BIJIiliEKLIJkË STAM WW (JEMÏÏE HELDER. BURGERLIJKE STAXD DER GE11EEXTE TEXEL. II! lilu llIJJki; STAXD DEK (1EMEEXTE /Uil Te Londen is dezer dagen een slachter tot 14 dagen dwang arbeid veroordeeld, omdat hij eenige varkens op uiterst wreedaar dige wijze had ter dood gebracht en den ambtenaar, die hem over zijn gedrag onderhield, had gepresenteerd hem eventjes over den vloer der slachtplaats te rollen. De derde dochter van lord Clifford van Ugbrooke, geboren in 4853, zou Zaterdag avond naar bed gaan, toen de vlam der kaars haar nachtgewaad in brand stak en zij in een oogenblik in lichte laaie vlam stondhoewel terstond hulp aanwezig was, overleed zij reeds den volgenden dag aan de gevolgen. De wereldtentoonstelling te Weenen is plechtig geopend. Bij die gelegenheid spraken de aartshertog Karei Lodewijk, de Keizer, prins Adolf Auersperg en de Burgemeester van Weenen, Br. Felder. Daarna werd de feestzang uitgevoerd, op de wijze van het zegelied uit «Judas Maccabeus." De portier der Weener tentoonstelling heeft de zelfde be trekking vervuld bij de tentoonstellingen te Parijs, te Londen en te Moskou. Hij spreekt nagenoeg alle europeesche talen. A T G H I N. De minister van Koloniën, gisteren in de Kamer te genwoordig, heeft medegedeeld een telegram van den Gou verneur-Generaal, behelzende een telegram van den regeerings- commissaris voor Atchin, van 25 April, van den volgenden inhoud//Sedert troepen door vijand niet verontrust. Em- barquemeut scheen geen groote moeielijkheden te zullen opleveren." Yoorts had de minister aanvrage gekregen om uitzending van troepen én zij 't voor korten tijd, ook uitzending van officieren, en wel 50 subalterne en 10 kapiteins der infanterie. Als maatregel van tijdelijken aard, worden tot nader order voor den kolonialen militairen dienst onder anderen ook aangenomena. militien-plaatsvervangers, die als zoodanig nog geene zes maanden onder de wapenen zijn geweestb. voor den dienst weder geschikte gewezen militairen, die de gelederen vroeger wegens lichaamsgebreken hebben moeten verlaten en c. gewezen Indische militairen, die den ouderdom van 40 jaren overschreden, maar dien van 44 jaren nog niet bereikt hebben. Naar men uit zekere bronnen verneemt, heeft de werving voor het leger in Oost-Indië zulke gunstige resultaten, dat men vertrouwt een voldoende versterking van het Oost-lnd. leger hier te lande te kunnen vinden, zoodat men niet tot het buitenland zijn toevlucht zou behoeven te nemen. "Van officieren is het aanbod zelfs zoo groot, dat niet allen, die wenschen, zullen kunnen overgeplaatst worden. Bij de marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreft, minder gunstig gesteld, daar niettegenstaande het verhoogde handgeld, nagenoeg niemand zich aanmeldt. Een groot aantal huzaren van het garnizoen te De venter, hebben reeds voor Indië overgeteekend. In de Engelsche bladen komt een telegram voor uit Penang, 26 April, meldende, dat de havens van Atchin tot dusverre nog niet effectief geblokkeerd zijn. Wederom zijn hier te lande de treurige tijdingen aan gekomen van het sneuvelen in het gevecht te Atchin van twee officieren. De gesneuvelden zijn de 33jarige le luitenant J. Vogelenzang, van de infanterie, die voor den tijd van 5 jaren naar het Oost-Indische leger was gedetacheerd en wiens ouders te Kampen woonachtig zijn, en de in het laatst van het vorige jaar tot den rang van In luitenant bevorderde J. Surber, oud 32 jaren, wiens familie te Maastricht woont. Volgens den te Konstantinopel verschijnenden Levant Herald van Dinsdag, zou in die stad aangekomen zijn een afgezant van den sultan van Atchin, met den last om voor dezen bij den sultan van Turkije ondersteuning in den oorlog tegen Nederland te vragen. Tweede Kamer. In de Zitting van Dinsdag, 29 April, werd de discussie over Atchin voortgezet. De Minister van Koloniën zegt dat hij de volle verantwoordelijkheid voor de oorlogsverklaring op zich genomen heeft, onvoorwaardelijk. Daarna verdedigt hij zeer breedvoerig de noodzakelijkheid van dien maatregel, na al den hoon en vernede ring van Atchin ondervonden. De Regeering wilde niets liever dan een vreedzame oplossing. Maar na de verraderlijke handelwijze moesten wij opheldering en anders genoegdoening erlangen. Ook de Minister is met smart vervuld over de aanvankelijke nederlaag. Maar toch is hij niet ontmoedig! en herinnert aan Palembang, Bali, Boni, enz. De expeditie was goed ingericht, doch over de uitvoering kan nu nog niet geoordeeld worden. Ilij is het eens met den heer de Roo, dat het lot van het ministerie hier een on dergeschikte zaak is, en wanneer die spreker meent, dat de Regee ring te kort geschoten is, dat hij dan een votum van de Kamer uitlokke. Hij roept hem daartoe op in naam van het land en van het Kabinet. In de zitting van Woensdag, 30 April, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken nader aangetoond, waarom ten laatste de oorlog moest verklaard worden na het verraderlijk gedrag van Atchin, en met nadruk den leden aangeraden, zich niet te veel bezig te houden met onze besprekingen met buitenlandsche mo gendheden of af te keuren wat daaromtrent reeds geschied is. De Minister van Koloniën beantwoordde de sprekers van gisteren en de mededeelingen omtrent onze strijd- en zeemacht in Indië, en van de maatregelen tot versterking en aanvulling van een en an der, waarvoor spoedig gelden zullen worden aangevraagd. Ofschoon hij de quaestie van vertrouwen niet had gesteld, maar geantwoord had op de beschuldigingen wegens lichtzinnigheid en roekeloosheid, zoo zou, bij laatstgenoemde aanvraag ieder in de gelegenheid zijn om vertrouwen of wantrouwen te doen blijken. Nadat nog eenige sprekers geantwoord hadden, zeide. de heer van Lijnden geen motie te zullen voorstellen over gebrek -aan voldoende inlichtingende heer de Roo meende, dat de gelden voor de tweede expeditie wel met algemeene stemmen zullen worden goedgekeurd, doch liet het aan het eigen oordeel der Regeering over, of zij genoegzame kracht gevoelt tot voortzetting van het regeeringsbeleid. De Minister van Buitenlandsche Zaken had daarna het laatste woord, waarop de discussie over de zaak gesloten werd. Van 29 April 1 Mei 1873. ONDERTROUWD J. Leijen, machinist, wonende thans alhier onlangs te Amsterdam, en C. van Amsterdam, wonende te Amsterdam. H. Jong stra, rijks-slocproeier en K. Abbenes. J. KruithofF, smid en M. Kik kert. C. Dourleijn, zeeman en M. G. Muhlcnkamp. GEHUWD: W. Waagmcester en A. Vader, R. Kalf en G. Droog, A. Baak en G- Krocscn. F. M. Hellendoorn en A. L. Julianus. J. A. Kraan en J. van den Bergen. J. Dekker en W. Copier. BEVALLENG. Gerritsen, Z. M. H vau Veen geb. Viering, D. A. Duijts geb. Vliek, D. G. Dekker geb. Knip, Z. M. C. Wols geb. van Tonuingen, Z. M. B. Kist geb. Winkelman, D. J. Captcin geb. Spandau, D. OVERLEDEN: Geene. Van 24 April 1 Mei. ONDERTROUWD Johannes Slot en Cornclisje Dijker Jan Trap en Aaltje Brcmer Pieter Eelmau en Dieuwertjc Boon. GETROUWD; Pedde Daalder en Grietje Ellen Cornelis de Ridder weduwu. van Naantje Abbeuis en Aaltje Schaap, weduwe van Jacob Eelman Simon Puiman en Catharina Slot Jacob Bakker en Antje Kerke Tho mas Thomassen en Heudrikje Dekker. GEBOREN Marliuus, zoon van Maarteu Bakker en Trijntje van Grouw. Geertrui Elisabeth, dochter van Jan Hendrik Moojen en Anna Juliana Jo- hanna Stikkel Soutje, dochter van Maarten Kalis en Jantje Timmer Dirk Johan, zoon van Willem Bakker D2. en Cornelia Gaas. OVERLEDEN: Pieter Bakker, oud 49 jaar, gehuwd met Antje Höogbeid. Dirkje Troost, oud 7 jaar, dochter van Klaas en wijle Trijntje Kuusfc. Van 15 tot 30 April 1873. ONDERTROUWD; Lourens Schager en Clara van der Tal, te Alkmaar. Dirk Berkhout, te Auua Paulovvna en Geertje lieddes. Gcrrit Janter Plegt, te Warmenhuizeu eu Keeltje Holtermau. Klaas Schaap en Grietje de Leeuw. Bernardus van Duin en Brcchlje Lokat. Klaas Kruijer, weduwn. en Dieuwertje Blaauw. Cornelis Bruin en Adriana Blaauw. Aart Molenaar en Neeltje Muijs. Paulus de Moei en Maartje de Nijs. Iteijer Kos en Elisabeth Blaauboer. Lammert Fraucis, te Barsinger- horn en Dieuwertje Kos. Simon Boon en Antje Klaren. Arie Rens en Trijntje Broekhuizen. Cornelis Slikker en Neeltje Kuiper. Picter Zeeman en Trijntje Appel. GETROUWD: Jan Hopman, weduwnaar en Maartje van den Berg, wed. Douwc Draijer, te Bolsward en Jansje Stendcrt. Bruin Soers en So- phia Geel. Theodorus Kroon en Trijntje de Wit. Lammert Blom, te Callantsoog en Aafje Zeeman. Jan Pons en Maartje Slik, te Schoorl. Johannes Keuris en Reinouwtje Stam, te Koedijk. Hendericus Veuger en Grictjo Koorn. Pieter Verver en Antje Mooij. Cornelis Fraaijman en Jannetje Bakker. Jacob van Zonen en Marijtje Metselaar. GEBORENCornelia, dochter van P. Wit en E. Nobel. Cornelis, zoon vau J. Brouwer en T. Grin. Grietje, dochter van G. Rademaker en C. Wit. Pieter, zoon vaa S.. Da'lénberg en K, lloogvorst. Hendrik Herman, zoon van H. van Os en C. M. de Carpentier.Teunis, zoon van L. Schotvanger en C. Visser. Martha, dochter van P. Bregman en A. Akkerman. Trijntje, dochter van M. Brommer en A. Breed. OVERLEDEN Arie, 6 maanden, zoon van P. Mosk en G. Kuiper. Trijntje Smit, 24 jaar, vrouw van S. Bakker. Dirk Schoen, 47 jaar, weduwn. van M. Brommer C A fii G A I, fiJ S T. Van af 24 April tot en met 1 Mei 1873, zijn te Helder als losplaats ingeklaard Naam van Plaats het Gezagvoerder. van Lading. Bestemd voor Schip. herkomst. Iron Erd E. E. Reader Louden tlout Amons Co. Kronpr Louise W. Kielsen Fredrikstad Hout tdem Emcly Smeed J. Benne Ncwcastle Steenkolen de Vries Co. Bothnia J. Busch S wart wiek Hout Blikman Co. John llobiuson J. Stomp Seaham Steeukolen Zurmiihleu Co» Stella D. van Wijk Italië Koopmansch. Idem Cromwell W. Jack Cardiff Steeukolen de Vries Co. Alida K. G.de Vries Leith Vuurv. steen. eu gem. cement de Vries Co. Success B. James Seaham Steeukolen Zurmühlen Co. 31AKKTBER lGHTEi\. SCHAGEN, 1 Mei. - Paarden f a Ossen f 180 a270, Stieren f 150 a 220, 206 Gelde Koeien f 180 a 290, - Kalfkoeieu 1'190 a 280, Vaarsen f 180 a 220, Hokkelingen l'80 a 135, 25 Nuchtere Kalveren f7a 16, 300 Magere Schapen, f30 a 45, Vette Schnpen f a125 Lammeren f12 a 17, Overhouders f a 9 Bekkenen Geiten f 1.75 a 7, 12 Magere Varkens f 15 a 26, 50 Biggen f9 a 14, - Zengen f 40 a 50, Konijnen 10 a 70 ets., Kippen f 0.75 a i.40, Eenden a ets., - Duiven a ets., Boter per kg. f120, Kaas per kg. 40 a 45 ct., Kipeieren per 100 f 2.S0, Eeudeieren f 3.50 a -. ENK HUIZEN, 30 April. Aangovoerd 11 stapels Kaas, wegende 2841 Kg. Hoogste prijs f 3G,37^ Laagste prijs f33. Mosterdzaad f 21% a per hectol., Karweizaad per 50 kg. f 19 a AMSTERDAM, 1 Mei. Rogge per 2100 kilo op levering lager Mei f 198,197, 196 Oct. f198, 197 Aardappelen. ZeeuwscheJJammcn f 1.60 a 3.25 Friesche Jammen f 2.25 a 2.80; Grevelaars f2 a 2 10 Pruisische f 1.50 a 1.80. Aanvoer geriDg. Handel levendig, hoofdzakelijk in Friesche. ROTTERDAM, 1 Mei. Tarwe. 127 f§ puike Zeeuwsche f 16 per 100 kilo120/121 OB geringe Odessa Ghirka in entrep. v. a. b. bij partij f 15.15 per 100 kilo. LONDEN, 1 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 800, Schapen en Lammeren 11000, Kalveren 600, Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/-, Schapen en Lammeren 6/-, Kalveren 5/10, Varkens 4/10,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3