3fnge3oni)en. BURGERLIJKE STAAR DER GEHATE TEXEL. BURGERLIJKE STAM) DER GEMESTE ZIJDE BURGERLIJKE STAXD DER GEHATE AAAA PAULOWAA. mantel en een purper met goud geborduurd overkleed, werd gedragen door de leden van den staf en de bevelhebbers van onderscheidene regementen. Daar achter volgde de Deensche kroonprins, met de prinsen Hans en Willem, aan het hoofd van een talrijken stoet hooge en andere officieren, het stedelijk bestuur, ambtenaren, enz., benevens een groot aantal ingezete nen, in wier midden men de zang- en arbeiders-vereenigingen met hare in floers gewikkelde banieren opmerkte. De straten waar de stoet moest passeeren, waren met lovers en bloemen bestrooid. Aan alle huizen was de Zweedsche vlag ter halver stok uitgehangen. De derde zitting van het vredescongres te Lugano, is verleden Woensdag gehouden. Met bijna algemeene stemmen jverd besloten, dat de bond elke poging zal steunen die aan gewend zal worden om de beslissing van internationale quastiën door tusschenkomst van scheidslieden in zwang te brengen en daartoe, wanneer't noodig wordt geacht, zelf het initiatief zal nemen maar het congres constateert tevens opnieuw, dat het eenig afdoende middel om den oorlog onmogelijk te maken en de staande legers af te schaffen, bestaat in het tot stand brengen van een Republikeinsch verbond tusschen de volken, onder den naam van de «Vereenigde Staten van Europa." Als een nieuw bewijs van onverdraagzaamheid jegens de joden in Zweden, wordt medegedeeld, dat drie Poolsche joden wel verlof gekregen hebben om zich daar te lande te vestigen, maar hun niet is toegestaan om in Malmöe handel te drijven, omdat, volgens eene wetsbepaling van 1860, de volgelingen der Mozaïsche leer zich alleen mogen ophouden in Stockholm, Göteberg, Norköping en Karlskrona. Dientengevolge moeten de reeds in Malmöe gevestigde joden, ongeveer een paar honderd in aantal, de stad met der woon verlaten. Wanneer, vraagt het dagblad van Malmöe, zullen toch zoodanige abderitische wetten afgeschaft worden De boekdrukkersgezellen te Hannover, 214 in getal, hebben, op 10 na, het werk gestaakt. Ook te Straatsburg hebben zij verhooging van loon geëischt. De werklieden in de draaierswerkplaatsen te Berlijn hebben besloten, deze week te beginnen met gedeeltelijke werkstakingen, tijdens welke de gehuwden 4 en de ongehuwden 3 thaler per week uit de ka3 van het comité voor werkstaking zullen genieten. In de ma chinefabriek van Pflug aldaar, is een derde van het aantal werklieden teruggekeerd. Van de overigen hebben er 400 elders werk gevonden. Er zijn in die fabriek thans ruim 1000 man werkzaam, doch daaronder velen, die uit het buitenland of uit andere Duitsche Staten zijn overgekomen. In het geheel zijn er nog 800 die de werkstaking voortzetten, waartoe zij voor den tijd van eenige dagen weder geldelijke ondersteuning hebben ontvangen. Volgens den Corsaire zijn Zaterdag jl 1100 Elzassers en Lotharingers te Parijs aangekomen, die niet onder Duit sche heerschappij willen blijven. Den volgenden dag werden er nog 3000 verwacht. Naar luid van hetzelfde blad, bevonden zich thans 950 Elzassers en Lotharingers te Marseille, om van daar scheep te gaan naar Buenos-Ayres en Montevideo. Naar men zich zal herinneren, was 1 October uiterlijk de dag, waarop de inwoners uit de beide provinciën een keus moesten doen tusschen de Franscheen Duitsche nationaliteit. Zij, die Franschen wilden blijven, moesten dien dag het grond gebied der beide gewesten verlaten hebben. Een gebruikelijke wijze van onwillekeurigen zelfmoord ïs pas gebouwde huizen te gaan bewonen. In Londen is het dan ook gewoonte, dat agenten voor huizen tevens lijkbezor gers zijn, omdat, zoo als een hunner onlangs zeide, beide zaken altijd samen gaan." Hy zeide, dat als een familie een nieuw huis van hem gehuurd had, hij in den regel binnen het jaar iets aan die familie verdiende als lijkbezorger. De stichting van Peabody werd betrokken, dadelijk toen de werklieden de woningen verlieten. De sterfte is er 2.35 pCt. terwijl in oude dergelijke inrichtingen te Londen de sterfte gemiddeld 1.7 pCt. is. Onsmeltbaar ijs. Een te Tenessee verschijnend blad, maakt melding van de ontdekking van een grot in het graaf schap Perry in Tenessee. In die grot zijn ijsrotsen, die al de diensten van ijs verrichten, maar niet smelten Een aan tal personen, zoo heet het in het blad, heeft de grot bezocht en stukken ijs medegenomen. Zij gebruiken die in de plaats van ijs, maar de stukken verliezen aan omvang noch koude. Zonderling en onwaarschijnlijk moge dit verhaal klinken, nog- thans wordt het door verscheidene van onze meest achtings waardige burgers bevestigd. Docter Black wendt het aan in zijne praktijk en 2 logementhouders in Londen bedienen er zich eveneens van tot groote verbazing hunner gasten. Er zullen proeven aan de beoefenaars der geologie in Te nessee worden gezonden. In de 17e eeuw werd de volgende wetsbepaling in En geland ingevoerd«Alle vrouwspersonen, zonder onderscheid van ouderdom, die, nadat deze wet in werking zal zijn in getreden, den eenen of anderen mannelijken onderdaan van Z. M. door welriekende watertjes, blanketsel, schoonheids middelen, ingezette tanden, valsche haren, Spaansche wol ijzeren keurslijven, hoepelrokken, schoenen met hooge hakken, enz., tot een huwelijk weten te dwingen, zullen volgens de bestaande wetten op tooverij, hekserij, enz. geooi'deeld en ge straft worden, zullende gezegd huwelijk, nadat de schuld van de beklaagde ten volle gebleken is, van nul en geener waarde worden verklaard. Vraag van een hypochondrist«Indien deze wet in de 19e •eeuw en ook hier te lande van kracht was, hoevele huwe- ijjken zouden van nul en geener kracht zijn Ter drukkerij van dit blad ligt ter perse ee'n schrijven van den heer J. P. Quant, hoofdonderwijzer te Oost, op Texel, en zal eerstdaags voor zijne rekening worden uitge geven. 's Mans positie noodzaakt hem tot deze uitgave a 30 ets. Daarom ook bevelen wij de letteren van genoemden schrijver zijnen en onzen medeburgers dringend aan. Wat het werkje zelve betreft, daarvan hopen we later een gunstige beoordeeling op te nemen. Voor het tegenwoordige zij het genoeg dat het tot opschrift draagt: '/Drie lezingen in '6 sterfhuis" en dat het geen voorbeeld van geleerde kamerstudie is, maar dat de lezingen door hem zijn opgesteld en gehouden en wel in zijne tegenwoordige omgeving. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur S. v. p. een plaatsje voor de volgende opheldering. De heer X. heeft door zijn schrijven in No. 11SG van uw geacht blad, mijne aandacht gevestigd op een bericht van de Held. en Nieuwed. Ct ui. „dat door den heer Margadant en mij de som van 500.is bijeenge bracht voor de wed. S. te Huisduinen. De heer X. zegt, dat hij het niet genoegen hoeft gelezen, ik moet be kennen, dat de lezing mijne verwonderivg heeft opgewekt. Hetgeen door mij in deze zaak is verricht, is te onbeduidend om daarvau melding te maken. Twee advertentiën in de Haarl. Cl. de eene om te vragen, de andere om te bedanken (met vermelding der liefdegaven) zijn door mij mede-onderteekend. De heer M. ontving als eerste ouderteekenaar alle brieven op één na, die aan mij geadresseerd was door een onbekende, onder het postmerk Hengelo en een coupon bevatte van ƒ1.231 eu 20 frankeerzegels. Ik stelde ds. M. dit ter band, odj de eenvoudige reden, dat hij zich met de ontvangst eu uitkeering van 't geld had belast. Alleeu heb ik inzage geuomen van 't geen op ons verzoek in de H. Ct. was inge komen. Verder beeft mijne medewerking niet gestrekt, zoodat mijn aandeel in bet bijeenbrengen van de 500.teer gering is. Het publiceeren en verantwoorden van do ingekomen gelden kan dus vau mij niet gevergd worden. Huisduinen, 2 Oct. 1872. P. J. JEKEL. Van 26 September 3 October 1872. ONDERTROUWD Willem Krijncn en 'Pierkje Groeneveld. GETROUWD Geene. GEBOREN.- Jacob, zoon van Jacob Daalder en Meintje Klaasje Burger. Cornelis, zoon vau Pieter Huismau en Klaartjo Witte. Dirk, zoon vau Abraham de Ruijter cn Pietje Bakker. OVERLEDEN Frederik Beijers, oud 20 jaren, zoon van Jacobus Beijers, overleden, en Johanua Woesthoff. Vau 15 30 September 1872. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD P. Jupijn, weduwnaar van G. Kinsier en N. Fehres. GEBOREN Marinus, zoon van R. Slikker cn G. Gootjes. Willem, zoon van W. Hartog en A. Kruijsveld. Evert, zoon vau W. Muntjewerf cu A. Kossen. Jan, zoon vau J. v. d. Oord en G. Delver. Engeltje, dochter van D. de Leeuw en G. Wessel. Dirk, zoon van M. Schrieken en M. Mulder. Agatha, dochter van K. de Vries en M. Louwe. Grietje, dochter van W. Kieseling en G. Dalcnberg. Cornelis, zoon van K. Lengers en A. de Wit. Evert, zoon van W. Sehermerhorn en N. Slooten. Margaretha, dochter van C. Hoedjes en D. Molenaar Catha- rina, dochter vau P. Tuiju eu A. Wiering. OVERLEDEN Jenneke Cornelia, 6 weken, dochter van Karolina Muller. Trijntje Blom, 34 jareu, echtgen. van D. Kapitein Cornelis Ott, 1 maaud, zoon van Jan Ott en G. Bas. Levenloos kind van C. Bestemau en G. Dekker. Van 130 September 1872. ONDERTROUWD: J. H. de Wit, weduwnaar van A. de Kamps en M. Vink, weduwe van C. van Brederode. GETROUWD Geene. BEVALLENS. Ham geb. Bierhaalder, Z. A. Cornelissen geb. Half weg, Z. M. Lanser geb. Keesman, D. M. Schagen geb. Jonker, Z. G. Kroeze geb. Jannessen, Z. E. Sweris geb. Wilms, Z. A. vau Zandwijk geb. Roosch, Z. P. Kos geb. Philipsen, D. S. Raven geb. Wiegman, Z. OVERLEDEN J. Bastiaan, 3 maanden. M. Lanser, 18 dagen. J. Zv^cekherst, 9 weken. Levenloos aangegeven l. Ambtshalve inge schreven 2. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 3 Oct. Granen. Rogge: 128/29 (g Canada f 10.20; 127/28 ffi Western Ame- rikaansche f9.75, 10; 120/21 g jarige Dantziger f9.50. Boekweit; Fran- schc f9.75, 9.90. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Zceuvvsche Jammen f3.40 a 3.60, Geldorsche Ronde Wolkammers f3 a 3.40, roode f3.40 a 3.50. Met redclijkeu aanvoer. SCHAGEN, 3 Oct. Het Marktbericht niet ontvaDgen. BELFAST. 30 Sept. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 117 tons, (tegen 99 in Ao. Po.) waarvan 115 tons machinaal en 2 uit de hand gezwingeld. Voor de le soort betaalde men 6ƒ9 a 12/- en voor de 2e 5/- a 7/6 per steen. ENKHUIZEN, 2 Oct. Kaas aangevoerd 45 stapels, wegende 10546 kg. hoogste prijs f 38.25, laagste prijs f 30, Mosterdzaad f 20.a per hectol., Karweizaad per 50 klg. 1' 17.874, Blauw Maanzaad per 50 kg. f 16, Grauwe Erwten f 13 a 14 per heet., Vale Erwten f 10 a 14.per heet., Bruine Boonen f 13 a 14, Gerst f3,50 a 4.50, Haver fö a 6. LONDEN, 3 Oct. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen S00; Sehapen en Lammeren 6000; Kalveren 100; Varkens 100. Prijzen.- Beste Runderen 6/-, Schapen en Lammeren 71-, Kalveren 6/-, Varkeus 5J- per steen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3