaan." Eindelijk werd op Zondag 2 Juni jl. eene bijeenkomst gehouden tot be- sprekiug der mogelijkheid tot oprichting van dusdauigo vereeuiging. Do drukkersgezel A. de Rooij, die deze bijeenkomst had uitgeschreven, hield daar eene zeer uitvoerige rede en besprak daarin den toestaud vau den werkman, sehetste in breede trekken diens levensbehoeften, en eindigde met de aanbieding van een lijst tot medewerking. Die medewerking bleef niet achterwege en met 1 Juli werd de vereeuiging als opgericht beschouwd. Een reglement werd vastgesteld en een bestuur gekozen. Het doel der vereeuiging is u bekend. Zoodag avond jl. hield genoemde vereeuiging eene vergadering, die zeer talrijk werd bezocht, zoowel door begunstigers als gewone leden. De voorzitter, de heer A. dc Rooij, opende de vergadering met eene gepasto rede, waarin hij eenige mcdedeelingen deed omtrent den toestand der veree uiging. Hieruit bleek, dat het getal gewone leden thans bedraagt 102, dat der begunstigers 78 en dat der donateurs 27. Door de begunstigers werd jaarlijks bijgedragen f252.endoor de donateurs f89.terwijl bovendien nog door eeu der begunstigers f25.aan de vereeuiging was geschonken. Vervolgeus werd door hem uit naam der vereeniging een woord vau dank gebracht aau de toegetreden begunstigers en donateurs en verzocht hij, dat niemand zich zoude onttrekken om zitting te nemen, in de commissie van toezicht, wanneer hij daartoe werd verkozen. Nadat door een der leden nog een woord van dank was gesproken tot alle aanwezigen, werd er overgegaan tot de benoeming van twee bestuursleden uit de begunstigers en tot benoeming eener commissie vau toezicht.. Vervolgens kwamen verschillende onderwerpen ter sprake, waarvan zeker de pogingen tot verkrijging vau goedkoopere levensmiddelen, wel het voor naamste mag worden genoemd. Verschillende sprekers voerden hierover zoowel voor als legen het woord, tot eindelijk, op voorstel van den voorzitter, werd goedgekeurd ceno commissie te benoemen tot aankoop van levensmid delen, welke in overleg met de commissie van toezicht en het bestuur, deze zanlc verder zal onderzoeken en hieromtrent rapport uitbrengen. Nadat door den voorzitter nog een woord van dank was gebracht aan allo Ieaen en inzonderheid aan de verschillende sprekers, voor hunne gegevene inlichtingen, en door een der leden vau de vereeuiging van volksvoorlezingen was verzocht, dat de leden der werkmansvereeniging bij de aanstaande volks voorlezingen, daarvan ruimschoots gebruik zouden maken, werd de vergadering gesloten. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor het onderstaande een plaatsje verzoeken in het eerstvolgend, nommer van uw geacht blad. Tot mijn groot genoegen heb ik in het laatste no. der Heldorsche en Nieuwediepcr Courant gelezen, dat (behalve door den „Burgerkring Harmonie" 320.86) door de heeren Margadaut en Jekel de som van f500. is bijeen gebracht voor de wed. J. SCHENK te Huisduinen; te zamen dus f820.86. Naar mijne meening, is dit voor eene arme weduwe eeue niet onbelang rijke som. In haar belang, en niet minder in dat van hare kinderen, is het nu de groote vraagop welke wijze die gelden worden besteeden of het niet mogelijk zoude zijn met die som de vrouw iu eenige neering te zetten, waarin zij met aanwending van arbeid en vlijt, voortdurend een bestaan kon vinden, opdat zij in de toekomst voor armoede cn bedeeling kon worden gevrijwaard. Ik meen dat dit toch liet hoofddoel is waarvoor dergelijke gelden worden gegeven. Naar ik heb vernomen, is in overleg met de vrouw, f400. van dat bedrag en wel f300. van „Harmonie" en dus f 100. van de heeren M. en J. in de Spaarbank gezet, en zal zij daarvau wekelijks f3.50 opvragen. Onwillekeurig komt bij mij de vraag opwat is er met de overige f420.86 gedaan? Is die de vrouw in den schoot geworpen? Dan is het niet moeielijk te voorspellen, dat dit gezin over een jaar een nog veel don kerder toekomst tegemoet gaat, dan het thans het geval zou zijn zonder dat bedrag. Mijne bedoeling met deze is: om meer in het algemeen die edele men- schenvrienden, die voortaan aan de roeping van hun hart gevolg geven en niet tegen de bezwaren opzien, om gelden bijeen te zamelen voor hulpbe hoevenden, in bedenking te geven, dat hunne taak en de op zich genomen verantwoordelijkheid op verre na niet is afgeloopen met het bedrag der in gekomen gelden te publiceereu cn die strikt eerlijk af te staan. Wanneer het hun ernst is en dat mag men aannemen dan is het een zedelijke plicht ook te zorgen, dat die gelden op de nuttigste en meest doelmatigste wijze worden aangewend, opdat ze strekkeu, niet tot een tijdelijke aalmoes, maar zooveel mogelijk tot een blijvende hulp. X. Van 20 27 September 1872. ONDERTROUWD: B. Hagenaar, klerk en A. H. Evers. GEHUWD: C. A. Beukenkamp eu A. A. Swcrver. J. Korenhof en G. Wilsem. BEVALLEN F. Neesen geb. van 't Vlie, Z. E. Snip geb. Krijnen, D. S. Stellciuan geb. do Rooij, D. J. W. Keet geb. Bosch, Z. N. Kater geb. Suip, D. T. D. Daalder geb. Hoekstra, Z. W. Blaak geb. Tcunissen, Z. L. J. Bouwman geb. Hoeflage, Z. G. J.vanWelij geb. de Bock, Z. R. do Roos geb. vau Vaalen, Z. M. de Ruiter geb. de Vree, Z. C. C. Swart geb. Deuts, Z. M. Lagaaij gèb. Gallas, D. W. E. vau Dok geb. Duijvetter, Z, W. F. Busquet geb, Bruiusma,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3