HELDERSCHE COURANT. OTieuros* en Zaterdag «ftöoertentie-fifaö. 25 Januari. AS. 1219. Dertiende Jaargang. 1873. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert' zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Adverte.ntien van 1—4 regels ia 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Helder, Nieuwediép, Willemsoord, enz., 24 Jan. 1873. De heer W. L. Weokesser, directeur van het stafmuziek korps der marine alhier, heeft bereidwillig op zich genomen om een strijkorchest uit zijn korps en eenige dilettanten samen te stelleu, tot opluistering van de uitvoering der re derijkerskamer Olympidt teu voordeele van de 9 weduwen en 28 weezen te Middelharnis. Wij kunnen niet anders dan de zoo belangelooze mede werking van bovengenoemde heeren ten zeerste toejuichen. Het alhier gunstig bekende letterminnend genootschap, Liefde tot Kunstvoerde gisteren avond voor hare ledeu op, het voor rederijkers bewerkte tooneelspel Julius van Sassen. Wat het stuk zelf aangaat, moeteü wij zeggen, dat het niet bijzonder in onzen smaak viel en naar wij veronderstellen, ook niet in dien van het publiek. De oorzaak daarvan zal wel gelegen zijn in den overvloed van lang gerekte dialogen, in de inlassching van al te onwaarschijnlijke passages en in het aan wenden van kunstmiddeltjesom effect te maken; o. a. de opvoering van een krankzinnige en eeii blinde, welke laatste uit wraakzucht een onschuldige op zeer theatrale wijze een dolk in de borst steekt, dat er de dood op volgtterwijl achter de coulisse de verleide onschuld een zelfmoord begaat, door zich met eenpistoolschot het hoofd te verbrijzelen, 't Is ijselijk. Wat echter de optredende leden aangaat, die moeten wij onze oprechte hulde brengen voor de moeite en inspanning, die zij zich getroost hebben bij de bestudeering van dit on dankbaar stuk. De zeer moeielijke rol van den Hertog, die zich in zoo verschillende gemoedstoestanden vertoont, werd uitstekend vervuld. Ook voor het overige optredend personeel niets dan lof. De degelijke krachten, gepaard aan ware liefde tot de kunst, die dit beschaafd gezelschap bezit, hopen wij bij een volgende gelegenheid aangewend te zien tot de. opvoering van stukken, meer aan natuur en waarheid getrouw. Woensdag avond jl. had in het lokaal /ft Centrum", ten overstaan van mr. D. P. H. Aberson, de verkooping plaats van het wrak van het Duitsche brikschip Sveamet ankers, kettingen, inhebbende lading, enz. De gezamentlijke opbrengst bedroeg f 330. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java is, na de Tyne Docks te hebben verlaten, met een schoener in aanvaring geweest, waardoor beide schepen schade hebben bekomen. Bij koninklijk besluit van 20 Januari 1873, no. 16, zijn benoemd de voorzitters en de burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1S73. Voor de provincie Noordholland zijn benoemdin het le militiedistricttot voorzitter mr. A. de Vries, lid der Provinciale Staten; tot zijnen plaatsvervanger mr. S. A. Vening Meinesz, lid der Provinciale Staten tot lid mr. L. A. A. van Wensen, lid van den gemeenteraad van Amsterdam tot zijnen plaats vervanger mr. P. W. H. van Sonsbeeck, lid van den gemeen teraad van Amsterdam in het 2e militiedistricttot voor zitter P. L. Kist, lid der Provinciale Statentot zijnen plaatsvervanger A. van Stralen, lid der Provinciale Staten tot lid J. de Breuk Jr., lid van den gemeenteraad van Haarlem; tot zijnen plaatsvervanger J. W. M. van de Poll, lid van den gemeenteraad van Haarlem; in het 3e militiedistrict: tot voorzitter mr. W. C. J. de Vicq, lid der Provinciale Staten tot zijnen plaatsvervanger jhr. mr. D. van Akerlaken, lid der Provinciale Statentot lid mr. F. Booy, lid van den gemeen teraad van Hoorn tot zijnen plaatsvervanger T. Kroon, lid van dén gemeenteraad van Hoorn. Men schrijft uit Amsterdam, 21 Januari: Het Provinciaal Gerechtshof heeft heden ochtend uitspraak gedaan in de bekende procedure tusschen de vennootschap de Kleine Courant (Het Nieuws van den Dag) en de voor malige drukkers van haar blad, de heeren Gebrs. Binger. Het hof heeft den eisch tot schadevergoeding der drukkers toegewezen en de Kleine Courant veroordeeld tot uitkee- ring eener schadeloosstelling van f1000 'sjaars gedurende het bestaan der vennootschap, hoogstens gedurende 25 jaren, benevens tot uitkeering van drie vierden der onkosten van het geding, een vierde te dragen door de heeren Gebrs. Binger voornoemd. Men schrijft uit Amsterdam, 22 Januari Heden namiddag te ruim half twee ure is van de werf der //Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktui gen" alhier, met goed gevolg van stapel geloopen het schroef- stoomschip Amboinacomposite-bouw, voor rekening van de Nederlaudsche Marine en ten dienste van Nederlandsch-Iudië In den catalogus van eene zeer belangrijke verzame ling boeken, brochures en andere voorwerpen, die 28 Jan. en volgende dagen door den boekhandelaar H. G. Bom, Warmoesstraat bij de St. Olofspoort te Amsterdam, zal in veiling worden gebracht, leest men o. a. het volgende: //Een gouden eetservies en een zilveren dito, ieder be staande uit meer dan 100 stuks miniatuur-voorwerpen, vervat in twee kersenpitten, met bijbehoorende tafel, ver vaardigd van perle'd'amour (lees: parelmoer) en met paarlen omzet, op houten voetstuk. De kooper van dit kunststuk ontvangt gratis de loep, welke hierbij is gebruikt geworden." Deze curiositeiten zijn 25 en 27 Januari voor het publiek te zien. Volgens de jaarlijksche circulaire, die de heeren A. E. de Wit en Zonen te Amsterdam uitgeven, zijn er thans in ons land in werking 31 beetwortelsuikerfabrieken, terwijl er 1 in aanbouw is. Einde 1871 werkten er 23 zulke fabrieken en waren er 8 in aanbouw. De handel in beetwortelsuiker verkrijgt alhier, volgens diezelfde circulaire, jaarlijks meer uitbreiding. Meu leest in het Vaderland Dat de teekening, gevonden in het huis van J. H. de Jong, werkelijk van mevr. Van der Kouwen afkomstig en door den verslagene zelf geteekend is, bevestigt zich meer en meer. De teekening stelt, naar wij vernemen, een paard voor met een ruiter er naast. Een van de getuigen moet, naar ons verzekerd wordt, verklaard hebben, dat mevrouw Van der K. haar gevraagd heeft, wat zij van de teekening dacht, en dat zij daarop tot antwoord had gegevenhet is jammer dat de manen zoo dik zijn. Minder zeker schijnt het echter te ziju of de teekening reeds in het huis van De J. aanwezig was, toen hij gearresteerd werd. Als zeer belangrijke getuigen in deze zaak kunnen wij melding maken van twee vrouwen, hier ter stede woonach tig, genaamd J. C. W. en C. G. Beide vrouwen zijn op den bewusten avond aan de Bocht van Guinea geweest en hebben verklaringen afgelegd, die waarschijnlijk niet weinig zullen bijdragen, om het bewijs volledig te maken. Van nog meer belang is hetgeen aan het licht is gekomen aangaande de wijze, waarop B. en V. de residentie hebben

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1