Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den ei kenkroon den heer IV Nooy, burgemeester van Monnickendam en den heer J. Prins Jr secretaris van het hoogheemraadschap Waterland te Buiksloot. De gemeenteraad van Schagen heeft in zijne openbare vergadering van 28 dezer besloten op de zoogenaamde #Rooze- weide," op de Laan, een huis te zullen bouwen, ten behoeve van een med. doctor, die zich vroeg of laat te Schagen zal komen vestigen in dezelfde zitting kwam in behandeling een adres van de afdeeling //Schagen en Omstreken" der Holland- sohe Maatschappij van Landbouw, tot oprichting eener wol markt. Gedachtig aan het spreekwoord //langzaam gaat zeker" besloot de vergadering burgemeester en wethouders uit te noodigen tot het houden eener bijeenkomst met eene com missie uit de genoemde landbouw-afdeeling, ten einde de zaak nader te bespreken. SchCt.) Men meldt ons uit Amsterdam, dat de nieuwe direc teur van den schouwburg aldaar, de heer Victor Driessens, onderhandeling heeft aangeknoopt met het Haagsche tooueel- gezelschap van den heer Valois, tot het bespelen van den schouwburg en dat aan den heer Victor van Hamme, zoon van den vroegeren bal let meester, die thans te Plorence ge ëngageerd is, de regie van het ballet en de samenstelling van het daartoe benoodïgde personeel zal worden opge dragen. (Vaderl.) In de Mepp. Ct. worden gevraagd 6 flinke meiden om kermis te houden. Informatiën aan 't bureau dier cou rant, te Meppel. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der afdeeling Enkhuizen en Omstreken van de Maatschappij tot bevorde ring van den Landbouw, zal aldaar een vee-tentoonstelling gehouden worden op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juni e.k. Bedankt voor 't beroep naar Stadskanaal door ds. Bleijen- 'oerg, van Enkhuizen. Uit Groningen wordt officieel medegedeeld, dat ook Z. K. H. prins Hendrik den 21 of 22 Mei e. k. in die stad zal arriveeren en zijnen intrek nemen ten huize van jhr. mr. W. J. Quintus. Te Middelburg is iemand, terwijl hij bezig was het wiel eener snelpers te draaien, plotseling in elkaar gezakt en overleden. Even te voren had hij geklaagd over groote vermoeidheid, met welke klacht zijn kameraad den draak stak. Dinsdag had te Utrecht tusschen twee zwagers een twist plaats, die tot een vechtpartij oversloegeen hunner, die gehuwd is, had zijne vrouw in den twist met haar on- V gehuwden broeder tegen zich. De man trok zich dat zoo sterk aan, dat hij pogingen aanwendde om zich bij de Ma- liebrug te verdrinken hij werd echter door de politie niet alleen daarin verhinderd, maar bovendien in verzekerde be waring gebracht. De studenten te Delft hebben, ten getale van 70, aan den nieuwen commissaris van politie hulde gebracht voor de door hen zeer gewaardeerde ijverige en nauwgezette opvatting van zijne plichten. Zij brachten hem een oorverdoovende ketel-serenade. Men meldt uit Maastricht, 28 April. In eene onzer achterbuurten werd gisteren ochtend een öjarig meisje door hare moeder alleen op de kamer gelaten. De kleine, die met lucifers schijnt gespeeld te hebben, is levend verbrand. Een in voorraad Een jongman, die trouwen wilde, schreef een teederen brief aan een aardig jong meisje, Hij vroeg haar daarin om hare hand, en eindigde met deze woor den//Heb de goedheid, mij zoo spoedig mogelijk uw ant woord te doen weten, daar ik nog een ander op het oog heb." in handen, waartegen de beste vrouw zicli met geen mogelijkheid kan verdedigen; de wetgeving is in dat opzicht nog zeer achterlijk. Zelfs in Engeland laat ze nog veel te wenschen over. Waar in- tusschen wetten en zeden den vooruitgang vereenigd bevorderen, zijn allo leemten van voorbijgaanden aard. De verbetering harer stelling hangt veel meer af van de vrouw zelve, dan van sociale instellingen en politieke proefnemingen. Trouwe plichtsvervulling en zorgvuldige beschaving van geest en hart is het beste bolwerk tegen elke onrechtvaardigheid Eene. groote bron van huisselijk ongeluk, waarop niet genoeg kan worden gelet, is de te vroege huwelijken der jonge meisjes. Daarin vinden de meeste ongelukkige huwelijken hunnen oorsprong. Er mogen uitzonderingen zijn, in den regel is het af te keurendat de meisjes uit de kinderschoenen, in de huwclijkspantoftcls stappen. In onze gematigde luchtstreek, zoo verschillend van deOostersche, zullen zij zelden vóór het een-en-twintigste jaar haar volkomen ontwikkeling naar lichaam en geest hebben verkregen. Wat nu een meisje leert vóór haar veertiende jaar, is van minder belang; doch de leeftijd, die daarop volgt, is doorgaans van blijvenden invloed op liet volgend leven. Zij, welke dien tijd doorbrengen met nietige, ijdele uitspanningen, zullen doorgaans later daarvoor boeten. Het zou ons echter te verre leidenindien wij hier in bijzonderheden wilden treden: een goed verstaander heeft aaneen wenk genoeg. Wanneer er sprake is van den vooruitgang eens volks, komen de (misselijke zeden evenzeer in aanmerking als de openbare; de eerste hangen grootendcels van de vrouw af. De verdrukkingen mishandeling van zoovele vrouwen, die van handenarbeid moeten levenis alleen te verzachten door het medegevoel harer geluk kiger zusters. Eene schrandere Engelsche vrouw heeft te recht gezegd»Wat de bron is voor den stroom en het hart voor het Men meldt uit Groningen, 26 April. Uit de statis tiek der landverhuizing naar Amerika in het vorige jaar blijkt, dat van alle provinciën des lands Groningen het grootste contingent in dit opzicht heeft geleverd, nl. 824 van 34-86 personen, of ruim 23°/0. Op Groningen volgt Gelderland met 763, dan Zeeland met 618, vervolgens Noord- Holland met 394- personen, enz. Utrecht leverde het mi nimum, nl. slechts 18 landverhuizers. Men meldt uit B-ozeudaal, 28 April. In de vorige week heeft onder deze gemeente het volgende ergerlijke voorval plaats gehad. De kapelaan Lambregts bracht bij een zieken arbeider, Bierstekers, een bezoek. De huisge- nooten hielden het er voor dat de zieke betooverd was, en verlangden met aandrang dat de geestelijke hem zou ont- tooveren. Daar deze daaraan geen gevolg wilde geven, wer den deuren en vensters gesloten, waarna de kapelaan bij de keel gegrepen, met een mes bedreigd en aan een zijner handen verwond werd. Hierop wilde de geestelijke door een venster ontsnappen, hetgeen men hem belette; steeds door de woedende huisgenooten achtervolgd en mishandeld, vluchtte hij in de schuur, en ontkwam eindelijk door eene deur, deerlijk gehavend, met gescheurde kleederen, en met achterlating van hoofddeksel en gebedenboek. Bij een der buren binnengegaan, verkeerde de geestelijke in zulk een toestand, dat hij zich terstond te bed moest be geven. Later per rijtuig tehuis gebracht, moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. Men schrijft uit Paramaribo, dd. 4 April, van parti culiere zijde: De vooruitzichten voor onze kolonie zijn in den laatsten tijd, dank zij de maatregelen door den Minister van Kolo niën genomen, aanmerkelijk verbeterd. Het geheele jaar door kunnen emigranten uit Engelsch Indië met stoomschepen worden overgebracht, zoodat aan de aanvragen van vermeerdering van werkkrachten kan worden voldaan. Het is te wenschen, dat men op den ingeslagen weg moge voortgaan, waardoor deze schoone kolonie in bloei en wel vaart zou toenemen BUITEAILAl'D. Den 23 April jl. is geëindigd de verkooping van het tafellinnen, afkomstig van de civiele lijst des keizers van Frankrijk. De ver zameling, in de Manégezaal bijeengebracht, was een ware berg van linnen. Voor het magazijn van al die voorwerpen, een deel van de eigendommen der kroon, was een bijzondere administratie aan gesteld, en toch bevond er zich niets anders onder dan hetgeen bij cle ofllciëele dienst in de residentiën, in de stad en op het land in gebruik was. Het bestaan der linnenkamer dagteekent van den tijd van Lodewijk XIII. Bij het begin van het keizerrijk zag men nog tafellakens en servetten die gebruikt werden door Lodewijk XIV doch men bewaarde slechts wat stipt noodig was en eenige stellen als herinnering, van zeer gewone stof en die zich slechts onder scheidden door 's Konings beeldtenis te paard en met de pruik, geweven in het linnen. Ook was voorhanden linnengoed voor de bedden, onder hetwelk zich bevonden de lakens waarop Lodewijk XVIII stierf, henevens lakens en sloopen die ten gebruike van al de souvereinen gediend hadden. Napoleon I sliep op lakens van Hollandsch linnen; de Bourbons gebruikte batisten lakdns; Napo leon III bediende zich van gewoon linnen lakens. De linnenkamer der kroon bestond uit 35,000 stuks, waaronder 5000 lakens. Alleen het kasteel te Fontainebleau had 1000 paar lakens, 1025 dozijn servetten, 900 tafellakens en 300 voorschootjes. Er waren tafel lakens onder zoo lang, dat éen genoeg was voor een discli van 200 couverts. Een van deze tafellakens was, gevouwen, 30 centimeters hoog en 50 centimeters breed. Tot het linnengeed van de kroon behoorde niet dat hetwelk tot persoonlijk gebruik van den keizer en de keizerin diende. Het waschloon bedroeg 120,000 fr. 'sjaars. Men schrijft uit Londen Het testament van Napoleon III is gedagteekend 24 April 1865. De Keizer beveelt daarin vrouw en zoon bij de groote staatslichamen, bij het volk en het leger aan, en legateert aan Keizerin Eugenie al zijne partikuliere do meinen en zijn partikulier vermogen geschat op 220,000 p. st. lichaam, dat is de macht van het huisselijk leven voor de deugden van een volk." Dat de positie der vrouw thans vrijer en rechtvaardiger is dan in de middeleeuwen, valt niet te betwijfelen. Men zal heden wel niet meer die overdreven dweeperij ontmoeten, die zekeren ridder vervoerde om zijn vinger af te hakkenen dien aan zijn geliefde te zenden, ten bewijze zijner liefde. Men zal echter ook niet, ge lijk in de middeleeuwen, den ridder aan zijne vrouw een pak slagen zien toe dienen. De stok schijnt vroeger nog al eens tot steun van de waardigheid der vrouw te hebben moeten dienen. In Noord-Duitschland is nog de oude gewoonte niet geheel ver dwenen, dat de bruidegom na de echtverbindtenis van de om staande boeren eenige fiksche slagen met een doornenstok ontvangt, opdat de pijn hem later moge weerhouden zijne vrouw te slaan. De voortreffelijkheid der vrouw in de maatschappij kan niet ont kend worden. Het beste bewijs vinden wij daarin, dat juist zijde vrouwen het meest waardeeren, die ze het best kennen met hare goede eigenschappen en hare zwakheden, welke allen denzelfden oorsprong hebben. Zelfs de edelste vrouwelijke aanleg kan tot de grootste dwaasheden vervoerenwanneer zij in de beoefening van ernstige plichten geen tegenwicht vindt tegen hare natuurlijke ideale richting. Uit hare vatbaax-heid voor geestdrift kan de meest overdreven overspanning voortvloeien. De waarde der vrouw hangt, zoowel als die van den man, van haren arbeid af, en wat voor het individu geldt, is ook op het geheele geslacht toepasselijk. Waar in huis en maatschappij aan den arbeid der vrouw geene waarde wordt gehecht, daar neemt het verval van een land zijn aanvang.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2