NIEUWSTIJDINGEN. Met betrekking tot de dringende behoefte aan weerbaarheid krijgen wij uit het buitenland wenken, die wel verdienen op gemerkt te worden. De Oostenrijksche minister Andrassy ziet de toekomst niet bijzonder gunstig in. Wel zegt hij, dat de betrekkingen van Oostenrijk met de meeste staten zich op den besten voet bevindenmaar hij voegt er de opmerkelijke woorden bij »De hoop op duurzaamheid van den vrede kan alleen gegrond worden beschouwd, wanneer men den vrede door eigen kracht en macht in alle richtingen verzekert". Wij zouden die woorden ook aan onze regeering wel luide willen toeroepen. Of de heer A. ze meende, of daaronder de ware bedoeling verborg, doet nu niets ter zake. De Engelsche Saturday Review slaat nagenoeg denzelfden toon aan. Wij lezen onder anderen Frankrijk, Duitschland, Rusland en Oostenrijk zijn tot de tanden gewapend in een tijd, dat iedereen om het hardst beweert, dat aller bedoeling is een langdurige vrede. Italië, door Frankrijk bedreigd, is verplicht met het algemeene koor in te stemmen, en meer te doen voor leger en vloot, dan zijn financiëele krachten toe laten. De kleinere staten begrijpen, dat zij blijk van leven moeten geven, en in elk geval als bondgenoot waarde moe ten hebben. Het schijnt echter, dat de regeering van Ne derland dit niet begrijpt, althans nog niet. De meest nadrukkelijke waarschuwing geeft ons echter de Pruisische regeering, wanneer zij, buiten den Rijksdag om, een nieuwe organisatie en uitbreiding van de artillerie invoert, omdat het zeer bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben, dit tot het volgende jaar uit te stellen. Naar het ons voorkomt, geeft dit nog al eeuige stof tot nadenken. Wie nu nog blijft twijfelen, of er iets in de lucht is, dat eene uitbarsting doet vreezen, wie weet in hoe korten tijd? moet toch wel buiten gemeen optimistisch gestemd zijn. Toch staat bij ons de cen- sus-hervorming op den vóór-, de defensie op den achtergrond. En wanneer zal de laatste aan de beurt komen De behandeling in de Tweede Kamer van de Indische ta rieven geeft ons al terstond wederom het bewijs, dat althans niet de kortste weg bij de beraadslagingen gevolgd wordt. Wanneer wij van al het gesprokene aftrekken de woorden, die slechts dienen, om den minister een veeg te geven, of om een der collega's op zijn plaats te zetten, of om zichzelven eens te hooren spreken, of om zijnen kiezers te bewijzen, dat men zijn partij niet uit het oog verliest, wat blijft er dan nog overig, om de zaak zelve in het ware daglicht te stellen Een onzer vertegenwoordigers zeide dan ook te recht, dat men liever moest vragen, of de zaak goed was of niet, de eigenlijke woorden herinneren wij ons nietdan in beschou wingen te treden, die zoo weinig afdeden Het laatste voe gen wij er bij, omdat er bij gedacht moet worden, en omdat het zoo wenschelijk zou zijn, dat onze volksvertegenwoordi gers dat meer in het oog hielden. Wij schromen dus niet, het begin der Kamerzitting al wederom weinig-belovend te noemen. Wij vreezen dus, dat de defensie-kwestie nog wel een gan- schen tijd op den achtergrond zal blijven. Moge ons vader land het niet betreuren, wanneer het te laat zal zijn Mocht soms door eenïg teêrgevoelig lezer het bovenstaan de weder vschelden' worden genoemd; wij laten hem daartoe volkomen vrijheid. Wanneer men zich niet in staat gevoelt, vrijmoedig uitgesproken denkbeelden te wederleggen, kan men zich op die wijze het best daarvan afmaken. Wij willen ook wel erkennen, dat het bovenstaande niet zou voegen in de lijstjes van sommige bij uitnemendheid gemoedelijke bluden of blaadjes. Of echter die gemoedelykheid, die angstige voor zichtigheid, de bestaande gebreken met meer vrucht zal be strijden, dan eene rondborstige beschouwing der dingen, laten wij aan het oordeel onzer lezers over. Wij hebben daaromtrent onze eigen denkbeelden. Wil men van schelden spreken, men wende zich liever tot het fatsoen lijke Dagblad van 's Gravenhage. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Oct. 1872. Beroepen bij de Herst. Evang. Lutli. gemeente alhier ds. J. A. Heiwig, predikant te Enkhuizen. Zaterdag avond, na een hevig onweder, zag men van hier in de richting van Anna Paulowna een hevige brand uitbarsten, en wel op twee punten, op korten afstand van elkander. Later vernamen wij, dat het de hofsteden waren van de lieeren Schenk en Janzenmeu voegt er bij, dat zij tegen brandschade verzekerd waren. Een gemeentespuit en een spuit der marine, zijn nog uitgerukt, daar men veronderstelde, dat de brand in de onmiddelijke nabijheid der gemeente wastoen men het te gendeel ontdekte, is men teruggekeerd. Naar wij vernemen, is door het gemeentebestuur al hier, bij missive, dank gebracht aan al de manschappen der marine, die behulpzaam zijn geweest tot het blusschen van den brand op Donderdag jl.; en bovendien f25.doen toeko men aan de bootsmans-leerlingen van Zr. Ms. brik Ternate die met hunne spuit het eerst water hebben gegeven. Onlangs werd alhier tegen iemand proces verbaal op gemaakt, ter zake van het opzettelijk inwerpen van een glas ruit in een straatlantaarn. Naar wij vernemen, heeft de Arr. rechtbank te Alkmaar, bij vonnis van 8 October jl,, den beklaagde schuldig ver klaard aan //opzettelijke beschadiging van een voorwerp ten algemeene nutte, door het openbaar gezag opgericht," en hem te dier zake, met in achtneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 dagen. Naar men verneemt, is door de stoomvaart-maat schappij Nederland het vertrek van het stoomschip Prins Hendrikbepaald op een der eerste dagen der volgende maand. Men schrijft ons van Oude Schild, 10 Oct. De heer G. Dros, die gedurende vier jaar hulponderwijzer aan ons dorp was, heeft met gunstig gevolg te Middelburg examen afgelegd voor de acte van hoofdonderwijzer. Ook de heer Plaatsman, die zijne eerste opleiding van den heer Bouma te Oosterend genoot, heeft in Haarlem de acte als hoofdon derwijzer verkregen. Men schrijft ous van Terschelling, 18 Oct. In den vooravond van den lln dezer is op den bank, de Noordsvaarder, gestrand de Ned. Kof Christinakapt. Oltmans, met balken of palen van Christiansand naar de Lemmer be stemd, het schip is genoegzaam wrak, de tuigagie is bereids geborgen en met het bergen der lading is heden een begin gemaakt. De //Purmerender Courant" spreekt het bericht der //Haarlemsche Courant" tegen, als zou de Noordhollandsch- Eriesche spoorweg definitief mislukt zijn. Het tegendeel, zegt het Purmerender blad, zal spoedig blijken. Zaterdagavond had er in het Westeinde nabij de Loos- duinsche brug, te 's Hage voor het huis van een spekslager, tusschen twee zusters een twist plaats, waarin zich de echt- genooten der twisteuden, smeden van beroep, mengden. Die twist liep zoo hoog, dat de eene broeder den anderen een zware verwonding op het hoofd toebracht, waardoor een bloe ding ontstond, die men niet stuiten kon. De verwonde is naar het Burger Gasthuis vervoerdhij, die de wond heeft toegebracht, is in handen der politie. Men schrijft uit Scheveningen, 14 October. Zaterdagmiddag te half vijf ure had alhier hetzelfde on geluk plaats dat te half twee ure in de stad voorviel, na melijk dat een 2i-jarig meisje van S. in de Nieuwstraat, uit huis komende loopen, onder de tramway raakte en niettegen staande de koetsier al het mogelijke aanwendde om den wa gen onmiddelijk tot staan te brengen, reeds overreden en een lijk was toen de wagen stilstond. De vader, visscher en kortelings afgevaren zijnde, zal zijn kiüd alzoo niet wederzien. Zondag jl. is op de Loosduinsche weg te 's Hage een tilbury op hol geraakt. De tilbury is geheel stukgeslagen en het paard aan het hoofd gewond. Dat er geen ongelukken van treuriger aard zijn voorgevallen, heeft men te danken aan de onversaagdheid van een voorbijkomend huzaar, die het paard door een slag met zijn sabel tot staan wist te brengen. Zaterdag jl. bracht een landman bij een zijner klanten onder de Linden te Utrecht boter en liet een mand met eieren op den stoep staan toen hij na vijf minuten terug kwam, was de mand met eieren verdwenen de dief bleef onbekend. In zake den Noordhollandsch Frieschen spoorweg vernemen wij, dat dienaangaande eerstdaags eene conferentie van belanghebbenden te 's Hage zal plaats hebben. H. M. de Koningin met gevolg zou heden ochtend te 7 ure met een extra trein van den Rhijnspoorweg uit de re sidentie naar Rotterdam vertrekken, ten einde zich van daar naar Hellevoetsluis te begeven, alwaar II. M. onmiddelijk aan boord van het gereed liggende raderstoomschip Valk, bevel hebber de kapt. ter zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, zal overgaan om daarmede IID. reis naar Engeland te ondernemen. Een als dronkaard berucht persoon, te 's Gravenhage, die zeer dikwijls des nachts van de straat werd opgenomen en dan in het cachot bij de politie verblijf kreeg, werd jl. Vrijdag avond door de politie aangehouden en heeft zich Zaterdag nacht in het cachot, door middel van zijn bre telles, gewurgd. Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaatschappij. Lijn Am sterdamRotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers gedurende de maand September 1872 201,270. Opbrengst van reizigers f 180,831.331, idem van goederen f45,638.44!- totaal f226,469.78. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,614,200. Opbrengst reizigers en goederen f 1,784,030.61. Z. M. heeft den heer P. Koning benoemd tot burge meester van Medemblik. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 9n dezer, no. 30, wordt de luit. ter zee le kl. "WJ. Scholten van Aschat, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. monitor Krokodilen op non-activiteit gesteld terwijl dat bevel, met den eersten November daar aan volgende wordt opgedragen aan den luit. ter zee le kl. G. Bijl de Vroe.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2