HELDERSCHE COURANT. Kieutos- en Zaterdag (rtöncrfcnne-fifai) 11 Januari, Dertiende Jaargang. gedeelte. Heffing van Schoolgeld. iJStrt-ujficiËcl gcbccite. NIEUWSTIJDINGEN. 1215. 1875. Verschijnt "DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abönuemeutsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post H 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. f 1.00 .0.75 i 0.50 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen met 1 FEBRUARIJ 1873,- voor ieder kiod op de openbare lagere scholen der gemeente, schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartaal: voor een leerling voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin voor den derden en meer leerlin gen uit hetzelfde gezin, ieder leerling Het schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet, bij vooruitbetaling, worden voldaan ten kantore van den gemeeuie-outvanger, telkens vóór l FEBRU ARIJ, 1 MEI, 1 AUGUSTUS en 1 NOVEMBER van ieder jaar. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos onderwijs aanspraak meenen te kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe, in den loop der maand JANUARI aanstaande, ter Secretarie kenbaar te maken. Leerlingen voor wie liet schoolgeld niet tijdig is betaald, of voor wie geene vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de scholen niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, den 23 Dec. 1872. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Jan. 3873. De voorstelling, jl. Maandag avond door de onderoffi cieren der infanterie gegeven, ten voordeele van een behoeftig huisgezin, heeft bruto opgebracht f 124.20; onkosten f66.895; alzoo afgedragen f57.505. De 2e buitengewone vergadering der rederijkerskamer Olympiaop Woensdag jl. gehouden in het lokaal Tivoli, werd door een groot aantal leden bijgewoond. De werkzaamheden bestonden in de opvoering van het dramatisch gedicht van HofdijkGriffo de Saiiër eu het kluchtspel van A. A. v. d. Stempel: de Pruisen komen l De uitvoering vau beide stukken is uitmuntend geslaagd; de hoofdrollen waren in goede handen en de verschillende karakters werden zeer goed weergegeven. Een zeer geani meerd bal besloot als altijd deze vergadering. Het stoomschip de Ruytervan hier naar Batavia, is den 7n dezer het Suez-Kanaal gepasseerd;, alles wel aan boord. Woensdag jl. kwam hier als bijlegger binnen de stoom boot Normanvan Memel naar Londen, aanbrengende de équipage van het stoomschip Killaladat bij het Vlie ge zonken was. Genoemd stoomschip was in de vaart tusschen Harlingen en Huil. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java dat Zaterdag jl. van hier vertrok, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee G. H. BackerDinsdag jl. te North- Shields aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar wij vernemen, wordt met 1 Eebruari a. s. de kapt. der mariniers D. C. W. Sutherland overgeplaatst van hier Daar Amsterdam en vervangen door den kapt. L. E. Geill. De heer J. van de Ven Jr., klerk bij de Directie der marine te Amsterdam, wordt in dezelfde betrekking overge plaatst bij de Directie der marine alhier. De luitenant ter zee der le klasse C. Schuylenburg, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. raderstoom schip Valkwordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luitenant ter zee der 1® klasse E. L. Ehnle; de luitenant ter zee der le klasse A. G. Westerouen van Mee- teren, wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Helle- voetsluis; de luitenant ter zee der le klasse K. O. van der Veen, laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, wordt op non-acti viteit gesteld. De luits. ter zee 2e kl. E. J. Hoos en J.G.R. van Doorn, de offic. van gez. 2e kl. J. C. D. Steendijk, en de offic. van gez. 3e kl. W. T. Clous en M. Steensma, allen be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Iudië, en van daar, de 4 eerstgenoemden den 30n, en de laatstgenoemden den 31 n December 11. in Nederland teruggekeerd, zijn met die datums op uon-activiteit gesteld. Het coutigent, dat dit jaar naar Oost-Indië zal worden gezonden, is vastgesteld op 1073 militairen, waaronder zullen worden begrepen 871 artilleristen en 135 cavaleristen. De ex-keizer van Erankrijk, Napoleon III, is gisteren middag ten 12A- ure te Chislehurst overleden. Charles Louis Napoleon Bonaparte werd geboren te Parijs, op het kasteel der Tuileriën, den 20n April 1808. Hij was de derde zoon van den broeder van Keizer Napoleon I, van Lodewijk Napoleon Bonaparte, Koning van Holland. Door Koningin Hortense, zijn moeder, was hij de kleinzoon van Keizerin Josephiue en van haar eersten gemaal, den burggraaf van Beauharnais. Na het herstel der Bourbons met zijne moeder en zijn broeder in ballingschap vertrokken, heeft Napoleon herhaalde malen getracht naar Erankrijk terug te keeren en de ver- banningswetten doen opheffen, die zijn familie hadden getroffen. In 1836 waagde hij den bekenden aanslag op Straatsburg. In 1840 waagde hij eeu nieuwe poging: dit was de landing te Boulogne, waarop de gevangenschap in het fort Ham volgde. Den lOn December 1848 gelukte het hem tot president en den 2 December .1852 tot Keizer te worden uitgeroepen. Napoleon heeft den scepter achttien jaren gezwaaid. De gebeurtenissen uit dat tijdvak, liggen ieder nog versch in het geheugen. Wij stippen aan de conspiratiën van 1853 de Pianori- en Orsini-aanslagen van 1S58 de breuk met Buslandde Engelsche alliantie de dubbele expeditie naar de Oostzee en de Krimden val van Sebastopolhet Parijsche Congres van 1850; den Italiaanschen oorlog; den vrede van "Villa- francahet tractaat van Zurichde Itomeinsche quaestie, na de annexatie van Nizza en Savoye de dubbele expeditie naar Chinade expeditie naar Mexico de Poolsche quaestie de expositie van 1867 eu de vorsten-bijeenkomsten bij die ge legenheid het plebisciet van 1870 en den rampzaligen oorlog van dat jaar, die den Keizer ten val brachtzijn gevangen schap op Wilhelmshöhe en zijn tweejarig verblijf op Engelsch grondgebied. Men weet, dat Napoleon overleden is aan de gevolgen eener gevaarlijke operatie. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Het trekt hier zeer de aandacht, dat door burgemeester en wethouders tot hiertoe geen officiüele oproeping is geschied voor sollicitanten voor de belangrijke nieuw te scheppen betrek king van hoofdambtenaar bij de stads publieke werken. Toch

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1