De Stoomvaart-maatschappij //Nederland'" bericht: //Volgens telegram uit Point de Galle was het stoomschip Prins Hendrik den 1 Maart aldaar aangekomen en zou, na eene kleine voorziening aan de ketels, den 4 of 5 Maart de reis voortzetten." Volgens telegrafisch bericht is genoemd stoomschip Don derdag ochtend ten zes ure van Point de Galle herwaarts ver trokken. Alles wel. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, 5 Maart Gisteren avond hield de sociëteit Neptunus hare laatste bijeenkomst met dames, gedurende dit seizoen. De heer Muller hield eene voordracht over de lucht. De le bijdrage werd geleverd door den heer J. Zwanenburg, die de vraag beantwoordde: //Wie is rijk?" Door den heer W. Zegel werd een keurig gedicht voorgedragen, vervaardigd door den heer W. Mets, op 't verongelukken van schipper Drijver en zijne twee knechts. Naar wij vernomen hebben, bestaat 't plan, dit gedicht uit te geven, en maken we er dus bij voorbaat opmerkzaam op. Texel, 6 Maart. De heer Gillot. predikant te Zierikzee, vroeger te de Cocksdorp, vertrekt eerlang naar St. Petersburg, alwaar de heer Gillot beroepen is, op een salaris van dertien duizend gulden, benevens het gebruik eeuer gemeubeleerde woning. Hoorn op Texel, 6 Maart. De heer Ter Meulen, vroeger alhier leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente, stierf dezer dagen ten huize zijns vaders, te Bodegraven, aan eene kwij nende ziekte, in den nog zoo jeugdigen leeftijd van 32 jaar. Den Burg. Met het bouwen onzer nieuwe school zal spoedig een aanvang gemaakt worden. Men is reeds aan het sloopen der oude gebouwen en het in orde brengen van 't terrein. Oude Schild, 7 Maart. De prijs der schelpen is nu reeds f2.per M3. 't Staat te wachten, dat ze nog veel duurder worden. In geen jaren werden zoo weinig aangebracht. Yele schelpenvisscher3 zijn bovendien aan het visschen van alie- kruiken gegaan. Er is een gerucht in omloop, dat binnen kort een de tachement van 40 militairen in het fort //de Schans," op Texel, zal gelegd worden. Het doel waarom die militairen daar zullen arriveeren, moet met het maken van torpedo's in verband staan. In de openbare terechtzitting van het kantongerecht le Schagen, van 27 Februari jl., is de heer Jhr. Ph. A. H. van Bevervoorden tot Oldemeule, geïnstalleerd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht aldaar. Men schrijft uit Purmerende, 4 Maart Gisteren is hier eene vergadering gehouden en een adres geteekend, tot ondersteuning van dat van den heer Brinkerink c s., te Hoorn, aan Z M den Koning, in zooverre daarin staatshulp voor den aanleg van een spoorweg gevraagd, en Purmerende in het plan opgenomen wordt. Een verzoek om aan het algemeen petitionement deel te nemen, werd ter zijde gelegd. Z. M. heeft het, op diens verzoek aan den heer C. Groot, burgemeester van Heerhugowaard, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Wij vernemen, dat de vierde nationale wedstrijd van den Nederlandschen weerbaarheidsboud, dit jaar te 's Hage zal worden gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op nader te bepalen dag een examen zal worden afgenomen van hen, die dingen naar de betrekking van adspirant-ingenieur bij het stoomwezen, aan welke be trekking is verbonden een jaarwedde van f1000. Voor den dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd ongeveer twintig onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bpzit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of hulponderwijzer en van een aanteekening voor een vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De commissie, belast met het onderzoek der ingekomen plannen voor een gedenkteeken, ter eere van Prinses Hendrik, heeft bekend gemaakt, dat zij niet éen daarvan kan aanbe velen. Daar nu zoovele deskundigen aan de mededinging hebben deelgenomen, acht de Luxemb. Zeitung het niet raad zaam, een tweede concours uit te schrijven, maar de gelden te besteden voor de eene of andere stichting en daaraan den naam der overleden Prinses te geven. De Commissie, belast met het afnemen van het examen van onderofficieren, dingende naar den officiersrang, heeft Dinsdag jl. hare eerste zitting gehouden. Een der Japansche gezanten,- minister van openbare werken, vergezeld van zijn secretaris, heeft Maandag voor middag een bezoek gebracht aan de Polytechnische school te Delft en met blijkbare belangstelling deze inrichting en hare hulpmiddelen bezichtigd. Woensdag heeft het Japansche gezantschap, onder geleide van den heer van der Tak, het atelier van de hoflithografen Tresling Co., te Amsterdam, met een bezoek vereerd en alles met de meeste belangstelling in oogenschouw genomen. Heden ochtend zou het gezantschap en gevolg de residentie verlaten en zich per Rijnspoor op reis naar Berlijn begeven. Gisteren morgen ten 8 ure heeft de commissaris van politie, de heer B«ukman, vergezeld van de beide inspecteurs Hardenberg en Mertz, zich per Rhijnspoor naar Havre be geven, ten einde Verlind, den derden verdachte in den be kenden dubbelen moord, van de Fransche politie over te nemen en hem verder herwaarts over te brengen. Men verwacht dat genoemde ambtenaren reeds aanstaanden Maandag in den Haag zullen terugkeeren. Op het rijkstelegraafkantoor te Utrecht zijn drie ad- sistenten noodig. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending van een gezegeld adres aan het departement van Financiën, alwaar inlichting te bekomen is, alsmede bij den lijninspecteur te Utrecht In de vorige week heeft in den Oudelandschen Zeedijk onder de gemeente Ouddorp, een belangrijke oeverval plaats gehad. De dijk is over eene lengte van p. m. 150 meters bijna geheel weggezonken. Een persoon, die juist op het noodlottig oogenblik die plaats passeerde, kon alleen door eene overhaaste vlucht zijn leven redden. Men is ijverig bezig met het nemen van voorzorgsmaatregelen. De schade is belangrijk en wordt door sommigen op ruim f 100,000. begroot Te Rotterdam of te Gorinchem heeft men de Neder- landsche taal met een nieuw woord verrijkt. Een Rotter- damsche dame vraagt in het Goriuchemsche Nieuwsblad szn keukenmeid, die behalve haar loon en verval zal genieten vbewasseling." Bij een dentist te Rijssel is een vreesselijk ongeluk gebeurd. Mevrouw C., die zich voor het uittrekken van een kieshadlaten chloroformiseeren, kreeg een hersenberoerte ten gevolge van de chloroform, die haar onmiddelijken dood ver oorzaakte. Men schrijft uit Buitenpost, 3 Maart Voor eenigen tijd heeft in 't naburige Lutjewoude een boerenknecht in een vlaag van razernij (delirium tremens) zijn kameraad met een mes zulk een geweldige snede in de wang toegebracht, dat deze gelukkig het levensgevaar te boven zijnde geruimen tijd onder geneeskundige behan deling zal moeten blijven. Men schrijft uit Paramaribo dd. 1 Febr. jl. Den 16 Jan. jl. is bij Braamspunt, nabij het vuur schip, in lekkenden toestand, ten anker gekomen het Ne- derlandsche schip Susannakapt. J. A. Bax, van Batavia, met bestemming naar Amsterdam. Het zal, wegens zijn grooten diepgang, moeten worden gelicht, alvorens ter reede te worden gesleept door Zr. Ms. stoomschip Amstel Men meldt uit Hellevoetsluis, 5 Maart. De komman- deur der scheepstimmerlieden F. de Wit en de scheepstim merman C. Goudswaard, vieren den 1 April a. s. hun 50jarig jubilé als dienaren der rijkswerf. Hunne algemeen gekende trouw, ijver en eerlijkheid, beloven voor hen voorzeker een eervol gouden feest. Men schrijft git Vollenhove, 4 Maart De haringvangst levert voor onze bokkingrookerijen tegen woordig nagenoeg niets op. De bokking wordt dagelijks minder in kwaliteit. De prijzen van den panharing looppn van f4.tot f5per tal (200 stuks). De bokking wordt verkocht voor 30 cents het dozijn. Men schrijft van Blokzijl, 3 Maart. Onze in tapijten en matten handeldrijvende schippers zijn weer van hier vertrokken naar verschillende oorden onzes Va derlands. Nog nooit waren de handelsartikelen zoo duur als dit jaar. Dezelfde hoeveelheid, waarvoor verleden jaar nog f7 betaald werd, gold nu f 12^ 14. Men meldt uit Plymouth, 4 Maart. Het stoomschip Vesuviuskapt. Overlack, van Odessa naar Amsterdam, is alhier binnen geloopen. De kapitein is door een stortzee in de Golf van Biscaye geblesseerd geworden. Men meldt uit Yarmouth (Wight) 4 Maart. Het stoomschip Quailvan Liverpool naar Rotterdam, met ge wone lading, is den vorigen nacht door dikke mist op Ather- field punt gestrand. De kapitein, stuurman Stewardess, Holl. loods en 3 man der equipage zijn door de Brixton redding boot gered; de overige 15 man zijn met de scheepsboot in Freswater Baai aan land gekomen. Het schip kan denkelijk bij mooi weer vlot komen. Men meldt uit Lemmer, 5 Maart. Voor eenige dagen is de aannemer van den postrit van hier naar Heerenveen spoorloos verdwenen, met achterlating van vrouw en kind. Door gepaste en spoedig genomen maatregelen heeft het brievenvervoer geen oponthoud ondervonden. Men meldt uit Maastricht, 3 Maart. De jongst ge vallen sneeuw en de daaropvolgende regen hebben de Maas alhier, ten derde male in dit winterseizoen, uit hare oevers gebracht.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2