NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 25 Oct. 1872. De uitslag der Woensdag gehouden stemming voor 11 leden van het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is als volgt: Uitgebracht 511 geldige stemmen volstrekte meerderheid 256. Gekozen ziju de^heeren: C. Boon met 667 stemmen, L. Verhey 367, T. Mooy 866, D. de Lange 365, J. Klein 363, W. Bruin 361, B. C. de Winter 360, P. van Twisk 358, J. P. van Varik 340, J. A. S. de Yeije van Buuren 338, G. B. Pastoor 321; de naastvolgende verkreeg 144 stemmen. Woensdag jl. werd alhier door den Gemeentebouwmees ter, den heer G. Scholten, aanbesteed: het gedurende ruim vier jaren onderhouden van het postkantoor en de woning van den directeur. Hiervoor was het .laagst ingeschreven door de lieeren Gebr. Moorman ad. f 1745. Bij de aanbesteding van: de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok-, sluis en andere waterwerken van het Mariue Etablissement alhier, jl. Woensdag gehouden, waren de heeren Gebr. Janzeu de laagste inschrijvers ad. f5967.—. De levering van vleesch, gedurende het volgende jaar, voor het alhier garnizoen houdende gedeelte vesting artillerie is aangenomen door den slachter W. J. S. Beek voor 505 cent per kilogram. Het gezelschap Ernst en Scherts voerde jl. Dinsdag avond voor een zeer talrijke schaar, leden en geïn- troduceerden, op het tooneelspe.1 Wiet Godsgericht" en het blijspel //de Notarisklerk". Beide stukken waren zeer ten genoege der aanwezigen, zoowel wat inhoud als uitvoering aangaat. Een ruim applaudisseinent bewees dit zeer duide lijk. Het bal, dat dezen avond besloot, duurde tot laat in den nacht. Door de directie van de stooinvt.-maats. //Nederland", is het vertrek van het stoomschip Prins liendrih thans de finitief op 7 November bepaald. Het stoomschip Prins van Oranjevan de maatschap pij N e d e r 1 a n d, is den 20n dezer ten 8 ure 's morgens het kanaal ingegaan, den 22 's namiddags 2 uur te Suez aangekomen en onmiddelijk van daar naar Batavia vertrokken. De offic. van adm. 2e kl. I. Salmon, dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valkwordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld, en met 1 Nov. daaraanvolgende, vervangen door den officier van adm. 2e kl P. E. van Wage. Voorts worden de officieren van adm. Ie kl. B. A. Stieler, L. M. van Onselen en G. H. C-. van Nuys, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord, Hellevoetsluis en Amsterdam, met den lOden November a. s. op non-act. gesteld, en met den llden d. a. v. vervangen door de officn. Ie kl. II. E. X. Strengnaerts, A. J. Looijen en W. H. E. Vogel. In de zaak van Martina van Duin, dienstmaagd, be schuldigd van twee diefstallen van geld en brandstichting, alles ten nadeele van haren meester J. Groot, landbouwer te Haringcarspel, zijn Dinsdag zeven en Woensdag de tien laatste getuigen gehoord. De beschuldigde blijft de brand stichting ontkennen, doch erkent den diefstal te hebben ge- pleegd. Adv.-gen. jhr. mr. Backer achtte beide feiten bewezen en eischte veroordeeling der beklaagde tot 7 jaren tuchthuisstraf. Heden zal de verdediger der beschuldigde zijn pleidooi voordragen. Men schrijft ons van Haringcarspel, dd. 23 October. In de Vergadering van kerkvoogden en notabelen der ge- comb. kerkel. gem. Dirkshoru en Haringcarspel, dezer dagen gehouden, is besloten, den predikant voor dit jaar eene dotatie te schenken, groot f 200. Van tractementsverhooging of vaste toelage, wilde men niet weten. Liever geeft men jaarlijks eene dotatie bijna had ik .f o o i gezegd. Op merking verdient het, dat de persoon dietraktementsverhoo- ging voor den predikant voorstelde, dezelfde is, dieeenigen tijd geleden in den gemeenteraad voorstelde het verzoek der onderwijzers om verhooging hunner geringe jaarwedde, te wei geren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervat ting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Woensdag 6 November a. s. des avonds te 8 ure. Men schrijft uit 's Gravenhage, 22 October In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. de //hervorming of afschaffing" der kermis aan de orde gesteld. Ook ditmaal is de raad niet tot een besluit ge komen. Een voorstel van drie raadsleden, de heeren de Jonge, de la Bassecour Caan en Rasch, luidende: //de kermis wordt afgeschaft; de laatste kermis wordt gehouden in 1875," zal de raad in eene volgende zitting behandelen. Naar men verneemt zal, met Mei e. k. een groote gar- nizoeus verandering bij het leger hier te lande plaats hebben. Bij de Dinsdag jl. te Amsterdam plaats gehad heb bende verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitge bracht 1980 geldige stemmen. Daarvan bekwamen de heeren Eabius 643, mr. Jolles 616, mr. van Nierop 536 en mr. Teding van Berkhout 155. Niemand heeft alzoo de volstrekte meerderheid bekomen. Herstemming tusschen de heeren Ea bius en Jolles. Er wordt thans een onderaardsche telegraafkabel, vol gens het stelsel-Holtzman, gelegd tusschen Amsterdam en Diemeu. Het doel daarvan is het nemen eener proef met een kabel, geïsoleerd volgeus de vinding van den heer P. vau Wettum te Naarden, die op een vernuftige wijze den draadmet doek omwonden, verder met een preparaat van teer, pik, enz.bereid heeft. Gelukt deze proef, welke men vóór den winter wenscht te voleindigen, dan zal de toepas sing op groote schaal geschieden. Jl. Dinsdag is te Rotterdam eene vrouw, die in eene branderij kokend water had gehaald, in de Zandstraat in aan raking gekomen met eene handwagen, waardoor zij viel en door het water zoodanig aan beeneti en onderlijf gebrand werd, dat zij naar het stedelijk ziekenhuis moest worden overgebracht. Men schrijft uit Utrecht, 22 October. Voor de arrondissements-Rechtbank alhier is aanhangig de de zaak van den heer W., Wethouder te IJsselstein, beschul digd van majesteitsschennis. In deze ingewikkelde zaak, waarbij niet minder dan 58 getuigen optraden, waaronder de aanzienlijkste ingezetenen van genoemde gemeente, werd door den officier van Justitie veroordeeling tot een jaar cellulaire gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. van Ee-den, be streed den ieisch uitvoerig. Hij pleitte lo. de niet ontvan kelijkheid van het Openbaar Ministerie op grond van ver jaring 2o. de algeheele ongegrondheid van den eisch, zoowel feitelijk als rechtens, en concludeerde tot vrijspraak. U. D. Men schrijft uit Harlingen, 20 October. Het Noorsche schip Constantia. kapt. Olsen, van Brevig naar Rotterdam, bij Vlieland gestrand is vol water door het volk verlaten. Bovengemeld schip is sedert door bergers bezet en met assistentie van de sleepboot Magnet, zeven lichters en pompers hedeu alhier binnengebracht; de lading is geheel behouden. Te Oldemarkt is een paard geschrikt voor de wappe rende vlaggen en de muziek bij de baan voor een harddra verijhet begon te steigeren, waardoor de wagen, waarvoor het gespannen was, zulk een schok kreeg, dat een 12jarig knaapje, dat er met ziju vader op zat, er afviel en onder een rad raakte, dat den knaap zoodanig verwondde, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Treurig is het, dat de vader zich zei ven beschuldigt de oorzaak van het onge luk te zijn. La Presse musicale maakt met lof melding van onzen jeugdigen larfdgenoot, den violist en componist Martinus van Gelder, die zich thans te Parijs bevindt. Het blad deelt mede, dat de jonge kunstenaar den 9 October, in het Palais de Ulndustrie zelf de uitvoering van een door hem vervaardigden marsch heeft gedirigeerd en door het talrijke publiek zeer is toegejuicht. Men meldt van Londen dd. 21 Oct. het volgende: Het wrak van het stoomschip Batavierligt in circa 24* voet diepte; kettingen zijn er onder doorgehaald, en indien het weer gunstig is, verwacht men dat het gezonken vaartuig binnen weinige dagen gelicht en nader bij den wal gebracht zal kunnen worden. De agenten van de Batavier hebben schikkingen getroffen tot 't uithalen der lading. In het Berliner Fremden- und Anzeigeblatt en in de Weener Neue Freie Presse vindt men met veel lof gespro ken over eenige stukken van onzen bekenden zeeschilder Pleysier, welke op tentoonstellingen aldaar zijn ingezonden. Uit Parijs is bericht ontvangen, dat Z. M. de koning der Nederlanden daar verwacht wordt in de eerste dagen van November a. s.en appartementen voor hem besteld zijn in het Grand-Hótel. De koning reist incognito. A.C De leiders der Bonapartistische partij in Frankrijk hebben besloten in de Nationale Vergadering eene interpellatie te doen betreffende de uitzetting van prins Napoleon. Rouher zal daarbij het woord voeren. Volgens de »Temps" zal bij die gelegenheid ook een voorstel worden gedaan, om een onderzoek te doen instellen naar de redenen, waarom de ministers on der het keizerrijk de oorlogsverklaring aan Pruisen hebben uitgelokt. Het blad meent te weten dat de regeering het voor stel ondersteunen zal. Gedurende het twaalfjarig bestaan van het handelsver drag tusschen Engeland en Frankrijk is de uitvoer van Frank rijk naar Engeland met 175 en van Engeland naar Frankrijk met 139 pCt. vermeerderd. De handel met Frankrijk is om streeks een tiende van den geheelen handel van Engeland met het buitenland, terwijl de handel op Groot-Britannië een vierde gedeelte is van den geheelen Franschen buitenlandschen handel. Bij de volkstelling op den 15n Oct. jl. is gebleken dat Weenen met haar voorsteden 901,000 inwoners telt.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2