Heden morgen bad alhier een treurige gebeurtenis plaats. Een vrouw aan de Achtergracht, Zuidzijde, had hare woning verlaten, waarin zij een kind in de wieg achterliet. Toen zij terug kwam, vond zij de wieg in brand terwijl het kind reeds in de vlammen was omgekomen. De Stoomvaart-maatschappij "Nederland" bericht //Het stoomschip Prins Hendrik is den 28 dezer, 's mid dags, te Suez aangekomen en zou heden (24 Maart) het Kanaal ingaan." Het Ned. stoomschip Prins van Oranjevan hier naar Batavia, is den 20n dezer ten 4 ure 's namidd. te Port Saïd aangekomen. Het Ned. stoomschip Conradis den 20n dezer ten half drie ure 's namidd. te Batavia aangekomen, na eene reis van 39 dagen, waarvan 35 dagen 16 uren onder stoom. In de volgeude maand zal van Amsterdam naar Hel- levoetsluis vertrekken, bet stoomvaartuig de Zeemeeuwbe stemd voor den dienst van het loodswezen. Z. M. heeft den scheepsklerk W. A. Ie Putte, met ingang van den ln April aanstaande, bevorderd tot officier van ad ministratie. 3e klasse. Z. M. de Koning zal van 3 tot 10 Mei a. s. de pro vincie Drenthe bezoeken, van 10 tot 17 Mei Priesland en van 17 tot 24 Mei Groningen. De Minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat de modelzaal van het Dep. van Marine dagelijks, Zon en feestdagen uitgezouderd, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, ter bezichtiging is opengesteld en dat de voorwerpen, afkomstig van de overwintering van Jacob Heems kerk en Willem Barendsz, in 1596 en 1597, thans aldaar zijn overgebracht. De Minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. Volledige bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. van heden. De minister van Oorlog, vernomen hebbende, dat zijn aanschrijving, betreffende het bezoeken der militaire zieken- inrichtingen door geestelijken, in een te bekrompen zin wordt opgevat heeft haar aangevuld iu dier voege, dat, wanneer een der ziekenoppassers vermeent, dat een verpleegde in gevaar verkeert, hij van deze meening onverwijld kennis moet geven aan den officier van gezondheid, die zich in het gebouw be vindt of, is er geen aanwezig, aan den directeur of administrateur der ziekeninrichting en mocht ook deze soms het gebouw voor een oogenblik hebben verlaten, aan den geëmploieerde die hem tijdelijk vervangt, en dat hij, die het bericht ontvangt, zorgt dat de geestelijke hulp terstond worde ingeroepen. Tevens bevat deze nadere missive de bepaling, dat de geestelijke, die bij een verpleegde is geroepen, voor een volgend bezoek geen nieuwe uitnoodiging behoeft, maar vrijen toegang heeft tot dien kranke, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke plichten noodig acht. Met 1 Mei e. k. zal een door den minister van Oorlog vastgestelde nieuwe regeling van het wetenschappelijk onderwijs bij de artillerie-korpsen in werking treden en is met het oog op het gebrek aan officieren bij dat wapen, aan bedoeld on derwijs door den minister eenige uitbreiding gegeven, waarbij tevens voor de leerlingen de gelegenheid is opengesteld zich gedurende eenigen tijd in het paardrijden te oefenen. Aan Z. M. den koning zijn gisteren door den heer H. Lensing, hofleverancier te 's Hage, de eerste kievitseieren aangeboden. Zaterdag zijn de commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardenberg en Mertz wederom naar Schoon hoven geweest tot het doen van opsporingen naar den verkoop aldaar van voorwerpen, aan de vermoorde mevrouw van der Kouwen toebehoord hebbende. Dat onderzoek heeft, naar wij vernemen, bevredigende resultaten opgeleverd, die weldra door het volgeu van een aantal arrestatiën, meer aan het licht zullen brengen. Men meldt uit den Haag, 21 Maart. Door het ge nootschap tot bevordering der Christelijke heiliging van den Zondag, hier ter stede, is een circulaire gericht aan alle winkeliers en neringdoenden alhier, met uitzondering van de Israëlieten, waarin met kracht aangedrongen wordt op het vormen van een verbond tusschen alle vakken tot sluiting op Zondag van alle fabrieken, werkplaatsen, magazijnen, win kels, kantoren, enz. Dezer dagen zijn de geheel uitgewerkte plannen voor den aanleg van een spoorweg Amsterdam—PurmerendHoorn en Medemblik en verder HindeloopenBolswardSneek met aansluiting bij den Staatsspoorweg naar Leeuwarden, verzon den naar 's Hage, in verband met de aanvraag om concessie. De regeering is dus thans omtrent deze aanvraag in de gelegenheid om te voldoen aan den wensch, voor eenige dagen te kennen gegeven sprekende overeenkomstig het geen door het algemeen belang wordt geëischt//Moge de regeering spoedig aan de Staten-Generaal de voorwaarden mededeelen, waaronder zij eene of andere concessie met rente- guarantie zou willen verleeneu. Deze bepalingen zouden dan tevens kunnen gelden als algemeene regelen voor andere con- cessiën." Men meldt uit Amsterdam, 22 Maart. Op den 15 dezer is van de werf van de heeren Brackhouse Dixon, te Middlesbro, te water gelaten, het voor rekening van de Stoomvaart-maatschappij //Java" alhier gebouwde stoomschip Java, gevoerd zullende worden door kapt. E. van Tngen. Ge noemd stoomschip wordt in Mei te Nieuwediep verwacht. Nog staat op bovengemelde werf, voor rekening van de zelfde Maatschappij, op stapel, het stoomschip Holland. De Standaard zal met 1 April haar formaat zooveel vergrooten als maar mogelijk is, om 't halvecents-port te be houden. De prijs van 't blad wordt daarbij iets verhoogd. Hoe groot 't aantal aboniufs en advertentiën ook ware, le verde 't eerste jaar toch een tekort op van f 12,000. Maar het toenemend aantal advertentiën doet de vereeniging op de levensvatbaarheid van 't blad rekenen. Voor het 2de jaar der uitgaaf rekent men op f8000.verlies, en tegen de uitgaaf van f50,000.hoopt men een gevestigd blad te kunnen hebben. Met een jaarlijksch budget van f65,000.- kan de Standaard geen stand houden, schrijft het, als het niet met alle krachten door de partijgenooten gesteund wordt. Men meldt uit Rotterdam, 21 Maart. In den afge- loopen nacht is door middel van braak een belangrijke som gelds ontvreemd uit het kantoor der Staatsspoorwegen, aan de Willemskade alhier. Onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat na vrij langdurige proefnemingen en onderhandelingen de Nederlandsche Regeering het eens geworden is met de hh. Christophe en Montigny, aldaar, omtrent de levering van door hen uitgevonden mitrailleuses, waarvan reeds een naar Inaië verscheept is of zal worden. Men meldt uit Eindhoven van 22 Maait: //Gisteren zijn te Luik drie personen, waaronder eene dame in hechtenis genomen, als vermoedelijke daders van den dief stal ten nadeele der Engelscne Bank. Die personen hadden hier den nacht doorgebracht en waren vervolgens te voet naar Luik vertrokken, na hunnen koffer per spoor verzonden te hebben. Te Luik werden zij, toen zij hunnen koffer dachten in ontvangst te nemen, gearresteerd." (N. R. C.) De commissie van oppertoezicht en beheer óver de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden verzoekt te berichten, dat op 31 Maart 1873 aldaar gekeurd zullen worden kua- pen, welke bij 's rijks zeemacht een verbindtenis wenschen aan te gaan. Omtrent den toestand van den nog altijd in 's rijks hospitaal verpleegden kanonnier M. van den Akker, verneemt men, dat deze zoo gunstig is, dat, wanneer zijne kunstarmen gereed zijn, hij 't hospitaal zal kunnen verlaten, om met het hem verleende pensioen benevens de voor hem ontvangen giften, zich een positie in het maatschappelijke te verzekeren. De bakker van Brummen, te Zwolle, heeft van tijd tot tijd de aardigheid, geld in zijn brooden te bakken. Zoo liet hij jl. Zaterdag omroepen, dat hij 1000 brooden had gebakken, waaronder 10, waarin een pond suikergoed en den waariu een bewijs van een gerookte ham. Zijn winkel werd letterlijk bestormd; elk brood kostte slechts 13 cents. 't Hof der admiraliteit te Londen hervatte jl. Dinsdag de behandeling van 't geding tusschen de reede'rs van de Nederl. stoomboot "Batavier" en den Khedive van Egypte, als eigenaar van de stoomboot //Charkier". De eisch van de eerstgenoemden strekt tot 't verkrijgen eener schadever goeding van 18,000 pd. st. van den laatstewegens 't ver ongelukken van de //Batavier" door aanvaring met de//Char kier". De zaak hangt samen met eene belangrijke quaestie: deze namelijk, of de Khedive al dan niet een onafhankelijk soeverein is en of zijn eigendom derhalve al dan niet, als 't eigendom van een zoodanige, gerekend moet worden te staan buiten het bereik van 't gewone internationaal recht, 't Geding duurt voort, De //Charkier" ligt nog steeds in 't Victoria dok onder arrest. Te Smilde is de arbeider A.S.die over strammigheid in de leden klaagde en zijn rug daarom met petroleum liet inwrijven, plotseling overleden zijne vrouw, even zich ver wijderd hebbende, vond hem dood liggen. Voor den militieraad in Zeeland is een jongeling van twintig jaren voorden dienst der nationale militie afgekeurd, omdat hij slechts eene lengte had van 1.172 m.hij was overigens welgemaakt en gezond. BSJITEiL 111>. Men bericht van Londen dd. 21 Maart. Daily News publiceert de volgende dépêche van New-York, dd. 20 Maart »George Macdonellbeschuldigd in de zaak der valsche wissels ten nadeele van de Engelsche banken voor wiens aanhouding 500 pd. st. waren uitgeloofd is heden morgen gearresteerd, op het oogenblik dat hij van de uit Havre komende stoomboot aan land stapte.''

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2