ELDERSCHE COURANT. .liteuins-- en Zaterdag flöocrtentie-öfaö. 14 December. 1207. Twaalfde Jaargang. 1872. Prijs per kwartaal slechts 10.50 «0.65 franco per post <0jficii:cl gedeelte. GRONDBELASTING. JStet-officiëcï gedeelte. Zitting van den Gemeenteraad, Teleurstellingen. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n n n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentif.n van 14 regels is 6P Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. G I L T J E S. Die voornemens is, zich met 1 JA NUARI a. s. op dit blad te abonnee- ren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers, kosteloos ontvangen. In het nommer van 1 Januari a. s. zal, "even als vorige jaren, een alphabetische NAAMLIJST worden opgenomen van al len, die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Genten, ten voordeele der Armen in deze gemeentena aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkosten, waar onder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nommer, aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht, zich vroegtijdig en franco te adresseeren aan den Uitgever van dit blad, S. GILTJES. Af koudiging overeenkomstig art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870, (Staatsblad No. 82). De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, overeenkomstig •art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), ter algemeene kennis, dat hij ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden heeft nedergelegd, eene OPGAVE YAN UITKOMSTEN, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der genoemde wet. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 9 December 1872. STAKMAN BOSSE. op Dinsdag 10 Dec. 1872. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgem. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Janzen, van Kelekhoven, van Bruggen, Berghuijs en Werendlijn Smit, beide laatsten met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Ontslag en voordracht hulponderwijzer. Aan den hulponderwijzer Sickman wordt, op verzoek, eervol ontslag verleend, ingaande 1 Januari a. s. Ter voorziening in de daardoor ontstane vacature, hebben zich vier sollicitanten aangemeld, waarvan een bij de benoeming niet in aanmerking kan komen, omreden hij de bijconditie heeft gemaakt van het salaris te stellen op f450.De overige drie zijn door den schoolopziener in onderstaande volgorde op de voordracht ge steld terwijl no. 1 bijzonder wordt aanbevolen. Ie. C. Altena, 2e. A. Klerk, 3e. L. Roosendaal. Eerstgenoemde wordt be noemd met algemeene stemmen. 2). Aanbeveling leden Bestuur Weeshuis. De aftredende leden, de heer K. J. Kruien Mejuff.de Wed. A> C. A. Senderman, worden herkozen, eerstgenoemde met 9 en laatstgenoemde met 11 stemmen. 3). Aanbeveling leden Burgerlijk Armbestuur. De aftredende leden, de heeren H. Grijm, A. Metzelaar en G. Moorman, worden herkozen, eerstgenoemde met 10, de beide laatsten ieder met 11 stemmen. Mededeeling van ingekomen stukken. a. De goedkeuring bij Koninklijk besluit van de te heffen hoofdelijken omslag en de opcenten op de personeele belasting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Ue goedkeuring bij Koninklijk besluit voor het jaar 1873, van de concessie Bank van Leening. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Dat door den heer W. W. Bingly ontslag is verzocht als lid van de plaatselijke schoolcommissie. Zijne toenemende ambtsbezigheden laten hem geen tijd over de betrekking langer waar te nemen. Wordt met algemeene stemmen ëervol verleend. d. Een rekest van de gezamenlijke nachtwachts, om ver hooging van loon. gegrond op de duurte der levensmiddelen. De Voorzitter stelt voor, dit adres te verdagen tot eene volgende vergadering, in afwachting van een voorstel dien aangaande door B. en W. De Voorzitter voegt er nog bij tot inlichting, dat voor nachtwacht immer lieden gebezigd worden die, behalve dat, een middel van bestaan hebben en dat per nacht en per wacht 7cents wordt uitbetaald, een loon dat wel niet hoog is, maar toch hooger dan in verschillende andere gemeenten. Het voorstel tot verdaging, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. e. De Voorzitter brengt in overweging dat, tijdens de va cature der betrekking van gemeente-apotheker en directeur van het ziekenhuis, die functiën door den heer P. C. de Winter met zeer veel ijver zijn waargenomen dat gedurende dien tijd lijders zijn verpleegd aan ernstige ziekten en ook aan besmet telijke ziekten dat het geheele personeel zich dien tijd uit muntend heeft gekweten, terwijl ook beambten door de ziekte zijn aangetast geworden en stelt namens B. en W. voor. aan den heer de Winter een blijk te verleenen vin erkentelijkheid en aan de beambten, ieder eene gratificatie, de verdeeling overlatende aan B. en W. Het gezamenlijk bedrag, de som niet te boven gaande van het, tijdens de vacature, in kas ge bleven tractement van den apotheker. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, en speciaal aan den heer de Breuk, met den Havenmeester in correspondentie te zijn, om door diens tusschenkomst de Urker visschers in hun eigen belang eenigszins te dwingen tot nakoming der verordening op den vischafslag, waaromtrent zij een verkeerd begrip hebben Op de gewone rondvraag niemand meer het woord verlan gende, wordt de vergadering gesloten. III. Wij lezen verder in den brief van den oud-officier aan een lid der Tweede Kamer »Een revanchekrijg tusschen Duitschland en Frankrijk is zeer mogelijk, indien Éngeland of Rusland Frankrijks bond genoot zijn wil. Dan dringt de strategie Pruisen, om ons land te bezetten. Mogelijk is het ook, dat Bismarck dien krijg zoekt te voorkomen door België te laten nemen en dan voor zich Nederland verlangt." Wij vinden daar dezelfde denkbeelden, die wij meermalen hebben geopperd. Als zij, naar het oordeel van sommigen, ge tuigen van een overdreven pessimisme, dan voorzeker staan wij althans niet alleen. Wij gaan zelfs verder dan de mo gelijkheid, en aarzelen niet, met het oog op hetgeen wij van tijd tot tijd zien plaats hebben, te beweren, dat het bovenge noemde zeer waarschijnlijk mag worden genoemd. Herhaalde malen hebben wij gewezen op den onvriendelijken toon, waarop zich de Militcirische Blatter en andere duitsche bladen uitlaten over Nederland. Hunne taal is blijkbaar bere kend, om de gemoederen, zooals men zegt, warm te houden. Dat in Duitschland de annexatie van Nederland opentlijk be sproken en slechts als een kwestie van tijd beschouwd wordt, is bekend; zelfs de Duitschers, die in zulk een groot aantal

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1