De luitenant ter zee 2e klasse H. van der Sande, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilwordt met den 15n Maart aanstaande op non-activiteit gesteldter wijl de benoemde luitenants ter zee 2e klasse W. H. Dittlpf Tjassens en B. J. G. Volck, respectievelijk met den ln en met den 16n Maart aanstaande, worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk en monitor Krokodil. Z. M. heeft met ingang van den la Maart a. s. be vorderd: tot luit. t/z 2e kl de adelb. Ie kl. J. E N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dorth, M. E. E- J. de Nerée tot Babberich, L. G. Krol, J Wentholt, J. H Strootman, P. E. H. Volcke, W. H. Dittlof Tjassens, J. Lastdrager, J. A. H. Beek, B. J. G. Volck, J. C. van Wessem en G. C. Otten tot offic. van administratie 2e kl. de offic. van adm 3e kl. W. E. Margadant, en tot offic van adm. 3e kl. de scheepsklerk H. J. Knottenbelt, H. J. van der Meer en J. J. van Dieraen. De heer M. de Groot, hulponderwijzer aan de Christe lijke school te Oosterend, heeft eene benoeming aangenomen bij de diaconieschool no. 1 van de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht. Men schrijft ons van Texel, 26 Eebr. Toezegging van beroep naar Hindeloopen is ontvangen door ds. Kapteijn, van Oosterend. Een zeer treurig ongeval heeft eenige ingezetenen van Oosterend in diepen rouw gedompeld. De mosselen schip per, Willem Drijver, zijn knecht Timmer, die Maandag jl. lootte en een andere knecht Eelman, begaven zich met hun vaartuig naar Harlingen, om hunne vangst aldaar te ont schepen. Zij werden gisteren echter door storm en sneeuw jacht genoodzaakt terug te keeren. In //de Pan," tegen den Oostwal van Texel, is het vaartuig waarschijnlijk door een stortzee overstelpt, volgeloopen en op zij geslagen. De op varenden hebben een jammerlijken dood in de golven ge vonden. Den volgenden morgen vond men de schuit op zijde liggen op eenigen afstaud van 't vischgereedschap. Weldra vischte men veel goederen tot de schuit behoo- rende op, en vond men den schipper op het drooge, met de laarzen aan en de zuidwester op, doch levenloos. Men zegt dat ook zijn knecht is gevonden bij de kaap, doch nog niets naders heeft men vernomen van den derde, een jongen van wiens kooneu men de rozen kon plukken en van wien zijn ouders schoone verwachtingen konden koestereneven als de ouders vau den schippersknecht van hunnen zoon. Dat de maat van ramp ook met dit ongeluk is volgemeten, zal men gevoelen, wanneer wordt gezegd, dat de schipper, ijverig voor zijn brood, pas 27 jaren oud, een weduwe nalaat met vier kin deren in geen benijdenswaardigen toestand; doordien met dat ongeluk voor het huisgezin alles i3 verlorenZegt zij met Job //De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd"; dat hare broederen en zusteren toonen, dat wij in betere an Jobstijden leven dat wij ougelukkigen niet met verachting en smaad van onsstooteu, maar eerstens dezulken ons aantrekken. Heden, 26 Eebr.zijn de schippers met een paar groote schuiten bezig het vaartuig te lichten. Dat hunne belan- gelooze pogingen met gunstigen uitslag, buiten verwachting zelfs, mogen bekroond wordeu. Zooals reeds meermaleu is gezegd geworden zou de heer W. Brouwer, hoofdonderwijzer op Texel, zijn eervol ontslag aanvragen. Met reeds meer dan 50jarigen dienst komt ZEd. de rust wel toe, met een ruim pensioen en zonder twijfel ook de medaille van 50jarige dienst. Z. M. heeft de lichting der militie voor 1873 vastge steld op 11000 man, waarvan 600 voor de zeemacht. Men schrijft uit Beverwijk, 25 Februari. Voor het secretariaat dezer gemeente hebben zich aan gemeld 36 sollicitanten. Men schrijft uit Haarlem, 18 Februari. In de vorige week had hier eene eigenaardige feestviering plaats, wel der vermelding waardig. P. van Muijen, meesterkuecht bij de firma Verpoorten Zoon, loodgieters en zinkwerkers alhier, mocht den dag her denken waarop hij voor 50 jaar bij die firma in dienst kwam Des morgens toen van Muijen als naar gewoonte in de werkplaats kwam, werd hij aangenaam verrast door de daar aangebrachte versiering met vlaggen en groen. Het hoofd der firma, de heer G. J. Verpoorten, den ju- bilares een verrassend feest wenschende te bereiden, noodigde hein met zijne familie benevens zijne andere werklieden met hunne vrouwen of meisjes bij zich te gast. De feestelijke zamenkomst had des avonds ten 7 uur plaats, van Muijen ontving vau de gezamenlijke knechts als toen een fraaije gemakstoel, doch de groote verrassing wachte hem aan het souper, waaraan zoowel al de leden der familie van den jnbelaris aanzaten, als die van de firma Verpoorten en -al hare overige werklieden. Op een gegeven teeken werd er een groot vat binnen ge bracht, met zink zooals men opgaf, de heer Verpoorten ver zocht zijn feestvierenden meesterknecht het te openen. Men verbeelde zich de verbazing van allen, de aangename ont roering van dén jubelaris toen dit vat niets dan geschenken bevatte voor hem als: tabak, sigaren, een zilveren sigarenpijp, een zilveren tabaksdoos met dito pijpuithaalder en twee paar zilveren couverts voor van Muijen en zijne echtgenoote. De heer Verpoorten richtte toen het woord tot zijn trouwen meesterknecht en diens vrouw, bracht hulde aan zijne ver diensten en aan de huisselijke deugden zijner vrouw, die hij niet beter meende te kunnen waardeeren dan door hen levens lang vrije woning toe te zeggen in het huis dat zij tot dusver van hem in huur hadden. Wij behoeven niet te zeggen dat de vreugde in dezen kring van trouwe diensten en dankbare erkenning algemeen was en dat de feestvierenden tot laat in den nacht te zamen bleven. Wij brengen gaarne hulde aan den werkman die 50 jaren lang zijn meester trouw en eerlijk diende, hij was een ar beider die zijn loon waardig was, doch brengen wij ook hulde aan den meester die aldus die trouw wist te beloonen en daardoor den band versterkte die zooveel jaren tusschen beide bestaat. Het moge anderen aansporen het voorbeeld van van Muijen te volgen, zulke knechts maken zulke bazen en zulke bazen zijn zulke knechts waard. Uit de noordelijke provinciën meldt men ons, dat er tegenwoordig enorme hooge prijzen voor weidevee worden besteed, tot zelfs f230 a f250 'tstuk. Voegt men hierbij 't weidegeld, minstens op f75 per stuk berekend, met inbe grip van te voederen koeken, dan is het ruimschoots te verklaren, waarom men zich volstrekt geen illusies over goedkoopere vleeschprijzen behoeft te maken, hoe wenschelijk zulks voor den ambachts- en handswerksstaud in "t algemeen ook wezen zou. Vaderl). Men deelt ons mede, dat het schip Lalla Rookh Woensdag ochtend van Calcutta naar Suriname is gezeild met 380 volwassen emigranten. Eene tweede zending per stoomboot zal spoedig volgen, en daarmede zal ook verder worden voortgegaan. Dit is de eerste vrucht van het trac- taat met Engelandzij is vooral verkregen door de bemoei ingen der Surinaamsche Bank. (Handelsbl.) Eergisterenmiddag is te 's Hage ten huize vau mejuff. E. aan de Uileboomen een brutale diefstal gepleegd. Een op de bovenkamer staande chiffonnière is opengebroken en circa f 1500. aan effecten ontvreemd. Terstond viel het ver moeden op een neef met name G. T., die geruimen tijd alleen in de kamer heeft vertoefd en reeds niet al te gunstig be kend staat. Genoemde G. T. is nog voor korten tijd in handen der justitie geweest, maar toen weder vrijgelaten. Hij schijnt thans de politie niet afgewacht en zich terstoud uit de voeten gemaakt te hebben. De sensatie-geruchten verspreid, nopens het aanvragen, uit Indië, van 3000 mau suppletie-troepen, als kern voor een expeditie tegen Atchin, en een verplaatsing van het re giment grenadiers en jagers naar Amsterdam, zijn naar het Dagblad verneemt geheel ongegrond. In antwoord op de interpellatie van den heer B!ussë,over de gebeurtenissen op Sumatra, heeft de Min. v. Kol. in de zitting van gisteren medegedeeld, dat het de politiek der re geering blijft dat uitbreiding van ons gezag niet haar doel is, maar als dit aangerand wordt, het te handhavendaar dit in menig opzicht was miskend, is de vice-president van den raad van Indië met de noodige troepenmacht vertrokken. De Regeeriug heeft volkomen vertrouwen in het overleg, de kloekheid en het beleid van den landvoogd, en hoopt dat het den vice-president gelukken zal eene schikking te be werkstelligen. Over de uitzending van 3000 man troepen en aanvrage daaromdaarvan is geen sprake. Het japansche gezantschap, dat Maandag avond in de residentie arriveerde, is Dinsdag des namiddags, aan Z. M. den Koning voorgesteld en des avonds bij den Minister van Buitenlandsche Zaken op een groote diplomatieke receptie geweest. Woensdag begaf het zich naar Eeijenoord, ten einde de fabrieken en scheepsbouwwerven aldaar in oogenschouw te nemen. De leden der Japansche ambassade zijn op Euro- peesche wijze gekleed en schijnen goed Engelsch te kunuen spreken. Zij worden begeleid door den voormaligen minister resident in Japan, de Graeff van Polsbroek eu den heer van der Tak, Nederl. consul aldaar. De hoofden van het gezantschap hebben gisteren voormiddag in het hotel Paulez audiëntie verleend, waarvan onderschei dene leden der diplomatie, eenige hoofdofficieren van het wapen der artillerie, de inspecteur van het lager onderwijs, zoomede andere staatsambtenaren en autoriteiten gebruik maakten. Naar wij vernemen, zal het Japansch gezantschap den lOn Maart weder uit ons land vertrekken. De beide heeren hoofdambtenaren van den Japanscheu waterstaat, die in het hotel de Bellevue gelogeerd zijn, zullen voorloopig min-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2