is het hier ter stede vrij algemeen bekend, dat burgemeester en wethouders onderhands moeite doen om enkele sollicitanten voor eene betrekking te verkrijgen, waarvan het tractement nog niet door den raad is vastgesteld, maar op f 6000. of daaromtrent wordt geraamd, doch eenigermate afhankelijk schijnt van de qualiteit der zich aanmeldende personen. Het gewicht der zaak maakt het wenschelijk, de aandacht op de aanstaande vervulling eener zoodanige betrekking te vestigen van alle deskundigen op het gebied der publieke werken, althans in Nederland. Met zekerheid kan bericht worden, dat de opmetingen voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg in de beide provinciën binnen zeer weinige dagen zullen voltooid zijn. Men schrijft uit Leiden, 7 Januari IC.) Naar men ons mededeelt, is gisteren ochtend op den weg nabij Lisse eene brutale aanranding gepleegd. Een persoon, die zich van genoemd dorp naar deze stad zou begeven, werd aangehouden door een zestal zoogenaamde poldergasten en met zware bedreigingen gedwongen het geld af te geven, dat hij bij zich had. Toen hij aan den eisch voldaan had, scheen het, dat sommigen hunner niet van zins waren hem verder ongemoeid te laten. Hij ontkwam echter en bereikte ten laatste doodelijk verschrikt de stad. Tn den Haag is het telegrafisch bericht ontvangen dat ook Verlind te Rijssel is gearresteerd. Thans zijn derhalve de drie personen, die verdacht worden van schuldig of me deplichtig te zijn aan den dubbelen moord, allen in verze kerde bewaring. Naar de N. R. Ct. verneemt, moet Behagel, alvorens aan de justitie hier te lande te worden uitgeleverd, in Ant werpen eenige dagen gevangenisstraf ondergaan, hem door den Belgischen rechter opgelegd, ter zake van landlooperij. Yerlind zal worden uitgeleverd, zoodra de noodige stukken daartoe in orde zullen zijn, waarmede de politie en justitie reeds druk bezig zijn. Met zekerheid kan worden vermeld, dat de uitleve ring van Yerlind en Behagel is toegestaan alzoo kan men de beide verdachten binnen een paar dagen te 's Graven- hage verwachten. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voor nemen, om gevolg te geven aan het adres van het munt- collegie van 9 November 1860, aan den toenmaligen minister van financiën ingediend, tpneinde tot eene hoe langer hoe meer noodzakelijk blijkende verbetering vau de koperen munt over te gaan. Zooals men weet, gaf het collegie de voorkeur aan het brons in plaats van koper, en zouden o. a. ook stukken van cent geslagen worden. Het is zeer te wenschen, dat aan dezen belangrijken maatregel eindelijk eens een begin van uitvoering gegeven worde, teneinde voor goed een einde te maken aan den omloop van Belgisch koper geld. (U. D.) Men schrijft uit Dordrecht, 8 Januari Heden morgen te 12 uren kwam A. v. D., woonachtig in het Lastige-Eendstraatje alhier, van zijnen arbeid tehuis, toen hij tot zijn niet geringen schrik zijne vrouw aantrof meteen mes tot aan het heft in de keel, terwijl zij bovendien nog een messteek in den hals en een in de zijde naast de borst had. Zij had zelve de hand aan haar leven geslagen, naar men vermoedt, in een oogenblik van waanzin, daar zij reeds sints een paar dagen blijk had gegeven van buitengewone overspanning der zenuwen. Onmiddelijk ingeroepen genees kundige hulp kon niet meer baten, daar zij zich eene doode- lijke wonde had toegebracht, en zij dan ook, na verloop van een half uur, een lijk was. Men schrijft uit Cadzand, dd. 8 Januari jl. Gisteren middag keerde de 75jarige arbeider J. d. Hwo nende in de duinen onder deze gemeente, na het verrichten van eenige boodschappen in het dorp, huiswaarts. Het bin nenpad nemende, moest hij daartoe over een betrekkelijk smal plankje, dat over de sloot was gelegd, en schijnt het even wicht te hebben verloren, zoodat hij in het water viel. Men vond later zijn lijk. Een 68jarig man te St. Oedenrode is met een meisje van 16 jaar in den echt getreden. Uit Breda wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Op de spoorweglijn alhier moet dezer dagen door een onbekend gebleven persoon eene verregaande baldadigheid zijn gepleegd, door een wissel, en wel bij twee verschillende keeren, zoo te misplaatsen, dat de spoortrein in plaats van over de brug in de haven moest terecht komen. Door de politie wordt die lijn thans bewaakt. Het vermoeden rust op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen beambte der spoor wegmaatschappij. Te Sneek is een ervaren drinkebroer in hechtenis ge nomen, omdat hij zijne beide pas bevallen schoondochters met een mes overhoop wilde steken, en een der buren, die de vrouwen wilde ontzetteu, over de handen sneed. De boter- en kaashandel te Sneek was in 't afgeloopen jaar weder zeer belangrijk. De aanvoer van boter bedroeg 87760/4 en 4870/8 vaten, te zamen inhoudende 1,607,800 kgr. naar den middelprijs van f 1.35 per kgr. een waarde vertegenwoordigende van f 2,170,530. In 1S71 werden 1,703,080 kgr. aangevoerd; in 1872 alzoo 95,280 kgr. minder. De aanvoer van kaas aldaar, in 1871 869,622 kgr., bedroeg in 1872 828,001 kgr., alzoo 51,621 kgr. minder. Wat den boterhandel betreft, moet Sneek nog steeds voor Leeuwarden onderdoen, maar wat den kaashandel aangaat, is eerstgenoemde plaats ver boven de laatste verheven. Een afschuwelijk drama heeft 11. Vrijdag de gemeente Anderlecht (België) in ontzetting gebracht. Een vader had zijn eigen zoontje, een knaapje van 11 jaren, opgehangen en ver volgens zichzelf gerecht, door zich mede op te hangen. Zekere Dubois, werkman-vormer, Gousonstraat te Cureghem, gemeente Anderlecht, vernam dat zijn zoontje den vorigen dag niet op zijn werk was geweest, en had hem daarvoor tot straf, op water en brood op den zolder opgesloten. Vervolgens stuurde hij zijne vrouw om eene boodschap uit. Toen zij terugkwam, vond zij den man aan de keukendeur hangen. De verschrikte vrouw riep om hulp, vloog naar den zolder en zag daar haar kind hangende. Volgens het rapport, bij den president der Fransche republiek ingekomen, neemt Frankrijks bevolking steeds af. De oorlog is wel de eerste oorzaak. Daarna de epidemiën. Ook nog de wanverhouding tusschen geboorten en sterften ten nadeele der eerste. Velen willen eindelijk nog een reden vin den in de voortdurende verplaatsing van het landvolk naar de groote steden. Een voorname grond is echter het zeer sterk verminderd aantal huwelijken, een nadeel, dat zeker voor geen gering deel uit het moraal gehalte der bevolking voort spruit. De kosten tot herstelling der schade aan de cathedraal van Straatsburg, door het bombardement veroorzaakt, zullen 598,000 franken bedragen. Gedurende het beleg, dat 24 dagen duurde, werd de prachtige kex-k op 800 plaatsen getroffen het puin vormde 300 karre- vrachten. In de werkplaatsen van Krupp's kanonnengieterij te Essen zijn 17,051 personen werkzaam. Het ijzerzagen alleen verschaft aan 800 lieden bezigheid, wier loon in éen maand ongeveer 835,000 Thaler bedraagt. De agent Platzig, te Callies, heeft aan den ambtenaar der politie aldaar medegedeeld, dat bedelaars, man en vrouw, een ongeveer vierjarigen knaap met zich voerden en dat zij niet voldoende de afkomst van dat kind konden staven. De zaak werd er nog verdachter door, toen het hoogbejaarde paar in allerijl een goed heenkomen zocht. Men volgde hun spoor en vond hen in het dorp Pammin. De oude menschen gaven op, dat zij het kind in den Deutsch-croner-Kreise bij Tütz in een kroeg voor 10 silbergrosschen gekocht hadden van een moeder. Tengevolge van deze bekendmaking, werd de moeder te Schlappe ontdekt. Een wever uit Callies bevestigde de waarheid van het gezegde der bedelaers, en deze werden in vrijheid gesteld. Maar de moeder moet zich thans voor het gerecht verantwoorden. Ook de burgemeester Spiesz en de knaap werden opgeroepen om daar te verschijnen, welke laatste intusschen in betere kleederen gestoken werd. Toen de jongen de zoogenaamde moeder zag, begon hij te huilen en verklaarde, dat deze zijn moeder niet was, en ook dat hij niet Emil heette, gelijk zij zeide. Zijn ware moeder was ver daar van daan en noemde hem altijd Kareltje. De heer Spiesz getuigde voorts, dat het kind sporen van erge mishandelingen had gedragen. Na veel uitvluchten verklaarde de vrouw eindelijk, dat zij het kind op een bedelreis in Rusland bij een landedelman had ge stolen. Dit was in het voorjaar van 1872 geschied en sedert bad zij bedelend rondgezworven. Zij had het kind medege nomen, opdat de menschen haar voor een arme weduwe zouden aanzien en dit meer medelijden zou opwekken. Het kind, evenmin als de vrouw, wist den naam van den edelman te noemen. Natuurlijk bleef de knaap nu in Deutsch-Crone. Hij legt een grooten afschrik voor water aan den dag, wat daaruit verklaard wordt, dat het wijf hem eens heeft willen verdrinken, daar hij haar te lastig werd. Daarop heeft zij hem, gelijk gemeld is, voor 10 silbergrosschen verkocht. Men zegt, dat de burgemeester Spiesz, die zelf kinderloos is, den jongen zoo lief gevonden heeft, dat hij hem gaarne bij zich wil houden, in geval de ware ouders niet ontdekt worden. Te Berwick bestaat zulk eene schaarschte aan steenkolen, dat verscheidene groote werkplaatsen stilstaan en een menigte volks leêgloopt. D.e stoombooten in de haven van Northum- berland, kunnen niet voorzien worden en in de woningen van particulieren ontbreekt de noodige steenkool. Gelijktijdig vor deren de mijnwerkers in Northumberland hoogere loonen en minder arbeid, en zij zullen in geval van weigering, het werk staken. In Engeland is thans een man veroordeeld tot vijfjaren gevangenisstraf, welk vonnis de bevrijding van onderscheidene onschuldig veroordeelden kan ten gevolge hebben. De man, Tomkinson geheeten, was politieagent. Hij rapporteerde ver schillende diefstallen aan zijn chefs en ten gevolge van zijn getuigenis, zijn onderscheidene personen deswege veroordeeld. Intusschen trok het de opmerkzaamheid, dat er juist in het kwartier, waar hij de wacht had, zoo dikwerf werd gestolen, en bij een huiszoeking ten zijnent vond men een groot aantal gestolen voorwerpen, ook voortkomende uit diefstallen, waar voor anderen reeds veroordeeld werden. Volgens een oud gebruik der Engelschen heeft er op Kerstdag morgen een wedstrijd voor zwemmers plaats gehad in de rivier Serpentine van Hyde-Park, te Londen. 21 zwem mers hebben er deel aan genomen de afstand was 100 yards.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2