NIEUWSTIJDINGEN. drijving, en wij gelooven, dat dit hier het geval is met het N. v. d. D. Wij herinneren enkel, dat vooruitgang althans geen bewijs is van moreele onmacht. Kunnen wij nu door wettelijke leerplichtigheid een bestaand gebrek wegnemen, al thans met vrucht bestrijden, dan gaan wij vooruit, en de ge- heele bovenstaande beweriög is weinig meer dan een macht spreuk, waarover wij niet verder behoeven uit te weiden. Wij gelooven onzen lezers dus genoegzaam te hebben aan getoond, dat naar ons oordeelzulk eene bestrijding der wettelijke leerplichtigheid, de zaak zelve eerder wenschelijk dan berispelijk maakt, De plaatsruimte verbiedt ons thans in beschouwingen te treden over hetgeen verder nog in het artikel van het N. v. d. D. voorkomt. Wij eindigen daarom met een kleine wijziging van zijne slotwoorden »De Hemel verhoede het!" door daarvoor te lezen »De Hemel geve het Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 4 Maart 1873. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door de Bur gerkring Harmonie eene iooneelvoorstelling zal worden ge geven, op nader te bepalen dag, ten voordeele van eene we duwe, met name K. de Rijper en hare 7 kinderen, wier man onlangs, na een allerdroevigst lijden, aan een keelziekte is overleden. Iuteekenlijsten zullen eerstdaags circuleeren. Wij bevelen dit hulpbehoevend huisgezin in de liefdadigheid van meer bevoorrechten aan. Passagiers aan boord van het stoomschip Prins van Oranjeder Suez-maatschappij Nederlandgereed liggende tot vertrek naar Batavia, via Suez de hh. A. G. H. Winter, detachem.-kommandant, en echtg., Berghuys, echtg. en 2 kin deren, J. L. Cluysenaar, echtg. en 3 kinderen, mevr. Delcourt en 2 kinderen, W. M. de Jongh Mauwe, echtg. en kind, mevr. Hoogerwaard, geb. Tissot en kind, Kater 2 zoons en 2 dochters, 2 joDgeheeren de Neve, mej. van Gessel, mej. de Helder, mevr. Vermeer, A. M. Bleekrode, offic. van gez., J. A. M. Bressier, M. Logeman, 2e luit.-kwartierm., W. Segbaar en M. B. Rost van Tonningen, 2eluits. artillerie., M. J. H. Diedericksz, K. Broes van Dort, apoth., H. J. Potter, Jansen, C. J. Lagaay, G. H. Slot van der Meulen, C. Pino, jongeheer Tissot, T. C. Gobée, H. Coeland der Kin deren, C. Calff, R. A. J. Snethlage, ingenieur, M. H. de Kanter, L. P. H. Tuckerman, S. J. G. van Overveldt, J. R. Graat en echtg., L. D. Langenberg en ec'ntg., mej. C. S. M. Sluyter, H. A. de Leef, Herckenrath, Hamming, Denie, M. L. Cannegieter, offic. van gez., Bleijeuberg, mevr. de wed. Ie Duc en zoon, mevr. Verlinden en 2 kinderen, A. van der Ven, echtg. en 3 kinderen, H. A. van Manen, W. L. Dijkman, W. Lotz, R. Roghold, 6 onderoffic. en 119 militairen. Het stoomschip Conrad is van Port-Saïd het Kanaal ingegaan den 24 Februari, ten 3 ure namiddags, te Suez aangekomen den 26n, acht ure voormiddags, en oumiddelijk naar Batavia vertrokken. De officier van administratie 2e kl. J. P. Paubel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 24n Februari jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Men schrijft ons van Texel, 4 Maart. De hulponderwijzer van Oosterend is reeds vertrokken, die van de Cocksdorp heeft zijn ontslag aangevraagd en de hulponderwijzer van Oude Schild komt voor op het drietal te Zuid-Scharwoude. Het staat te vreezen, dat wij zoo al onze hulponderwijzers kwijt raken. Naar wij vernemen, heeft de heer P. 11. Mentz dedankt als lid van de pl. Schoolcommissie. Vrijdag had de varensgezel J. B. het ongeluk, even buiten Alkmaar over boord van zijn schip te vallen. Tot nu toe zijn alle nasporingen om zijn lijk te vindeD, vruch teloos geweest. De verongelukte laat eene weduwe met vier kinderen na. Het aandeel in de lichting van 1873 bedraagt voor de provincie Noord-Holland 1842 man. Vrijdag middag is een 13jarig jongeling, die werkzaam was in de nieuwe diamantslijperij op den Roetersburgwal te Amsterdam, terwijl hij zich in die slijperij (waarvan de machineriën in werkiug waren) bevond, met het hoofd tus- schen twee riemen van het drijfwiel geraakt Het hoofd is als het ware geheel verbrijzeld. Een oumiddelijke dood was het gevolg. Als een merkwaardigheid wordt vermeld, dat Zondag in de namiddag-godsdienstoefening in de Amstelkerk te Am sterdam, niet minder dan vier en vijftig kinderen ten doop zijn gehouden. Hel cijfer is zeker zelden overtroffen. Naar men verneemt, worden er bij het wapen der ar tillerie belangrijke rangverwisselingen verwacht. De Minister vau Binnenlandsche Zaken, gelet op de aankondiging, opgenomen in de Ned. Staats Grt. van 22 Februari jl. heeft ter algemeene keunis gebracht, dat de bui tengewone opzichters van den waterstaat, die thans bij de rijks- of provinciale werken in dienst zijn, aan het in April e. k. te houden vergelijkend onderzoek, ter benoeming van rijksopzichters van den waterstaat 4e kl., kunnen deel nemen, mits zij op 1 Mei e. k. den ouderdom van 31 jaren nog niet zullen bereikt hebben. Te Puttershoek is Zondag nacht tusschen eenige jon gelieden twist ontstaan, die weldra in een gevecht overging. Een der twistenden trok zijn mes en stak een auder, zekeren G. Dubbelman, dood. Men schrijft uit Rotterdam, 3 Maart "Volgens telegraphisch bericht is het schip Chacabucokapt. Fowler, in aanvaring geweest met het stoomschip Forchin het St. George kanaal, beide zijn gezonken en 24 mau van de Chacabueo verdronken. Men schrijft uit Hellevoetsluis, 28 Februari Gisteren arriveerde hier Zr. Ms. monitor de Tijgerkom- mandant de luitenant ter zee le klasse C. J. Smidt, om te worden gedokt en de noodige voorzieningen te ondergaan, teneinde later weer aan de proeftochten deel te nemen. De in het afgeloopen jaar in Zuidholland gedane strandmeting, vergelijkende met die van 1857, wordt de uit komst verkregen, dat de duinvoet 6,83 meter is afgenomen, en dat de hoogwaterlijn 20 tegen de laagwaterlijn 19 meter zeewaarts zijn verplaatst. Van het instructie-bataljon te Kampen zullen 10 on derofficieren deelnemen aan het in deze maand te 's Gravenhage te houden examen voor 2n luitenant. Yolgens het T). v. Z. H., zuilen de zoogenaamde ca- rousels of draaimolens op de aanstaande kermis in den Haag niet meer worden toegelaten. Men schrijft uit den Haag, 1 Maart De Japansche ambassadeurs hebben heden voormiddag, vergezeld van den heer de Graeff van Polsbroek, het Prins Mauritshuis (museum) bezichtigd en achtereenvolgens het ka binet van zeldzaamheden en dat der schilderijen in oogen- schouw genomen. Waarschijnlijk zal het gezantschap en gevolg, aanstaanden Donderdag voor goed de residentie verlaten en zich uaar Duitschland begeven. De Japansche heeren, die thans in ons midden ver toeven, hebben niet alleen de inlandsche kleederdracht af gelegd, maar zelfs den staart opgeofferd, die vroeger hun hoofd //versierde". Het schijnt echter, dat deze bewouers van het uiterste Oosten minder aan dat sieraad hechten dan vroeger. Zoo verhaalt men, dat een jengdige Japanner, tijdens hij te Brussel voor zijn militaire studiën vertoefde, kennis had gemaakt met een meisje, dat veel van hem hield en bij zijn terugkeer naar Japan een haarlok tot gedachtenis vroeg. De Japansche carabinier aarzelde niet en sneed zijn staart af, die nu zorgvuldig door bedoeld meisje wordt bewaard. Zonder dat daartoe eenige aanleiding gegeven was, is op de Mariaplaats, te Utrecht, Zaterdag middag door eenige boeren een burger aangevallen, en zoodanig mishandeld, dat hij ernstig verwond naar zijne woning moest overgebracht worden. De daders wisten zich spoedig uit de voeten te maken. Men meldt uit Utrecht Was de handel in aardappelen in den laatsten tijd zeer flauw, thans worden door de Engelschen vele aardappelen tegen hooge prijzen opgekocht en naar Engeland verscheept, van daar dan ook, dat de aanvoer hier zoo gering is. Uit Hindeloopen zal ook eene inzending naar de we reldtentoonstelling te Weenen plaats hebben. Eene groote op het oud-Hindeloopensch gekleede pop, zal een denkbeeld geven van de wijze, waarop men daar vroeger gewoon was de meisjes te kleeden. Wij kunnen uit echte bron mededeelen, dat het vaste voornemen bestaat, dat Z. M. de Koning in den loop der maand Mei en bepaald ter gelegenheid der onthulling van het monument te Heiligerlee, het in het vorige jaar om treu rige omstandigheden uitgesteld bezoek, aan onze provincie zal brengen. GronCl.) Verleden jaar was een zekere Hendrik Joele, uit de prov. Groningen afkomstig, te Antwerpen, om dienst te zoeken op de eene of andere stoomboot, toen hij door den eigenaar eener slaapstee door list aan boord van een Amerikaansch vaartuig werd gelokt, waar hij eerst opgesloten en mishandeld en bij de uitvaart van 't schip gedwongen werd de reis mee te maken en dienst te doen. Later keerde hij met een ander schip naar Europa terug, doch brak onderweg een been, zoodat hij bij zijne aankomst te Bremerhaven eerst nog een geruimen tijd in 't gasthuis moest vertoeven, alvorens hij gevolg kon geven aan zijn plan, om den slaapsteehouder te Antwerpen en diens aanhang in rechten te vervolgen. Daartoe thans overgegaan zijnde, heeft de rechtbank van Antwerpen den slaapsteehouder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en zijne medehelpers tot 18 maanden, voorts alle drie elk tot 50 fr. boete en eene schadeloosstelling van 1500 fr. Men schrijft uit Batavia, 28 Februari De resident van Riouw bericht, dat een opstootje te Linga

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2