BUKGEHL1JKE SÏA\i) DER GEHEIME HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEilEÏÏE Affi PAULOWSA. MIJKfi STBÖ HER GEHEIME ZUPE. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEENTE ÏÏ1ERIYGEI heeft plaats gehad. Eene vechtpartij ontstond tusschen de Chineezen aldaar, van Buitenzorg aangekomen sawah-arbeiders en matrozen van de residentiekotter. Met den gonverneinents- stoomer Bronbeek vertrok den 7n dezer de militaire koiri- mandant van Riouiv met 25 man, die den kapitein der Chineezen van Linga en zes andere belhamels medevoerden. De rust is hersteld. Men schrijft uit Londen, 1 Maart: Het schip Boynekapt. Wheelan, van Samarang naar Ealmouth, is bij Mullion totaal verongelukt. De kapitein en 14- man verdronken, 4 man werden gered. Door de koninklijke academie voor geneeskunde te Brussel is in haar vergadering van 22 Februari de volgende prijsvraag uitgeschreven"Welken invloed oefent, uit het hygiënische oogpunt beschouwd, het lager onderwijs in België op de ontwikkeling der lichamelijke en verstandelijke ver mogens? Welke verbeteringen schijnen ten deze in de tegen woordige organisatie van dat onderwijs noodig toe?" De prijs voor het bestgekeurd antwoord i3 op 2000 fr. bepaald. De antwoorden worden vdor 1 April 1875 te gemoet gezien. De St. Paulus kerk te Londen heeft 800,000 pond sterling en het parlementsgebouw 2 millioen pond sterling gekost en toch vertegenwoordigen beide meesterstukken der bouwkunst nog niet eens zooveel waarde aan materieel en arbeidsloon als de groote pyramide van Cheops want als men het materieel van dit gewrocht der oudheid slechts tegen een waarde van een Engelsche schelling per kubieke voet begroot, komt men tot het resultaat, dat het grootsche monu ment nog een kapitaal van over de 4 millioen pond sterling vertegenwoordigt. De volgende bijzonderheden worden medegedeeld over de ongeregeldheden te Montilla in Spanje. »In den ochtend van den 12n Februari rukte een troep mannen, onder het aanhef fen van den kreet van Leve de Republiek de wapenborden af van alle aanzienlijke woningen. Ten 11 ure 's avonds staken zij de woningen in brand van den bewaarder der hypotheeken en van den eersten alcade, en bestormden zij de woning van graaf Franchisco Solano, een grijsaard van 80 jaren, wiens eenïge misdaad daarin bestond, dat hij een groot vermogen bezat, 't welk hij besteedde om veel goed te doen. De barbaren losten hun geweren op den eerbiedwaardigen grijsaard, die dood aan hun voeten viel. De beide volgende dagen onderzochten zij het huis van hun slachtoffer en lieten niet toe, dat men het lijk andere kleederen aantrok, terwijl een der onverlaten het bovendien met een bajonet doorstak. Don Luis Navarro, broeder van den tweede alcade, werd met een bijl doodgeslagen, drie wachten werden gefusilleerd. Zeven huizen zijn verbrand, verscheiden andere geplunderd. De misdaden blijven evenwel ongestraft en de bedrijvers er van wandelen als de volkshelden door de straten. Leve het Souvereine volk Leve de eenige en ondeelbare republiek Te Mélun in Frankrijk zal eerstdaags het doodvonnis vol trokken worden aan een 20jarig jongmensch, Se'vin genaamd, die het ongehoord gruwelstuk had beraamd en volbracht om een moordaanslag op zijn vader te beproeven, ten einde als eenige zoon van een weduwe vrijgesteld te worden van de militaire dienst. De ongelukkige vader heeft vreeselijke wonden be komen, maar er bestaat hoop op beterschap. HOORNSCUE CORRESPONDENTIE. Nog iets over de Spoorweg-kwestie. Met genoegen zag ik en velen met mij de beweging, door de hh. Brin- keriuk fc. s. hieromtrent in het leven geroepen. Het was eeu gelukkig idee dierheercn, om langs dezen weg een beter middel vau vervoer, (zonder te groot bezwaar voor de ingezetenen van verschillende plaatsen in dezeu omtrek) tot stand te zien brengen. De spoorweg toch, hoe ook gewenscht, hoe ook noodzakelijk voor onze streken, zal, moet zij door particuliere krachten wor den tot stand gebracht, wellicht nog voor geruime» tijd tot de vrome wen- schen blijven behooren. Zal dan de Staat maar zoo oogenblikkelijk genegen zijn, toe te geven aan de wenschen, welke thans worden kenbaar gemaakt? zal men mij tegenwerpen. Ik wil dit niet beslissen, doch vermeen met grond te mogen verwachten, dat men het verzoek vau zoovelen, (door de uoodige bescheiden als alleszins daartoe gerechtigd bewezen) niet zoo gemakkelijk van de hand zal wijzen. Zooals te verwachten was vindt echter ook deze zaak zijne tegenstanders, doch dat is met iedere zaak nog al aan de orde. Bij den eeu is het ei genbelang, 't welk men zekerheidshalve vertaald iu algemeen belang; bij een ander is het geraaktheid dat men niet iu het plan was ingewijd, voor het ten nitvoer werd gebracht; een derde weder zoekt, al is het door al lerlei onzin uit te kramen, zijn naam bekend te doen worden, terwijl weder een ander zich niet ontziet het pogen der Commissie verdacht te maken. Al deze pogingen om tegenwerking te verleenen aan eene zaak, die waarlijk als algemeen belang kan worden beschouwd, stuiten echter af op de stand vastigheid der hh. Brinkerink c. s.die zoowel in vergaderingen als iu pu blieke bladen bet bewijs leveren, dat zij niet onvoorbereid hunne taak heb ben aanvaard Hulde daarom aan hun edel pogen, om langs minder kost baren weg, (althans minder drukkend voor den kleinen burgerman) de zoo zeer gewensebte zaak tot een gunstigen uitslag te brengen. Moge hun po gen gewaardeerd en beloond worden 1 Maandag jl. gaf de Rederijkerskamer „de Unie" eene voorstelling, waar van bet netto bedrag der opbrengst zal worden aangewend, om voorloopig te voorzien in het onderhoud van den gewezen korporaal J. H., die door een gewrichtsziekte, welke hem verplichtte, gedurende 22 maanden in de infir merie alhier te vertoeven, genoodzaakt was geweest zich het been te laten afzetten en thans als ongeschikt voor de dienst, zonder eenige aanspraak op pensioen te kunnen doen gelden, uit 's lands dionst is ontslagen. Sterk genoeg om zich niet over te geven aau de openbare liefdadigheid, wil hij zich thans nog toeleggeD om, door het aanleeren van een vak, voortaan in zijn onderhoud te kunnen voorzien. De leden der Rederijkerskamer „de Unie," willen, door de opbrengst hunner voorstelling, hem schragen in den strijd, die hij thans moet aangaan. Ik breDg gaarne hulde aan het pogen dier jeugdigen, die genoeg men- schenliefde bezitten, om waar dit door ouderen, 't zij moedwillig, 't zij achteloos, wordt nagelaten, hunne krachten te leenen tot ondersteuning van den verminkten wees. Van 21 tot 28 Februari 1873. ONDERTROUWD J. Roem, timmerman en T. Dekker. P. J. Kooij- mau, matroos bij de marine en C. Jansen. J. N. Bouvet, commissaris van de bceedigde graan- en steenkolenmeters en D. Sporrij. A. G. Meen- wenoord, vlettermau, weduwnaar van A. de Graaf en E. Smit, P. vau Rijn, werkman en J. H. G. Pai GEHUWD: F. C. van Roode cn J. Boll. J. A. Koningstem en C. E. Buijs. J. van Doorn en U. M. Tliie. J. A. Jilles en G. Berg. BEVALLEN: J. A. F. T. de Haan geb Engelke, Z. J. de Witgeb. van do Graaft', D. M. E. Tienstra geb. Bruné, D. M. Grunwald geb de Jongh, Z. C. Annijasgeb. Rauws, Z. S. Eeinders geb. Stokebrand, D. N. Rodewijn geb. Berg, D. A. van Straaten geb. van Twuijver, Z. M. vau Steenbergen geb. Smit, Z. A. Quak geb. Boersma, D. M. J. de Vries geb. Dieterich, Z. M. Iloogendijk geb. Vos, D. M. N. Wijs geb. Riekels, D. A. Goverts geb. Braudt, D. A. de Ruijter geb Bond, D. OVERLEDEN N Jansen, 18 jaren. C. J. Kelfkens, 29 jaren. G. Naunings geb. Roesink, <16 jareri. M. Röther ged. Adolph, 4,9 jaren. W. Buter, 49 jaren. K. Vreeken, 36 jaren. J. G. Sparnaaij, 29 jaren. M. Gerritsen, 12 weken. G. de Ruijter, 66 jaren. H. Nannings, 11 maanden. K. Zaal, 57 jaren. N. van der Wielen, 7S jaren. G. Beukenkamp geb. Prins, 37 jaren. H. Oudkerk, 59 jaren. F. H. van Breenen, 24 jaren. R. Roos, 17 dageu. Levenloos aan gegeven 1 Van 16 tot 28 Februari 1S73. ONDERTROUWD Gecne. GETROUWD: M. Zwaan cn A. Smit. P. Schilderman en T. v Eeten. BEVALLENE. AViggcrs geb. Dekker, Z. G. Raap geb. Veter, Z. E. Waiboer geb. Jiminiuk, Z. C. Rooza geb. Bulkcres, Z. OVERLEDEN E. Heerc geb. Reezelman, 34 jaren. N. L. Geluk, 3 jaren. J. Los, 11 maanden. J. Siewers, 4 weken. Levenloos aangegeven 1. Van 16 lot 28 Februari 1873. ONDERTROUWD Jacobus van Houdtweduwnaar, te Scherpenisse (provincie Zeeland), en Duilje de Leeuw, weduwe. GETROUWD Gcene. GEBOREN: Jacob zoon van A. Schagcr en A. Kruijsveld. Teunis, zoon van P. Griu en A. Boouacker. Cornelis Jan, zoon van K. Lugtig en M. Bood. Dirkje, dochter van J. Spaans en A. Arisscher. Nicolaas, zoon van IJ. Schager en N. Govers. Trijntje, dochter van C. Bellis en H. Korsman Maria, dochter van P. I^oordstrand en T. van der Fluit. OVERLEDEN Marijtje, 6 jaren, dochter van Marijtje Kruijsveld. Willem, 2| jaar, zoon vau M. Ploeger en N. Cleveringa. Maartje Stam, 59 jaren, vrouw van J. Bloin. Trijntje, 2 dagen, dochter van C. Bellis en II. Korsman. Aagtje Stoffel, 55 jaren, weduwe vau J. v. d. Aarde. Trijntje, 2 maanden, dochter van W. Bos en A Hoogschagen. Gedurende de maand Februari 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD Gcenc. GEBOREN: Adriane Wilhelmina, dochter van J. P. Huchtshorn en Wilhelmina Johauna Zaadnoordijk. Autje, dochter van II. Vergat en Maartje Kuijt. Carlotte Elisabet, dochter van N. Kok en Trijntje Lont. Jan, zoon van J. Koorn en Trijntje Zomerdijk. Arijaantje en Cornelis, dochter en zoon van C. Duijnker en Arijaantje Dieuwertje Wigbout. Petrns, zoon van C. Wittenberg en Geertje Konijn. OVERLEDEN .- Willem Talces, oud S2 jaren, weduwnaar van Maartje Teutlis de Wind. Cornelis, oud 1 uur, zoon van C. Duijnker en Arijaan tje Dieuwertje Wigbout. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 1 Maart. Aangevoerd 5 Paarden f40 a 75 5 Koeien f 110 a 160, 159 nuchtere Kalvereu f4 a 16, 490 Schapen f28 a 44, 4 Geiten f 4 a 7, 174 magere Varkens f 23 a 30, 149 Biggen f 11 a 15, Boter per 0.630 K.G. f 0.85 a 0.95. HOORN, 1 Maart. 2 heet. Tarwe f10 a -.- heet. Rogge f-.a 5 heet. Garst f 6.a 6 25, 23 heet. Haver f 5.a 5.25, 4 heet. Witte Erwten f 9 a 10 heet Groene Erwten fll.a 12.4 heet. Grauwe Erwten f13.a3 heet. Vale dito f12.a 29 heet. Bruine Boonen f]2.al3.- heet. Witte Boonen f a 25 heet Panrden- boonen f7.a 8.14 Paarden f 60 a 165.300 Schapen f25.a 36. 140 Kalveren f 5.a 12 35 Varkens f 16.a 30 270 Biggen f7. a 12 50, 90 Kippen f 0.50 a 2Eenden f-.a -.8000 Kipeijeren f3.a 3.25, 2000 koppen Boter f 0.65 a 0.72£ per kop. Handel stug. AMSTERDAM. 3 Maart. Tarave Rogge per 2100 kilo onverauderd nieuwe Galatz f202, 193; jarige dito f185; nieuwe Pctersb. f 202; jarige dito f190; geringe dito 17S Tagaurog f185. Op levering op alle termijneuvasterMaart f 1S0, 181; Mei f186, 187, 188; Oct. f193,' 194. Aangezegd 4025 last. Tarwe per 2400 kilo op levering f 1 laser; Mei f 354 Oct. f340. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen f2 80 a 3.50; Friesche Jammen f3 a 3.25 Fransclie Jammen f 2 a 2.50Geldersche ronde Wolkammers f 2.40 a 2 70; Grevela.ars f 2.50 a 2.60; Prnissische f2.50 a 2.70; Kamper-IJs- selsche roode f3 a 3.10, dito blanke f2 50. Aauvoer gering. Handel bui tengewoon stil; er ging hedcu genoegzaam niets om. ROTTERDAM, 3 Maart. meekrap. Tot geheel onveranderde prijzen werden weder eenige vaten verkocht hoofdzakelijk blijft do vraag zich bepalen tot prima soorten. In Racijn gaat niet veel om, tot f20^ zijn nog eenige posttjes te koop. LONDEN, 3 Maart. Ter Veemarkt vau heden waren aangevoerd Ruuderen 2200 Schapen en Lammeren 16000; Kalveren 100; Varkens 100. Prijzen; Beste Runderen 6/4 Schapen en Lammeren 8/Kalveren 6/-, Varkens 4/6 per steen. Donderdag 6 Maart vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatsten trein. Den 8 Maart per 2n trein vertrekt van hier de mail naar Oost-Indië per stoomschip Har rington van Rotterdam.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3