HELDERSCHE COURANT. Jiieuras- en <8öoertentie--6faö. Woensdag 16 October. Twaalfde Jaargang. 1872. <0jficiM gedeelte. VEESCHOU WING. Bekendmaking. QUARANTAINE. JStet-ojfictëel gcöeeïte. Waarschuwende stemmen. J£1190. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post M 0 65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diusdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentieu intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Uitgever S. G I L T .1 E S. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben van Runderen, Paarden en Schapen en wel Op MAANDAG den 21 October e. k. in het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet. Op DINGSDAG den 22 October e. k. in het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal. Op VRIJDAG den 25 October c. k. te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 10 ure, en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de Westzijde van den Spoorweg, des voormid dags van 10 tot 11 ure, en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de Oostzijde van den Spoorweg en in het Brakkeveld, des namiddags van 12 tot 2 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Stiafregt, en aangemaand hun Vee be hoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd, voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 14 October 1872. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1873, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwediep bij het nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen Qf ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de haven, van volle kracht blijven; zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarautaine, indien daartegen geene be denkingen bestaan, vrijheid verleent om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig ofte vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den Steenendam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hooger- hand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie, zonder quaran taine, onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de rcede aftewachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zonder schriftelijke vergun ning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine-schepen te begeven teneinde zich te vrijwaren voor de toepas sing der zware straffen, welke op de overtreding zijn vastgesteld. Heldee, den 14 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden Een VLAG. De rechtmatige eigenaar kan zich ter terugbekoming aanmelden ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 15 Oct. 1872. Commissaris van Politie. Neen, wij mogen niet zwijgen, waar naar ons oordeel de belangen des vaderlands worden verwaarloosd, gelijk thans het geval schijnt te zullen worden met betrekking tot de zaak onzer defensie. Zij heeft dringend hervorming noodig niemand zal het ontkennen. Zij kost ons vaderland jaarlijks eene enor me som; toch deugt zij niet. Die som wordt telkens ver hoogd verbetering zoekt men echter te vergeefs. Het vorig ministerie stelde althans een gedeeltelijke verbetering voor, door het afschaffen van plaatsvervangers en nummerverwisse- laars.nu wordt wederom de zaak op de lange baan geschoven. De census kwestie moet voorafgaan waarom Omdat de regeering het wil. Er moet orde zijn in de behandeling der verschillende onderwerpenzegt de minister de Vries, en daarom heeft de regeering besloten de censushervorming op deri voorgrond te stellen, om daarna met de andere zaken voort te gaan. Wellicht volgt er dan eerst nog eene kamer-ontbinding maar wat nood? Men wint tijd, en dat is in ieder geval veel gewonnen, althans voor hen, die liever eenige honderd gulden aan een plaatsvervanger besteden en de gehalte van ons leger slecht laten blijven, dan dat hunne fatsoenlijke verwende zoon tjes naast den boerenjongen zouden moeten staan, om bet geweer te leeren gebruiken. Verdediging des vaderlands gehalte des legers achting by het buitenland énergie alles mooie woorden, die wel een goeden klank hebben maar klinken de rijksdaalders niet nog veel mooier? Het is waar, wij krijgen nu wellicht meerdere en betere kiezers; en voorzeker, ook dat is noodig. Wanneer nu echter intusschen de tijd eens aanbrak, dat wij tegenover vriend of vijand moesten bewijzen, dat wij niet geheel machteloos zijn, zullen dan die kiezers ons verdedigen Wij gelooven dat het dan van luttel belang zal zijnof wij met of zonder hen bespottelijk worden in het oog van het buitenland. Daarom noemden wij het onverantwoordelijk, dat de de fensie niet op den voorgrond werd gesteld. Dat deze kamer die gewichtige zaak niet zou mogen behandelen, omdat er sprake is van een census-hervorming, is ongegrond, want dan mocht zij ook de andere zaken niet behandelen. Zulke uit vluchten kunnen alleen dienen om de ware redenen te ver bergen, waarom men de defensie zaak op den achtergrond schuift. Het is waar, zoo als de heer de Vries zegt, dat de regeering het recht heeft de volgorde te bepalen der te be handelen zaken maar het is even waar, dat het volk dan ook het recht heeft, om een regeering te wantrouwen, die zijn hoogste belangen slechts in de vierde, vijfde of zesde plaats in behandeling neemt. Of moeten de burgers als on- mondigen zwijgen, terwijl de vreemdeling hen bespot? Het woord is hard, maar is het ongepast? Reeds vroeger haalden wij aan, hetgeen onze buren over onzen nKramerstaat" spraken, welks bestaan zeker professor »een roof aan Duitsch- land gepleegd", noemde. Wij wezen op benamingen als »dolle alcoholgebruikers, Turko's, ISpahis" en dergelijkeop de be schuldiging van "nietigheid, Franschgezindheid", en wat niet al. Zelfs beweerde men, dat bij ons in 1870 de toeleg bestond, om in Pruisen te vallen. Nog altijd gaan de Militürische Blatter op die wijze voort. Nu heeten wij uheeren Pruisen vreters", die alle Duitschers uit het land zoeken te verwijderen, geen Duit.scher in dienst willen nemen, en het onderwijs in vreemde talen trachten af te schaffen; die op de toekomstige wraak van Frankrijk re kenen die droomen van Russische huwelijken die zich on bezonnen en oneerbiedig jegens de hoogste personen van het Duitsche rijk gedragen, en de Duitsche belangen kwetsen. De beschuldigingen zijn onbewezen en belachelijk niemand zal het ontkennen maar als een bewijs, in hoeverre bij de Pruisen sympathie bestaat voor Nederland, kunnen dergelijke staaltjes hun nut hebben. Maar moet dan die minachting gewet tigd worden door onze verdedigbaarheid nog langer te ver- waarloozen Het is waar, niet al onze naburen oordeelen zoo liefdeloos als de Pruisen. Zoo lazen wij met genoegen het gevoelen van een Engelsch ingenieur, die onlangs het Noordzee-kanaal had bezocht, en dien reuzenarbeid zelfs hooger schatte dan het Suez-kanaalmaar wanneer hij ons noemt een practisch, verziend en ondernemend volk", dan vreezen wij, dat de re geering thans op weg is, die woorden tot een onwaarheid te maken.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1