//Ik ben ontzettend te£/on geld verspillen om f50.nit //te keeren, zonder eenig nut er van te hebben, dit acht ik «/verkeerd. En dit niet alleen maar wij zullen medewerken //orn van hulponderwijzers professors te maken hoe knap- //per ze worden, hoe spoediger wij ze uit de gemeente zul- *len zieu vertrekken. Wij zouden dus, door deze zaak te //steunen, in ons eigen nadeel werken." Bij het algemeen heerschend gebrek aan hulponderwijzers bevelen wij de methode van dezen Burgemeester bijzonder aan. Zij is eenvoudig genoeg. Vad. Een boer uit den achterhoek had zijn vrouw ten grave gebracht. De man was bitter bedroefd, ook zoo de trouwe dienstmeid, die de overledene in de ziekte had op gepast. Van het kerkhof terugkomend®, zeide de boer tot haar//zeg is Jannoa mien vrouw is noe dood, wil ie mien noe hebben P" //Als toe blief, Martinus was het antwoord en binnen weinige weken vierden zij de bruiloft. #Ge kiest altijd het slechtste," zei een vrouw in drift tot haren man, die buckskiug gekocht had, waarvan haar de kleur niet beviel. //Dat 's waar," antwoordde de man, //ik koos ook u BÜBTE1LA®». In het Engelsche geïllustreerde weekblad the Graphic leest men «Een avontuurlijk Amerikaansch luchtreiziger, professor Donaldson, is voornemens om in den loop van den aanstaan den zomer in een reusachtigen luchtballon naar Ierland over te steken. De ballon zal 268,000 kub. voeten gas bevatten. De hoogleeraar berekent, dat hij de reis zal kunnen doen tusschen de zeventien uren en twee en halve dag, en is voor nemens om, indien de proef slaagt, eene luchtballon-lijn rondom de wereld te ondernemen voor het vervoer van brievenmalen en passagiers." Uit Bagdad wordt gemeld dat het aldaar vijfen vijftig uren achtereen heeft geslagregend het bureau der telegrafen en 't paleis van den gouverneur werden geheel verwoest. De vooral in lateren tijd ook in Europa bekende jour nalist Greely, was als redacteur van zijn blad zeer consciën tieus zelden giDg hij op de mededeelingen van andere bla den af. 't Gebeurde echter eens, dat hij des morgens, ter wijl hü bezig was statistieke opgaven voor de verkiezingen te maken, door verschillende personen werd opgehouden terwijl hij zat te praten, werd hem een blad gebracht dat dergelijke tabel bevattehij knipte die uit en legde ze bij zijn papieren. Den volgenden morgen kwam hij zeer verstoord op de druk kerij. Zijne geheele berekening berustte op valsche cijfers. De meesterknecht was het eerst aan zijn toorn blootgesteld: «Gij en al de zetters verdienen de deur te worden uitgewor pen Juist kwam de corrector binnen, die thans een goéde afleiding voor de knechts was. »U in de eerste plaats, o lompe man, moet de deur gewezen worden." De corrector bleef zeer bedaard, zocht de copie op en toonde deze den verbluften Greely. Nu bleek het dat deze zich vergist had en de tabel gebezigd had, die hij gedachteloos had uitgeknipt. Op nederïgen toon zeide hij toen «Zoudt gij niet de goed heid willen hebben om mij de deur uit te werpen De koning van Wurtemberg moest eens door 't breken van zijn rijtuig op een boerenplaats eenigen tijd doorbrengen. Zich vervelende, vroeg hij, of er dan niets merkwaardigs te zien was, waarop hem gezegd werd, dat hij zich dicht bij een monster-varken bevond. De koning, die veel belang stelde in veeteelt, ging er heen en vond het kolossale dier in lig gende houding, zonder zich genegen te toonen om door schop pen en slagen op te staan. Eindelijk beproefde de eigenaar een ander middel. Hij boog zich over het varken heen en riep het in 't oor«Sta op, jongen, dan kunje je allerge- nadigsten landsvader zien De koning ging lachende heen. Klaarblijkelijk komt Parijs weêr geheel tot zich zelf- De gemaskerde bals in de opera hebben een som van 150,768- trs. opgebracht, of omstreeks 50,0i)0 frs. meer dan in het af- geloopen jaar. Dat zijn cijfers, die voor zich zelf spreken. De ontvangst in de schouwburgen is ook buitengewoon goed. Het weder blijft er voortdurend drukkend warm en niet minder dan vier gevallen van zonnesteek, waarvan een met doodelijken afloop, hebben in de Champ9 Elysées plaats gehad. Deze buitengewone temperatuur heeft veel ziekte ten gevolge. Uit de provinciën worden berichten ontvangen van hevige donderstormen en van het overlijden van eenige menschen, die door den bliksem werden getroffen. Uit Amerika beginnen de bezoekers der Weener-ten- tooustelling reeds te komen éen boot bracht II. Dinsdag 120 le kl.-passagiers met die bestemming in Engeland aan. In de bladen wordt als de goedkoopste en aangenaamste reis naar Weenen opgegeven eerst naar Keulen te gaan van daar met een retourbiljet, dat 't geheele jaar geldig is, le hl., op de boot naar Mainz, voor rnim f5.van Mainz een re tourbiljet naar Weenen, voor f45.De heen- en terugreis zou alzoo van Utrecht nog geen f67.kosten. En wellicht zullen er nog goedkooper reisgelegenheden komen. Men schrijft uit Madrid, 29 Maart, ('s avonds.) Het Gouvernement, Ijet bericht ontvangen hebbende dat de vice* consul van Spanje te Parijs, de heer Calvo, verdwenen is, achterlatende een vrij aanzienlijk déficit in zijn kas ^van ongeveer 350.000 fr.) heeft besloten aan zijn agenten in het buitenland bevel te geven om zijn arrestatie en zijn uitlevering te vragen. Naar de Globe meldt, zijn in Amerika de geestver schijningen thans aan de orde van den dag. Van alle kan ten komen berichten van zich herhaleude spookhistories, en 't blijft niet bij geesten van menschenook hier gaat de Ame rikaan verder zoo beweert men, dat te Newara eiken lOn der maand 's nachts ten 12 ure de geest van een locomotief verschijnt! Zeshonderd menschen zijn onlangs op den be paalden tijd te zamen gekomen, en hoewel ze niets zagen, hebben zij duidelijk het bekende fluitje gehoord. Ook heeft een schrijver bekend gemaakt, dat de geest van Dickenshem 't vervolg van ziju Edwin Drood is komen dicteeren. SCHOOL NIEUW 8. In eene vergadering van het departement Middelburg, der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, is aan den lieerC. Kamermans, hulponderwijzer op de school voor kinderen van minvermogenden, die onlangs zijn veertigjarigen werkkring als onderwijzer aan de openbare scholen herdacht, namens de Maatschappij de groote zil veren medaille uitgereikt. De hartelijke toespraak van den voor zitter werd door den heer Kamermans met een kort woord van erkentelijkheid beantwoord. In eene vergadering van Burgemeesters uit de provincie Groningen, te Groningen gehouden, is de voor den geregelden gang van het lager onderwijs zoo uiterst nadeelige, veelvuldige stand plaatsver wisseling van het personeel hulponderwijzers, besproken. Een voorstel, om hieraan door behoorlijke uniforme jaarwedden een einde te krijgen, ontmoette te veel bezwaren, deels gelegen in de meer of min kostbare leefwijze, wat de verschillende streken van dit gewest betreft, deels in den afstand van de groote plaatsen, waar de toe komstige onderwijzer de bronnen zijner wetenschap vindt. Ook werd de onmogelijkheid aangetoond, om een fixum behoorlijk te hand haven, zoodat anderen de voorkeur gaven aan een meer radicale behandeling der kwaal door opvoering der jaarwedden. Dan zouden zich meer personen aan het onderwijs wijden en men in plaats van gebrek aan overvloed van personeel krijgen. Verhooging van jaarwedden scheen in elk geval noodig, omdat niet alle hulponder wijzers hoofdonderwijzers kunnen worden en de hulponderwijzer dus zijn stand in de maatschappij als huisvader moet kunnen op houden. De Gemeenteraad van Maassluis heeft besloten, de tractementen van al de hulponderwijzers aldaar te verhoogen en te brengen van die aan de scholen van lager onderwijs op f400.en van die aan de school van meer uitgebreid lager onderwijs op f550.-. De Raad der gemeente Dodewaard heeft onlangs het tractement van den hulponderwijzer der openbare lagere school, met f25. verhoogd. De Gemeenteraad van Woerden heeft besloten de jaarwedden der hulponderwijzers te verhoogen tot f450. De Gemeenteraad van Oost- en West-Barendrecht heeft het trac tement der drie hulponderwijzers opnieuw verhoogd en thans ge bracht op f450. Nieuw-Lekkerland, 21 Maart. Heden avond werden alhier in de vergadering der Maatschappij tot Nut van't Algemeen 3 zilveren medailles door het hoofdbestuur dezer Maatschappij uitgereikt aan de onderwijzers Heiligers, van Bleskensgraaf, voor eene 40jarige, en de Visser, van Streefkerk, voor eene 25jarige getrouwe plichts betrachting terwijl de heer van Pijt, onderwijzer te Ottoland, aan 'wien de zilveren medaille voor zijne bijna öljarige ambtsvervulling zou worden uitgereikt, door ongesteldheid verhinderd was voor dit doel op deze vergadering te verschijnen. BmiiLUKE siWi) beu gemeente helder. Van 27 tot 31 Maart 1873. ONDERTROUWD P. Zwart, schiemansmaat bij do Marine en E. van der Hoeven, wouende beide in deze gemeente. GEHUWD Geene. BEVALLEN: C. Schieke geb. Dependener, Z. A. Schol geb. Jong- kees, Z. A. Morrien geb. Wessel, D. G. Voortbuijsen geb. Schrijver, D.V Pekel geb. Korper, D. A. Ileinstman geb. Bras, D. T. Jonker geb. van der Wolt, D. M. T. Berenbroek, Z.N. Breet geb.Loodou, Z M. M. Kouiju geb. Roodt, Z. E. Boll geb. Schagen, Z. E. Meijes geb. Kunst, D. OVERLEDEN A. Korf geb. Wolters, 73 jaar. W. P. Coster, 6 jaar. C A. J. Wagenaar, 5 jaar. L. Breijer, 37 jaar. J. Lastdrager geb. Valk, 61 jaar. J. Jougkees, 66 jaar. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 29 Maart. Aangevoerd 3 Paarden f50 a 70, 15 Koeien f170 a 225, 85 nuchtere Kalveren f 5 a 18, 527 Schapen 1"29 a 47, - Geiten f - a -, 218 magere Varkens f 24 a 32, 18S Biggen fll a35 1 Ezel f 26, Boter per 0.630 K.G. f 0.80 a 0.87|. HOORN, 29 Maart. 2 heet. Tarwe f10 a -.4 beet. Rogge f6.a 19 heet. Garst f 550 a 7.24 beet. Haver i 4.50 a 5.2 heet. Witte Erwten f 10 a 6 heet Groene Erwten fll.a 13.50, 4 beet. Grauwe Erwten f 13.a 14.4 beet. Vale dito f12.a 13.50, 18 heet. Bruine Boouen fll.a 13.6 beet. Witte Boonen f14.a21 heet. Paarden- boonen f8.a-.14 Paarden f 80 a 190.400 Schapen f26.a 40. 125 Kalveren f 6.a 15.60 Varkeus f 18.a 30.9 Zeugen f45 a 60, 450 Biggen f8.- a 14.125 Kippen f 0.50 a 2Eenden f-.a -.16000 Kipeieren f2.60 a -.4500 Eendeieren f3.20, 2250 koppen Boter f0.60 a 0.65 per kop. Handel vlug. AMSTERDAM, 31 Maart Tarwe per 2400 kilo op leveriDg f 1 lager; Mei f372; Oct. f349. Rogge per 2100 kilo stil; oude Pruisische f205; nieuwe Galatz 1204, 193; jarige diio f187, 188, 190; Petersburger f192. Op levering Voor jaar hooger, Najaar nagenoeg onveranderd. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen f2. a 3.50; Friesche Jammen f2.40 a f2.80; Geldcrschc ronde Wolkammers f 1.80 a f 2.Grevelaars f2.20 a 2.80. Aanvoer ruim. Handel gedrukt; afwijkeude Zeeuwsche Jammen en ronde Wolkammers onverkoopbaar. ROTTERDAM, 31 Maart. Meekrap. In den toestand van het aitikel is nog geen verbetering te mel den. Voortdurend bepaalt zich de vraag tot kleinigheden en zelfs zon eon kleine verlaging geen aanleiding tot groote afdoeningen kunnen geven. LONDEN, 31 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Rundereu 300, Schapen en Lammeren 22000, Kalveren 100, Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 5/10, Schapen en Lammeren 6/2, Kalveren 4/6, Varkens 4/10,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3