NIEUWSTIJDINGEN. De heer de Breuk maakt de bemerking, dat dit antwoord weinig beteekeut, en acht het noodzakelijk,, om vooral al het mogelijke aau te wenden, tot ondersteuning van de bemoeiin gen der Kamer van Koophandel in deze, hij geeft in over weging, om een adres van adhaesie daaraan, door den Raad bij de Hooge Regeering in te dienen. De ontvangst van bedoelde missive wordt voor kennisge ving aangenomen. Vervolgens gaat de vergadering over in geheim comité tot de behandeling van punt 2. Na de behandeling daarvan wordt de vergadering weder openbaar gemaakt en het kohier van den Hoofdelijken Om slag voor 1873 vastgesteld, tot een bedrag van f 14451.95. Daarna wordt de zitting gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Maart 1873. Dinsdag middag viel een matroos van het alhier lig gende schip Baltimore uit de bezaansmast op het dek. Kort daarop was hij een lijk. Hij laat eeue weduwe en eeuige kinderen achter. Woensdag avond omstreeks lij-ure, viel van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis een scheepsjongen, door een ge schutspoort, over boord. Alle pogingen, aangewend om hem te redden, waren vruchteloos. Zijn lijk werd gisteren mor gen opgehaald. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den polder het Hoornder Nieuwland op Texel, provincie Noordholland, J. T Zyin tot hoofd-ingeland van den St. Aagtendijk. van vvege de gemeente Uitgeest, prov. Noordholland, J. Brasser. Beroepen bij de Remonstrantsche broederschap te Rot terdam dr. J. W. Bok, pred. te Amsterdam. Z. M. heeft met intrekking van het besluit van den 3n Febr. jl. no. 23, waarbij aan den offic. van gez. 2e kl. J. Léon, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de mili taire dienst is verleend, met ingang van den ln dezer, aan genoemden offic. van gez.alsnog op zijne aanvrage, pensi oen verleend, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 690.'s jaars, gerekend wordende aanvang te hebben ge nomen met den ln dezer. De offic. van admin. 2e kl. H Tj. F. Pisuisse, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Tndië en van daar den 12n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. H. J.R. Sutherland, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den scheepsklerk M. J. Vitringa, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ultimo Maart 1873, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, en met ingang van den ln April daaraanvolgende benoemd tot 2n luit.-kwartierm. bij het leger in Nederl -Tndië Z. M. heeft den officier van admin. 3e kl. J. H. C. Vermeer, op zijn verzoek, met ultimo Maart 1873 eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, en met ingang van den ln April daaraanvolgende benoemd tot 2n luitenant-kwartier meester bij het leger in Nederl.-Indië, De Si. ('t bevat een staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1871, ten gevolge van het overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de Kon Ned. ma rine, zijn opengevallen, en als niet opgeëischt door de erf genamen, in bewaring van het dep. van marine en het korps mariniers zijn gebleven. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel. Tot 4e lid der plaatselijke schoolcommissie alhier is benoemd de heer A. Blom, te den Burg Vacant te Texel 3 plaatsen nis hulponderwijzer te Oosterend, Oude Schild en te de Cocksdorp. Men schrijft ons van Wieringen, 19 Maart. De reeds zoo gunstige reputatie van het hier bestaande rederijkers gezelschap nAldoende leert men\ deed op de heden avond door dat gezelschap te geven voorstelling weder een talrijk publiek verwachten. Die verwachting bleek gegrond, want even als bij elke vroegere voorstelling, was de ruime boven zaal van den heer Visser weer propvol. Er werd opgevoerd en over het algemeen flink afgespeeld, Palelijnblijspel in drie bedrijven, De geheime kamer hlijspel in 'twee bedrijven, en De twee bedienden of het spook te middernachtblijspel in een bedrijf, afgewisseld door zang en besloten met een zeer vriendschappelijk bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Bij de weinige gelegenheid tot gepaste uitspanning op ons eiland, is het voorzeker veler wensch, dat het gezelschap, ge trouw aan haar bescheiden spreuk, op den ingeslagen weg moge voortgaan en ons nog menigen avond van nuttige eo aangename uitspanning mag bezorgen. Voor debetrekking van huismeester en huismeesteres in het St. Elisabeth's of groote Gasthuis te Haarlem, heb ben zich ruim 300 sollicitanten aangemeld. Tot secretaris van St. Maarten is, ter vervanging van den heer Jacob Fray, op verzoek eervol ontslagen, benoemd de heer Arien Fray. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissin- gen heeft aan den minister van Binnenl. Zaken een adres gezonden, met verzoek om de invoering van telegraafzegels te willen bevorderen. De Kamer wijst er op, dat in Pruis- sen, Zwitserland, Frankrijk, Engeland en België zoodanige zegels reeds in gebruik zijn en tot gerief van het publiek verstrekken. Als vrij zeker wordt gemeld, dat bij den militairen geneesk. dienst hier te lande weldra eene belangrijke per soonswijziging zal plaats hebben. De minister van financiën zegt in zijne memorie van toelichting, behoorende bij het ontwerp tot tijdelijke beper king der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren stand penningen, dat hij op dit oogenblik geene andere oplossing der muntkwestie ziet dan den zilveren standaard te behou den en tevens den gouden standaard aan te nemen. In af wachting dat die gewichtige vraag wordt opgelost, acht de regeering het dringend noodig, dat iedere verleende bevoegd heid om zilveren standpenningen te doen aanmunten wordt geschorst. Daartoe strekt het aangeboden ontwerp. De commissie tot droogmaking van de Zuiderzee is weer vergaderd geweesteerstdaags komt zij weer bijeen, en dan zal zij haar eindverslag aan de regeering vaststellen. De Staats-commissie, die onder presidium van jhr. van Tets te Haarlem eenige vergaderingen heeft gehouden over de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, heeft haar verslag reeds aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ingezonden. Het is kort en zaakrijk. Teneinde de indiensttreding voor jongelingen bij de marine te bevorderen, is door den Minister van Marine be paald, dat aan hen, die voor de Zeevaart te Leiden bij de marine in dienst treden, f30.— zal worden toegekend. Zoo wel aan matrozen als aan mariniers bestaat bij het zeewezen nog groote behoefte. Dezer dagen wilde een ingezeten te Zaandam zich met den spoortrein van daar naar elders begeven, doch hij ont waarde spoedig dat de tijdom het station te bereiken te kort zon schieten om voor het vertrekken van den trein daar te kunnen wezenhij besloot een kortere» weg te nemen en bereikte alzoo op eenigeu afstand van het station de spoorbaan juist toen de trein daar passeerde. Zonder dralen sprong hij op den trein en nam plaats in de bagage wagen, weltevreden over zijn goed gelukten sprong doch hoe groot was zijne teleurstelling toen hij proces-verbaal tegen zich zag opmaken voor de volgende overtreding: lo. dat hij zich in den trein had begeven, zonder behoorlijk voorzien te zijn van een plaatskaartje; 2e. wegens het be klimmen van een in beweging zijnden spoortrein, en 3e. zich zonder vergunning begeven op eene spoortrein. Deze week is op den paralelweg van den spoorweg bij Vught weder een ongeluk gebeurd. De voerman van Oers uit de gemeente Esch reed met paard en kar over dien weg toen een spoortrein kwam aanstoomen. Het paard werd schichtig en ging op hol. De voerman greep het dier bij de lijn, maar struikelde en werd door de kar overreden; hij verkeert in zeer zorgwekkende» toestand. Op de kar zaten twee jonge meisjes, waarvan een moedig van den wagen sprong, de leidsels van het paard greep en het dier staande hield beiden kwamen met den schrik vrij. Te Gorinchem is Maandag eene hoog zwangere boe renvrouw, in eene der naburige gemeenten tehuis behoorende, op beeter daad betrapt op het stelen van een lapje gekleurd katoen en een rolletje kant, van de uitstalling van een koop man in manufacturen, staande recht voor het politie-bureau aldaar. Het gestolene is aau 't bureau uit haren heugel- mand te voorschijn gehaald. Bij de vermelding, dat de redactie van de Wagen. Ct. de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond ont vangen heeft, voegt het N. v. d. D.Vroeger zond men die producten aan den koning, thans aan de koningin der aarde. In Utrecht is, volgens het U. D.onlangs een por tretje van Erasmus voor f 1000.verkocht aan een Bel gischen kunstkooper. Dr. Broers, de vroegere eigenaar, had er f 17.voor betaald. Men meldt uit 's Hertogenbosch, 17 Maart. Tn den nacht van 15 op 16 dezer is te Sprang, bij den leerhande laar P. H. Hubert ingebroken. Uit een lessenaar, waarin de sleutel stak, is ontvreemd de som van f1180.aan bankbiljetten, muntbiljetten en specie. Het schijnt dat de dief of dieven zeer goed met de lokaliteit en de huis- selijke omstandigheden is bekend geweest. Tn den loop dezer week wordt Zr. Ms. monitor Kro kodilkommandant luitenant ter zee Ie klasse G. Bijl de Vroe, te Hellevoetsluis verwacht, om te dokken en veran deringen te ondergaan.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2