XI Ki: WST1J I)JX(iKX. met alle middelen, die haar ten dienste staan. De kamerleden zullen dan, naar wij hopen en mogen vertrouwen, de zaak onbe vangen in behandeling nemen. Wie weet, of wij dan niet veel spoediger tot een eindbesluit komen, dan wij tot heden in Neder land gewoon zijn. Dit laatste althans wenschen wij vurig, al ware het enkel om dat wij daardoor althans een schrede nader zouden komen tot de behandeling der verplichte militaire dienst. Immers wij kunnen het denkbeeld, dat deze zaak vrij wat dringender is dan de cen- sus-kwestie, maar niet van ons werpen. De plaatsvervanging wordt vrij algemeen afgekeurd; toch blijft dat kwaad voortduren. Wan neer zal ons leger toch eens verlost worden van sujetten, die den fatsoenlijken jongeling een afkeer van den krijgsdienst geven Wan neer zal de gehalte van ons leger toch eens beter worden Of is er geen haast bij Het is zeer mogelijk dat wij in ons oordeel falenmaar wij houden ons overtuigd, dat deze zaak van vrij wat grooter aanbelang is, dan de geheele census-kwestie. Deze zal onze nationaliteit niet krachtiger maken, want of er eenige duizend stemmen meer of minder worden uitgebracht, zal weinig baten, zoolang bekwaamheid daarbij niet in aanmerking komt. Misschien zelfs zou het in verkeerde handen een middel te meer zijn, om op minder geoorloofde wijze hun doel te bereiken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 Maart 1873. Het nieuw gebouwde eerste klasse stoomschip Willem Kroonprins der Nederlandengroot circa 1200 ton, door de maatschappij Nederland voor de uitreis gehuurd van de Ned.- Ind. stoomvaartmaatschappij, komt in April alhier in lading. Den derden Mei vertrekt van Rotterdam het Eng. stoomschip Kingstonkapt. Chitham, via Suez, naar Oost-Tndië. Zondag morgen zijn op 's rijks marinewerf alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld het oorlogsfregat Zeeland waarover het kommando is opgedragen aau den kapitein ter zee J. A. van de Velde, en het schroefstoomschip Metalen Kruiskommandant de kapitein ter zee H. B. Kip. Door curatoren van het gymnasium te Assen zijn voor de plaats van een leeraar in de wiskunde, aardrijkskunde en geschiedenis aan den raad aanbevolen de heeren Blits alhier en Visser te Breukelen. Z.Exc. de minister van Marine heeft den op pensioen gestelden officier van gezondheid le klasse bi] de zeemacht J. F. G. T. Kiuge, met ingang van 1 April benoemd tot visiteur der quarantaine te Hellevoetsluis. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang var» 1 April te bevorderen, tot luitenant ter zee 2e klassede adel borsten le kl. J. G. C. van Casteel en C. F. A. Gregory, met bepaling, dat zij zullen rang nemen, de eerste tusschen de luits. ter zee 2e kl. P. F. H. Volcke en W. H. Diltlof Tjassens, en de tweede tusschen de luits. ter zee 2e kl. J. C van Wessem en G. C. Otten. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, 15 Maart Scheepvaart en visscherij nemen aan ons dorp meer en meer doe. De scheepstimmerwerf of helling is dan ook te klein geworden en zal eene belangrijke vergrooting ondergaan. Velen zullen zeker 't laatste met genoegen vernemen, te meer daar verscheidene ingezetenen op dien werf hun bestaan vin den en eene vergrooting en uitbreiding niet dan voordeelig zijn kan. Drie groote tjalken en 2 schuiten zullen nu te gelijk kunnen hellingen. Waal en Koog óp Texel, 16 Maart. Heden werd door stemgerechtigden den heer Damsté tot predikant dezer ge meente beroepen. Men schrijft uit Schagen, 16 Maart Heden ochtend, omstreeks half zeven ure, barstte een he vige brand uit in de boerenplaats van en bewoond door Jan Harp en gezin, staande aan den Lagedijkerweg nabij het ge hucht Lagedijk in deze gemeente, op een kwartier afstand van de kom der gemeente, welke brand door den feilen noord oosten wind aangewakkerd, spoedig zoo toenam, dat in een kwartier uurs het geheele gebouw (dat slechts ruim driejaren geleden daar nieuw gezet was) in vlam stond, in minder dan een uur tijds instortte en tot den grond afbrandde, zonder dat men van de 'roerende goederen iets heeft kunnen redden. Met levensgevaar heeft men nog eenig vee van de stallen kunnen redden, doch door den rook en vlam moest men het werk staken, zoodat vier runderen zijn omgekomen. De bewoners zijn er, ofschoon half gekleed, ongedeerd uitgekomen; de man des huizes, die ziek te bed lag, is door den knecht van een der naburige boerenplaatseu uit het brandende huis gedragen en bevindt zich naar omstandigheden tamelijk wel. Naar het gerucht wil, moet de brand ontstaan zijn door de kachel. In het jaarverslag van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, leest men het volgende Te Noordwijk werd 1 poging gedaan en 1 redding, waarbij 6 personen gered zijn te Katwijk 1 poging, te Wijk aan Zee 1, te Nieuwpdiep 1, te. Huisduinen l, te Texel 2, te Vlieland 2, te Terschelling 3, te Ameland 6 en te Zandvoort 1 te zamen 19 pogingen, 1 redding en 6 personen gered zoodat sedert de oprichting der Maatschappij 2055 menschen door hare bemiddeling van den dood gered zijn. Het materieel werd in het afgeloopeu jaar vermeerderd met 2 nieuwe booten met wagen en I steenen boothuis te Vlieland, terwijl 1 hoot en wagen in aanbouw zijn, bestemd voor Koog op Texel. Men meldt uit 's Gravenhage Zaterdag 15 dezer is, onder presidium van den generaal- majoor Mac Leod, alhier het examen aangevangen van onder officieren, dingende naar den rang van 2n luitenant en wel met de adspiranten voor het lichtere examen. Door den minister van oorlog is voor eenige officie ren der infanterie, die daartoe genegen zijn, de gelegenheid opengesteld, om gedurende den aanstaanden zomer bij een der regimenten vesting-artillerie of wel bij het korps pon tonniers te worden gedetacheerd. Alleen die officieren zullen daartoe in aanmerking komen, wier begeerte het is om hunne kennis en militaire bruikbaarheid te vermeerderen. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij (lijn Amsterdam—Rotterdam HelderZaandam) zijn gedu rende de maand Februari 1873 vervoerd 134,34.8 reizigers; opbrengst daarv. f 116,917.86^, idem der goederen f 50,273.44 totaal f 167,191.31. Sedert primo Januari aantal reizigers 272,834; opbrengst van reizigers en goederen f321,883.02. Naar men ons bericht, zouden de beide voordrachten voor rechter-plaatsvervanger te Assen, waarop dezelfde drie personen in verschillende rangorde waren geplaatst, door den Minister van Justitie aan de Rechtbank teruggezonden zijn, onder opmerking dat geen der drie personen m de termen van benoembaarheid viel, dewijl een niet in de gemeente As sen woont, de andere oomzegger van een rechterplaatsvervan- ger aldaar, en de derde oomzegger van den officier is. N. v.d. D. Het N. v. d. D. ontving van een passagier aan boord van de Conrad een schrijven, waarin het volgende voorkomt //Op de eerste dagen na hebben wij eeu genoeglijke reis. De eerste dagen waren koud, en nergens was gelegenheid om zich te verwarmen, zoodat wij haast geen moed hadden om 's morgeus op te staan, en tot 12 uur bleven liggen. Thans (de brief is begonnen in de straat van Gibraltar) hebben wij sinds eenige dagen eene aangename temperatuur. Onze hut is ruim. De kapitein en zijne officieren zijn voorkomend en beleefd tegen de passagiers. De tafel is goed, en tot heden toe hebben wij bijua nog geen slingering van het schip ge voeld. Gaat het zoo voort, dan maken wij een aangename en korte reis." Met de bewapening der forten in de Utrechtsche linie, met geschut van de nieuwste vinding, wordt steeds ijverig voortgegaan vooral aan de nieuwe sterkte wordt de grootste zorg gewijd. Het fort te Rhijnauwen,een der meest geduchte forten in deze linie, is gereed en met ruim 100 vuurmonden gewapend. Twee welgestelde ingezetenen te Winterswijk hebben een bunder heidegrond aangekocht, om dien door middel van kippen teelt te ontginnen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterd; daarna jaagt men er 700 hennen iu, die 's nachts in vier koepels op de rekken kunnen zitten. De mest der dieren moet strekken, om vruchtbaarheid aan den bodem te brengen en de verkoop der eieren zal groo- teudeels de kosten van het onderhoud der kippen dekken. Als de resultaten aan de verwachting beantwoorden, zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. Een treurig ongeval heeft te Goudswaard plaats gehad. De arbeider de Jong, bezig zijnde met het opmaken eener sloot, is door toevallen, waaraan hij somtijds lijdende was, in de sloot gevallen. Zijn zoon, kort bij hem aan hetzelfde werk bezig zijnde, hielp hem er wel spoedig uit, maar hoe wel de levensgeesten nog niet geweken waren, is hij even wel kort daarop overleden. Zaterdag morgen vertrekken van Nijmegen 10 mineurs en 4 onderofficieren van dat wapen, als bekend met verschil lende ambachten, voor rekening der Nederlandsche commis sie naar Weenen, om behulpzaam te zijn in het ontpakken, stellen, bewaken en na afloop der tentoonstelling weder in pakken van de onder haar toezicht geëxposeerde goederen. Zij zullen worden voorzien van nieuwe uniformen en om het hoofddeksel eu den halskraag een zilveren band, waarop het woord //Nederland". De Munt-commissie is Zaterdag jl. vergaderd geweest om haar plan tot indiening van een tweede rapport nader te bespreken. Men wordt uit Zwitserland gewaarschuwd tegen de vervalsching van goud, welke daar veelvuldig voorkomt. Kasten van horloges, voor 18 karaat gedeclareerd, houden slechts 14, terwijl andere voor 14 karaat gedeclareerd, nog geen derde deel goud houden. Hoewel Nederland voldoende con trole uitoefent, is toch voorzichtigheid aan te bevelen. Als oorzaak van de vertraagde overbrenging van Ver- lind wordt thans opgegeven, dat hij te voet van Rijssel naar Havre is vervoerd, en dit voetreisje circa drie weken geduurd heeft. Vriendschapsbetrekkingen tusschen de verdachten van den dubbelen moord en zekeren H. op de Schedeldoekshaven te 's Hage hebben Zaterdag geleid tot het doen van een huis zoeking door de heeren Beukman, Hardenberg en Merz ten huize van gemelden H. Men heeft echter niets gevonden,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2