HELDERSCHE COURANT. Jaeuros-- en Woensdag 8 Januari. JlÖ oer f en üe- faö AA 1214. Dertiende Jaargang. 1875. #fuiccl geöecïtc. Bekendmaking. Jöict-uffictëel gcöccite. SALDO'S. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maandeu 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco'. De prijs der Adveutestikn van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Öcnten. Voordes Diusdagsen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. Onder den Nieuwjaarsgroet, voorkomende in ons nommer van 1 Januari jlM zijn geplaatst 230 namen, daarvoor is ontvangenf115. gaat af voor 230 exemplaren k 5 Ct. f 11.50 verdere onkosten 6.52 18.02 f96.98 Het aantal bedeeld wordende armen bedraagt 373, zoodat ieder tot zijn aandeel zal bekomen 26 centen, die bij de eerstvolgende bedeeling extra zullen worden uitgereikt, door bemiddeling van de verschillende armbesturen in deze ge meente, waaraan de gelden zijn afgedragen als volgt: Aan bet Burgerlijk-Armbestuur voor 127 bedeelden f33.02 n Hervormd 120 ii 31.20 n Roomseh Cath. ii 70 n ii 18.20 n n Oud-R. Cath. 16 4.16 n Israëlietisch n 15 ii ii 3.90 Chr. Geref. 9 ii 2.34 Doopsgezind 7 ii 182 n Herst. Ev. Luth. ii 6 ii ii 1.56 Evang. Luth. 3 0.78 f 96.98,. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hel deu Kouing, bij besluit van den 16 December 11. no. 29, heeft behaagd te bepalen dat, met wijziging in zooverre van het voorgeschreven iu art 12 van de instructie, vastgesteld bij Z. M. besluit van 17 Jauuarij 1S62 no 101, dc RECRUTEN BENEDEN DEN OUDERDOM VAN 18 JAREN (Tamboers enz. daaronder begrepen) zich voor VIJF JA REN KUNNEN VERBINDEN. Heldeil, Het Gemeentebestuur voornd, 4 Januarij 1873. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. II. In ons vorig artikel hebben wij beweerd, dat onze defensie zaak, als post op het grootboek, met een nadeelig saldo ge sloten is; dat is: (om de figuurlijke taal verder te laten vareD) zij is niet vooruit, wij mogen dus zeggen: zij is achteruit ge gaan. Is het op maatschappelijk en ander gebied hier en elders beter gesteld Wij kunnen onmogelijk de verschillende on derwerpen allen even uitvoerig behandelenwij willen dus, zonder angstig eene bepaalde orde te volgen, op eenige ver schijnselen wijzen, zoo als zij ons voor den geest komen. De internationale heeft in het verloopen jaar op buitenge wone wijze van zich doen hooren. Met veel ophef heeft zij Nederland's residentiestad de eer aangedaan in haar midden een congres te houden, dat als het ware de maatschappij dreigde om te keeren. De uitslag was, dat zij zichzelven in groot discrediet heeft gebracht. Het is gebleken, dat bare hoofden veel meer hun eigen belang, dan dat der werklieden bedoelen, en dat zy althans in ons vaderland geen steun te wachten heeft. De voornaamste woordvoerders zijn naar En geland vertrokken, het land, waar allerlei soort van vrijheid te vinden is. Toch is de internationale nog niet geheel van het tooneel verdwenen. Nog onlangs ontbrak er weinig aan, of zij plaatsten Londen geheel in het donker. Om dit nu aan v. d. Hout en Sauer te wijten, is wellicht gewaagd even als het denkbeeld, dat de bekende Haagsche moord door hunne handlangers zou zijn gepleegd, om aan geld te komen. Maar dat intusschen de internationale nog steeds werkzaam is, blijkt uit- de ver schillende werkstakingen, die hier en daar plaat3 hebben. En het is ook niet te verwonderen zoo lang het lot van den werkman niet beter geregeld is, zal zij daaruit voedsel blijven putten, om haar bestaan te rekken, Wij vreezen, dat het ingetreden jaar de oplossing van dat netelig vraagstuk nog niet zal aanbrengen, en dat er wellicht nog veel zal moeten gebeuren, alvorens die zaak als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. Het is intusschen een weinig uitlokkend verschijnsel, dat de laatste tijden zoo buitengewoon vruchtbaar waren in mis daden, als moord, diefstal, enz. De redenen daarvan op te- sporen zou zeer zeker buiten ons bestek, en ook buiten ons vermogen liggen; maar wij meenen er toch het onmiddelijk gevolg uit te moeten trekken dat godsdienst en zedelijkheid niet zijn vooruitgegaan. Wij lazen onlangs een opgave van de, alleen in November, in Amerika gepleegde misdaden, welke ons heeft doen huiveren. Als wij ook van andere landen een dergelijke lijst konden raadplegen, al ware die misschien dan ook van minder omvang, zouden wij wellicht aan alle zede lijkheid beginnen te wanhopen. Immers ook in ons vader land verneemt men ieder oogenblik van diefstal, inbraak en anderszins, zoodat men niet zonder ongerustheid den tijd te gemoet ziet, dat de winterkoude, die nog altijd schijnt te dralen, den arbeid geheel belet en de armoede en het gebrek doet toenemen. Van waar die treurige verschijnselen? De Standaard zal de oorzaken misschien zoeken in de moderne beschouwing der godsdienst, en in de gemengde school. De Tijd in den vooruitgang van hetgeen zij noemt de re volutiein een zoo uitgebreiden zin, dat wij allen niets anders dan oproei'lingen worden. liet Haagsche Dagblad schrijft het zeker maar eenvoudig toe aan het toenemend liberalismedat immers ook de vee ziekte heeft bevorderd. Nog andereu, zoo als wij straks zeiden, geven wellicht, de schuld aan de internationale. Wij herhalen het: wij betreuren het verschijnsel, doch ver meten ons niet alle oorzaken aan te wijzen. Van eene ech ter willen wij niet zwijgen, omdat zij zeker in verreweg de meeste gevallen met de misdaad gepaard gaat, indien zij ze niet doet ontstaan het misbruik van sterken drank. liet is bedroevend, dat wij de bekentenis moeten afleggen dat Nederland zich iu dat opzicht niet gunstig onderscheidt van de meeste andere landen. Als wij den omvang van ons vaderland in aanmerking nemen, dan schrikken wij van de hoeveelheid sterken drank, die er verbruikt wordt en die on zen naburen aanleiding heeft gegeven ons den naam van al cohol gebruikers toe te kennen. Het is, of onze soldaten, ODze matrozen geen uitspanning kennen, waarbij de jenever niet de hoofdrol speelt. Doch waarom juist dezen genoemd, alsof men het misbruik niet ook vaak bij officieren en onderoffi cieren, bij burgers en boeren, bij aanzienlijken en geringen aantrof? Verplaatsen wij ons op markten, waar handel ge dreven wordt geen koe, docIi varken wordt verkocht, zon der daarbij een borrel te gebruiken. Nog erger op de ker missen, niet alleen in steden, maar ook ten plattelande. Kwiijongens bezoeken de herbergen, en komen diep in den nacht te huis, meer gelijkende naar het redeiooze vee, dan naar iemand, die den naam van mensch moet dragen. En de ouders het behoort geenszins tot de zeldzaamheden, dat dezen, of geheel zwijgen, of de zaak met een paar woorden en een glimlach laten voorbijgaan, omdat het kermis icas. Waar zulke zaken bij een volk plaats hebben, verliest het dan niet het recht, zich beleedigd te achten, wanneer zijne naburen minachting aan den dag leggen, en werkt het niet de misdaad in de hand Het is waar, het getal misdadeD is in Nederland naar even redigheid niet grooter, misschien is het kleiner dan elders. Daartoe werkt zeker mede de meer bedaarde aard onzer land- genooten maar het maakt de zaak zelve niet verschoonbaar. Reeds du moeten ook onder ons, evenals in andere landen, wellicht 4/5 der ^wetsovertredingen en misdaden aan het mis bruik van sterken drank worden toegeschreven, zonder nog

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1