HELDERSGHE GODRANÏ. 23 April. Jïieutus- en Woensdag Aft oerlentie-öfaö. Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. „1S '5 244. 1875. Terschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 April 1S73. Hoor den luitenant-kolonel, kommandant der Genie in de 5e Stelling te Helder, zal. op Dinsdag den 29 April a. s., worden herbesteed liet herstellen van Bruggen, onder het beheer der Genie alhier. Het stoomschip F rins Hendrik is Vrijdag nacht alhier ter reede gearriveerd Het stoomschip Prins van Oranje is den 17n April 7 u. nam. te Batavia aangekomen alles wel. Het stoomschip O onrad zou den ln Mei van Batavia vertrekken. Zaterdag jl. is alhier aangekomen uit Oost-Tndie, met het stoomschip Prins Hendrikeen detachement sterk 63 militairen, die Zondag naar Harderwijk zijn vertrokken, om in het genot van pensioen en paspoort te worden gesteld. Het detachement werd gekoinmandeerd door den le lui tenant W. Hingman, die van het leger hier te lande, voor 5 jaren bij dat in Oost-Indië is gedetacheerd geweest. De overige passagiers zijn: de heeren C. H. A. Raedt van Oldenbarnevelt, luit.-kol. der art, echtg. en 4 kinderen B. F. de Lange Jr., mevr. de wed. R. Schlupman en kind, G D. Birnie en 3 kinderen, mevr. de wed. Buijs Meijens, 2 kinderen en baboe, mevr. J. Bruno, jongeh. P. van Waas dijk, juffr. J C. A. Eldick, (de heer Crainer en echtg. heb ben te Suez de boot verlaten). Voorts 43 mariniers, deta- chem.-kommand. J. P. Wolters, 24 onderofficieren en matro zen en 5 Chinezen. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar hier, is 20 dezer des middags Gibraltar gepasseerd. Alles wel aan boord. Met genoemd stoomschip worden alhier de navolgende passagiers verwacht luit.-kol. Betz, echtg. en kind, luit. t/z Zaal en Achen- bach, luit. der art. Üormaer, de hh. baron Van Voorst tot Voorst, van Leeuwen, echtg. en 5 kinderen en een Europ. bediende, Van Oer», Roze, Kluppel, echtg. en 2 kinderen, Van Meeteren Brouwer, echtg, nicht en kind, Yalck Palm en 2 kinderen, Van Moltke en echtg., luit. t/z Camphuis, ass.-res. Peltzer. echtg. en 3 kind.-ren, Lotli en fi kinderen, Lens, echtg. en 4 kinderen, Andreas, Van Davelaar, echtg. en 5 kinderen, Litson, echtg. en 5 kinderen, Barbier, echtg. en kind, Van Gisteren, 2 heeren Pieters en kind, mevr. Mulder en 2 kindereu, mevr. Heining en 3 dochters, inevr. Hofland en 2 kinderen, mevr. Du Perron en zoon, mevr. Tloogenstraten, zuster en 2 kinderen, mevr. Kooiman en 2 kinderen, mevr. Laugenherg en 2 kinderen, wed. Goortman en 5 kinderen, wed. Barneveld, zoon en 5 kinderen, juflr Happèl, Mohlmann, Blommenstein, jhr. Wensen, 3 kinderen van den heer Gruijter, 5 onderoffic. en 20 soldaten en schepelingen. Volgens een bij het Departement vau Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee li. B. Kip, den J9n dezer te Gibraltar aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen en vervolgens van daar de reis naar Oost-lndie voort te zetten. Aan boord was alles wel. Aangenomen het beroep te Hoorn op Terschelling, door den heer W. Ellens, cand. Zestal voor Zicrikzee: de heeren N. C. Balsem te Langezwaag, O. Geerts te de Rijp, dr. W. C. Terwogt te Aminerstol, J. A. Tours te Sandpoort, A. A. van Meurs te Buurmalsem, en dr. J. C. Pool te Helder. Als militair station tijdens de krijgsverrichtingen in Atchin, is Padang aangenomen. Twee stoomschepen onder houden eene geregelde gemeenschap tusschen Atchin en Padang. Daarmede worden ook de zieken en gewonden geëvacueerd, die te Padang en in de Padangsche bovenlanden zullen worden verpleegd, en de benoodigde manschappen aangevoerd om de expeditieonaire troeppn voltallig te houden. Brieven en pak ketten, tot een gewicht van 10 kilogrammen, voor de ambte naren, officieren en minderen bij de expeditie, worden van Java, Madura, en Sumatra van gouvernementswege vrachtvrij vervoerd. Feuilleton. De VROUW in het Oosten en het Westen. De vrouwen zijn het hart van de maatschappijvan hare positie hangt zoowel de toestand der staten als het lot vanhetmenschelijk geslacht af. Hare plaats in het huisgezin en in de maatschappij wordt bepaald door de zeden en de wetten. De beste toestanden zal men stellig bij die volken vinden, waar de eersten de laatsten vooruitloopen, en meer doen dan deze kunnen eischen, ja, ze zelfs overbodig maken; omgekeerd ontmoet men de slechtste toestanden, waar de zeden achterlijk blijven. Om ons een recht denkbeeld te vormen van den huidigen toestand der vrouw, is een blik op het verleden onvermijdelijk, om aantetoonen, hoe en waarom hare po sitie geworden is, wat zij nu is. Als wij een vergelijking maken tusschen de positie der vrouw in de Oostersche landen en die van het westen, dan is éen blik op de geschiedenis voldoende, om tot het verrassende resultaat te komen, dat de eerste sedert eeuwen dezelfde is gebleven, terwijl zich in het westen voortdurend ontwikkeling, vooruitgang, verbetering vertoont. In het oosten vinden wij een stilstand, eene soort van verstijving, die gewoonlijk den ondergang der volken voorafgaat in het Westen zien wij leven en beweging, de voorwaarden eener groote toekomst. De vooruitgang gaat zelfs zoo snel, dat wij in de laatste tijden verschijnselen ontwaren, die in de vorige eeuw nog tot de onmogelijkheden werden gerekend. De Engelsche vrouwen zou men in zekeren zin de ijsbreeksters kunnen noemen in de ver beteringen op maatschappelijk gebied; maar wie weetniet, wat in In een tijd als heden, waarin de rechten der vrouw zoo algemeen worden he- Bproken, en de zoogenaamde emancipatie een onderwerp van den dag is, komt het der redactie niet ongepast voor, dit onderwerp als feuilleton op te nemen. Het moge mis schien minder bewondering opwekken, dan de curieuse beschrijving van den vrouw enstaat op Java, die wy in het Court Journal hebhen aangetroffen. Wij eelooveu toch dal hier meer waarheid zal gevonden worden. Amerika plaats beeft? De andere landen van Westelijk Europa en ook Nederland blijven niet achterlijk, ofschoon ook in dit opzicht ons vaderland, even als in de meeste zaken, geen hijzonderen haast aan den dag legt. Sedert de vroegste tijden hebben zich bij alle volken in de be handeling en waardeering der vrouw de vreemdste tegenstrijdig heden en verkeerdheden vertoond, waarvan men ook nu nog, zelfs bij de beschaafste volken, de sporen kan vinden. Door dichters en vurige minnaars werden zij bezongen als liefelijke bloemen, vereerd en aangebeden als beschermengelen en bovenaardscho wezens door de wetgevers en in het maatschappelijk leven werden zij be handeld als slavinnen, zachtst uitgedrukt, als onmondige kinderen. Intusschen zijn ze noch bloemen, noch bovcnaardsche wezens, maar eenvoudig menschen, even als wijin vele opzichten mogen zij van ons verschillen, in gehalte geenszinshare taak in het leven moge van minJer omvang zijn, deze is niet minder gewichtigzij vormen daarom onbetwistbaar, met het volste recht, de tweede helft van het menschelijk geslacht. Bij zulk een opvatting zullen de vrouwen zich stellig beter bevinden, dan bij alle romantische overdrijving eene vrouw, die zich niet vroegtijdig heeft gewend hare levenstaak als hoogst ernstig en belangrijk te beschouwen, zal zich zeldzaam vrolijk en gelukkig gevoelen. Bij alle volkeren der oudheid werd aan de vrouw eene onwaardige, vernederende plaats aangewezen. Zij werd beschouwd als een voor werp dat verhandeld kan worden, zelfs bij de Germanen, die zich anders door hare vereering onderscheidden. In eene ijslandsche sage lezen wij, dat een man in bijzondere omstandigheden zijne vrouw aan een ander had verkocht. In Saksen heerschte hetzelfde recht; in Engeland schijnt het zich het langst te hebben gehand haafd; in 4815 en 4819 kwamen daar althans nog gevallen voor, dat echtgenooten hunne vrouwen op de openbare markt verkochten. Hoezeer de Indiërs in ontwikkeling de andere volken verre vooruit waren, toch werden de rechten der vrouw bij hen in het geheel

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1