3,np5uiiiien. stens voor twee maanden nog in 's Hage vertoeven. Een der koetsiers van het Hof verkeerde gisteren morgeu in groot gevaar. Met vier jonge zwarte paarden rijdende, om ze te dres- seeren, braken bij de Laan Copes van Gatten burch de stren- geu van het voorspan. Daar hij de leidsels bleef vasthouden, werd hij van den bok getrokken en geraakte tussen en de paarden, hetgeen ijzingwekkend was voor de toeschouwers en het personeel, dat zich in den afrij wagen bevond. Met lichte kneuzing kwam de wakkere voerman echter gelukkig vrij. De "Schoonh. Ct. bericht ter zake van de uitlevering van Verlind, dat de Belgische regeering het vervoer over Belgisch grondgebied niet toestaat, zoodat de hh. Beukman, commissaris van politie te 's Gravenhage, en de inspecteurs Mertz en Hardenbeig zich binnenkort over België naar Havre zullen begeven, alwaar zij Verlind zullen overbrengen op een stoomboot, die hem ouder Nederlandschen vlag direct naar Botterdam zal voeren. Van den hoofdcursus te 's Hertogenbosch zullen 30 en van dien te Maastricht 41 ouderofficieren aan het in de vol gende maand te 's Hage te houden examen voor 2n luit, bij het leger hier te lande en bij dat in Oost-Indië deelnemen. Een achtenswaardig ingezeten van de gemeente Utrecht, die Dinsdag zijn gouden bruiloft dacht te vieren, overleed den vorigeu dag zeer onverwacht. Te Zwolle heeft men eene proeve genomen met pe- troleumfakkeis, als een middel ter verlichting bij brand. De proeve is goed geslaagd, zoodat men dus invoering van die fakkels bij het brandwezeu mag verwachten. Men schrijft uit Breda dd. 24 Eebr. het volgende Bij besluit van den gemeenteraad is verhooging van jaar wedden toegestaan aan alle ambtenaren en bedienden der gemeente, terwijl de jaarwedden der hoofd- en hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen, naar evenredigheid, mede zijn verhoogd. Onder de lotelingen te Goes voor de lichting 1873 bevindt zich een jongeling, die vroeger élève van het in structie-bataljon te Kampen is geweest, als zoodanig reeds eenige jaren werkelijke dienst heeft vervuld en thans een dienstplichtig nummer trok. Ten gevolge van het overlijden zijns vaders werd het door de familie noodzakelijk geacht hem te huis te doen komen, om in de zaak zijns vaders op te treden, en men vroeg en men kreeg verlof, om een plaatsvervanger voor hem te stellen, die thans den overigen diensttijd vervuil, waartoe hij nog verplicht was. Nu doet de omstandigheid voor, dat bedoelde jongeling, die zoo hij persoonlijk in dienst ware gebleven, natuurlijk niet dienst plichtig voor de nationale militie zou geweest zijn, loten moet, een dienstplichtig nummer trekt, en zijn reclame om vrijstelling van werkelijken dienst voorloopig ongegrond wordt verklaard, zoodat hij andermaal een plaatsvervanger zou moeten stellen. Gaat deze meening op, dan heeft men hier het zeker zeer bijzonder geval, dat een persoon op hetzelfde tijdstip door twee persouen in den krijgsdienst wordt vertegenwoordigd. Naar men verneemt, zal deze kwestie aan hooger beslissing worden onderworpen. {G. Ct). Onder den titel Tai sei Chimboen (groot wettelijk nieuws) zal te Londen een Japansch blad het licht zien, dat voor de in Europa levende Japanners bestemd is. Het zal met platen versierd zijn, terwijl de advertentien, die men er in wil plaatsen, door een professor aan King's Collegie in het Japansch zullen vertaald worden. De politie te Parijs is op 't spoor gekomen van een moordenaars- en dievenbende van een 30tal personen van 14 tot 25 jaar. De oudsten waren 2 jonge ambtenaren aan 't ministerie, van achtenswaardige familie. De aanvoerder was de 14jarige Gellïnier, die de ouderen in bedwang hield, door hen te bedreigen dadelijk de politie alles te bekennenhij zou dan ook wel in handen der justitie komen maar onder de 16 jaar zijnde, kon hij toch Diet tot meer dan 20 maanden correctioneele gevangenis worden veroordeeld. De bende heeft verschillende moorden gepleegd en 80 diefstallen. Een amb tenaar van 't ministerie, een koetsier, een parapluiemaker en twee onbekenden zijn vermoord, om 50 of 30 francs machtig te worden. De bende, waarvan de leden zwart ftuweelen maskers met een roodkruis droegen, stond ook in betrekking met publieke vrouwen, die voorbijgangers lokten, slaappoeder in de dranken mengden en hen dan beroofden. Bij zulke onthullingen, vraagt de Figaroof eindelijk de tijd niet zal aanbreken, dat men de brave lieden niet meer in 't bagno, de eerlijke meisjes Diet meer onder de courtisanes zal zoeken, of de philosofische droomers, de humanitaire suffers en phi- lantropische zwetsers van de afzichtelijke realiteit Dog niet genoeg hebbeD, om te begrijpen, dat de roos niet bij voor keur in de modder, de lelie niet in de cellen van de bagno bloeit, en of men niet de brave lieden aan den eenen kant, de booswichten aan den anderen moet plaatsen en de politie tusschenbeiden om de eersten voor den laatste te beveiligen. Een onderDemer te Berlijn heeft bij de plaatselijke au toriteit aldaar een plan ingediend tot het aanleggen van een hondenspoor. VolgeDS zijne beschrijving ïullen op die sporen lange smalle wagens worden gebezigd, ieder geschikt voor twaalf personen en zoodanig ingericht, dat zij uiterst gemak kelijk loopen, zonder dat het voor de hondeD veel inspanning zal kosten. Deze zullen niet voor, maar achter den wagen worden gespanneD, die door een eenvoudigen toestel wordt voortgestuwd. Sedert eeoigen tijd bestaat te Praag eene vereeniging, die zich ten doel stelt het gebruik om op straat den hoed af- tenemen, bij wijze van groet, af te schaffen. De vereeniging telt thans ruim 5U0 leden, waaronder zeer aanzienlijke bur gers. Dezer dagen werd een algemeene vergadering gehou den om te beraadslagen over de kwestie, welk teeken de le den op den hoed zouden dragen, teneinde niet voor onbeleefd te worden aangezien als zij op straat op eene andere wijze groeten dan door het afnemen van den hoed. Men heeft be sloten een donker geel baDdje aaD de gesp van het lint te dragen. EeDe russische dame, Johanna Ewreinoff, uit St. Pe tersburg, is jl. Vrijdag na afgelegd examen door de juridische fakulteit te Leipzig tot doctor in de beide rechten benoemd. Het plan om te Ween en een gedenkteeken voor Beet hoven op te richten begint zyne verwezenlijking meer en meer te naderen. De plaats daarvoor is met goedkeuring des keizers reeds aangewezen. Het comité voor het gedenkteeken is reeds in het bezit van 40,000 fl. en de gemeenteraad van Weetien heeft eene bijdrage van 5000 fl. toegezegd. Het ontbrekende denkt men voornamelijk door de opbrengst van concerten te verkrijgen. Hoe prozaïsch het klinke, het is een feit, dat het eiland, waar bijna de geheele Europeesehe jeugd tehuis is, het echte eiland van liobiuson, onder den hamer komt. De president van Chili heeft namelijk den publieken verkoop uitgeschreven van de eilanden San-Juan Fernandez, waar Robinson Crusoë zoo laDg vertoefde, en waar wij met hem hebben geleefd. Te New-Yorlc maken tegenwoordig de dames zich 't haar kunstmatig grijs niet door middel van poeder, doch met behulp van een chemische bewerking. Geen jong meisje uit deD beau monde vertoont zich meer met zwarte of blonde lokken. Grijs is ton. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. HOE MEN ZICH OP TEXEL AMUSEERT. 't Was voor de Burgenaren verleden Maandag een avond van genieten. Een bij hen bekend tooncelgezelschap zoude heu weder vergasten op eene voorstelling. Was liet wonder dat, al moge de opkomst dau niet groot genoemd kunnen worden, er toch een vrij talrijk publiek in „de Vergulde Zwaan" aanwezig was, oin daarvan te profiteren Immers neen, er valt niet zoo bijzonder veel van dien aard aan den Burg voor, en men moet er voor die enkele keeren dan ook bij zijn. Niet alleen dat een vrij aanzienlijk deel van den burgerstand, zooals men dat noemt, was opgekomen maar ook de aristocratie, zooals men dat hier ook heet, was present, niet alleen de burgerstand had zijue plaatsen bescheiden ingenomen, maar ook „de aristocratie" liet hare besproken plaatsen niet onvervuld en zoo ver beidden zij liet oogeublik waarop het genot zou aanvangen. En was het toen ook werkelijk genieten Ik zal niets zeggen van de uitvoering der stukken. Genoeg dat mijne verwachting werd overtroffen. Maar ik moet een woordje in het midden brengen over het gehalte der stukken. Ze waren, een enkel stukje uitgezonderd, van zoodanige kwaliteit, dat ik mij niet gaarne zoude wagen den indruk geheel terug te geven die ze op mij maakten. Bijna uitsluitend vuile en platte liederen werden ten gehoore gebragt. Breng een bezoek aan de cale's chantants vau het minste allooi in onze groote steden, die het meest in dit genre uitmunten, en gij zult er niet die afzichtelijke taal vernemen, die in „de Zwaan" moest worden aangehoord. Daar zult gij de politie weldra handelend zien optreden, zoo men tracht dergelijke liederen op te voeren, hier was zij lijdelijk en fei telijk toeschouwster. Maar het publiek dan Ook dat liet zelfs geen enkele maal zijne af- keuving luide hooren, iutegendeel, het amuseerde zich, want telkens eu telkens weder applaus, als om de onbeschaamdheid der tooneelisten te doen aan wakkeren. Wel zag men nu en dan iets dat naar afkeuring vau de zijde der aristocratie geleek, maar als een couplet werd gezongen of voorgedragen dat alleen dit geestige had, dat het gemeen was, dan stemde ook zij veelal mede, in het koor van daverend handgeklap en oorverdoovend getrappel, als om de driestheid ten top te doen stijgen, in plaats van zich met hare dames van fijneu smaak te verwijderen eu blijk te geven dat zij werkelijk dien smaak bezat. Ziedaar een staaltje, hoe men zich op Texel amuseert Is ons volk een lezend volk Dat wil zeggen, treft men overal, ook bij het volk den zin, de lust aan om zich met degelijke lectuur ouledig te houden Wij gelooven deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Toch is er voorzeker eeuige vooruitgang op te merken. Maar 't kon nog beter worden. Het middel daartoe is de Schoolbibliotheek. Deze moest aan geene en kele school ontbreken. Vooral niet op het platteland. Het is de plicht van ieder, die met de school in betrekking staat, zoo mogelijk te zorgen, dat zulk eene bihliotheek overal tot staud komt. Immers, bij eene goede kenze van boeken, kan de lezer langzamerhand opgeleid worden tot eigen oefening. De avonden, die anders door velen in ledighpid of weinig bcLee- kenende bezigheden worden doorgebracht, kunnen zoo aangenaam en nuttig gesleten worden, vooral in den winter. Dat ook ouders en leerlingen met ingcuomenlieid gebruik maken om boeken ter lezing te krijgeD, weten we bij ondervinding. Niet op ieder dorp treft men leesbibliotheken aan. Volks leesgezelschappen, we hebben er meermalen de proef van genomen, hebben gewoonlijk een kort leven, en zoo bestaat er dan voor hen, die geene ge noegzame middelen hebben om boeken te koopeD, weinig gelegenheid om te lezen. Op zulke dorpen vooral moesten schoolbibliotheken niet ontbreken. Aan het dorp, waar wij wonen, bestaat zulk eene inrichting. Wekelijks worden 60, en soms meer boeken ter lezing uitgegeven. Het gemeentebestuur zorgt dat het aantal boekwerken jaarlijks vermeerdert. Ieder, schoolgaande kin dereu, vau de school ontslagene en ouders kunnen boekwerken ter lezing bekomen. Eenmaal per week worden de boeken tegen anderen verwisseld. Op die wijze kan een schat van nuttige en degelijke kennis worden ver spreid, het geleerde onthouden en 't ontbrekende worden aangevuld. X.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3