Dr. J. W: Bok, predikant bij de Amsterdamsche ge meente van de Remonstrantsche broederschap, beroepen naar de gemeente Rotterdam, heeft voor dat beroep bedankt. Men deelt mede, dat de laatst overgeblevene van van Speyks kanonneerboot, de bekende Weiier, die onlangs mede in de nieuwe woningen der hervormde diaconie te Amsterdam verblijf werd verleend, 11. Zaterdag is overleden. Het nieuwe gebouw bij het huis van correctie te Hoorn, meest voor cellulaire slaapplaatsen ingericht, is reeds aan vankelijk in gebruik genomen. Daarin zijn geplaatst nage noeg vijftig gedetineerden, die uit het huis van detentie te Leiden naar Hoorn overgeplaatst zijn. Weldra zal het ge- heele gebouw in gebruik genomen worden. In den nacht van 20 op 21 Maart jl. is uit het bureau voor vervoer van goederen van den Staatsspoorweg, onder het jachtclubgebouw te Rotterdam, o. a. ontvreemd f7000. aan bankpapier, benevens ongeveer f 50.aan specie. Voor de ontdekking van den dader of de daders is een premie van f 100.uitgeloofd. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing en bericht. Men schrijft uit Rotterdam, 28 Maart Woensdag namiddag omstreeks 3 ure werd de stoomboot 'Cologne," op weg van Londen naar Rotterdam, in den mond van de Theems, tengevolge van zware mist, aangevaren door de stoomboot //Maximus en Henriette van Dordt", de schok was allerhevigst en de rechter raderkast met al het daarbij behoorende werd verbrijzeld. Door den tegenstand der ijzeren raderen, werd echter een grooter ongeluk voorkomen, en konden de passagiers ougedeerd op de boot naar Ostende doorgaan, en zoo hun reis vervolgen ware de Dordtsche boot tegen het achter- of voorste deel van de 'Cologne" aange komen, zoo waren zeker de gevolgen onberekenbaar geweest. De kordaatheid en hulpvaardigheid van den kapitein en be manning, worden door de passagiers zeer geroemd.jj De 'Cologne" keerde met behulp van een ongeschonden xad naar Londen terug. Uit Schoonhoven schrijft men Door de politie te 's Gravenhage wordt een som van f 1000 uitgeloofd aan den persoon te Schoonhoven, die alsnog eenige aanwijzing kan doen, waardoor'éen of meer voorwerpen, af komstig van de vermoorde mevrouw van der Kouwen, in handen der justitie kunnen geraken. Een leerling der bijzondere school te Zeist heeft, spe lende met zijn makker, dezen met een stalen pen in zijn oogappel gestoken, waardoor de ongelukkige, een jongen van 10 jaar, voor altijd het gebruik van zijn oog heeft verloren. Vrijdag had te Asch, bij Beusichem, een ernstig on geval plaats. Een jongeling, die een paard bestuurde, dat voor een rolblok gespannen was, viel van het paard, doordien het schrikte, en kreeg het blok over het hoofd, tengevolge waarvan hem de hersenen werden verbrijzeld en hij oogen- blikkelijk den geest gaf. Men leest in de Enschedesche Courant //Wij zijn in de gelegenheid geweest, bij een der ingeze tenen alhier een gewijzigd telegraaftoestel te zien werken, waarmede een telegrafisch bericht, doordien het aantal bewe gingen, noodig voor de teekens, tot ruim de helft is gebracht, in de helft van den thans benoodigden tijd kan overgeseind worden." Donderdag middag zijn drie ingezetenen van Gorinchem, daartoe uitgenoodigd verschenen voor den luit.-kolonel aldaarteneinde getuigenis af te leggen in een zaakdie de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Het betreft na melijk het schijfschieten der militairendiebij het uit voeren van peletonsvuur, daarbij niet altijd de noodige voor zichtigheid schijnen in acht te nemen en alzoo hun kogels, in plaats van op de schijf, over den Spijkschen dijk, buiten den vijfden uitgang der gemeenteneerwerpen. Dinsdag middag jl., terwijl zekere de V. bezig was op genoemden dijk een glas in een lantaren te plaatsen, hoorde hij de kogels langs zijn ooren fluiten, waarom hij het raadzaam oordeelde het hazepad te kiezen; terwijl een jager, zekere K, met zijn zoon, mede verontrust door het sissend geluid der kogels, van den dijk vluchtte. Een vierde ingezetene, de heer E., hoorde niet alleen de kogels, maar zag zelfs een er van in het water dicht bij hem neêrvallen. Onmiddelijk is door de V. aangifte hiervan gedaan en ook dadelijk door de be voegde autoriteit het schieten op die plaats voorloopig ver boden, van welk verbod aan de scherpschutters-vereeniging 'Wirtz" mede kennisgeving ia gedaan. Volgens een' particulieren brief, te Assen uit de Kaap ontvangen, is daar elk oogenblik een oorlog te wachten tus- schen de Engelschen en den Oranje-Vrijstaat. Waar moet het heen met het fabriekwezen in wollen manufacturen in België en Holland? Alzoo schrijft uien uit een grensplaats. Sedert 11 dagen hebben te Verviers en omstreken 17 faillieten plaats gehad, waaronder twee met een gezamenlijk passief van bij de twee inillioen. In •Tilburg is de toestand insgelijks zeer gespannen. De onnoem lijke massa goederen welke uit die plaats in België in beleening gesteld wordt, doet maar al te veel voor een verschrikkelijke crisis aldaar vreezeu. Daarenboven moet het nieuwe tarief van inkomende rechten op het fabrikaat aan de Tilburgsche nijverheid den doodsteek toebrengen. Men schrijft uit Schiedam, 29 Maart Gisteren middag had hier een groot onheil kunnen plaats grijpen bij het vertrek van den trein naar 's Hage. Een koe, door de locomotief verschrikt, raakte daar onder, werd een eind medegesleept tot over de brug en daar letterlijk ver pletterd. Ware dit op de brug geschied, dan zou dit door derailleeren de schromelijkste gevolgen kunnen gehad hebben^ Met genoegen vernemen wij, dat de aanbesteding der uitdieping van het Westelijk IJ, na herhaalde mislukking eindelijk geslaagd is. Het werk is gegund aan den heer W. J. Schram, te Sliedrecbt, die, zooals eenigen tijd geleden reeds gemeld is, bij de laatste oproeping van gegadigden voor de laagste som had ingeschreven, namelijk voor f 369,000.(H.) Men meldt uit 's Gravenhage //In het huis van bur gerlijke en militaire verzekering te 's Gravenhage, is Izaak de Jong, de verdachte in de zaak van den dubbelen moord, geconfronteerd geworden met de getuigen, die hem uit de woning van mevrouw van der Kouwen hebben zien komen. Behalve de rechter van instructie was ook de officier van jus titie bij deze confrontatie tegenwoordig. Naar men verzekert, hebben de vijf gedagvaarde getuigen de Jong herkend en ofschoon deze halstarrig blijft ontkennenhoudt de justitie zich overtuigd dat de Jong schuldig is." Men schrijft uit Gouda, 27 Maart "Vóór eenige dagen kwam met den spoortrein van 's Hage hier aan een meisje, dat, zich onmiddelijk naar haar hier wonende familie begeven hebbende, in flauwte viel en, voor zooveel zij daartoe in staat was, haren bloedverwanten kennis gaf, dat zij vitriool had ingenomen, om een einde te maken aan haar leven, doordien haar minnaar, met wien zij sedert geruimen tijd verkeerd had, aan die verkeering eeu einde had gemaakt. Onmiddelijk werd door de familie geneeskundige hulp in geroepen. Ook haar ouders werd terstond per telegraaf ver zocht direct over te komen, welke dan ook per eerstvolgeuden trein arriveerden. Nader is echter gebleken, dat de flauwte van het meisje slechts een voorwendsel is geweest, en zij ook volstrekt geen vitriool had ingenomen, maar alles enkel heeft voorgegeven, om haar minnaar, die haar werkelijk had afgeschreven, zoo mogelijk te vermurwen en hem van gedachte te doen ver anderen. De N. Bred. Ct. bevat over de reeds vermelde arres tatie van monsieur Canteloube het volgende 'Eenigen tijd geleden kwam hier (te Breda) een Eransch- man wonen, onder den naam van graaf Canteloube de Ma- laret; hij nam aanvankelijk zijn intrek in een logement van den eersten rang en bleef daar bijna drie maanden, totdat hem nu dezer dagen door den hotelhouder, wegens wan-betaling en poging tot oplichterij, de deur gewezen werd. Onze vreem deling had echter middelerwijl een huis gehuurd op de Bosch straat, tot meubeleeriug waarvan, hij verscheidene goed geloo- vige neringdoenden en nijveren der stad wist over te halen hunne goederen op crediet te leveren. Het doel van zijn komst en verblijf alhier was zoo heette het althans het oprichten van een Eransch dagblad, 'TEurope conserva trice, waarvan dan ook het prospectus hier en daar is verspreid geworden. Nu een twaalftal dagen geleden was onze graaf eensklaps naar 's Hage vertrokken, alwaar hij zijn intrek nam in het hotel Maréchal de Turenne, maar als vreemdeling zonder geld en zonder middel van bestaan, kon hij het daar niet lang maken. De ongunstige geruchten, die aangaande dien chevalier d'Tndustrie meer en meer in omloop kwamen, beangstigden intusschen niet weinig zijne crediteuren, en dat hun angst niet ongegrond was, bleek jl. Maandag in den na middag, toen sinjeur gevankelijk alhier (Breda) werd binnen gebracht. Was hem, zoo als wij boven zeiden, door een ho telhouder de deur gewezen, onze justitie paart bij haren be kenden ijver een bijzondere goedgunstigheid en verleende hem dadelijk vrij logement, terwijl zij hem des anderen daags, geëscorteerd, tot over de Belgische grenzen uitgeleide liet doen." In zekere gemeente van Friesland was bij den Raad ingekomen een verzoek van de plaatselijke schoolcommissie, dat de Raad moge terugkomen van het genomen besluit, waarbij geldelijke ondersteuning is geweigerd voor den door den schoolopziener geopenden cursus tot verdere bekwaming van hulponderwijzers. De schoolcommissie stelt voor, aan deze inrichting jaarlijks uit te keeren f50.— 'niet alleen om het belang der zaak, maar ook omdat al de andere ge meenten in het district hetzelfde doen. De Voorzitter adviseerde op dat verzoek als volgt

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2