NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Maart 1873. De reeks volksvoordrachten voor dit seizoen, is Vrijdag avond jl. gesloten op eene wijze, die ons weder eenigszins verzoend met die bijeenkomsten. Inzonderheid wegens de or delijke wijze, waarop de bezoekers zich hebben gedragen dat vroeger wel eens te wenschen overliet en de onver deelde aandacht, die aan het gesprokene werd geschonken. Wij moeten erkennen dat de sprekers het dan ook ten volle verdienden. Terwijl ten slotte het genoegen der aanwezigen nog verhoogd werd door de welwillende medewerking van eenige IIH. onderofficieren der infanterie, die een tooneel- stukje, uit het volksleven gegrepen, op uitstekende wijze heb ben opgevoerd. Wij vertrouwen, dat de pogingen van dezen avond niet geheel en al vruchteloos zullen zijn geweest, integendeel dat menigeen, die ooren had om te hooren, nog wel eens over het gehoorde zal hebben nagedacht. Z. M. heeft op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan den heer G. G. van der Sande, als 2e luit. bij de dd. artillerie schutterij alhier. De le luit. der artillerie Jhr. E. M. van Beijma, ge detacheerd geworden bij de pyrotechnische school te Delft, is gisteren van hier derwaarts vertrokken. De luit. t/z 2e kl. J. van Herwaarden, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar, wegens langdurig verblijf, den 27n Februari jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op non-activ. gesteld. De plaatsingen van de luits. t/z 2e kl. F. Zegers Veeckens, V. C Dijckmeester en C. J. de Jong, van de beide eersten aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip //Me talen Kruis" en van den laatsten aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, worden ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied terwijl met den 36n Maart a. s. worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip //Metalen Kruis," de luits. t/z 2e kl.B. de Groot en C. de Jong, en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luits. t/z 2e kl. D. Stolp en J. H. Strootman. De scheepsklerk M. J. Vitringa, thans dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaerwordt, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip Metalen Kruismet den 15n dezer op non-activiteit gesteld. Voorts worden, met den 16n daaraanvolgende, de scheeps klerken M. J. Rambonnet en J. Langereis, geplaatst res pectievelijk aan boord van laatstgemelden bodem en aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk. De Minister van Oorlog heeft aan de betrokken mi litaire autoriteiten doen toekomen lo. een nominatieven staat van personen, die tot de zee- of landmacht hebben behoord en die, ten gevolge van de wijze, waarop zij uit de dienst zijn geraakt, //niet meer" voor de krijgsdienst te water of te land mogen worden aangenomenen 2o. een staat, de namen en signalementeu bevattende der personen, die gedurende het afgeloopen jaar 1872 van de landmacht en van het korps mariniers gedetacheerd zijn en omtrent wier lot bij de korpsen, waartoe zij behoord hebben, op den ln Januari 1873 nog niets stelligs bekend was. Door den Minister van Binnenl. Zaken is, na verge lijkend onderzoek, beooemd tot machinist aan het stoomge maal van den Arkelschen dam, de heer Jacob van Ouwer- kerk, machinist 1ste klasse bij de Kon. Ned. Marine. Men schrijft ons van Oude Schild, 10 Maart. De heer M. Wassenaar, predikant alhier, komt voor op het drietal te Hindeloopen. In het gesticht der Hervormden te Oude Schild tellen de vijf verpleegden te zamen 392 jaren. Ze zijn nog allen kras en gezond voor hun leeftijd. Sedert ruim 6| jaar bestaat aan ons dorp een zieken fonds, waarvan de inrichting wel verdient gekend te worden. Het wordt bestuurd door een directeur en 5 commissaris sen. Alle administratie is kosteloos. Ieder hoofd des ge- zins kan lid worden en betaalt daarvoor 10 Cts. per week. Daarvoor wordt, ingeval van ziekte, genees- en heelkundige hulp verstrekt benevens medicamenten. Die langer dan 14 dagen ziek is, kan daarenboven f 4.per week trekken. Eenige leden belasten zich, almede kosteloos, wekelijks de contributie te halen bij de leden. Het aantal leden bedraagt tegenwoordig ruim 60. Yooral ten plattenlande was het voor den werkenden stand en den kleinen burgerman wen- schelijk, dat zulke vereenigingen tot stand kwamen. Zoo is 't: //Help u zeiven" geen ijdele leuze, maar doet 't in waarheid ondervinden, dat bewoners van eene zelfde plaats, bij goeden wil en eendrachtige samenwerking, veel vermogen. Het zou ons aangenaam zijn, wanneer we later in dit of een ander blad lazen, dat hier of daar, door onze mededee- ling, de aandacht niet alleen op die zaak was gevestigd, maar ook tot navolging leidde. Oude Schild, 11 Maart. Het zou ons aangenaam zijn, in aanmerking genomen het goede doel daaraan verbonden, dat het gedicht van den heer W. Mets: //het verongelukken van de mosselenschipper Drijver en zijne beide knechts", een ruimen aftrek vond. De opbrengst toch is bestemd voor de nagelaten weduwe met hare 4 hulpbehoevende kinderen. Het gedicht verdient gelezen te worden, en de prijs, 15 Ct., is gering. De lezers van dit blad, die nog niet iuteeken- den, kunnen dit te Texel alsnog doen bij den heer Moojen, boekhandelaar aan den Burg en voor Helder en omstreken wil, met anderen, zeker de uitgever dezer courant zich ook wel belasten met inteekeningen aan te nemen. -Men meldt ons van "Vlieland, 8 November. Heden morgen strandde in de buitengronden de Italiaansche brik Gabrielegevoerd wordende door kapitein Gardella, van Uruary, met guano, naar Hamburg bestemd. Al spoedig ontdekte de loodsschipper Nutte Pz. Koudenburg, het in gevaar verkeerende schip, dat midden in de branding gezeten, zwaar slingerde en stootte. Onmiddellijk begaf hij zich met zijne manschappen er heen en had het geluk met de sloep 12 schepelingen en den Engelschen loods te redden, en behouden aan wal te brengen. Een oogenblik later verbrijzelde het schip. Het is alzoo aan schipper N. Pz. Koudenburg, E. de Boer, J. Krul, G. Mo lenaar en D. Smit te danken, dat de opvarenden allen hun leven hebben behouden. In het gesticht Meerenberg, nabij Haarlem, bevindt zich onder anderen een uitspanningszaal met tooneel en orkest, die ongeveer zeshonderd personen kan bevatten. Van tijd tot tijd wordt hier door de verpleegden zelve of door kunstenaars van beroep 't een en ander ter verpoozing voor gedragen. Dergelijke uitvoeringen naar men mededeelt door de geneesheeren aanbevolen en geregeld, worden steeds met de meeste belangstelling en oplettendheid bijgewoond. De verpleegden vinden er veel genoegen in en geven, bij 't einde der verschillende nommers, hun goed-of afkeuring te kennen Dit geschiedt meestal met zooveel gepastheid, dat vele be zoekers onzer openbare vermakelijkheden er een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. ff bid Een brief, inhoudende een bankbiljet van f1000 F. 9440, geadresseerd aan *den heer Barnasconi, commissionair in effecten, te Amsterdam", en afgezonden door den com missionair in effecten te Groningen, F. Braak, van wiens stempel de banknoot aan de achterzijde was voorzien, is niet aan eerstgemeld adres bezorgd. Vrijdag heeft de politie te 's Gravenhage een gevaar lijken bedrieger ontmaskerd. Hij deed zich voor als doofstom en trachtte daardoor het medelijden op te wekken, ten einde voor zijn kleine negotie van papier en andere geringe benoodigdheden debiet te vinden. Door gebaren bedreigde hij daarbij allen, die niet van zijn aanbod gediend wilden zijn. Toen de politie zich in de zaak mengde, bleek hij weldra evenmin stom als doof te zijn. Tn het Vaderland leest men Uit Rotterdam wordt ons getelegrafeerd dat Verlind aldaar Zaterdag avond werd verwacht. Mocht het bericht waar zijn, dan zou de verdachte waarschijnlijk ook nog Za terdagavond alhier arriveeren. Wij voegen er echter bij dat wij aau het hoofdcommissariaat van politie, op onze vraag of de waarheid van het toegezonden bericht kon worden bevestigd, een ontkennend antwoord hebben bekomen. Aan het etablissement Fijenoord der Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam werd Zondag de kiel gelegd van een ijzeren raderstoomschip, met machines van 100 paardekracht, voor rekening van het Departement van Marine, en bestemd voor de koloniale kustvaart. Men schrijft uit Oisterwijk, 9 Maart. In deze gemeente wekt een burgerhuis menigmaal de aan dacht van vreemden, en dezen vragen allicht of het een ge vangenis of krankzinnigengesticht is, dewijl de ramen, die met stevige blinden gesloten zijn, zware ijzeren stangen en traliën doen zien die het onmogelijk maken voor een eventueelen indringer aan zijn voornemen te voldoen lachend wordt alsdan geantwoord dat daar een ongetrouwd man woont van den landbouwenden stand, wiens eenig levensgenot bestaat in zuiveren rooden wijn te drinken, waartoe zijn vermogen hem ruimschoots in staat stelt. Hij verheelt zich dat eik het op dat vermogen gemunt heeft, vandaar dat hij zijn huis als een vesting barricadeert en verzekertmen zegt zelfs dat hij in zijn jas een koperen kraag heeft laten zetten om mo gelijke aanvallen af te weren de gemeenschap die hij met de buitenwereld moet hebben, geschiedt door een oude meid, die vroeger reeds bij zijn ouders dienst deed. Toch geschiedt het soms dat hij zelf moet optreden, zooals onlangs bij het transporteeren van een hem toebehoorend perceel. De kooper en de administreerende ambtenaar stonden met de getuigen op de binnenplaats, de verkooper binnenshuis achter de traliën, waardoor hij een hand stak om te teekenen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2