N 1 EU WSTLJ DINGEN. boomgaard misschien wel, doch zeker niet voor laat in den herfst, wanneer de peren en appelen geplukt zijn. Een enkel maal is echter niet eens voldoende, het moet dikwijls gebeuren maar het lezen, schrijven, en rekenen dan? Hoe zullen de ouders, de gemeentebesturen daarover denken Het N.v.d.D. heeft daar echter aan gedacht. «Wenseht gij, Edelachtbaren, dat het in uw gemeente zoo toegaat Ver langt gij een onderwijzer, die zóo arbeidt Weest dan zoo billijk, dat gij er hem toe in staat stelt." En wat zal het antwoord zijn Als wij ons de plattelands gemeentebesturen voorstellen, die grootendeels tot den landbouwers-stand behooren, die ook hun gevoel van eigenwaarde (alias eigenwijsheid) bezitten, die doorgaans alles behalve vrij van trots zijn, dan kunnen wij van die Edel Achtbaren verwachten «de schoolmeester weet daar niet van dat zullen wij onze jongens wel leeren laat hij zich met zijn school bemoeien." En geheel ongelijk hebben zij wellicht niet. Het N. v. cl. D. zegt immers: »De aanstaande onderwijzer leest in het officieel program«Beginselen van de kennis der natuur," en verschanst zich achter een stapel boeken over physiea, natuurlijke historie, chemie, en wat niet al, om een paar punten bij een vergelijkend examen te halen. Maar dit is van weinig belang voor een rïchtige vervulling zijner taak, indien hij zich blijft bepalen bij 't van buiten leeren van definitiën en classificatiën." Het N.v.d.D. heeft volkomen gelijk; maar kan de aan staande onderwijzer anders handelen bij de overdrijving der examens Wil hij eens geplaatst worden, dan is hij wel ver plicht dien weg in te slaanmaar waar moet hij dan den tijd van daan halen, om zich nog op die menigte bijzonderheden toe te leggen, die bovendien van iocalen aard zijn? Laat ons toch de zaken niet overdrijven. Wij hebben nu slechts over twee dingen gesproken geschiedenis en landbouw- onderrïcht. Hetzelfde zou men wellicht kunnen zeggen van aardrijkskunde en andere vakken. Als men nu echter aan die vakken zóóveel tijd ging besteden en daaraan alles ten koste legde, wat moeter dan van de hoofdzaken, lezen, schrij ven en rekenen, enz. worden Ontwikkeling, praclisclie ontwikkeling moet bij alles op den voorgrond staan. Daardoor worden de kinderen vatbaar om na het verlaten der school op de gronden, die gelegd zijn, voort te bouwen. Men legge die gronden bij alle vakken der volksschool goecl, maar eenvoudigen vliege niet te hoog. Men vordere niet van de volksschool, wat zij niet geven kanmen mocht eens niet ontvangen wat zij geven moet. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 D^c. 1872. De vergadering van den burgerkring Harmoniejl. Zondag avond in het lokaal Tivoli alhier gehouden, werd door een groot aantal leden en gcïntroduceerden bijgewoond. De opvoering van het oorspronkelijk historisch volksdrama dé Iiol- landsche Jongen, deed menig hart van vaderlandsliefde kloppen en werd algemeen toegejuicht. Het blijspel Rozengeur en Ma neschijn werd mede zeer ten genoege^der aanwezigen opgevoerd. Heden morgen is alhier in de haven gesleept een Fran- sche schooner, die, na te Texel gestrand te zijn, weder is afgebracht. Heden morgen was de Heldersche kust bezaaid met Noorsche balken, afkomstig van een gepasseerden nacht los geraakt en uit de haven gedreven vlot. Naar wij vernemen, wordt Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javain gereedheid gebracht voor een reis naar Engeland tot het afhalen van eenige stukken geschut. Den 7den dezer zal een detachement, sterk 60 mili tairen waaronder 4 onderofficieren, alhier overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Koning der Nederlandengezagvoerder M. C. Braat. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der Oost-Indische artillerie W. C. de Jongh, terwijl als medegeleider is bestemd de 2e luitenant van dat wapen J. C. van Geel, met bijvoegiug van den officier van gezond heid 2e kl. J. D. Vane. De officier van administratie le kl. IC. J. Adams.be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Javawordt met den lOn December a. s. op non activiteit gesteld, terwijl met den lln daaraanvolgende aan boord van gemeld transportschip wordt geplaatst, de officier van administratie le kl. A. J. M. Huart. De luitenant ter zee 2e kl. H. van den Pauvert, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië. en den 23 November van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met den lOn dezer wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier de luit. ter zee 2e kl. J. C. de Rooij. Z. M. heeft den heer G. C. Balsem, pred. te Oos- ter- en Wester-Blokker, benoemd tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente in Ned. Indië. Z. M. heeft benoemd tot provinciaal inspecteur der dir. bel.in- en uitg. rechten en acc te Groningen, den heer jhr. T. J. Kraijenholf, thans controleur derzelfde mid delen te Maastricht. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer P. A. de Bergh als controleur der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Alkmaar, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel.in- en uitg. rechten en acc. te Valkenswaard, den heer W. van Nouhuijs, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Berlicum c. a. Z. M. heeft verplaatst, onder meer anderen, de con troleur der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. H. P. van der Tak, van Purmerend naar Alkmaar; voorts benoemd tot contr. der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Purmer end, den heer J. P. van Blarkom, thans adjunct-contr. der zelfde middelen te Amsterdam. Z. M. heeft, op grond van den uitslag van het door hen afgelegd examen, onder meer anderen, benoemd tot surnum. bij het vak der posterijen, de heer E. W. Hildebrandt, wo nende te Alkmaar. Men schrijft ons uit Vlieland, dd. 29 Nov. '72. In den gepasseerden nacht werden de ingezetenen door het geroep van brand gewpkt. Bij onderzoek bleek het, dat de schuur van den heer K. L. de Boer, die gedeeltelijk met hooi en turf was gevuld, in brand stond. De schuur, benevens de daarin aanwezige koe, enz., werd een prooi der vlammen, ên men had zeer veel moeite, de belendende gebouwen te behou den. De oorzaak van den brand is onbekend naar wij ver nemen was de schuur tegen brandschade verzekerd. Te Scheveningen is de droevige tijding ontvangen, dat de pink van mej. Mooyrnan Dinsdag jl. door den storm bij het binnenkomen in de haven van Löwestof is vergaan, waar bij de stuurman en twee matrozen zijn verongeluktde bei de laatsten zijn broeders; alle drie waren gehuwd en laten weduwen met kinderen na. Zaterdag jl. is te Amsterdam 't herinneringsfeest ge vierd der wakkere verdedigers van de Antvverpsche Citadel. Te acht ure werd de feestelijke dag aangekondigd door een voorspeleen groote militaire reveille op het Frederiks- plein, waarop 't morgenschot en 't saluut van 21 kanon schoten volgden. Te half tien. werd op 't Frederiksplein appèl en inspectie gehouden voor de Amsterdamsche sectiën en vereenigingeu van 't Zilver Kruis, 't Metalen Kruis. enz. en het vaandel van het 7e regiment infanterie versierd, met de inedalje door Chasse zeiven gedragen Van daar ging de stoet, begeleid door een overtalrijke menigte, die van alle straten en pleinen aangevuld weid, naar de Beurs. Met de muziek van het 7e reg. aan 't hoofd begaf zich eene deputatie van de Citadelvereeniging naar de N. Z. Kolk, om hare banier af te halen; terugkeerende werd de deputatie door de mu ziek der schutterij ontvangen. De Beurs was tevens getuige van de hartelijke verwelkoming van de korporatiën en af zonderlijke gerechtigden, buiten Amsterdam woonachtig. Op het middaguur ving de groote promenade aan, onder kora- mando van den kolonel-kommandant van 't 7e regiment. Een escadron huzaren opende den trein en maakte ruim baan door den dichten drom van toeschouwers, 't Was een plechtig oogenblik toen de helden der citadel, verzameld stonden om ."t graf van Van Speyk in de nieuwe kerk; van Van Speyk, wiens geest, de strijders bij Hasselt en Leuven bezield heeft, wiens kloeke daad de geestdrift heeft gewekt ook in het hart van hen, die op de Thermopylae van Ant werpen hun leven voor Koning en vaderland veil hadden. Ook in het weeshuis werd aan den held van 1 Februari] 1831 en aan Nantzing de betamelijke hulde gebracht. De bekende voorwerpen van Van Speyk en Nantzing afkomstig en als kostbare relieken in het burgerweeshuis bewaard, als ook de schilderijen op een en ander betrekking hebbende, waren op het binnenplein bij het monument ten toon ge steld, en de meisjes luisterden de plechtigheid op door het zingen van eenige volksliedereu. Beide plechtigheden werden opgeluisterd door de muziek der schutterij. De honoraire leden werden in het Paleis plechtig ontvangen met eerewijn en toespraken. Des namiddags ten vijf ure had een feest maaltijd plaats, en des avonds een groot militair concert in het Paleis voor Volksvlijt. Een groote militaire taptoe be sloot den feestelijken dag. Volgens nader ingekomen berichten, is het ongeluk op het fort Honswijk bij Utrecht, geenszins het gevolg van roe keloosheid en onvoorzichtigheid. De Standaardwaaruit wij ons bericht van Vrijdag jl. overnamen, heeft in zijn no. van gisteren daaromtrent een schrijven opgenomen van den kapt.- adj. der vesting-artillerie van Nieuvvkuyk, die daarin de ware toedracht der zaak uiteenzet. De lediging der granaten had plaats onder toezicht van een luitenant, die zeer goed met de voorschriften bekend was en die ook gezorgd had, dat alle benoodigde gereedschappen en dus ook de koperen beitel op de plaats aanwezig waren. Niet tegenstaande de genomen voorzorgen, sprong de granaat toch. Wij blijven dus nog steeds eene opheldering wachten be trekkelijk de ware oorzaak van het treurige feit. Omtrent den moord te Heerde meldt men, dat de landbouwer Elbert Beekman Vrijdagavond omstreeks 5 uur t'huis komende, het zeer verminkte lijk zijner vrouw in den gang zijner woning vond liggen. Volgens zijne verklaring was ook eene som van f600.ontvreemd, terwijl eene poging tot brandstichting was aangewend, waarschijnlijk tot

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2