NIEUWSTIJDINGEN- goedkoopheid van levenswijze aldaar in aanmerking neemt, dan zal het wel in beide landen met elkanderovereenkomen. De belang stelling in het onderwijs, vooral op het platteland, laat ook bij ons nog veel te wenschen over. En wat zullen wij van een groot aan tal gemeentebesturen zeggen? Dezelfde onverschilligheid als in Frankrijk. Menig gemeentebestuur in Nederland doet evenzeer niet méér voor het onderwijs en den onderwijzer, dan het volstrekt doen moeten dan nog vaak schoorvoetend. Ook in ons vaderland zien wij nog maar al te vaak aanzienlijke sommen besteden aan gebouwen of inrichtingen, die een schitterend voorkomen hebben, en den bestuurders roem en eer kunnen verwerven, terwijl de la gere school nog maar al te zeer als een lastpost wordt beschouwd. In vele opzichten kunnen wij ons dus niet weerhouden tot het be sluit te komen tout comme chez nous Toch zijn wij dankbaar voor hetgeen reeds in Nederland daar voor is verricht, en waardoor het lager onderwijs dan ook thans aanmerkelijk beter is, dan in vele andere landen. Alleenlijk wen schen wij te waarschuwen tegen het te hooge denkbeeld, dat vele daarvan koesteren, en dat zoo lichtelijk verleidt tot werkeloosheid. Er is nog oneindig veel te doener zal nog menige strijd moeten geleverd worden tegen domheid, onverschilligheid, partijzucht en wat niet al, vóór het groote doel zal bereikt zijn: een algemeen goed lager onderwijs. Dat wij dus op onze hoede zijn, opdat niet onze naburen ons op den loffelijken weg, die daarheen leidt, voorbijstreven! Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 Mei 1873. 11e militiens der lichting 1873 uit het noordelijk ge deelte van Noordholland., zijn heden alhier ingedeeld bij de verschillende korpsen en bij de marine. Het woon- en winkelhuis, kauaalweg I 42, gisteren avond ten overstaan van den Notaris B. Werendiiju Smit publiek geveild, is opgehouden. De heer W. F. L. Oudenhoven, surnumerair bij het vak der posterijen, is geplaatst ten kantore alhier. Na afgelegd examen hebben de heeren P. Haremaker en G. Schoorl, hulponderwijzers alhier, de hoofdonderwijzers- acte verkregen. Yan de 21 sollicitanten voor de hulponderwijzersakte, zijn Vrijdag en Zaterdag (2 en 3 Mei) te Haarlem geslaagd 14, nl.J. H. Maartens en A. van der Zee, van Amsterdam P. Verhoeve Kars, van AlkmaarS. Kat, van Noord-Schar- woudeH. Bruijn, van WieringerwaardH. W. Disper en J, Schuitemaker, van den HelderP. Dammers en J. P. van Putten, van TexelJ. Baert, H. E. van der Roer, L. W. van der Meer, C. Ruben en W. P. Swering, van Hoorn. Den 2den dezer is hier aangekomen per trein van 2.32 uur, een detachement der torpedo-compagnie uit Brielle, sterk 2 officieren en 39 onderofficieren eii manschappen, onder kommando van den lsten luitenant J. J. C. H. van 7 Peis. Het detachement is gelogeerd in kanonneerbooten op 's Rijkswerf en zal in vereeniging met de marine proeven ne men met torpedo's. De officier van gezondheid 2e kl. G. G. Rovers, van het detachement artillerie alhier, is met den 15 dezer over geplaatst bij het depot van het 8e regem. inf. te Utrecht. Den 2n Mei kwam het stoomschip Willem. Kroonprins der Nederlandenvan hier naar Batavia, te Gibraltar aan. Aan boord van het stoomschip de Ruijterzijn van Ba tavia naar hier, de volgende passagiers vertrokken: Kapitein der administratie Waardenburg en familie, ad- sistent-resident van Zutphen en familie, kapitein der infanterie Arnoldy en familie, Kok en familie, Batten en echtgenoote, v. Eldik Thieme, Harthoorn, majoor Folkerts en Meusing. De onderstaande officieren van het korps mariniers vertrekken met het eerstvolgend transport naar rndië: kapt. 2e kl. F. A. van Braam Houckgeest, kommandant; le luit. jhr. W. F. Clifford Cocq van Breugel; le luit. J. L. Cadet; le luit. J. P. Smith; 2e. luits. H. A. J. Batteké en W. F. Paehlig. De officieren van gezondheid der marine W. Schoon- dermark en M. Steensma, gedetacheerd bij het marine-hos pitaal alhier, hebben met goed gevolg het examen afgelegd voor officier van gezondheid 2e klasse. Het schroefstoomschip Riouwdat te Fijenoord geheel is afgewerkt, vertrok Zaterdag voormiddag van daar naar Hellevoetsluis, om, na te dier plaatse van ammunitie te zijn voorzien, de reis naar Indië te aanvaarden. De Minister van Koloniën was dien morgen reeds vroeg tijdig te Fijenoord, en is, nadat hij de Riouw had in oogen- schouw genomen, naar 's Hage geretourneerd. De luit t/z. 2e kl. H. Ij. C. Wolterbeek Muller, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den lln daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e kl. J. van Scheers. De kapt. ter zee H. P. Klerck en de luit. ter zee 2e kl. P. J. Zaal, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar, wegens langdurig verblijf, den 27 April jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De officieren van administratie 3e kl. H. J. van der Meer en J. J. van Diemen, worden met den lln dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier; Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwenonder bevel van den luit. ter zee le kl. C. P. van der Star, is, in den voor middag van den 5n dezer, van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Volgens een bij het Departement van Marine ont vangen telegram is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zee landonder bevel van den kapt. t. z. J. van Gogh, na op- den 27n April jl. te Gibraltar te zijn aangekorneu, den ln Mei daaraanvolgende van daar vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Oost-Indië. Volgens een bij het dept. van Marine ontvangen te legram, is Zr. Ms schroefstoomschip Meialen Kruisonder bevel van den kapt. ter zee II. B. Kip, den 3n dezer te Port-Saïd aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen, en zou den 4n daaraanvolgende van daar de reis naar Oost- Indië voortzetten. Aan boord was alles wel. Nü het noodige is gedaan om de famieliebetrekkin- gen dergenen, die bij de krijgsverrichtingen in Atchin het leven verloren, te onderrichten, maakt het Departement van Koloniën bekend dat aldaarvolgens telegraphisch bericht van den Gouverneur-Generaal, behalve den adelborst Zimmer, gesneuveld zijn de luitenant ter zee Engelvaart, de luitenants der infanterie BrondgeestVogeleuzang (deze laatste gede tacheerd van het Nederlandsche bij het Indische leger), Surber en Gandenberger. -De voor den dienst in Indië bestemde 1ste luitenants P. de Veer, en W. E. Willink Ketjen, de 2de luitenants van dat wapen F. Weersma, W. M. Mann, C. van Crans, B. van Helden, R. O Aitton, F. A. Begemann, H. L. de Haas, P. J. C. van Mourik, K. J. E. van der Putten, G. A. Herklots, C. R. van Dijk. H. W. Nijenhuis en H. J. Kikkert Schotborgh, alsmede de 2de luit. der artillerie T. W. H. Tijdeman, benevens de 2e luits. kwartiermeesters J. E. Jautze, H. D. Tuijnenburg, J. H. C. Vermeer en J. Vitringa, zijn bestemd om met het eerst vertrekkende stoom schip der maatschappij Nederland hunne bestemming naar Java te volgen. Het vaste kader van het koloniaal werfdepot te Har derwijk en van het algemeen depot van discipline te Naar- den, zullen in deze maand van de nieuwe geweren (klein kaliber), stelsel Beaumout, worden voorzien. De overgang van onder-officieren der infanterie en-- der onbereden corpsen artillerie, van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië, is weder opengesteld; zullende voort aan bij de naar Java uit te zenden detachementen supple tietroepen (per 150 man) 8 onder-officieren en 14 korpo raals worden ingedeeld. Het Fransche Gouvernement heeft de medaille le kl. in zilver toegekend aan G. van Duin, schipper van den Nederlandschen reddingschokker No. 2, wegens door hem betoonde hulp aan het Fransche schip Jeune Noémie> dat den 22n October 11. nabij Zierikzee schipbreuk leed. Een gratificatie van 120 frs. is toegestaan aan de overige be manning der genoemde reddingsboot. De minister van Oorlog heeft aan de militaire autori teiten van het leger nog te kennen gegeven, dat voor het aanbrengen van rekruten, die zich voor den tijd van twee jaren bij de koloniale troepen engageeren, evenzeer als voor het aanbrengen van hen, die zich voor 6 jaren verbinden, eene premie van f10.kan worden uitbetaald, met inacht neming evenwel van het voorschrift, op het aannemen van rekruten voor de koloniale militaire dienst bepaald. Men schrijft ons van Hoorn, dat aldaar het voorne men schijnt te bestaan, om de 300jarige gedenkdag van de gevangenneming van Bossu, bij de slag op de Zuiderzee, feestelijk te vieren. De deelneming bij de koloniale dienst is zeergroot, althans wat betreft het regiment grenadiers en jagers. Reeds zijn verscheiden dezer militairen voor den dienst goedgekeurd en wachten zij slechts op embarquement. Bijna elk uur van den dag ziet meute 's Hage troepjes soldaten, door een superieur begeleid, naar het garnizoenshospitaal marcheeren om daar aan de keuring te worden onderworpen. In de gemeente Vrijenban, op den stoom-olie-molen van den heer Sellevis, aan de Delfgauwsche vaart, is Jillis Vous, 37 jaren oud, knecht aldaar, door het vasthaken van zijne kleederen, met het hoofd tusschen een der maal- steenen en den muur geraakt. Het hoofd van den onge lukkige werd geheel verbrijzeld, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Hij was een oppassend man en laat een weduwe met zes, nog onverzorgde kinderen na. Naar men verzekert, is de instructie in zake de Jong c. s. bijna afgeloopen. Men wil weten, dat de verdachten alle schuld aan den dubbelen moord blijven ontkennen, niettegenstaande de meest stellige verklaringen van getui-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2