HELDERSGHE COURANT. JïicuuiS' ca Zaterdag Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Jfê 1247. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en 'Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. geöceïte. POLITIE. Ten bürele van politie is gedeponeerd: Een SLEUTEL- HING, waaraan o. a. een koperen SLOT. Helder, 2 Mei '73. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. JJtEt-ojficiccl gcöccfte. Helder, Nieuvvediep, Willemsoord, enz., 2 Mei 1S73. Woensdag j. 1. had dc in No. 1245 van ons blad medegedeelde garnizoensvervvisselingzoowel van infanterie als artillerie, alhier plaats. Des morgens vertrokken de verschillende gedeelten per trein van 7,40 uur, behoorlijk uitgeleid door eenige officieren waaronder men ook den Ma joor Koinmandant der dd. schutterij opmerkte. Des na middags ten 1 uur arriveerde alhier de nieuwe bezetting, die mede door verscheidene personen werd verwelkomd. De stoomvaartmaatschappij Nederland bericht //Het stoomschip Conrad is den 1 Mei, des morgens ten 8 ure, van Batavia naar Nieuwediep vertrokken met volle lading, 39 le klasse passagiers en 46 kinderen, 9 2e klasse passagiers, 2 kinderen en 75 soldaten en Chineezen." Alhier is bevel gekomen, dat 80 mariniers met 2 on derofficieren en 4 korporaals van het garnizoen, per eerst van hier vertrekkende mailboot naar Indië zullen worden over gevoerd. Men meldt, dat de onlangs opgerichte Stoomvaart- Maatschappij Java door den Minister van Koloniën geheel gelijk gesteld wordt met de Stoomvaart-Maatschappij Neder land. De stoomboot Java van de Stoomvaart-maatschappij J'ava, zal 31 Mei vertrekken met een detachement militairen, on der bevel van den Majoor Schafér, en zal ook specie voor het gouvernement overvoeren. Aan den sergeant J. P. Ruger, bij de 2e komp.van het alhier aanwezige gedeelte mariniers is de kleine gouden medaille uitgereikt, benevens een e gratificatie van f50. voor 36 jaren onafgebroken trouwen dienst, aan het vaderland bewezen. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan den konstabel-majoor in het vaste corps dek- en onderoffi cieren J. M. Luyten toegekend de gouden medaille ter ge- heele grootte voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland zal niet terugkeeren maar de reis via Suez naar Oost-Tndië voortzetten. Naar wij vernemen, gaan na Zr. Ms. stoomschip Schouwen nog zeven oorlogschepen naar Oost-Indië, waaronder de Bommelerwaard en het Loo. Z. M. heeft den le luits. D. W. Nijenhuis, van'het 5e, J. A. A. In 't Velt, van het 7e en H. L. van der Hof en W. E. P. J. ITappé, van het 8e reg. inf.zoomede den 2e luit. J. Buddiugh, van hét le reg. inf. ieder in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. De offic. van gez. 3e kl. M. Steensma wordt, met den lln Mei a. s.geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Voorts worden de offic. van gez. Ie kl. W. Ruisch' en die der 2e kl. J. Meijers, met den 16n daaraanvolgende, ge plaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. ramschip Schor pioen, en in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier; laatst- gemelde om, gedurende den kruistocht van Zr. Ms. instruc tie-vaartuig Uraniaop dien bodem gedetacheerd te worden. De St.-Ct. behelst een oproeping van den Minister van Financiën tot het verkrijgen van leerling-telegraphisten bij den Rijks-telegraaph, en deelt de betreffende voorwaarden inede. Z. M. de Koning vertrekt reeds aanstaanden Zaterdag tegen den middag, per Rhijnspooc naar Assen, en niet, zoo als gemeld is, den 5n Mei e. k. Feuilleton. De VROUW, in het Oosten en het Westen. III. {Slot.) De Koran veroorlooft aan elk zijner belijdersvier wettige vrouwen te hebben, en daarbij een getal slavinnen naar verkiezing. Behalve den sultan en dc grooten des rijks, maken echter slechts weinige Turken van dat recht gebruik. De minder bemiddelden hebben slechts éene vrouw, omdat hun de middelen ontbreken, er meer dere te onderhouden, en de meeste anderen nemen er niet meer dan éene, omdat de Turken boven alles de rust lief hebben, welke met een grooter - getal zelden gepaard gaat. Immers ieder van haar wil de meest bevoorrechte zijn, en daarom wenden alle de zonderlingste middelen aanom de liefde van haren heer te ver werven of te behouden. De harem van den sultan geeft de beste afbeelding van een Oostersch huishouden. Hij is geheel ingericht als de harem van Salomo, den grooten koning der Joden, en is een samenweefsel van inti iguen, toovermiddelen, jaloesie, haat en liefde. Het getal der vrouwen, die den keizerlijken harem uit maken, beliep vroeger gemeenlijk duizend, doch is in de latere tijden tot driehonderd vijftig verminderd, hetgeen de Turken als eene betreurenswaardige toenadering tot de Westersche zeden be schouwen. Op gelijke afkomst wordt door de Turken bij het huwelijk niet gelet. Bij hen geldt de spreuk»De paarlen vindt men in het slijk der zee, en de beste vrouwen onder de geringste standen des volks." Het lot der Oostersche vrouwen moge dus niet benijdenswaardig zijn, toch moeten wij tot eer der Oosterlingen vermelden, dat de wet haar overal in bescherming neemt tegen elke ruwe behande ling van haar echtgenoot of van andere mannen. Eene vrouw heeft het recht ieder, die haar eer aanrandt, te vergiftigen en dus om te brengen. Wordt zij door haren man te hard behandeld, dan mag zij hem aanklagen, en bijna altijd beslist dc rechtbank ten voordeele der vrouw. In dat opzicht is dus de Turksche wet rechtvaardiger en zachter dan de Germaansche en Romeinschedie den man veroorlooven aan zijne vrouw slagen toe te dienen. Het Beijersehe landrecht bevat nog de stelling, dat denman eene ma tige tuchtiging der vrouw veroorloofd is. Bij de Persen neemt de vrouw in liet algemeen dezelfde plaats in als bij de Turken. De Tartaren van de Kaspische Zee beginnen zich reeds gunstig te onderscheidendoch vooral de Cirkassiërs. De polygamie schijnt bij dezen volstrekt niet meer voor te komen; de jonge meisjes loopen vrij en ongesluierd rond tot aan haar huwe lijk; zij mogen met de mannen verkeerenen in weerwil daarvan, of wellicnt juist door die vrijheid, heerscht onder hen meer zede lijkheid, dan bij eenig ander Oostersch volk. De beruchte handel in meisjes met Turkije, komt slecht vooronder de klasse der slaven en lijfeigenen, wier dochters in hun aristocratisch vaderland veel moeielijker een goede partij kunnen doen, dan in Turkije, waar zij lichtelijk den weg tot een aanzienlijken harem vinden. Wij bepalen ons nog ten slotte eenige oogenblikken bij de Wester sche vrouwen. De meeste bijzonderhedenwaarvan wij bij de Oostersche melding maakten, kunnen hier achter blijven: het is genoeg bekend, boe zij zich baden, kleeden en versieren. Frankrijk wordt sedert langen tijd gehouden voor het landwaar de vrouw met de meeste voorkomendheid behandeld wordt, en toch geschieden er onder de hoogstezoowel als de lagere standen ongestraft dagelijks dingen, die men in het Oosten te vergeefs zou zoekén. De wet geeft aldaar zelfs den slechtstéh man eene macht

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1