Burgerlijke sta\d der mum texel. 's lands weerbaarheid, in allen deele moge worden bereikt. Zeer veel bijval vond de aanwezigheid van een met de nationale kleuren versierde bus, in den vorm van een gem berpot, waarin een ieder een offer bracht. Tot in den morgenstond bleef men zeer gezellig bijeen. Een woord van dank en hulde zijn wij verschuldigd aan het bestuur, de heereu B. H. Polak en Bamberg, die geen moeite hebben ontzien om deze feestviering gunstig te doen slagen, daarbij tevens hopende dat Mars door voortdurende toeneming van het ledental, ruimschoots in staat worde ge steld om dezen winter nog een aantal soirees amusantes te geven. Woensdag namiddag vertrok van hier naar Vlissingen, Zr. Ms. stoomjacht de Valtteneinde H. M. de Koningin van daar naar Engeland te brengen. Genoemd stoomschip is gisteren te Hellevoetsluis gearriveerd. Volgens achterstaande advertentie zal de voorstelling van het Israëlietiseh Jongelings-Collegie, waarvan wij vroeger reeds met een enkel woord melding hebben gemaakt, plaats hebben op Maandag den 21 Oct. a. s. Wij hopen dat voor het goede doel, hetwelk er mede beoogd wordt, een ruime inteekening zal plaats hebben op de -lijsten die eerstdaags aangeboden zullen worden. De luit. ter zee le kl. J. C. Joekes, de luits. ter zee 2e kl. E. K. Engelbrecht, J. L. M. van Gorkum, J. Luytjes, de offic. van gez. 2e kl. P. C. Buyze, de offic. van admin. le kl. J. C. Coops en de scheepsklerken H. J. Knottenbelt en W. Pronk, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Curaqaode eerste als le offic.worden tenge volge de buitendienst-stelling van dien bodem met den 15n dezer op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zeelekl. J. A. Waldeck, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 15n dezer op non-activiteit gesteld. Door den Minister van Marine is, met ingang van den la dezer, benoemd tot student voor de militaire geneeskun dige dienst der zeemacht, de jongeling H. P. A. Peypers. Z. M. heeft benoemd: tot lid en voorzitter dercomm. van desk., vermeld in art. 34 der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131); den heer dr. H. van Capelle, referendaris bij het departem. van Binnenl. Zakeu; tot leden dier comm. de heeren J. A. Alers, districtsveearts te 's Gravenhage, J. Huff- nagel, districtsveearts te Haarlem en L. Swart, districtsvee arts te Alkmaar. Door de heeren J. Bakker, W. van Twisk en H. Rou- kens, hulponderwijzers alhier, is met goed gevolg het examen van hoofdonderwijzer afgelegd. Z. M. heeft aan E. P. Bonjer, H. P. Planten, C. J. Rotgans en K. J. Swart, scheepsgezagvoerders voor de groote vaart, toegekend de zilveren medaille, vastgesteld bij besluit vau 24 Januari 1841, no. 22, als erkenning van hunne aan de wetenschap der zeevaart, door overlegging van uitmun tende scheepsjournalen, bewezen diensten. Met ingang van den 20n dezer wordt het rijkstele graafkantoor met beperkte dagdienst geopend te Texel. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0.30 gl. per enkel voudig telegram van toepassing. Omtrent de tarieven voor liet verkeer met liet buitenland, kunnen inlichtingen aan het genoemde kantoor worden verkregen. De minister van Pinantiën herinnert de belanghebbenden aan de in de Staatscourant van den 28n Juni jl., no. 150, geplaatste aankondiging omtrent een in de maand November aanstaande te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen en dat zij,, die daaraan wenschen deel te nemen, zich voor den ln November aanstaande, bij een op zegel geschreven requést, tot den minister behooren te wenden. Woensdag jl. werd op 's Rijks werf te Amsterdam, in liet openbaar aanbesteed, het maken van een ijzeren over- dekkingskap over Zr. Ms. schroefstoomschip van Galenmet bijlevering van de benoodigde materialen. Minste inschrijvers waren de heeren L. van den Berg en Co, voor f9899. Aan de te Peijenoord voor het Departement van Ko loniën in aanbouw zijnde raderstoomboot is de naam van Celebes gegeven. De monitor de Haai zal tot herstel der schade, buiten dienst worden gesteld. Men schrijft uit Hellevoetsluis. 8 Oct. Aan boord van Zr. Ms. monitor Krotodil is 11. Zor.dag door den officierskok met een scheermes een poging tot moord beproefd op den officiershofmeester. Door snel te bukken, toen de dader hem aanviel en poogde hem achterover te rukken, maar slechts den pet aftrok, is de bekomen verwonding ge lukkig slechts licht. Naar men verneemt, heeft eene te Hoorn gehouden vergadering van belangstellenden in den geprojecteerden Noordhollandsch-Prieschen spoorweg, in plaats van een gun stig eindresultaat op te leveren, tot eene definitieve mis lukking van het plan geleid, naardieu zich de Priesche ge delegeerden terugtrokken. De heer Vignerolles zal voor zijne moeite betaald en de geheele zaak als niet gedaan beschouwd worden. Men schrijft uit Harderwijk, 9 Oct, De werving voor vreemdelingen voor den kolonialen militairen dienst is tot nader order weder opengesteld en het handgeld voor iederen vreemdeling die zich voor zes jaren verbindt, op f 120 vastgesteld. Men schrijft uit Ilattem, 7 October. Aan de Hezenberger schutsluis, ten behoeve van het Apel- doornsche kanaal nabij deze stad, wordt met alle kracht ge werkt. Dit curieuse werk wordt door vele vreemdelingen en deskundigen bezocht. Men arbeidt dag en nacht door. De verlichting des nachts geschiedt met electrisch vuur waartoe Maju uit Amsterdam met zijne toestellen persoonlijk werk zaam is. Het vreemdsoortige van het geheele werk bestaat hierin, dat door de hevige kwellen het op gewone wijze be- heien en droogmaken van een put tot het bouwen van zoo danige sluis onuitvoerbaar was. Men heeft dientengevolge de geheele oppervlakte der te bouwen sluis met damplanken afgeheid, de vloer met zijwanden ter diepte, en breedte op 1 meter gebetonneerd, en dit alzoo verkregen betonnen schip wordt ledig gepompt, en daarin bouwt ineu de geheele sluis zonder eenig letsel van water of aanhoudende zware onkosten van benoodigde machineriën. Deze nieuwe wijze van wêer- standbieden aan hevig kwelwater kan ten allen tijde, zelfs op groote schaal, met het beste gevolg worden toegepast. AC.) Men schrijft uit Rotterdam, 7 October. Bij den heer A. H. aan de Buitensluis alhier, is gisteren nacht een belangrijke diefstal gepleegd, naar men zegt voor eene waarde van f 40 a 50,000 aan verschillende effecten. De brandkast ter zwaarte van p. m. 80 KG., waarin men Dinsdag nog geweest was, en die zich in een provisiekelder bevond, werd Zaterdag op eens met den inhoud gemist. De ontvreemding moet door de huiskamer heen geschied zijn men weet echter het verdwijnen niet te verklaren. Tntus- schen zijn heden hier van die effecten te koop gepresenteerd, ten gevolge waarvan men op het spoor der daders is geko men en zelfs reeds een zou zijn gearresteerd. [n 1871 zijn hier te lande veraccijnsd 170,944 run deren (waarde bij de 18 millioen), en 99,834 kalveren t waarcle ruim 2.} millioen), ter gezamenlijke waarde van f20,424,198. Men schrijft uit Zwolle, 9 Oct. Het verduurzaamd Australisch vleesch, in blikken bussen, begint hier veel in gebruik te komen. Zal echter het doel, goed en goedkoop vleesch voor den ambachtsman, bereikt worden, dan dient de prijs veel lager gesteld te worden. De persoon van Jan van Druuten, die in den avond van 31 Aug. jl. zijne beide jonge kinderen in de rivier den Riju heeft geworpen, tengevolge waarvan het jongste is ver dronken, en die zich sedert een paar dagen in de omstreken van Arnhem ophield, is Dinsdag op last der justitie gearres teerd. Door den heer rechter-commissaris is een bevel van voorloopige aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Men ver neemt dat hij zijne snoode misdaad reeds bekend heeft. De persoon van C. uit Belgie, die den 12u Aug. jl. een schippersknecht buiten de Weerdbarrière te Utrecht in eenen twist met een stuk ijzer zoodanig tegen het hoofd sloeg, dat deze denzelfden dag aan de gevolgen overleed, zal den 22 Oct. c. k., deswege voor het hof aldaar terecht staan. Als verdediger zal optreden mr. G. H. van Bolhuis. In een ingezonden stuk in het Handelsbl. wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat in geheel Twenthe de loonen in Pruisisch geld worden uitbetaald, waardoor den werkman een tekort wordt gedaan van gemiddeld cent op den gulden. Mr. J. A. Levy schrijft in een der bladen: //Voor de mededeeling van het volgend feit, zonder com mentaar, roep ik uwe hulp in. Het wijst den standaard van verdraagzaamheid aan, bij de redactie van den //Courier de la Meuse gebezigd. //Het commité ter zake der Rumeensche geloofsvervolging zond ook naar Maastricht eene advertentie, waarin tot de teekening van het bekende adres aan onze regeering werd opgewekt. //De redactie van gemeld blad vond bezwaar in de plaatsing van die advertentie. Een vreeselijk onheil heeft de Baltische wagonfabriek, te Greifswald, Zaterdag jl. getroffen. Door het springen van den stoomketel zijn 13 werklieden gedood en ruim eeu lOOtal meer of minder ernstig gekwetst; 73 hunner bevin den zich in het ziekenhuis. De verwoesting, iu de fabriek aangericht, is zeer groot. Men schrijft uit Stockholm, 9 October: Heden voormiddag ten 11 ure is het stoffelijk overschot des Konings bijgezet onder de algemeene deelneming der bevolking. Achter het lijk volgden de leden van het koninklijk huis, de prinsen Von Waldeck en Von Wied. Het lijk is in de Ritterholms-kerk bijgezet. Tegenwoordig waren de speciale gezanten van de buiten- landsche hoven, het corps diplomatique, enz. De lijkwagen werd onderweg als onder bloemen bedolven. De ex-keizerlijke prins van Prankrijk zal terstond na de winlervacantie als kadet aan de koninklijke militaire academie te Woolwich worden ingeschreven. Homburg wemelt van spelers en schurken. De orde is geheel verstoordgeen uur gaat in de speelzalen voorbij zonder ongeregeldheden. Diefstal en tivist nemen dagelijks toe. Onderwijl gaat de Malthezer ridder der fortuin voort de bank te plukken. Aau de inwoners van Homburg was 't tot dusverre ver boden de speelsalons te betreden. Thans echter zijn ook voor hen de deuren geopend, en is 't hun vergund hun zuurver diende penningen op de roulette-tafel te offeren. Men zegt, dat de regeering tot de vergunning is overgegaan, opdat de burgers door de eventueele schade zouden leeren, hoe nuttig de sluiting dier speelhel is. Een burgervrouw te Londen, Mary Ann Cotton, wordt verdacht, gedurende een tiental jaren niet minder dan acht tien personen waaronder drie echtgenooten en een aantal kinderen met arsenik te hebben vergiftigd. Hare schuld is bewezen, wat betreft haar laatsten man en haar pas ge storven zoontje. 't Opmerkelijke of liever, 't onrust barende van de historie, is, dat de meeste der slachtof fers van Mary Ann Cotton behoorlijk door verschillende geneeskundigen behandeld, en overeenkomstig de regels van de kunst gestorven zijn, als lijders aan gastrische koorts. Voorwaar geen bewijs voor de onfeilbaarheid van de medische wetenschapTot dusver achtten we ons veilig in 't ge loof dat slechts een bij uitstek bekwaam gifmenger de spo ren van zijn misdaad voor 't oog der wetenschap kan ver bergen. En ziedaar nu eene vrouw uit 't yolk, herhaaldelijk gebruik makend van een der zichtbaarst werkende' en best bekende vergiften, en drie doctoren, die de symptomen der vergiftiging aanzien voor die van eene dagelijks voorko mende ziekte Doet zulk eene ontdekking niet onwille keurig de vrees verrijzen, dat menige misdaad met haar slachtoffer onder den grond geborgen wordt? De gemeenteraad van Madrid heeft eene belasting gelegd op de uithangborden en winkelramen der winkeliers, waarin zij hunne waren uitstallen. Het handeldrijvende gedeelte der bevolking heeft daarop de uithangborden enz. ingenomen en de ramen gesloten. De stad kreeg daardoor een zeer somber aanzien, en de burgemeester heeft beloofd, dat hij bij den raad stappen zou doen om op dit besluit te doen terugkomen, waarop alle winkeliers weder open deden en de gevels in den vroegeren toestand werden gebracht. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. De "wintervermakelijkheden zullen hier weder spoedig in vollen gang zijn. Naar ik verneem, zal dc jeugdige rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis, op Donderdag 17 October a. s. hare eerste voorstelling in dit seizoen geven, terwijl de rederijkerskamer „Hofdijk" zich bezig houdt met het bestudeeren eeniger stukken, en Woensdag jl. de eerste volksvoorlezing plaats had. Deze eerste voorlezing (namelijk voor dezen winter) werd door een talrijk publiek bezocht, waaronder ik vele werklieden opmerkte, wel een bewijs, hoezeer de pogingen op prijs worden gesteld, welke door meer ontwikkelden worden aangewend tot veraangenaming der winteravonden en tot meerdere ontwik keling vau den werkman. Ik wil mij niet wagen om als criticus op tc treden over hetgeen hier werd behandeld, doch wil u kortelijk meiiedeelen, door wien en waarover werd gesproken en den indruk dien het mijns inziens op de aanwezigen uitoefende. De voordrachten waren afwisselend en zeer onderhoudend. Als eerste spreker trad op, de heer van Eek, die eene zeer wetenschap pelijke voorlezing hield over: „de maatschappij als staatsinstelling, waarvan wij uilen leden zijn, m verhand met de staathuishoudkunde" eeue lezing, welke ruim IJ uur aanhield eu door allen met onverdeelde aandacht werd aangehoord. Als tweede spreker deed zich hooreu de heer A. G. Renssen, die als on derwerp had gekozen: losse beschouwingen over den mensch, in vergelijking met het dier," waartoe hij als inleiding bezigde elke zaak heeft twee hand vatsels; in zeer humoristischen zin hield deze spreker zijne hoorders een geruimen tijd aangenaam bezig, hij herinnerde zijne hoorders de hekeldichten van den Frauschen dichter Ballovr en zou ten slotte zeker bijna iedereen tot de overtuiging hebben gebracht dat het onverstandigste dier op onzen aardbodem is de mensch1 De derde spreker die het woord voerde, was de heer B. Tideman, die eene lezing hield over „macht, enz., der brandbluschmiddelennaar aan leiding van de onlangs te Delft plaats gehad hebbende torenbrand eu ten slotte neenige herinneringen aan brandspuiten" ten beste gaf. Deze lezing, gekruid met pikante opmerkingen waarvan sommigen zeer veel waarheid bevatten, en wel ter harte konden worden genomen ook in onze stad, waar men, wat betreft de flinke verlichting, bij donkere avonden soms gevaar loopt in het water te vallen, of met een of ander voorwerp in botsing te komen en mode iu humoristischen stijl voorgedragen, verwierf mede algemeenen bijval. Na afloop dezer lezingen, werd door de Commissie, bij monde van den heer van Eek, een woord van dank gesproken voor de talrijke opkomst, en iedereen aangespoord, om bij eene volgende voorlezing, zoo mogelijk door eene nog talrijker opkomst, van hunne belangstelling te doen blijken, waarna de menigte zich zeer voldaan huiswaarts begaf. Van 3 10 October 1872. ONDERTROUWD Jacob Bremer en Maatje Reuvers. GETROUWD Geene. GEBOREN Anna Margaretlia, dochter van Reijer Witte Janszoon en Dieuwtrtje Zijm. Hendrikje, dochter van Hendrik Spigten Grietje Brasser. OVERLEDEN: Dirkje Klaassen, oud 17 jaren, dochter van Willemen Hiltje Smit.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3