WÉUMM ^TWeEVIË UliLDËll. ItMRLIJliE STAM DER GEMESTE WIEIÏIffi. alhier in garnizoen, heeft van het gemeentebestuur f 75. ontvangen, om te worden verdeeld onder de manschappen, die bij den torenbrand zulke goede diensten hebben bewezen. Daar er in 't geheel door 135 man adsistentieis verleend, heeft ieder 55-|- cents ontvangen. Heden (Dinsdag 8 October) staat voor het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland terecht, Franciscus Cornelis de Rooy, oud 32 jaren, geboren en wonende te Amsterdam, van beroep stoker beschuldigd van poging tot moed wil ligen doodslag en onwilligen manslag, door onvoorzichtigheid en wel na bereids tot langer dan 6 maanden cellulaire ge vangenisstraf te zijn veroordeeld. Voor het Provinciaal gerechtshof van Noord-Holland is Vrijdag het pleidooi gevoerd in de zaak van Lodewijk Roog, van beroep goudsmid, wonende te Purmerend, be schuldigd van brandstichting, welke brand echter door ande ren in zijn beginsel is gebluscht. Tegen de eisch tot veroor deeling van den besch. door het Openb. Ministerie tot een gevangenisstraf van zeven jaar, hield de advocaat des besch., mr. Ph. A. Haas, een kernachtige rede, waarin hij, na op somming van vele bezwaren tegen de akte van beschuldiging, de volkomen onschuld vau Roog trachtte aau te toouen, dat het bewijs van brandstichting niet voldingend was geleverd, en concludeerde aan 't slot zijner verdediging tot invrijheid stelling. Uitspraak a.s. Vrijdag. Uit een advertentie in De Tijd blijkt, dat bij genoeg zame deelnemiug in September 1873 te Amsterdam eene Roomsch-Katholieke Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus zal geopend worden. Alleen die leerlingen sullen wor den toegelaten, die hun eerste H. Communie gedaau hebben- Het schoolgeld bedraagt /"80 'sjaars. LI. Woensdag was te Leiden een handelaar in oud ijzer bezig met een ijzeren voorwerp, dat hij gekocht had, door smelting van daaraan gehechte looddeelen te ontdoen. Onverwachts werd hij van dat werk afgeroepen, en tijdens zijne afwezigheid sloeg de pot, waarin de smelting plaats had, met kracht uiteen. Het bleek toen, dat het een granaat was geweest. Hoogstwaarschijnlijk zou de man door de ont ploffing, zoo hij daarbij tegenwoordig was geweest, het leven hebben verloren, daar o. a. een stuk ijzer van p. au 25 kilo daardoor op eeuigen afstand werd geworpen. In de zoogenaamde streek, bij Enkhuizeu, doet zich tegenwoordig een bedroevend verschijnsel voor, nl. de toenemende verwijdering, die daar is waar te nemen, tusschen Roomschen en Protestanten. Waar vroeger verdraagzaamheid heerschte, heerscht nu verwijdering en een geest van afslui ting, die er na de Aprilfeesten niet op verbeterd is. Die afscheiding gaat niet uit van de Protestanten, maar van de Katholieken, en ook deze dragen in zooverre slechts de schuld, als zij misschien gehoorzamen aau bevelen van hoogerhand. Voorzeker een verschijnsel, waarover ieder menschenvriend zich moet bedroeven. Men schnjft uit Numansdorp, 5 October. Een brutale diefstal, in deze gemeente gepleegd, doet veel van zich spre ken. De heer H., gewezen landbouwer, bewaarde zijn kapitaal in een ijzeren kist, die in den kelder was geplaatst. Dezen morgen bemerkte hij tot zijn natuurlijk niet geringe ontstel tenis, dat kist en kapitaal verdwenen waren. Men spreekt van een waarde aan effecten van pl. m. f50,000. Er waren geen sporen van inbraak zichtbaar. De justitie doet ijverig onderzoek. Men schrijft uit 't Waar, 1 October. Heden namid dag vond alhier een verschrikkelijk voorval plaats. Eenige kinderen speelden bij de wagen makerij en vermaakten zich o. a. ook met op een zoogenaamden zaagbok een stel lage die bij 't zagen van zware stukken hout gebruikt wordt te zitten en er bij op te klimmen. Ongelukkig kantelt het ding om, een meisje van vier jaar geraakt er ouder en is kort daarop een lijk. 't Kind was hier eenigen tijd bij hare grootouders op visitehare ouders woonden elders. Te Rinsumageest heeft een groot ongeluk plaats ge had. Drie werklieden, respectievelijk 23, 21 en 20 jaar oud, zouden eene praam cichoreiwortelen van de Valom derwaarts vervoeren. Wel wachtte men een weinig totdat de slechte buien voorbij waren, en ging alles daarop wel, doch op het zoogenaamde Eeltgemeer schepte de praam water en zonk zij, waarbij de twee oudste personen verdronken. De derde, die op een der loopplanken was gezeten, bleef als door een wonder bewaard, daar hij bij die eene loopplank nog de twee andere wist meester te worden, die kruiselings in staat waren hem te dragen, totdat zijn angstgeschrei door een visscher werd gehoord, die nog tijdig genoeg kwam om den armen schipbreukeling te redden. De lijken van de veronge lukten werden des avonds nog gevonden. De oudste laat eene vrouw met twee kinderen na; de andere was ongehuwd. Maandag avond hoorden twee wandelaars op den Ant- werpschen straatweg bij Breda een paard in volle vaart achter zich komen aanrennen. Hoewel de duisternis hun belette te zien of het paard een ruiter had, wist toch een hunner, een schipper, het bij den toom te grijpen en tot staan te brengen, waarop het naar het niet ver afgelegen //Duitenhuis" werd ge bracht, waar men het herkende als 't paard van den heer M., Ie luitenant der kavallerie, wonende onder Princenhage. Voor zien van een lantaarn, giüg men langs den weg zoeken en vond ook werkelijk dan heer M. in bewusteloozen toestand en gewond aan den weg liggen. Na in het //Duitenhuis" de eerste verpleging te hebben oudergaan, is hij naar zijn eigen woning overgebracht. Zijn toestand wordt voor zeer gevaarlijk gehouden, daar hij op het hoofd is gevallen. Juist toen men hem ontdekte, was hij op het punt door een zware kar over reden te worden. Als een bewijs van innige familierelatie vermeldt het Leidsch Dagbladdat gisterenmorgen op de Korte Vliet de inboedel van een schoonzoon door diens schoonvader op straat werd gezet. Door vlijt en volharding heeft iemand uit den zeer eenvoudigen stand, wonende te Oostermeer, zonder onderwijs of hulp van anderen, de beginselen van de Fransche, de Hoogduitsche, de Grieksche en de Hebreeuwsche taal geleerd, zoodat hij uit die talen zeer voldoende kan vertalen. Een keukenmeid, die 11. Zondag van den Haag naar Leiden ging om daar den dag door te brengen, bedacht onder weg tot haar schrik, dat zij vergeten had de pudding van het vuur te zetten. Zij telegrafeerde terstond: //Neem hem even uit den oven" en had de voldoening dat de pudding nog gered werd. Zaterdagmorgen is te Keulen een passagierstrein tegen een trein met slachtvee gereden. De passagiers schijnen er goed te zijn afgekomen, maar de drie achterste met vee ge laden wagens zijn totaal vernield, waardoor verscheiden ossen werden gedood. Een dag of wat geleden werd te Oberhausen een arbei der, die voor een aankomenden esprestrein uitweek, gedood door een locomotief, die langs het nevenliggend spoor pas seerde. Nauwelijks had het ongeluk plaats gehad of er trad een onbekende uit den passagierstrein en overhandigde aan den stationschef een bankbillet van 100 roebels ten behoeve der familie van het slachtoffer. Op 't oogenblik dat de trein van Rïves naar St. Ram- bert het station verliet, verloor zekere Berger, in een der wagons aan 't raampje gezeten, zijn hoed. Door den drank beneveld, aarzelde de man niet, den wagen uit te springen. Daar hij niet weêr opstond, meende men dat hij door den val gedood was. Inmiddels kwam de trein van St. Rambert, juist laDgs de staven tusschen welke Berger lag uitgestrekt, en niemaud twijfelde meer of het lichaam zou verbrijzeld worden. Nauwelijks was de trein voorbij of men schoot toe van alle kanten maar hoe groot was aller verbazing, toen de man zich heelhuids volkomen ongedeerd, ophief. En toch was de geheele trein over hem heengegaan. Eene kleine be weging links of rechts had hem ongetwijfeld het leven gekost. Op den Caledonischen spoorweg is nabij Cariisle aan hot station Kirtlebfïdge een sneltrein in volle vaart tegen een goedei'entrein aangereden, waardoor zes mannen, drie vrouwen en kinderen werden gedood, terwijl verscheidene gewonden naar het hospitaal werden vervoerd. Uit een mijn in Yorkshire, die gedeeltelijk was ingestort, zijn elf pei'sonen door den luchtkoker van den hongerdood gered. De speelbank te Ems is in de vorige week voor goed gesloten tengevolge van het besluit tot opheffiug dier inrich tingen. De winst in het laatste speelseizoen behaald, bedraagt 400,000 fl. Zaterdag 28 September had er op de markt te Verviers een klein oproer plaats. Verscheidene kooplieden in aardap pelen, welke begonnen waren die voor S fr. per zak te koop te stellen, vroegen kort daarna 11 fr.maar de huismoeders staken de koppeu bijeen en weigerden in hare verbolgenheid een centime meer te geven, dan den prijs, welke eerst was vastgesteld. Daaruit ontstond twist, en de scheldwoorden begon men x*eeds door gewelddadigheden te vervangen, toen de politie tusschen beide kwam en de rust herstelde. De aardappelen werden daarna voor 9 fr. per 100 kilo vex'kocht. Half Berliju is sedert 8 dagen in rep en roer. Meer dan 300,000 meDseken zijn, blijkens offieieele opgaven, door de stijging der huurprijzen gedwongen te verhuizen. Groot is het aantal van hen, die er nog niet in zijn geslaagd een huis te vinden, en zij, die gelukkiger waren, vreezen, dat zij over drie maanden op nieuw den zwerftocht zullen moeten ondernemen, om weder een ander huis te zoeken, aangezien de huren met elk vierendeeljaars stijgen. Voor e'en schamel vertrek, gelegen in de achterbuurten, zonder gelegenheid om te koken, betaalt men 107 thalers in het jaar. Hoe drukkend somxnïge belastingen in Pruisen zijn, daarvan geeft het dezer dagen openbaar gemaakt officieel verslag, betreffende de resultaten der klassenbelastiug, de meest doorslaande bewyzeo, zegt de Bank- und Iland.-Zeitung. Uit de bedoelde staten ontwaart men, dat tot inning der belasting klasse la. gedurende 1871 zijn bevolen 501,952 executiën, en dat van deze niet minder dan 361,901 vruch teloos hebben plaats gehad. Al de onaangenaamheden, al de kwellingen, daardoor een gedeelte der bevolking aangedaan, zijn derhalve doelloos opgelegd, zegt het blad. Daaruit blijkt op de meest overtuigende wijze, dat er een schromelijke wanverhouding bestaat tusschen het aantal der aangeslagenen en het cijfer der opbrengst van die belasting. De volgende treurige gebeurtenis is onlangs voorgevallen in het pruisisch stadje Hillesberg. Een jonge vrouw, moeder van drie kinderen, is dood gevonden in een kamer, waarin zij zich voor eenige oogenblikken begeven had om linnengoed uit te zoeken. Haar echtgenoot en schoonvader verklaarden, dat zij plotseling was overleden, en de begrafenis had zonder eenig geneeskundig onderzoek plaats. Evenwel werd er eenige dagen later in de buurt druk over gemompeld, dat de over- ledeno een geweldigen dood was gestorven, want dat men zeer duidelyk iets buitengewoons aan den hals had opgemex-kt. De schoonvader verklaarde hierop, dat de vrouw zich door op hanging van het leven had beroofd, maar dat hij voor de eer dor familie zulks had stil gehouden. Bij de daarna bevo len lijkschouwing hebben de deskundigen verklaard, dat de jonge vrouw door verworging een einde aan haar leven heelt gemaakt. De heer G. H. Booth, laatstelijk lid eener handelsfirma te Bradford, heeft aan die stad, alvorens naar Amex-ika, zijn geboorteland terug te keeren, ter opx*ichting van een levens groot standbeeld van wit cararisch marmer van Richard Cobden, eene som van 1000 p. s., en ter verdeeling onder eenigei liefdadige stichtingen een gelijk bedrag ten geschenke gegeven. Zekere lcenteekenen van den Yesuvius, die zich dage lijks vermeerderen, doen een nieuwe uitbax-sting te gemoet zien. In Napels vreest men algemeen, dat deze uitbarsting nog verschrikkelijker zal zijn dan de laatste. Professor Pal- mieri, die alle verschijnselen nauwkeurig nagaat, meldt datcr eene hevige beweging in den berg plaats heeft. Er is een te legraaflijn tusschen het observatorium en de meteorologische afdeeling der universiteit aangelegd en men heeft reeds gelijk tijdig vergelijkende waarnemingen gedaan, voornamelijk om trent de electriciteit der lucht. Graaf de Granuedo treedt binnen weinige dagen in het huwelijk met mlle. Renault, bloedverwant van den heer Thiers en achternicht van den bekenden schrijver Casimir Delavigne. De bruidegom stamt van moedex-szijde af van Jan de Wit, raadpensionaris van Holland. Do bex-oemde Alpenbeklimmer en Noordpoolreiziger, Julius Paijer, die met levensgevaar de voornaamste Alpentoppen besteeg en beschreef, en die voor een deel, door zijn sledevaart, Groenland's bodem bekend maakte, zwex'ft thans met 21 man, waaronder zich de bekende noordpoolreiziger Weijprecht als scheepsbevelhebber bevindt, in de Poolzee, ten noorden van Siberie, ten einde als het mogelijk is de Beringstx*aat te be reiken. Uitstekend goed is zijn schroefstoomschip, Tegetthoff genaamd, toegerust. Het bevat proviand voor 3s jaar. Bo vendien zal de graaf Wiltschek in de nabijheid van de IJs- kaap, op Nova Zembla, een depot van px-oviand aanleggen, voor het geval dat het de reizigers soms mochten noodig' hebben. Alzoo tracht de Tegetthoffdx-ijvende in de noordelijke IJszee, een doel te bereiken, dat onze Barents en de zijnen 300 jaar geleden niet bereiken mochten en waarbij hij op zulk een jammerlijke wijze het leven liet. Het schip is uit stekend doelmatig ingericht. Schroef' en roer zijn op behoor lijke wijze tegen het ijs beschermd. Er zijn 130 ton kolen in het betrekkelijk kleine vaartuig geborgen, dat is (35000 kilogr. De keukeu verbruikt dagelijks 25 kilogr.; dit maakt voor 1000 dagen of ongeveer 3 jaar 25 ton. De overige 80 ton zijn voor de machine, zij geven ongeveer 50 volle stoomontwikkelings- dagen. Deze moeten over drie zomers verdeeld worden; in open water zouden zij ongeveer een afstand van 5000 Duit- sche of geogr. mijlen kunnen doen doorloopen. Voor de mede genomen zeven honden zijn 700 kilogr. luchtdroog paarde- vleesch in het schip geborgen. Vau 27 September 4 October 1872. ONDERTROUWDW. Rau, scheepstimmerman en G. Blomberg. J. Klercq, ziekenoppasser bij de marine ce M. C. Goudswaard. GEHUWD -. P. J. Krom en B. C. Buijkes. J. B. Horning en C. M. Vries. "W. Jansen eu A. Meusch. J.J. vau Os en E. Broers. P. Renstnaag en K. Griek. BEVALLEN E. C. J. Pauli geb. Rcmer, Z. A. Slok gcb. Appel, D. C. Wiering geb. Vcrwer, D. G. Zoet geb. Buise, Z. C. H. Muller Z. M. Harkes geb. Krul, Z. G. Dekker geb. WesseJ, Z. G. Grootkerk geb. Hoepelinan, D. J. Sluismau gcb. de Lange, D. J. A. 11. Cörnmijs geb. Waldorp, Z. M. Dekker geb. Kuiper, D. A. Reekers geb de Quant, Z. C. M. Haijev geb. Deuneman, D. OVERLEDEN: J. Klinkert geb. Foekema, 48 jaren. K. Vecuslra, 6 maanden. M. C. Bizel geb. Moleman, 32 jareu. J. T. Schuhmaeher, IS jareu. M. Beukenkamp, 7 maanden. A. J. Larsen, G4 jaren. E. vau Melle geb. Mclsc, 42 jaren. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1. 1 Aangespoelde drenkeling. Gedurende de maand September 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD Jh. Tijsen met Maaltje de Vries. GEBORENAntje, dochter van S. de Vries en Hilgouda Wiegman. Trijntje, dochter vau C. Kleiju eu Neeltje Takes. Jan, zoou vau M. Poppen eu Grietje Mosk. Cornelis, zoon vau A. Klein en Maartje Maars. Betje, dochter van G Luijt en Maartje lleijblok. Simou, Zoou vau J. Bruul en Trijntje teu Bokkcl. OVERLEDEN Geertje Smit, oud 20 jaren, dochter van J. Smit eu Antje Halfweeg. Dieuwcrtje Ruijter, oud 3G jareu, echtgeuoote vau S. Jz. Rotgans. M (V K K T li li li I C II T li IV. ROTTERDAM, 7 Oct. Meekrap. Op het land werden in de afgeloopen week weder hoogere prij zen besteed; de vraagprijzen waren daardoor xnecstal veel te hoog, en daar de kooplust tengevolge van flauwere berichten vau Aviguon niet groot was, bleef de handel beperkt. Granen- Tarwe 127/28 f§ Volhynie f 16.S5; 128/29 Odessa Poolscb» £16.45. Rogge: 128/29 fg Canada f 10, 10.25; 127/28 g Western Ame-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3