NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 8 Oct. 1872. Zondag namiddag circa ure vertrok van hier Zr. Ms. schroefstoomschip nhet Loo komm. kapt. luit. t/z C. A. B. D. Kijk, ter aanvaarding van een kruistocht in den Atiautischen Oceaan. Heden namiddag ten één ure is alhier binnengekomen het stoomschip //Prins Hendrïlc\ kapt. Hendriks, van de stoomvaartmaatschappij //Nederland". Genoemd schip is den 25 Augustus des morgens ten 7 ure van Batavia vertrok ken en heeft de reis alzoo in 44 dagen en 6 uren volbracht. Het stoomschip n Prins van Oranjekapt. Pabritius, vertrok Zaterdagmiddag van hier via Suez naar Batavia, met volle lading, 40 passagiers en 100 kolonialen. Genoemd stoomschip is Zondag voormiddag te 10 ure Dungeuess gepasseerd. Alles wel. Het gezelschap //Gaudium inter nosheeft Zondagavond voor leden en geiutroduceerden met veel succes opgevoerd het tooneelspel//t Was maar een loods", en de vaudeville//Verliefd op Mevrou w". Ue uitvoering liet niets te wenschen over, en de verschillende karakters werden goed weergegeven in het voorstuk voldeden ons bijzonder Stijntje Kokinje, Maarten Herman, Amanda en Herman. In het nastukje deed Jozef Kopermooi het publiek van lachen schudden. Moge dit gezelschap op den ingeslagen weg blijven voortgaan, dan zal er voorzeker niet weinig toe worden bij gebracht, om de liefde voor de uiterlijke welsprekendheid meer en meer aan te kweeken. De telegraafdienst van Texel naar hier, wordt 15 Oct. a. s. voor het publiek geopend. De luitenant ter zee 2e klasse L. A. Walaardt Sacré, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerleewordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met den ln November daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse L. M. L. de Haan. Met ingang van 1 October is benoemd tot telegrafist der derde klasse, de rijkstelegraafkantoorhouder J. Thie, te WarfTum. Z. M. heeft aan G. Uyt den Boogaard, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als 2n luitenant bij de dd. schutterij te Hoorn, en als zoodanig benoemd jhr. D. G. J. van Akerlaken, thans schutter aldaar. Men verneemt, dat H. M. de koningin zich waarschijnlijk tegen 14 dezer te Vlissingen zal inschepen op Zr. Ms. stoom schip de Valkkommandant de kapitein-luitenant ter zee Clifford Kocq van Breugel, om daarop de reis naar Engeland te ondernemen. Alhier wordt aan boord van dat stoomschip alles in orde gebracht, om H. M. te ontvangen. Het gevolg zal bestaan uit den hofmaarschalk en zeven hofdames. Men schrijft ons uit Oude Schild, 7 October. In de afgeloopen week hield de sociëteit Nejilunus hare eerste vergadering weder met dames. De heer J. Zwanenburg, die als spreker optrad, behandelde op echt onderhoudende wijze: //Bedil-, praat- en hebzucht." Menige behartigenswaardige les was gestoken in 't kleed van humor, vooral in zijn *thee- vjsite" en //de beurs". De heeren P. A. Kries, W. Mets, J. Veenboer en K. Bakker droegen respectievelijk de volgende dichtstukkeu voor: 1. //Het Vliegend Schip"; 2. //Wen schen"; 3. //Een vervallen huis"; 4. //Het afgeslagen aanbod". Gedurende den aanstaanden winter zullen in ons dorp weder eenige volksvoorlezingen gehouden worden, en zal de toegang weder geheel vrij zijn. De heer W. Hillenius zal tot gemeld doel zijn gebouw kosteloos afstaan. Op Zondag 27 October zullen de werkende leden der sociëteit Neptunus eeue eerste tooneelvoorstelling in dezen herfst geven. Door het aanhoudend ruwe en stormachtige weder hebben de schelpenvisschers in de laatste 14 dagen schier niets verdiend. De palingvangst te Texel gaat tegenwoordig zeer voor- deelig. Een visscher, te de Cocksdorp, heeft, zooals men zegt, op een enkelen dag 1500 halve Kg. gevangen. Met dat alles wordt de paling toch tot goede prijzen van de hand gedaau Ingevolge Zr. Ms. besluit van 21 Sept. jJ. heeft de Minister van Oorlog ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat met l Oct. jl. andermaal is verhoogd, nu tot een bedrag vau f150. als maximum, het handgeld toe te kennen aan ieder recruut van 18 tot beneden 36 jaren, die zich voor zes jaren bij het corps mariniers verbindt en aan ieder milicien, die ingevolge art. 9 der militiewet daarbij overgaat, terwijl mede tijdelijk is vastgesteld op f 40. als maximum het handgeld, dat kan worden uitbetaald aan jongelingen beneden 18 jaren oud, doch niet jonger dan 16 jaren, die zich voor 10 jaren bij genoemd corps verbindt. De Minister van Marine brengt ter kennisse van be langhebbenden, dat de geleide-lichten voor het Noordelijk gedeelte van het Schulpengat, waarvan de oprichting voorloopig werd aangekondigd in de Staatscourant bij bericht van 20 Aug. jl., den 9 dezer, des avonds met zonsondergang zullen worden ontstoken; zij bestaan uit twee lenticulaire lichten, van de 4e grootte, wit van kleur, Z. W. W. en N. O. 0.800 meters uit elkander geplaatsthet noordelijkste op den Scliilbolsnol8.5 meter, en het zuidelijkste op den Stuif- dijk6.5 meter boven gewoon hoog water, beide zichtbaar op een afstand van ongeveer twee geogr. mijlen en den ho rizont verlichtende van het Z. W. 4- Z. tot het W. Z. W W. Alles volgens miswijzend compas. Het Schulpengat inkomende, zal men, na op het geleidend merk van het licht bezuiden Kijkduin in het vuur van Kijk duin gevorderd te zijn tot da£r, waar het licht van Palga rood van kleur wordt N. N. O. M. W. moeten sturen, om, na op de wijze de nieuw opgericht geleidelichten in elkan der gebracht te hebben, op het merk, de beide lichten inéén het noordelijk gedeelte van het Schulpengat verder te be varen en veilig midden over den binnendrempel te komen het zichtbaar worden van het licht op het Wierhoofd, zal dan tijdig aangeven, wanneer men naar de reede van Texel zal moeten afhoudeu. Bij het uitgaan toont het helder zichtbaar worden van het licht van bezuiden Kijkduin genoegzaam aan, wanneer men met een zuidelijker koers dat licht langzamerhand in het vuur van Kijkduin zal kunnen brengen, om met die twee lichten in één het Schulpengat verder uit te komen. Het ruwe weder van de laatste dagen moet aan de zeewerken vau het Noordzeekanaal enorme schade hebben toegebracht. Vooral het Zuiderhoofd heeft veel geleden, terwijl ook uit de borstwering van het Noorderhoofd een groot stuk is weggeslagen. De jongste storm heeft aan de werken tot afdamming tusschen het eiland Ameland en den vasten wal in het ge heel geen schade veroorzaakt, maar deze integendeel over eenige duizende meters lengte gevuld met zand en slib en gedekt met schelpen en mosselen, waardoor die dammen aanmerkelijk zijn verbeterd. Woensdag ochtend .uond de dijk aan de zuidzijde van den Diemerpolder, nabij Amsterdam, op de plaats waar hij ongeveer 6 jaren geleden doorbrak, door den langdurige» hoogen waterstand, op het punt van te bezwijken door de welwillende hulp der aannemers van de Oosterspoorwegbaan verleend onder de leiding van hun waardigen onderbaas L. Konings, is dat voorkomen. Talrijk waren de dankbetuigingen van belanghebbenden, zoowel aan de aannemers als aan gemelden onderbaas. (N. R. Ct.) Als een bewijs van de drukke scheepvaart op het Y, deelen wij mede, dat iu de maand Augustus door de Oranje sluizen zijn geschut: 9 barken, 19 brikkeu, 62 schoeners, 19 kofschepen, 250 raderstoombooten, 544 schroefstoombooten, 6013 tjalken of pramen, 4743 visschersvaartuigen en 559 andere schepen; te zauien voor Augustus 12,218, vorige maanden 23,588; totaal sedert de opening der sluizen op IS Maart 11. 35,806 schepen- (iV. v. d. D.) Als een bewijs van de gebrekkige watergemeenschap tusscheu Amsterdam en Rotterdam, kan dienen dat een onlangs aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam gebouwde stoomboot, bestemd voor de vaart tusschen Middelburg eu Zierikzee, den navolgenden weg heeft moeten volgen oin de bestemming te bereiken van Amsterdam over het Y en de Zuiderzee naar het Keteldiep, de Usel geheel op, het Pannerdensche kanaal door, langs den separa- tiedam de rivier de Waal af en vervolgens de Zeeuwsche stroomen naar Middelburg. De reis vorderde drie dagen. Men schrijft uit den Haag, 7 October De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot toekenning vau een pensioen aan de beide dochters van den heer Thor- becke, na korte beraadslaging, aangenomen met 52 tegen 4 stemmen, die van de hh. Wintgens, Kien, Taets van Amerongen en Nierstrasz. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een krachtig adres ingediend van wege de Schuttevaersvereeni— ging, houdende een opsomming van veelvuldige gevaren, door de schipperij bij storm en ontijden aan de afsluitingswerken onder Schellingwoude te verduren. De Yereeniging verzoekt de Kamer, om, als deze zaak bij de Wetgevende Macht in behandeling komt, haar met alle ten dienste staande midde len te bevorderen. Tot onderzoek der schade aan de stuurboordsmachine van De Haai is eene commissie benoemd, bestaande uit een ingenieur der marine, een officier-machinist, den kommandant en een deskundige van Pijenoord. Generaal Tolsma, adjudant des Koniugs, is Zaterdag middag, belast met een bijzondere zending van Z. M., naar Zweden vertrokken. Men verneemt, dat deze zending bestaat in het vertegenwoordigen van den Koning bij de begrafenis plechtigheid van den overleden vorst van Zweden en Noorwegen. Men schrijft uit Delft, 5 October: De majoorkommandant van het le batailjon infanterie,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2