voor een kweekeling bij de Normaallessen te Amsterdam, bij den Inspecteur voornoemd, vrachtvrijmet overlegging van geboorte-acte en een of meer bewijzen van goed zedelijk gedrag, vóór den 20 October e: k. De dag van het vergelijkend examen zal aan de belang hebbenden worden bekend gemaakt. Jl. Dinsdag zijn te Haarlem de acte-examens voor het lager onderwijs in de provincie Noord-Holland aange vangen. De Commissie bestaat ditmaal, behalve uit den in specteur-voorzitter, uit de schoolopzieners dr. N. J. B. Kap- peyne van de Coppello, A. J. H. Van der Toorn, mr. J. Domela Nieüwenhuis en Bakels. Voor de verschillende examens hebben zich 389 candidaten aangemeld, en wel 71 voor den rang van hoofdonderwijzer, 54» voor dien van hulponderwijzer, 4 voor dien van hoofdonderwijzeres, 44 voor dien van hulp onderwijzeres, 16 voor de acte in de wiskunde, 1 voor die in de landbouwkunde, 11 mannelijke en 4 vrouwelijke voor de acte in het teekenen, 6 mannelijke en 1 vrouwelijke voor de acte in de gymnastiek, 31 mannelijke en 37 vrou welijke voor de acte in de Erausche, 8 mannelijke en 13 vrouwelijke voor de acte in de Engelsche, 6 mannelijke en 12 vrouwelijke voor de acte in de Hoogduitsche taal, 40 vrouwelijke voor de acte in nuttige en 30 voor die in fraaie handwerken. Van Maart 1848 tot Juli 1872 dus in een tijd vak van vier-en-twintig jaren heeft Nederland versleten 1. Ministers van Justitie 17 2. u Buitenlandsche Zaken 19 3. h Binnenlandsche Zaken 13 4. Financiën 15 5. n v Koloniën 18 6. h n Oorlog 12 1. ff H Marine 11 Te zamen 105 ministers! Naar men verneemt, is het dotatie-ontwerp ten behoeve van de kinderen van wijlen minister Thorbecke, in dien zin gewijzigd, dat het verband tusschen het ontwerp en de pen sioenwet, geheel is weggenomen, en het karakter van dotatie thaus geheel zuiver in het onderwerp is neergelegd. Aan onzen landgenoot, den heer Jan Cuypers, is de eer te beurt gevallen den prijs van f 1000 voor de beeld houwkunde van de koninklijke academie van België te behalen. Men schrijft uit Amsterdam, 3 October: Sedert eenige dagen zijn alhier verontrustende geruchten in omloop, aangaande den toestand van den afsluitdijk te Schel- lingwoude. Met belangstelling ziet men van het dagelijksch bestuur eenige opheldering te gemoet. Intusschen blijkt reeds nu, dat het waterkeerend vermogen van den dijk te Schel- lingwoude, bij de weersgesteldheid en de waterstanden van de afgeloopen 14 dagen, geen vertrouwen inboezemt, en het in voldoenden staat onderhouden van de eerste waterkeering der stad, nog gedurende jaren dringend gevorderd wordt. In de zaak van Lodewijk Roog, van beroep goudsmid, wonende te Purmereude, beschuldigd van brandstichting, zijn van de 24 getuigen, die waren gedagvaard, Dinsdag 13 ge hoord. Hunne verklaringen waren meerendeels bezwarend voor den beschuldigde. Woensdag werden de laatste 11 ge tuigen gehoord, wier verklaringen meerendeels minder be langrijk en voor den beschuldigde niet zeer bezwarend waren. De advocaat-generaal jhr. mr. Backer, die het feit van brandstichting bewezen en den beschuldigde den dader achtte, nam daarop zijn requisitoir; strekkende tot veroordeeling van den beschuldigde tot een gevangenisstraf van 7 jaar. Gedurende den geheelen loop der terechtzitting legde de beklaagde een eigenaardige koele bedaardheid aan den dag. Heden (Vrijdag) is zijn verdediger, mr. Ph. A. Haas Az. aan het woord. De schade, aan den toren van Delft berokkend, wordt thans begroot op p. m. f 30,000. Hij is tegen brandschade verzekerd bij de Geldersche Algemeene Brandwaarborg- en Assurantie-maatschappij te Arnhem voor f 50,000 in herbouw. De Belftsche Ct. maakt met grooten lof melding van den heer J den Braanker, mr. timmerman en als zoodanig belast met het onderhoud van den toren, die door de oordeelkun dige leiding, waarmede hij de middelen tot beteugeling van den brand aanwendde, terwijl hij zich zelf steeds op de ge vaarlijkste plaatsen bevond, krachtdadig heeft meegewerkt om een groote ramp van de stad af te wenden. In geen jaren is de uitvoer van vruchten uit Utrecht naar het buitenland zoo groot geweest, als thans het geval is, daar reeds meer dau 20 groote schepen, geladen met duizenden mudden appelen, naar Duitschland en Engeland vertrokken zijn, en er nu nog eenige ter lading gereed liggen. Hierdoor blijven de prijzen natuurlijk hoog en worden de vruchten dan ook, niet alleen aldaar, maar ook in de Geldersche streken, door buitenlandsche kooplieden, tot bui- teugewoou hooge prijzen opgekocht. Men schrijft uit Zwolle, 2 October. Terwijl de aard appelen duurder beginnen te worden, maken wij gaarne mel ding van eene handeling der heeren Helmich en Scliaepman, eigenaars eener ijzergieterij alhier, die bij alle patroons met veel werklieden wel navolging verdiende. Die heeren hebben nl. in Duitschland een groote hoeveelheid aardappelen ge kocht, uitmuntend van qualiteit en voor veel lagere prijzen dan ze hier moeten gelden. In een groote Keulsche aak geladen, liggen ze thans aan den wal en worden aan werk lieden der fabriek, naar elks behoefte, tegen inkoopsprijs en latere verrekening, uitgegeven. Men schrijft uit Eibergen, dd. 30 Sept. Nog steeds blijft de hier heerschende dyssenterie nieuwe slachtoffers ten grave sleepen. Gisteren zijn er 3, heden 2 sterfgevallen ten gevolge der epidemie aangegeven. Tot heden is nog geen geneeskundig inspecteur den toestand in loco komen onderzoeken. Zaterdag namiddag is te Middelburg eene ongehuwde vrouw, bij het vertrek der spoorboot, deze nagesprongen. Naar men zegt, bevond zich iemand aan boord, met wien de dren kelinge op zeer intiemen voet stond en schijnt hier aan te leurgestelde liefde te moeten gedacht worden. Eenige in de nabijheid zich bevindende personen is het mogen gelukken haar, ofschoon zij veel tegenzin betoonde, op het droge te brengen en naar hare woning te vervoeren. In de gemeente Nieuw-Lekkerland woont eene 90- jarige vrouw, die in leven heeft 10 kinderen, 50 kleinkin deren, 61 acliter-kleinkindereu en 2 achter-achter-kleinkiu- keren. Volgens een bij het depart. vau koloniën van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen telegram zijn te Batavia van Deli goede tijdingen ontvangen. De vijan delijke versterkingen zijn genomen en bezet, zonder verlies aan dooden onzerzijds. Wel waren er eenigen gewond ge worden. Blijkens een bij den raad van beheer der Nederlandsch- Indische spoorwegmaatschappij ontvangen telegrafisch bericht, waarvan aan de regeering mededeeling is gedaan, werd den 26sten Sept. jl. de laatste rail op den spoorweg Batavia Buitenzorg gelegd en laatsgenoemde plaats bereikt. De maat schappij vertrouwt, dat die spoorweg in zijn geheel tegen 1 Januari a. s. voor het verkeer zal kunnen geopend worden. Het stelsel van kustverdediging te Plymouth wordt thans, naar de Times van 28 Sept. meldt, door den kapt. Cromhout der Nederlandsche genie, door den kapt. de Grandy van het 25ste reg. Fransehe artillerie, en door drie officieren vau het Italiaansche leger op de plaats zelve bestudeerd. Berichten uit Amerika melden het vergaan van de stoom schepen Bienville en Metis. Het eerste, een Amerikaansch schip van ongeveer 1500 ton, kreeg den 15 Augustus brand in zijne lading. Daar de pompen weigerden, was er aan blusschen niet te denken. Niet weinig werd de vrees en 't gevaar ver groot, door de aanwezigheid van een aanzienlijke hoeveelheid kruit, die aan boord was, wijl men een ontploffing daarvan tegemoet zag. Men trachtte daarom een toevlucht te zoeken in de booten, hetgeen wel aan de meesten gelukte, maar toch reeds bij het verlaten van 't schip, door 't omslaan van een der booten, aan 10 menschen het leven kostte. In 6 booten zetten nu ongeveer 120 menschen koers naar 't eiland Eleuthera, dat 150 mijlen van de plaats des onheils verwijderd was. Een paar uren nadat de bemanning het schip verlaten had, vloog dit in de lucht. De oDgelukkigen, die daarbij al hun goed en have verloren, bereikten bijna allen het eiland, waar nog 9 personen bij de landing verdronken. Een der booten was afgedwaald, doch later vernam men, dat de zich daarin be vindende personen door een schip waren opgenomen. De Metis had door aanzeiling een lek bekomen, waardoor het schip dadelijk vol liep en de schepelingen in wanhoop naar de booten drongen, waarvan het getal al spoedig onvoldoende bleek om allen te kunnen opnemen. De verwarring en schrik waren algemeen. De wanhoop had zich van allen meester gemaakt. Bovendien woedde er een vreeselijke storm en heerschte er een tastbare duisternis. Weldra was het schip uit elkaar geslagen. Van de kust deed men al 't mogelijke om te redden, waarin men grootendeels gelukkig slaagde 107 der ongelukkigen bereikten het land den anderen dag werden 26 lijken opgehaald, terwijl er bovendien nog 22 vermist werden. Daar het gedrag der scheepsbemanning veel te wen- schen overliet, is daarnaar een onderzoek ingesteld. De Telegraph van den ln bericht, dat het schip Nazarew, dat den 22n September uit Liverpool naar Havannah was vertrokken, Zaterdag jl. met allen die zich aan boord bevonden in de nabijheid der eerstgemelde haven is gezonken. Men on derstelt dat het schip, door den storm in de Atlantische Zee overvallen, zoodanige averij heeft gekregen, dat het verplicht was terug te keeren. De equipage bestond uit 17 man. Het lijk van den kapitein werd op den oever teruggevonden. Het stoffelijk overschot van Koning Karei XV is den 23 September uit het huis van den Gouverneur te Malmoë naar het spoorwegstation overgebracht, alwaar een extra trein gereed stond om het naar Stockholm over te brengen. De kroonprins van Denemarken met twee zijner ooms, waren uit Kopenhagen aangekomen, om bij het vervoer tegenwoordig te zijn, terwijl het Koninklijk Huis van Zweden werd vertegen woordigd door Hertog August van Dalekarliën, jongsten broe der des KoniDgs. De lijkkist, overdekt met een hermelijneo

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2