BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. Meu schrijft uit den Beemster, 13 Januari Vrij algemeen begint meu hier en in deze omstreken tot de overtuiging te komen, dat de inenting eeu uitstekend voorbehoedmiddel is tegen de longziekte onder het rundvee. Geheele stallen zijn of worden van tijd tot tijd ingeënt, en kon de longziekte vroeger en zelfs nog in het afgeloopen jaar soms geduchte verwoestingen onder het rundvee teweeg brengen, thans hoort men er hier zoo goed als niets meer van. In de Weklcer, nornmer 73, komt het volgende, als in gezonden, voor, dat wij op verzoek overnemen Mijnheer de Redacteur, Bijzonder trekt mijne aandacht het ingezonden stuk van B. aan den ouden predikant, voorkomende in eeu uwer vorige nommers. Vergun mij een paar woorden over die zaak. Over ouberadeu huwelijken zal ik zwijgen, hoewel ik ten dien aanzien volkomen met B. overeeustem. Dat onderwijzers bede len, of dat er voor hen of hunne betrekkingen gebedeld moet worden, voor zeker vrij allen betreuren liet, neen, wij noemen bet eene schande voor Nederland. Daarom de traktementen moeten verhoogd worden. Maar, zoolang er Burgemeesters administrateurs der gemeente-fiuanciÖD zijn, die het cijfer voor ouderwijs op de begrooting zoo laag mogelijk wenschen te houden wier grootste roem is: jaarlijks eeu batig saldo van zooveel ten bate der gemeentefondsen te kunnen kapitaliseeren 5 die den onderwijzer op ééne liju stellen met den boerenarbeider die verschrikkelijk vloeken, als onderwijzers de stoutheid hebben, buiten gewone, doch hoogst noodige aanvragen ten behoeve van bet ouderwijs te doen die verlangen, dat een ouderwijzer zelf voor behangselpapier in zijne „vrije woning" zal zorgen zoolang er Wethouders gevonden worden, die in allen ernst, met de meest, mogelijke verwondering aan een kweekeling vragen „of een schoolmeester, die toch een royaal inkomen van f GOU geniet, «cl reden van klagen kan hebbenj die zulk een onderwijzer aanraden, als hij te kort komt, maar geen vleesch meer te eten zoolang er gemeente raadsleden in Nederlend zijn, die begrijpen dat een „schoolmeester" van erwten en tarwe alléén kan leven; zoolang er gemeenteraden bestaan eere echter de goeden onder de leden die, tegen den wensch van de gemeentcuaren in, eene noodzakelijke trakte- mentsverhooging weigeren zoolang zullca er in Nederland onderwijzers zijn, die gebrek lijden zoolang zal er na hunnen dood voor hunne betrekkingen moeten gebedeld worden tenzij van hoogerhand maatregelcu genomen worden, om nalatige of on willige gemeentebesturen tot hunueu plicht te brengen. Ontvang M. d. R. bij voorbaat mijnen dank voor de bereidwilligheid waar mede gij deze regelen hebt opgenomen. H. P. 't Ziet er thans alleraardigst uit met onze postadmi nistratie, onder het bestuur van den minister van Delden. 't Is er thans zoo mede geschapen, dat men er in Belgie zelfs over klaagt niet alleen, maar dat we er ons daar be lachelijk mee maken. De Etoile Beige ontving van zijn abonnenten in Nederland voortdurend klachten over te late ontvangst van dat blad. Een onderzoek, met ijver ingesteld door de Belgische post- directie, deed blijken, dat de fout niet in Belgie moest "worden gezocht dus in Nederland. De Belgische admi nistratie trad daarop in correspondentie met de Nederland- sche, verzocht deze een onderzoek in te stellenen wat ont ving ze wel ten antwoord? *Dat het onderzoek tot geen resultaat had geleid, dat het niet mogelijk was de oorzaak van de te late ontvangst te constateeren." Rijst tegenover zulk een antwoord niet de vraag, of de overpeinzingsgeest van onzen steeds peinzenden minister van Financiën ook over de ambtenaren der posterijen is gevaren, en of zij, even als hun chef, in gemijmer verzonken, datgene voorbijzien en vergeten wat vlak voor hun voeten ligt Dit staat vastonze postadministratie, onder dit Bewind, kan alleen fouten begaan aan te wijzen, waar ze gelegen zijn, dat gaat haar krachten te boven. Dugbl In het Dagbl. van gisteren, leest men het volgende Van het incident-Camstra is ontzettend veel gerucht gemaakt. Wij laten dat verschijnsel hier geheel buiten beschouwing, maar, in' verhand tot het werkje, 't welk wij wenschen aan te bevelen, kunnen wij toch de opmerking niet terughouden, dat er nog wel andere openbare onderwijzers zijn in ons rijk, wier positie, ook waar voor hen 't land niet in rep en roer wordt gebracht, alles behalve benijdenswaardig is. Ditmaal hebben wij onder die laatsten op het oog den heer J. P. Quant, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere Rijksschool te Oost een buurtschap van Oosterend op Texel die met een gering tractement, onvoldoende ook 11a het erlangen eener gratificatie van het gemeentebestuur van f25, zorgvol zijn weg bewandelt. Om daarin beterschap te brengen, heeft hij een liefboekske in 't licht gezonden, getiteldbrie lezingen in t sterfhuis gehouden op Texelen waarin de geachte schrijver zeer ern stig en onderhoudend zijn gedachten over leven, dood en eeuwigheid in beschaafden vorm uit. Bestellingen worden aangenomen aan den Burg op Texel bij mej. de wed. C. J. Honigh en den beer J. H. Moojen aldaar, beiden boekhandelaren. De prijs bedraagt slechts 30 cents, zoodat een ruim debiet, vooral in verband tot het doel, hier allereerst mag worden verwacht. Wanneer men voor den aankoop veel meer wil besteden dan den gestelden prijs, dan zal de heer Quant, die een gewichtigen arbeid onder minder uitlokkende om standigheden schijnt te moeten verrichten, er zeker door worden verblijd en gebaat. Hartelijk hopen wij, dat deze stemmen uit het sterf huis in de woning des levenden vreugde en blijdschap brengen zullen. In Crefeld is een Nederlander gevangen genomen, die er zijn werk van maakte, om de haarlokkeu der vrouwen af te snijden en daarna te verkoopen. De man had reeds ver scheidene slachtoffers. Eenigen tijd geleden, ontving de Berlijnsche politie last om de woonplaats van zeker dienstmeisje op te sporen en zij slaagde er in de gezochte persoon als keukenmeid bij een officiers-familie te Colberg te vinden. Het dienstmeisje ontving daarop het bericht, dat haar broeder te Nevv-York overleden was en een vermogen van 13 millioen dollars had nagelaten, waarvan haar 1 millioen ten deel viel. In Duitsche couranten vindt men de volgende uit oude kronieken ontleende bijzonderheden omtrent buitengewoon zachte winters. In 1172 waren de boomen's winters opnieuw in het blad gekomen en begonnen de vogels hunne nesten te bouwen. In 1289 had men in het geheel geen winterweder en tooiden zich de jonge meisjes op het Kerstfeest met viooltjes. In 1341 stonden de boomen in Maart in bloei en had men in Mei rijpe kersen. In 1538 zag men de tuinen reeds in December en Januari in vollen bloei staan. ln 1572 waren de boomen in Februari groen evenzoo in 1588. In de jaren 1607, 1609 en 1617 kende men nagenoeg geen winter. In 1659 had men geen sneeuw en geen vorst. In 1722 behoefde men reeds in Januari in Duitschland niet meer te stoken en bloeiden in Februari alle boomen. In 1780vierde men te Petersburg het nieuwjaar bij 8 graden warmte. Ook de winters van 1807, 1834 en 1846 onderscheidden zich door hunne zachtheid. Christine Nilsson, thans te Moscou, heeft daar groot succès op éen avond werd zij 34 maal teruggeroepen, ontving honderd bouquetten en vele kostbare geschenken, waaronder een prachtig verguld zilveren theeservies. Bij de laatste stormen is op het eiland Sylt zooveel zand weggewaaid, dat men wegen en voorwerpen, die voor 500 jaar bedolven werden, weer duidelijk kan herkennen. Van 9 16 Jan. ONDERTROUWD; Dirk Leen en Antj'e Tuinder. GETROUWDGeene. GEBORENPctronella, dochter van Tijs van Herwaarde en Jannetje Dijt. Tetje, dochter van Simon van der Vis en Trijntje Visser. Stijntjc, dochter van Gerrit Brouwer en Tetjc Boon. .Neeltje, dochter van Louwe Halsema en Martje Dijker. Albert, zoon van Jau Bakker en Neeltje Eelman. Jacob, zoon van Cornelis Kooger en Engeltje Plaatsman. OVERLEDEN Anna Pieternella Boon, oud 2 jaren, dochter van Pieter en Antje Eelman. Van 1 tot 15 Januari 1873. ONDERTROUWD: C. Bakker, weduwnaar, 43 jaren en A. Jansen, weduwe, 40 jaren, van Oude Nicdorp. GETROUWD: C. Kalishoek, weduwnaar, 45 jaren, van den Helder en W. Gootjes, 24 jaren. GEBOREN: Gijsberta, d. van P. Klok en B. Timmerman. Wijbregt* d. van S. Rol en M. Hoek. Antje, d. van G. Sluis en M. Bregman. Neeltje, d. van J. Oud en A. Hoofd. Albert, z. van A. Haak en M. H.Sicmcr. Gerrit, z. van B. v. Twuijver en G. v. d. Vlies. Antje. d. van J. Visser en A. Veer. Jacob, z. van L. Schotvanger en A. Tates. Karei, z. van K. Bos en J. de Graaf. Trijntje, d. van G. Bronncr en A. Raven. Hannes Jacobus, z. van II. Kraan en C. Schuitemaker. Elisabeth, d. van II,. Kraan en C. Schuitenmaker. Cofnelia, d. van J. Groot en A. Jonker. Maartje, d. van P. de Nijs en J. Sluis. Corne- lia Geertruida, d vau C. J. Kruijer en G. Groot. Willem, z. van P. Breed en T. Govcrs. Tames, z. van T. Kooij en T. Kapitein. OVERLEDEN: Trijntje Fraij, 65 jaren, vrouw van T. Suip. Grietje, 8 dagen, dochter van A. Kapitein en B. Koopman. Anna, 1 jaar, doch ter van J. C. de Wit en K. Kampers. Cornelis, 11 maanden, zoon van S. de Leeuw en M. van Eeten. Dieuwertje, 11 dagen, dochter van A. Kapitein en B. Koopman. Neeltje, 5 dagen, dochter van J. Oud en A4 Hoofd. Jacob Meijering, 61 jaren, weduwnaar van M. Stoop. Arie, 2| jaar, zoon van G. Smit en N. Bijpost. Hendrik Herman de Carpen- tier, 30 jaren. MARKTBERICHTEN, SCHAGEN, 16 Jan. 8 Paarden f40 a 66, 3 Gelde Koeien f120 a 220, 1 Kalfkoe f150, 8 Nuchtere Kalveren f 8 a 18, 300 Magere Schapen f - a Vette Schapen f25 36, Overhouders f23 a 34, 4 Bokken en Geiten f2 a 7, 3 Vette Var kens f54 a 58 et. per kg., 30 Magere Varkens f 16 a 24, 6 Biggen f9£ a 16, Konijnen 25 a 75 ets., Kippen 75 a 200 ctEenden 75 a 150 ct., Boter per kg. fl.10, Kaa3 per kg. 35 a 45 cü. Kipeieren per 100 f3.50. AMSTERDAM, 15 Jan. Granen. Tarwe zonder handel. Rogge als voren nieuwe Petersh. f 205 Bessarabie f200; jar. Galatz f192, 195; dito f 198; gebr. Tagaurog f170,_a comptant zonder korting per 2100 kilo; op levering per Maart f 196, 195; per Mei f 198. ENKHUIZEN, 15 Jan. Kaas aangevoerd stapels, wegende kg. hoogste prijs f laagste prijs f Mosterdzaad f22.— a per hectol., Karweizaad per 50 kg. f 17.75 a Blauw Maanzaad per 50 leg. f Grauwe Erwten f 12 a 14 per heet., Vale Erwten fll a 14 per liect., Bruiue Boonen f 12 a 13.f Gerst f 5 a 6.Haver f4 a 4.50. LONDEN, 16 Jan. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen 900; Schapen en Lammeren 6000; Kalveren 200; VarkensPrijzen .- Beste Runderen GJ-, Schapen en Lammeren 6/-, Kalveren 7/4, Varkens 4/8 per steen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3