Naar wij vernemen, is het vertrek van Zr. Ms. fregat met stooravermogen Zeeland bepaald op Zondag 20 April a. s. Het Nederlandsch stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar hier, is 30 Maart te Port-Saïd aangekomen, en zou 1 April des avonds de reis voortzetten. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 29n Maart 1873, no. 35, wordt de kapitein ter zee J. A. Yandevelde, op zijn daartoe gedaan verzoek, tot herstel van gezondheid, met den 5n April aanstaande, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland en op non-activiteit gesteldterwijl dat bevelmet den 6u daaraanvolgende, wordt opgedragen aan den kapitein ter zee J. van Gogh. De kapt. t/z. J. Vosgedetacheerd bij 's Rijks werf alhieren belast met de waarneming der betrekking van equipage-meester, zoomede de luitenant t/z. le kl. J. C. H. Beeloogedetacheerd bij 's Rijks werf te Hellevoetsluister waarneming der betrekkingen van equipage- en havenmeester, worden met den laatsten April a. s. eervol van de hun op- gedragene betrekkingen ontheven en op non-activiteit gesteld en met den ln Mei daaraanvolgende vervangen door den kapt. ter zee H. P. van Boneval Eaure en den luit. t/z. le kl. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt. De luitenants t/z. le kl. H. J. S. van der SlootJ. H. Haakman, J. H. Commijs en P. Swaan, eerstgenoemde ge detacheerd bij 's Rijks werf alhier, en toegevoegd aan den equipagemeester, de beide volgende behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, en gedetacheerd respectievelijk aan boord Zr. M. instructievaartuigen Vulkaan en Pro Patria en laatstgeuoemde dienende als le officier aan boord Zr. M. wachtschip te Hellevoetsluis, worden, mede met den laatsten April aanstaande op non-activiteit gesteld, en met den ln Mei daaraanvolgende vervangen door de luitenants ter zee le kl. J. M. Brevet, C. E. Ulhenbeck, C. A. le Bron de Yexela en C. A. Bosch. Voorts worden de luitenants ter zee le kl. E. J. P. M. Mulder en jhr. de Jong van Beek en Donkmet ingang van laatstgemelden datum, geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. ramschip Bujfel en wachtschip alhier, eerstge noemde als le officier. De op non-activiteit-stelling van den luitenant ter zee le klasse H. J. S. van der Sloot, gedetacheerd bij 's Rijks werf alhier en toegevoegd aan den equipagemeester der marine alhier, met den laatsten dezer, zoomede de plaatsing van den luitenant ter zee le klasse J. M. Brevet, te zijner vervanging, met den ln Mei daaraanvolgende, worden ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. De minister van mariue brengt ter kennis van be langhebbenden dat, krachtens bepaling des Konings, in dit jaar twintig jongelingen als adelborst 3e klasse voorde zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het koninklijk instituut voor de marine alhier kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den ln September aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatstdienen voor den laatsten Mei aanstaande aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in. De Si. Cl. bevat verder opgave der voorwaarden tot plaatsing en der bij het examen ge stelde eischen. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen, die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den ln Januari 1873 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 1856 of 1857. De voorwaarden van vereischten deelt de Staats-Courant mede. De minister van Oorlog heeft de korps-kommandanten gemachtigd, om aan de militairen, die de Israëlietische gods dienst belijden, verlof te verleenen van den 9n tot den 22n dezer, ten einde hen in de gelegenheid te stellen het Paaschfeest ten hunnent te vieren. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijns te Hoorn den heer E. M. van Mattenburgh, thans ontvanger der di recte belastingen en accijns te Oudenbosch c. a. Z. M. de Koning heeft een vleiend schrijven van dankbetuiging doen richten aan den heer M. M. Verkozen Jr., te Alkmaar, die HD. onlangs aanbood een door hem keurig bewerkt gouden insigne, voorstellende: de Burcht van Alkmaar, prijkende met een met diamanten ingezette kroon, met toe passelijk randschrift. De komst des Konings te Amsterdam is op 22 April vastgesteld. Waarschijnlijk zal Z. M. tot den 26en April aldaar vertoeven, en zich daarna weder naar den Haag begeven. Naar de Schager Courant verneemt, is door den Bur gemeester van Schagen, tegen meer dan 50 personen, proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding van het politie-re- glemenf, bij gelegenheid van den onlangs plaats gehad heb benden brand. Men telegrafeert uit den Haag Generaal-majoor Booms, chef van den generalen Staf, is, op zijn verzoek, gepensioneerd, ten bedrage van f 2466. 'sjaars, onder dankbetuiging voor de vele hoogst gewichtige diensten aan leger en land bewezen. Men deelt ons van bevriende zijde uit de resideutie mede, dat de Regeering een onderzoek voorbereidt, ter be antwoording der in den laatsten tijd vaak besproken vraag, of en in hoeverre 't wensehelijk mag wordeD geacht, de post kantoren tevens tot spaarbanken in te richten, (Tel.) Men schrijft uit Penang (Prins van Wallis-eiland), 1 AprilDe Nederlanders hebben den 26 Maart den oor log verklaard aan de Atchineezen, een inlandschen stam op Sumatra. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Woensdag jlis door den heer Nierstrasz verlof gevraagd om eeu paar vragen te doen naar aanleiding van het bericht omtrent Atchin. Deze interpellatie werd bepaald op heden (Yrijdag) aan het einde der zitting. Er loopen te Amsterdam onrustbarende geruchten over schadelijke bestanddeelen in het kunstmineraal- of zoogenaamde spuitwater. Naar wij vernemen, is inderdaad bij een schei kundig onderzoek, van wege de gezondheidscommissie inge steld, gebleken dat sommige flesschen in bedenkelijke mate looddeelen bevatten, zoodat de inhoud dier flesschen bepaal delijk schadelijk voor de gezondheid geacht werd, Wij meeneu den fabrikanten van kunstmineraalwater zeer te moeten aan bevelen, door verandering in de werktuigen enz., het ver trouwen in hun fabrikaat te herstellen. Hbl Men schrijft uit Hellevoetsluis, 1 April Heden vieren de kommaudeur le kl. E. de Wit en de werkman C. Goudswaard het öOjarig feest hunner werkzaam heid op 's Rijks werf alhier. Ofschoon, zoover wij weten, geen stoffelijke bewijzen van sympathie werden geschonken, ontbrak het niet aan deelneming in dit feest. Te Leiden heeft Woensdag de algemeene jaarlijksche vergadering plaats gehad van de leden der vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei d?r kweekschool voor zeevaart. De kanonneerboot telt thans 60 kweekelingen, terwijl aan de inrichting op 1 Januari 1873 reeds 928 jongens hunne opleiding hadden ontvangen. De inrichting verkeert in bloeienden staat. Woensdag morgen ten acht ure is de oud-marinier H. E. Weyler, de voormalige konstabelsmaat op de van Speijks kanonneerboot, met militaire eerbewijzing op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam ter aarde besteld. Het lijk werd door drie bestuursleden van het Corvershof, waar de oude man zijn laatste levensdagen sleet, afgegeven aan een afdeeeling mariniers waarna het, onder begeleiding van een deputatie der Meta len Kruis-ridders, met de gebruikelijke plechtigheden naar zijn laatste rustplaats werd vervoerd. Bij den Raad van State is thans aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot het aanleggen van forten, waarvoor eene uitgave van 38 millioen zou worden gevorderd. Daarentegen zouden de vestingen Nijmegen, Zutpheu en Deventer worden ontmanteld. Maandag morgen is uit het Noordhollandsch kanaal bij Purmerende het lijk opgehaald van H. Karhof, van Edam. De ongelukkige laat eene weduwe met kinderen na. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt het Va derland, dat de nieuwe indeeliug van het leger in brigades en divisiën door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Het bericht wordt echter slechts onder reserve medegedeeld. Woensdag middag was, bij het uitgaan der Departe- mentaalschool te 's Hage, een jongen zoo baldadig een pistool af te schieten en een anderen jongen in het aangezicht te treffen. De gewonde bloedde hevig en werd, na verbonden te zijn, huiswaarts gebracht. Een sigarenmaker te 's Bosch kwam Zaterdag avond, zooals meer gebeurde, zonder weekgeld te huis. Zijne moe der vroeg er hem omhij antwoordde het niet te hebben. Hij werd daarop uitgenoodigd, om zoo gauw mogelijk het huis weer te verlaten. //Goed, dan ga 'k me meteen ver zuipen", zeide hij, en deed dat ook voor de oogen zijner ontstelde moeder, die hem was nageloopen, om hem van zijn plan af te brengen. Zijn lijk werd 's nachts opgevischt en naar het gasthuis gebracht. Dinsdag zijn door de politie te Utrecht drie publieke vrouwen in arrest genomen, beschuldigd van een persoon, die haar bezocht had, p m. f 500 te hebben ontvreemd. De politie heeft reeds een deel van het gestolene in beslag genomen. Men schrijft uit Barneveld van 81 Maart: Eergisteren avond heeft men dood in zijn bed gevonden een alleen wo nend jongman, in zittende houding, met een geledigde jenever- flesch in de verstijfde hand geklemd. Hij schijnt reeds Yrijdag avond of den daarop volgenden nacht te zijn gestorven,daar

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2