BLHGEIiLIJKE STA! DER GEHEIME HELDER. ADVERTENTIE X. De Notaris B. Werendlijn Smit Zaterdag namiddag ten 3 ure is de zwaar geladen stoomboot Telegraaf No. 4, nabij de Willemstad in het Hellegat door het stooten op eene der zandbanken door midden gebroken en gezonken, alleen de equipage en de pas sagiers ruim veertig in aantal met de bagage zijn gered, voor het overige is alles verloren. De passagiers ondervonden, nadat zij met behulp van een veerschuit van de verongelukte stoomboot waren gered, de grootste hulpvaardigheid en voorkomendheid van eenige of ficieren te Willemstad in garnizoen. IS Ami du Limbourg klaagt over de toenemende duurte der levensmiddelen en eischt daartegen maatregelen van de Regeering. Niet onduidelijk geeft hij te verstaan, dat hij den uitvoer wil verboden zien. //Wij zijn overtuigd zoo heet het o. a.dat het meer dan tijd is, dat de Tweede Kamer, met het oog op de onverschilligheid van de Regeering, het initiatief neme, zoo men niet wil dat een allercritiekste toestand, die nood lottige gevolgen kan hebben, als opstand, werkstakingen, hongersnood, voortdure en zelfs van dag tot dag verergere." Aan Brack's Doelenhotel te Amsterdam, is afgestapt Z. K. H. prins Hassan Pacha van Egypte, met gevolg. Men schrijft uit Appeldoorn, 11 October. Een diepen indruk maakt 't volgende voorval: Een ge acht, reeds bejaard ingezetene dezer gemeente, sedert een aantal jaren alhier woonachtig, heeft zich gisterenmiddag door een pistoolschot van het leven beroofd een ieder is daarvan vervuld; men gist dat tegenzin in 't leven en melancholie daarvan de oorzaak is. Te Oudenbosch heeft zich een 23jarige kommies van 's Rijks-belastingen uit tegenzin in den dienst verdronken. Men vond in zijn kamer een briefje, waarin hij van zijn voornemen kennis gaf. Men schrijft uit Amsterdam, 11 October. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van Lodewijk Roog, van beroep goudsmid, wonende te Purmerend, beschuldigd van in den nacht van 4 Eebr. II. in zijn werkplaats brand te hebben gesticht. Overwegende, dat de schuld van den beklaagde niet wettig en overtuigend bewezen was, heeft het Hof hem van 't hem ten laste gelegde feit vrijgesproken. De heer mr. Ph. A. Haas Hzn. was als verdediger van den beklaagde opgetreden. Daarna stond voor het zelfde gerechtshof terecht zekere Br...., vroeger gemeente-ontvanger te Zaandijk, beschuldigd van uit de gemeentekas gelden te hebben verduisterd ten bedrage van f 1523.29, eu, nadat door B. en W. een onderzoek was ingesteld, zijn kasboekje te hebben verscheurd. Op voorstel van den verdediger des beschuldigden, en ook op zijn eigen verzoek, werd de terechtzitting onbepaald ver daagd, om in den tusschentijd nog eenige getuigen a décharge op te roepen. Mr. A. P. K. Hartogh zal den beklaagde als verdediger bijstaan. Men schrijft van Urk 10 October. In den afgeloopen nacht had schipper C. Dekker, komende van het Nieuwediep, geladen met steenkool, bestemd naar Zwolle het ongeluk door harden wind aan de westzijde van het eiland aan den grond te raken, waardoor het schip een lek bekwam. Door het schip gedeeltelijk te lossen in drie vischschuiteu, mocht het hem gelukken, heden middag alhier behouden in de haven te komen. Te Parijs is een ongelukkige waanzinnige in verzekerde bewaring genomen, die een nieuwen godsdienst uitgevonden had. Zij bestond in de aanbidding van de maan, en vaak zag men den voormaligen schoenmaker bij maanlicht de eenzame straten doorkruisen, lofzangen aan de maan uitgalmende. Hij werd daarbij gevolgd door een dronken voddenraper, die on derhands zijn beroep waarnam. Bij gelegenheid dat hij we der aan een lofzang lucht gaf, die de bewoners uit den slaap wekte, heeft de politie hem medegenomen. Het gebrek aan onderwijzers neemt in Pruisen schrik barend toe op dit oogenblik zijn 595 hoofdonderwijzers- en 474 hulponderwijzersplaatsen vacant, terwijl buitendien 1792 plaatsen vervuld worden door personen, die nog geen examen hebben afgelegd; wanneer men aanneemt, dat op elke 100 leerlingen één onderwijzer moet zijn, dan moeten bovendien nog 790 onderwijzers worden aangesteld. In den Pruisischen landdag zal deze treurige toestand in het zoogenaamde land der intelligentie ter sprake komen. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Ik bevond mij Vrijdagavond op een vriendenpartij, daar gezeten in een vertrek, dat door een kachel heerlijk werd verwarmd, en onder het genot van een heerlijk glas punch of wijn, 'tgcen ons door den gastheer gulhartig werd geschonken, terwijl de wind buiten hevig loeide en wij de regen tegen de glasruiten en op de straat hoorden kletteren, scheen ons de nacht wel dag te zijn. Geen wonder dan ook, dat wij ons opgeruimd en tevreden gevoelden, iets wat tegenwoordig, bij het gure najaarsweder, niet veel plaats vindt. Al koutende over verledene en toekomende dingen, werd door ons de tijd aangenaam doorgebracht. Een der aanwezigen verraste ons met eenige me- dedeelingen omtrent de werkmansvereeniging. Het Bestuur, zeide hij, is thans voltallig, ge weet, dat dit moet bestaan uit 7 gewone leden en 2 begunstigers, terwijl de commissie van toezicht, uit 2 begunstigers en 1 gewoon lid be- staaude, mede thans compleet is, daar allen zich hunne benoemingen hebben laten welgevallen. Ik was vertelde hij verder jl. Dinsdagavond op een vergadering dier vereeniging, waar een zeer belangrijk besluit werd ge nomen. De voorzitter dier vereeniging, die den toestand van den werkmau zeer goed schijnt te kennen, sprak over de vele klachten, welke tegenwoordig over de duurte van levensmiddelen worden gemaakt, en beweerde verder, dat hij ook wel eens had hooren zeggen door werklieden „wij moeten alles ook tegen de hoogste markt betalen." Hieromtrent deelde hij niet geheel het gevoelen, wanneer toch, zeide hij, een van ons allen, tegelijk met iemand van de meergegoeden in een winkel komt en beiden daar iels koopen van dezelfde kwaliteit en dezelfde hoeveelheid, dan zullen ook beiden wel evenveel daarvoor moeten betalen. Doch de oorzaak, dat de werkman alles zoo duur moet betalen, was, volgens zijn gevoelen, alleen te vinden in de omstandig heid, dat de werkman alles in het klein koopt, terwijl de meergegoeden dit in het groot doen. Wanneer b. v., sprak hij verder, iemand thans aardap pelen koopt voor den geheelen winter, dan moet hij betalen f 3.a. f 3.50 per mud, terwijl iemand, die dit niet doet, het vooruitzicht heeft in dezen winter te moeten betalen f5.a f6.per mud. Hij toonde daardoor de voordeelen aan van inkoop in 't groot, en stelde voor, de gelden thans in kas, tot dit doel te gebruiken, namelijk de leden van de vereeniging, die niet in staat waren iukoop in 't groot te doen, de noodige gelden daarvoor toe te staan, mits zij zich verbinden wilden met een kleine interest en onder voldoende zekerheid, binnen een bepaalden tijd die gelden terug te betalen. Dit voorstel vond algemeenen bijval en werd natuurlijk aangenomen, eene commissie werd daarop benoemd, die over den inkoop van aardappelen zou onderhandelen. Zoo, sprak onze vriend verder, die ons dit mededeelde, zal men het best zijn doel bereikt zien, wanneer men den werkman doet inzien en in de ge legenheid stelt, om zoo zijn voordeel te zoeken. Wij stemden dit allen toe en verheugden ons in de vereeniging, hier tot stand gekomen. Het gesprek nam spoedig eene andere wending en kwam nadat ook nog gesproken was over de Thorbecke-commissie te dezer stede, die een bedrag van f 282.60 had ingezameld, ook eiudelijk wie zal het in ons laken op de spoorwegkwestie. Algemeen was het gevoelen, dat deze zaak nog al gunstig stond en wij maakten reeds plannen voor reisjes, die wij met de spoor zouden doen, wij zouden hier heen en daarheen, ja wij zouden misschien nog een reis hebben vastgesteld rondom de wereld, ware het niet, dat wij ons herinuerden, dat het tijd werd naar huis te gaan. Na dus de noodige complimenten te hebben gemaakt aan den gastheer en diens echtgenoote, over den aangenamen avond, bij hen doorgebracht, en na tuurlijk tot een wederbezoek te hebben uitgenoodigd, en de noodige schikkin gen met overjassen, mantels, etc. te hebben gemaakt, begaf zich ieder naar zijne woning en bevond ik mij spoedig in de armen van Morphcus. Des Zaterdagsmorgens ontwaakte ik, nog altijd in dezelfde opgeruimde stem ming. Aan het ontbijt gezeten, ontving ik een nommer uwer courant en als naar gewoonte nam ik het met belangstelling in handen. Nauwelijks echter doorliep ik met een vluchtig oog de berichten, toen mijn oog werd aange trokken door een bericht uit Hoorn. Wat is dat zeide ik bij mij zei ven, een bericht uit Hoorn over de spoorweg? Ik las, herlas, ja las wel zesmalen dat bericht, ik kon mijn oogen niet gelooven, 't was mij een droom, en toch, onomstootelijke waarheid, 't stond daar, en ik kon 't niet wegcij feren. Weg! waren al mijne verwachtingen 1 Weg 1 waren al onze plannen I Weg was ook mijne opgernimdheid 1 11 Geheel ternedergeslagen zat ik daar eenige oogenblikken, en ontmoedigd, ja netelig over de teleurstelling wellco ikjuist zoo even moest ondervinden, herinnerde ik mij een vers, dat tijdens de landbouwfeesten in het vorige jaar, alhier op een chassinet was geschilderd, waarop men de thans geamo- veerde Koepoort, waaraan men toen juist bezig was, had afgebeeld, en waar boven een kroon, met het opschrift„stervende gekroond", was geplaatst. Dat vers, hoewel de dichtstijl wel iets te wenschen overliet, was van den vol genden inhoud Een pronkstuk nog van vroeger dagen, wordt thans moedwillig stuk ge slagen En als onnuttig uitgerooid mijn puin langs weg en straat gegooid. Moest ik dat feest nu zoo beleven, om ieder ergernis te geven, Had men mij eerder weggemaakt, 'k was lang reeds uit den tijd geraakt. Vaarwel geliefde stedelingen, dat 's Hemels zegen u bestraal, En wilt gij nog mijn afscheidzingen, terwijl ik langzaam nederdaal Vaar nogmaals wel, geliefde vrienden, doe steeds uw plicht en werk met vlijt, Eu zeg niet als in vroeger dagen, wij hebben hier nog wel den tijd. De laatste regel repeteerde ik meer dan eens, doch met dat al kwam ik tot geenerlei gunstiger uitzichten. En wat is nu de waarheid Na een zeer ernstig onderzoek is mij gebleken le. dat de vergadering, waarvan in Uwe Courant en in meer anderen wordt gesproken, als hier hebbende plaats gehad, volgens mij gegevene in lichtingen, niet heeft plaats gehad 2e. dat de Friesche gedelegeerden zich geenszins hebben teruggetrokken; 3e. dat de heer Vignerolles voor zijne moeite zal betaald worden, (zeer natuurlijk) 4e. dat de zaak als nietgedaan zal worden beschouwd, geheel is uit de lucht gegrepen, en 5e. dat de zaken van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg aller gunstigst staan. Ik was natuurlijk door de uitkomsten van dit onderzoek weder in geheel betere stemming gekomen en verzoek U, M. d. R.dit te willen opnemen, ook voornamelijk voor hen, die even als ik door dit bericht in eenen verkeerden luim zijn gebracht, maar nog meer om der wille van de waar heid, die door kuiperijen soms zoo scheef wordt voorgesteld, en alsdan zoo gaarne aanhangers vindt. Nog verneem ik, dat alhier een depot van Australisch rundvleesch is ge vestigd. Wanneer men echter, zooals het voornemen schijnt te zijn, dit als volksvoeding wil invoeren, dan geloof ik, dat men zich deerlijk zal bedrie gen, want daargelaten het vooroordeel tegen de consumtie hiervan, staat volgens m. i. de prijs, 42^ cent per half kilo, hoegenaamd in geene ver houding tot de beurs van den werkman, en zal hij liever eenige centen m#er willeu uitgeven, wanneer hij daarvoor versch vleesch kan bekomen wauneer dus de prijs niet minder kan worden gesteld, zal het niet veel baten. Van 4 11 October 1872. ONDERTROUWD P. H. Dilg, werktuigmaker en F. Hoogerheide. L. H. Vrieslandei", koopman, weduwnaar van H. P. de Beer en M. Kanne- wasser. E. Visser, schoenmaker en A. B. Kikkert. J. Louwerse, kok bij de marine en N. Piek. W. F. Drager, zeeman en G. R. de Roos, weduwe van G. van Osch. GEHUWD B. Hagenaar en A. H. Evers. W. Ran en G. Blomberg. ECHTSCHEIDINGEN1. BEVALLENG. Driessen geb. van der Linden, Z. A. C. Swaager geb. Roggeveen, Z. M. Weetniet geb. Nobbes, Z. S. L. Droogendijk geb. van Leeuwen, D. J. W. Suzenaar geb. Grimijzer, D, N. Kanne"- gieter geb. Spigt, Z. S. S. Cohen geb. Groen, D. N. Kuijper geb. Bijl, Z. J. Swart geb. Visser, Z. OVERLEDEN A. Brouwer, 48 jaren. H. J. Hin, 19 dagen. J. C. Holtgreven, 4 maanden. C. Ham, 19 maanden. W. C. Kikkert, 26 jaren. E. J. Vinken, 11 maanden. H. B. Roze, 31 jaren. J. Botter, 41 jaren. M. Jausen geb. van Simmeren, 53 jaren. L. Berg maan, 7 maanden. J. Bommel, 2 jaren. M. P. J. Hillen, 6 maan den. Levenloos aangegeven 1. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 14 Oct. Meekrap. De handel was in de laatste dagen minder levendig; op do verhoogde vorderingen der houders hebben de meeste koopers zich terugge trokken en was alleen tot iets matiger prijzen te plaatsen. Granen. Tarwe. 128/29 (g N. Bovenlandsche f 16, 16.25; 126/27 fg Volhynie f 17.05; 129/30 fë Odessa Poolschc f16 35; 127/28 jjg Nieuwo FraDsche, op levering per stoomboot, bij partij f 15.60. Rogge: 128/29 (g Canada f 10.-2c; 137 Ég Western Amerikaansche f9.75; 115/16 f§ jarige Petersburger f8.80, 8.90; 119/20 fg Wiudau te Schiedam op 2 maanden f 18.85, 18.90. De prijzen der aardappeleu waren heden als volgt: Zeeuwscbe Jammen f 3.50 a 3.80; Fransc'ne f 3, Gcldersche Rondo Wolkammers f 3.50 a 3.60; lloode f3.50. Met redelijken aanvoer. SCHAGEN, 10 October. 6 Paarden f50 a 90, Ossen f100 a 230, Stieren fl00a200, 150 Gelde Koeien f 130 a 200, Kali-koeien f 240 a 280, Vaarsen f 130 a 160, Hok- kelingen f 60 a 100 Nuchtere Kalvereu f 16 a 22, Eng. Rammen f 30 a 90, 1170 Magere Schapen f 20 a 28, Vette Schapen f30 a 42, Lammeren f 19 a 25, 6 Bokken en Geiten f3 a 12, 5 Magere Varkens f 16 a 24. 93 Biggen f 7 a 12, Konijnen 10 a 65 ets., Kippen 50 a 150 et., Eenden 50 a 60 ct., Duiven 10 a 30 ct., Boter per kg. fl.33, Kaas per kg. 40 a 60 ct. Kipeieren per 100 f4 a 4.50, Ecudeieren per 100 f4.50 a 5. ALKMAAR, 12 Oct. Aangevoerd 8 Paarden f40 a 805 26 Koeien f35 a 220, 10 nuchtere Kalveren i'14 a 21 311 Schapeu f 15 a 58, 4 Geiten f5 a 8,81 ma gere Varkens flS a 38, 320 Biggen f7 a 17, Boter per kop f0.90a0.95. HOORN, 12 Oct. Aangevoerd 6 heet. Tarwe f 11 a 12.3 heet. Rogge f7 a 8.56 heet. Garst f5 a 6.25, 52 heet. Haver f 3 a4.50; 10 heet. Witte Erwten f9 a 10; 35 heet. Groene dito f 13.50 a 14 25; 25 heet. Grauwe dito f 14 a 15 19 liect Vale dito f 10 a 14; 55 heet. Bruine Boouen f 13 a 14; 15 heet. Witte Boonen f 13 a 14 43 heet. Paardenboouen t'7 a7.50; 13 Paarden f 115 a 175 per stuk; 9 Koeien f 120 a 200 640 Schapeu f22 a 40; 8 Kalveren f10 a 25; 200 Varkens f 12 a 22; 4 Zeugen f35 a 55; 475 Biggen f5.50 a 10.50; 225 Kippen f 0.60 a 1.80 3000 Kipeieren f4.50 per 100 stuks; 1950 koppen Boter f 0.65 a I'0.77 per kop; 1250 heet. Aar dappelen f 3.20 a 3.40 per heet100 heet. Peren f 2.50 a 3 per heet.; 325 heet. Appelen f 4 a 6. Stugge handel. Donderdag 17 Oct. vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatste trein. Dinsdag 22 en Woensdag 23 Oct. vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, beiden per eerste trein. zal, op m ttntu 21 OCTOISKSt 1872, des avonds teil 7 ure, iu het lokaal T CENTRUMin de gemeente Helder, in het openbaar verkoopen 1°. Een PAKHUIS van steen gebouwd en ERE, groot volgens eigene meting 98 vierk. meters 94L vierk. decimeters (zijnde gedeelte van het perceel kad. Sectie A, No. 3499, geheel groot 2 aren 40 centi aren) staande en gelegen te Nieuwediep, aan de Dijkgracht, achter het woonhuis van Mejufvrouw de "Wed. E. J. Verweijde. In eigen gebruik geweest. 2°. Een onlangs nieuw gebouwd HUIS en ERE, staande en gelegen in de Gravenstraat, nabij het Station van den Staatsspoorweg, te Helderkad. Sectie A, No. 4539, groot 1 are 6 centiaren. Verhuurd voor ƒ1.75 per week. 3°. Een nagenoeg nieuw HUIS voorzien van alle Ge makken, met BOET en grooten TUIN; met succes wordt in het Huis eene Herberg en Kruide nierswinkel uitgeoefend; alles staande en gelegen aan de Kooi, in de gemeente Helderkad. Sectie C, No. 3671, groot 4 aren 10 Centiaren. Tn eigen gebruik. 4°. Een overdekte VISCHSCHUBT ofSchokker- vaartuig, genaamd GEERTUIDA, dieneude tot vervoer van alle goederen, groot 35 tonnen, liggende in het Heldersche Kanaal, nabij het Molenplein te Helder, met al deszelfs staand en loopend WANT, MAST, ZEILEN, ANKER, TOUWWERK en IN VENTARIS daarbij behoorende. 5°. Een HUIS en ERE, staande en gelegen te Nieuwediep, in de Nieuwstad, kad. Sectie C No. 3990. groot 82 centiaren. Verhuurd voor ƒ1.per week. Tnformatiën ten kantore van voornoemden Notaris SMIT, te Helder, Dijkstraat, H, No. 384, en wat snb 4 betreft mede ten kantore van den Heer W. APPEL Jr., Kerk- gracht, No. 346, te Helder.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3