Hoewel niet met zoo'n breeden arm als de vorige keeren, stroomt zij echter weder over de gronden der gemeenten Heugeui, Heer, Ambij, Sciiarn en Limmel achter Wijk- Maastricht om. Daar de overstroomde gronden grootendeels alle bouwlanden zijn, die gedeeltelijk ten tweede male reeds weder bemest en bezaaid waren, zoo is de schade voor de pachters dier gronden nog al aanmerkelijk. Blijkens een staat, van wege den Agent-Generaal te Paramaribo opgemaakt, zijn in het afgeloopen jaar in de kolonie aangevoerd 595 emigranten, als volwassenen 330 van het mann. en 18-3 van het vrouw, geslachtjongens van 10 tot 15 jaar 12, id. meisjes 12 en kinderen bene den de 10 jaren 58. Dinsdag morgen heeft nabij de Smeebrug te Utrecht een deerniswaardig ongeluk plaats gehad. Drie mannen waren bezig vaten wijn van den wijnhandelaar, den heer van Asch van Wijck, naar beneden te laten. Twee hunner bleven boven aan den trap staan, waarlangs men de vaten langzaam liet afglijden, terwijl een hunner beneden stond, om de richting van het vat te kunnen besturen. Bij een der vaten konden echter de bovenstaanden het touw niet meer houden. Het vat raakte los en dreigde op den onderstaande te zullen neer komen. Deze, het onheil vermoedende, wilde naar beneden springen, doch bleef met een voet aan den ondersten leu ningstandaard zitten, waardoor het vat op zijn been terecht kwam en dit bijna verbrijzelde. Men trachtte het been voor het oogenblik te verbinden, maar had daartoe geen middelen bij de hand, waarop een arme vrouw haar boezelaar aftrok en den ongelukkige om het been bond. De ongelukkige heet W. Vonk, schippersknecht op Maarssen. Hij i.s later met een brancard naar het ziekenhuis vervoerd, en bevindt zich redelijk wel. Twee sjouwerlieden hebben menig glaasje geledigd op elkaêrs vriendschap. Het oogenblik van betalen is gekomen maar nu openbaart zich een edele wedijver. Neen Willem, laat mij nou betalen hoor, ik riggeleer van daag. Jij hebt pas de laatste keer betaaldnu ben ik aan de beurt. Daar komt niets van in hou je geld maar in je zak. En ik zeg je, dat ik betalen wil. Eindelijk geeft een der vrienden het op. Nu, als je dan met alle geweld wil, ga dan voor deze keer je gang. Meen je het Ja. Ik heb geen cent. Ik ook niet. De City is op dit oogenblik in opschudding door twee ernstige zaken. De eerste is het ontdekken van valsche wis sels, ten nadeele van Rotschild, waarvan een Amerikaan ver dacht wordt de maker te zijn de tweede zaak is de verdwij ning van een Spaansch koopman, Lizardi geheeten. Door een baDkier wegens oplichterij vervolgd, werd hij door de recht bank voorloopig op vrije voeten gelaten, behoudens borgstel ling van 5000 pond sterling. Uit bedrag is natuurlijk weg, maar wat erger is, is dat twee zijner vrienden, die elk zich verbonden hadden 6000 p. st. als borg te stellen, dat geld zullen kwijt zijn, tenzij het gelukt hem terug te vinden. De romanschrijver en pair, lord Bulwer Lytton, laat een persoonlijk vermogen na van 80,000 pond sterling, be halve het landgoed Knebworth, dat hij van zijn moeder erfde. Zijn vermogen gaat over in handen van zijn zoon, ambas sade-secretaris te Parijs, die hem ook in liet pairschap op volgt en in de letterkundige wereld reeds bekend is door de gedichten, door hem onder den pseudoniem uOwen Meredith" uitgegeven. Aan bedienden en vrienden heeft Bulwer eenige particuliere legaten tot een bedrag van 14,000 p. st. nagelaten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. isdegroote suikerraffinaderij in de Parijsche voorstad la Villette, »de Parijsche suikerraffinaderij" genaamd, eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt in het geheel op 5 millioenfr., de waarde der vernielde suiker alleen op nagenoeg- 2 millioen begroot. De raffinaderij was bij 28 assurantie-maatschappijen verzekerd. Er waren 850 werklieden en 40 geëmploieerden in deze fabriek werkzaam, die, ondanks het destijds bestaande bezwaar om zich grondstof aan te schaffen, gedurende het geheele beleg der stad door de Pruisen, heeft doorgewerkt. Onder de nieuwigheden te Parijs behoort een kunsten maker, die op zijn hoofd gaat zitten evenals een gewoon mensch op een stoel. Op het platteland van het Fransch departement de 1' Aisne wordt een pamflet verspreid, getiteld»Het tegengift," en gericht tegen het onderwijs. Dit geschrift tracht te be wijzen, dat het onderwijs het ergste is van alle kwaad en dat ieder mensch, die niezen, schrijven en rekenen" kan, de grootste neiging tot moord heeft. De Courrier de l' Aisne meldt, dat dit boekje in zekere scholen der congregatie als prijs is uitgedeeld. Te New-Orleans zijn zes blokken huizen afgebrand, waardoor 200 familiën zonder dak zijn. Te Boston heeftin 't begin der vorige week een brand gewoed, waarbij 3 men- schen het leven verloren, terwijl 7 nog vermist worden. Niet alleen begint het vleesch uit Amerika zijnen weg naar Europa te vinden, gelijk reeds voor lang, en in énorme massa's, het Amerikaansehe meel, maar nu reeds worden de fijne tafels te Parijs met gevogelte uit de Nieuwe Wereld voorzien. Aanhoudend komen in Frankrijks hoofdstad Ame rikaansehe faisanten ter markt en vinden er gretig koopers. De frischheid laat niets te wenschen over. De wijze van ver pakking is dezeIn fijne, zeer dicht gevlochten manden, wordt eerst een dikke laag ijs gelegd. Dit is weder bedekt met een laag zaagsel van harsachtig hout, dat alle insecten weert. Daarop liggen de faisanten, ten getale van 30 of 40. Vervolgens wordt alles aangevuld met vastgepakte sneeuw. Zoo komen de faisanten, na eene reis van vijftien honderd mijlen, frisch te Parijs aan. De prijs is reeds in eene week van 6 7 francs tot 8 en 9 francs gestegen. Ernstige onlusten zouden ter Westkust van Afrika zijn uitgebroken. Met groote macht zouden de Ashantijnen een inval in de Britsche bezittingen hebben gedaan, tengevolge waarvan de Commodore Commenell versterking zou hebben aangevraagd. Volgens de »Army and Navy Gazette" is dit bericht bij het departement van koloniën te Londen ontvangen. De Times" deelt mede, dat de aanleiding zou zijn het weigeren door den koning van Elmina van een kostbaar ge schenk, en het uitspreken door den vorst van een veront waardigde boodschap, als antwoord op een rede van den En- gelschen gouverneur Harlay, tegen de feestelijke optoehteu van inboorlingen. In Spanje blijft het zoo rustig of er geen republiek wasde nationale vergadering zet bedaard de discussie voort over het wetsontwerp tot afschaffing van slavernij. »De be richten uit de provinciën", zoo meldt de telegraaf, »zijn zeer bevredigend; de troepen en de vrijwilligers slaan de Carlisten," beter kan het dus niet. De evenmin betrouwbare berichten van Fransche zijde melden dat Alfonso, broeder van Don Carlos, een proclamatie heeft uitgevaardigd aan het leger, waarin aan alle officieren, die overloopen, rangsverhooging wordt beloofd de Carlisten zouden 350ü0 man sterk zijn. De speculatie op verraad pleit echter niet zeer voor de kracht van het geloof. De correspondent van de Tempsdeelt nadere bijzonder heden mede over de laatste ministriëele crisis, waaruit blijkt, dat de president der nationale vergadering, Matros, lid van het laatste kabinet Zorilla, zich als een groot intriguant heeft doen kennen zijn plan is echter mislukt, daar zooal9 men weet, de republiekeinen zegevierden. De Spaansche Alfonsisten, en daaronder velen die van Madrid zijn overgekomen, hebben een groote bijeenkomst ge houden bij koningin Isabella. Daar is besloten eerst dan han delend op te treden, als republikeinen en Carlisten elkander zullen lamgeslagen hebben. De verzoening tusschen Isabella en Montpensier moet een feit zijn geworden. De voor Al- fonsus gezinde generaals en verdere officieren in het Spaan sche leger moeten van de koningin in last hebben op hunne posten te blijven en kalm de gebeurtenissen te verbeiden. De Spaansche republiek heeft reeds 't verlies van men- schenlevens tengevolge gehad. Toen dezer dagen een klein Spaansch oorlogschip een haven binnen liep, werd het door de bemanning van een ander vaartuig begroet met den kreet leve de republiek De kommandant, meenende met oproer makers te doen te hebbeD, gaf bevel op het schip te vuren. Een aantal dooden en gewonden werd het slachtoffer dezer misvatting. Aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan is een tweegevecht tusschen vrouwen geen ongewone zaak maar in Frankrijk is het zeker een nieuwtje. De bewoners van den Boulevard de Courcelles waren dezer dagen getuigen van een dergelijk tooneeitje. Twee vrouwen, Mario Jugiano en Mar- guérite Guillemin, waren al sedert geruimen tijd hevig ja- loersch op elkander. Beiden betwistten elkaar de genegen heid van zekeren Juglin, die, vreemd genoeg, volstrekt niet op begaafdheden kon bogen, die den hartstocht, welke beide vrouwen voor hem hadden opgevat, konden verklaren. Toch bereikte de minnenijd zulk een hoogte, dat de mede dingsters tot de slotsom kwamen, dat een harer te veel op de wereld was en overeenkwamen aan de zaak een einde te maken door een flink duel met messteken. De ontmoeting had plaats op de openbare straat en op *t midden van den dag, met een noodlottig gevolg voor beide kampioenen. Mar- guérite werd doodelijk gewond haar tegenpartij werd minder zwaar, ofschoon ernstig gekwetst, terwijl het voorwerp van minnenijd in arrest werd genomen. Te Weenen houdt men zich ernstig bezig met het vraag stuk, op welke wijze in den woningsnood te voorzien, die inderdaad dreigend wordt bij de groote menigte vreemdelingen, die eerstdaags naar Oostenrijk's hoofdstad zal stroomen. De meesten zullen bij aankomst aan de verschillende stations niet weten, waar zij voor langen of korten tijd een onderkomen moeten zoeken. De groote kótels zijn gedeeltelijk reeds ver huurd aan hooge gasten, commissarissen, gezantschappen, enz. ten deele ook in beslag genomen door speculanten en reis- ondernemers. Ook zullen de prijzen in de hotels zoo buiten sporig hoog zijn, dat men er met schrik voor terugdeinzen zal. Zoo vernemen wij, dat voor de derde en vierde verdie ping van een hotel in de »Ringstrasse," dat op 't oogenblik niet eens voltooid is, voor den duur der tentoonstelling, 220,OOü gulden is bedongen en toegestaan. De bezoekers zullen dus naar privaat-kwartieren moeten omzienmaar de eige naars van particuliere woningen willen deze in de meeste ge vallen niet voor eenige dagen verhuren, maar slechts voor langere termijnen en bedingen des te hoogere prijzen, naar mate de termijn korter is. Nu al die zwarigheden nog ter elfder ure uit den weg ge ruimd moeten worden, heeft de gemeentelijke commissie voor het te gemoet komen der vreemdelingen in het zoeken van een onderkomen, voorloopig het besluit genomen, om aan de verschillende spoorwegstations wonings-bureaux op te richten. Eerstdaags hooren wij nog van pleiziertreinen, die tevens gedurende korteren of langeren tijd voor logis zullen dienen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3