HELDERSCHE COURANT. M 1221. Jïieums* en Zaterdag <flÖoerlentie-(jfaÖ. 1 Februari. Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1873. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50- Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men do Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 31 Jan. 1873. Men deelt ons mede, dat de gisteren avond in het lokaal *de Brouwer" gegeven voorstelling, ten voordecle van de wed. de Groot, heeft opgebracht, na aftrek der kosten de som van f47.15. Alle lof komt daarvoor toe, behalve aan het publiek dat deze poging geldelijk heeft willen ondersteunen, hoofdzake lijk aan den heer L. A. Hartsiuck en het optredend toone.el- gezelschap Vooruitgang zij ons streven die zoo belangeloos, èn zaal èn moeite en tijd ten beste hebben willen geven ter bevordering van een edel doel. De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 De cember 1872 totaal 6382 personen. Gedurende het afge- loopen jaar is de bevolking vermeerderd met 5 personen. Het aantal voltrokken huwelijken bedraagt 50. Z. M. heeft de luitenant ter zee 2® klasse D. C. Visser, dienende bij de zeemacht in Oost-lndië, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. Z. M. heeft C. J. Zaal en W. J. Ternooy Apèl, met ingang van 1 April a. s. benoemd tot klerk bij de directie der marine te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den ln Februari a. s. lo. den luit. t/z le kl. P. J. van Druynen en de luits. t/z 2e kl R. E. van der Loef en S. H. Binkes, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst ten gevolge van in en door de dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen te stellen, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1100, f700 en f600; 2o. te bevorderen tot luit. t/z le kl. den luit. t/z 2e kl. H. A. Sirks. Door den heer jhr. P. Opperdoes Alewijn, te Hoorn, die bij het klimmen zijner jaren met onvermoeideu ijver ook voor de publieke belangen blijft strijden, is dezer dagen in den boekhandel van de weduwe G. Hulst van Keulen te Amsterdam, een allerbelangrijkst geschrift in het licht ge zonden, gewijd aan eeue beschouwing der vraag, hoe //de in dijking en droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, zoo doelmatig mogeiijk in verband is te brengen met de meest weuschelijke richting, aan den Noordhollaudsch-Erieschen spoorwegvan Amsterdam, door het arrondissement Hoorn naar Leeuwarden te geven Zoowel over die indijking als over die spoorweglijn wor den door den geachteu schrijver hoogst gewichtige opmer kingen gemaakt, terwijl de geschiedenis van inpoldering en spoorweg daarbij tevens, voor zooveel zulks ter zake dienstig was, wordt herinnerd. De statuten der werkmausvereeniging door Eendracht sterk, te Hoorn, zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit dd. 27 December 1872 no. 22. Deze vereeniging heeft ten doel de stoöelijke en maatschappelijke welvaart van den werkman, tegelijk met zijne zedelijke ontwikkeling, te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door het stichten van een fonds, waaruit de werkman bij ziekte of ongeval ondersteuning er langt het aaukoopen in het groot en het verkoopen in het klein van levensmiddelen, vooral voor deu winter, wanneer de omstandigheden dat wenschelijk doen achten er naar te streven om den werkman van lieverleden goedkoopere en betere woningen, zoo mogelijk allengs in eigendom te ver schaffen. Door de commissie tot examineeren van varenslieden te Amsterdam is het diploma als le stuurman uitgereikt aan de heeren W. Boll en P. C. Steilberg, beide leerlingen aan de school voor zeevaartkunde van den heer A. J. Leijeralhier. Men schrijft uit Amsterdam, 30 Januari "Volgens telegram uit Cardiff, dd. gisteren, is het schip Sophia Mariakapt. Teensma, van hier met stukgoederen naar Cura9ao, gezonken (vermoedelijk overzeild kapitein en 1 man zijn gered, de overigen verdronken. Wij vernemen, dat Woensdag morgen in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergade ring is gehouden van een groot aantal ingezetenen van Lei den, waarin met eenstemmigheid is besloten een standbeeld op te richten voor PieteT Adriaansz. van der Werff, waarna men overgegaan is tot de benoeming eener commissie, om tot verwezenlijking van dat plan werkzaam te zijn. Wij vernemen, voorts, dat het voornemen bestaat later eeue meeting te houden, teneinde de burgerij nader met het ontworpen plan bekend te maken. (L. Ct.) Op den middag van den 28 dezer, brak te Haring huizen in de boerderij van den heer G. Stamm.es, door zijnen zoon bewoond, een hevige brand uit. In weinige oogen- blikken was alles een prooi der vlammen het vee is groo- tendeels gered. Men schrijft uit 's Gravenhage Nadat de commissaris van politie Beukman, vergezeld van de iuspecteurs Hardenberg en Mertz, Dinsdag ochtend vroeg tijdig per Hollandsch spoor via Rotterdam naar Rosendaal waren vertrokken, zijn deze drie ijverige ambtenaren, aan wier onvermoeide zorg in de verschrikkelijke moordgeschiedenis zooveel te danken is, Woensdag avond ten 8 ure 20 minuten per Hollaudsch spoor teruggekeerd, medevoerende den persoon van Behagel, verdacht van medeplichtigheid aan dien moord. Niettegenstaande alles zoo stil mogelijk plaats had, was er toch in een oogeubiik eene groote menigte op het plankier van het spoorweg-station aanwezig. Te oordeelen naar zijn uitzicht, is hij omstreeks 40 jaren. Het is een persoon, klein van gestaltehij draagt een zwarte knevel en was bij zijne aankomst m het zwart gestoken zijn hoofddeksel bestond uit een rouden castoren hoed, terwijl hij witte linnen kraagje en manchetten droeg. Nog wórdt uit 's Gravenhage bericht Met zekerheid verneemt men, dat de uitlevering van "Ver- lind, den derden verdachte van medeplichtigheid aan deu dubbelen moord, door de regeering der fransche republiek is toegestaan en de daarbij in acht te nemen formaliteiten zoo goed als vervuld zijn, zoodat aan de overbrenging van dien verdachte niets meer in den weg staat eu hij dus spoedig hier kan worden verwacht. Nog kan gemeld worden, dat in de verdere instructie van deze zaak een nieuw gehoorde getuige, eeu officier van ge zondheid, nog eene belangrijke verklaring heeft afgelegd. Den avond van den moord ten half elf ure ongeveer, de Bocht passeerende, liep hij eeuige oogenblikken achter twee mannen, die hem niet schenen te bemerken en hoorde hij deu een tot den ander zeggen: //Als hij er uit is. dan moeten we er op los", waarschijnlijk met dien hij bedoelende den vrijer van dé vermoorde dienstbode, die gewoon was omstreeks dat uur zijn afscheid te nemen. Die bedoeling kon de offi cier toeu natuurlijk daarin niet zoeken, en zonder er bij zondere aandacht aau te wijden, dacht hij dat die woorden sloegen op eeue of andere vechtpartij. Een eindwegs ver der kwamen twee andere personen, ui. een man en eene vrouw, de twee mannen tegemoet en spraken dezen aan,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1