HBLDERSGHE COURANT. JTieuras- en <flöoertenUe--6föi). Zaterdag 10 Mei. M 1249. Dertiende «Jaargang. 1875. ©jfictëct gcöcdte. Inenting en Herinenting. jBii't-offidccl si-üccltc. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post u 0 65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertf.ntjen van 1 4 regels is 60 Ceuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. Iïct GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, ter vol doening aan hot bepaalde bij art. 18 der wet van den 4 December 1872, (Staatsblad no. 134,) ter openbare kennis, dat door denplaat- selijken heelmeester, den Heer II. BITTER, op aanstaanden DINGS- DAG den 13 dezer, des namiddags ten drie ure, in een der localen van de "Werkinrigting, op de Kerk gracht, eene zit ting zal worden gehouden tot kostelooze INENTING en HER INENTING, en maant belanghebbenden aan van die gelegenheid gebruik te maken. Helder, den 8 Mei 1873. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 Mei 1S7S. Hij resolutie van den minister van Financiën is de heer A. Steinrath benoemd tot boekhouder ten kantore der directe belastingenin- en uitgaande rechten eu accijnzen te Helder; ingaande 1 Mei jl. Zr. Ms. schroefst.oomschip het Löo, kommandant kapt- 1 uit. ter zee C. A. B. 1). Kijk, kwam gisteren morgen van zijne reis naar West-Indië alhier terug. Zooals men weet, zal bovengenoemd schip spoedig de reis naar Oost-Indië ondernemen. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Noord-Holland, verkiesbaar tot leden der Eerste Kamer komt onder anderen voor de naam van den Heer J. S. Jan zen te Helder, aanslag f 104-1.67. Hij de op Dinsdag jl. aan het Departement van Marine gehoudene aanbesteding van rogge en tarwe, had de heer B. A. Janzen, alhier, voor de witte tarwe het minst inge schreven, ad f 15.43 per 100 Kg. Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruiskommandant kapitein ter zee H. B. Kip, is den 6n dezer te Suez aan gekomen en zou dienzelfden dag de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Woensdag jl. is van Rotterdam ter reede van Helle- voetsluis gekomen, Zr. Ms. monitor Krokodil De luitenant ter zee 2e kl. H. C. Achenbaeh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 27n April jl. in Nederland teruggekeerd wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan 't slot der zitting van de Tweede Kamer van 7 Mei j. 1. is ingekomen een Concept-credietwet voor uitga ven terzake van den oorlog met Atchin, tot een bedrag vau 5^ millioen. De minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Neder landse!) Indië, door middel van het stoomschip Koning der Nederlanden, van de maatschappij //Nederland", waarvan het vertrek van hier op den 17n Mei al s. is bepaald. Volgens achterstaande advertentie zal de zomerdienst •der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij dit jaar den 15 Mei aanvangen. De vertrekuren vau Helder zijn daarbij vastgesteld als volgt: 6.30; 9.10; 1.30 en 7 uur; terwijl -op Vrijdag en Zaterdag ook een trein zal vertrekken des woorm. 11.46. Boven het reeds vastgestelde contingent voor het le ger in Oost-Indië zullen dit jaar nog naar Java worden uitgezonden: .1700 man infanterie, 200 man van het wa pen der artillerie en 100 mineurs en sappeurs, waaronder 5 pet. onderofficieren cn 6 pet. korporaals. Wij vernemen, dat ook Z. K. H. Prins Frederik voor nemens is, om gedurende het verblijf van Z. M. in de Pro vincie Friesland, zich voor eenige dagen derwaarts te be geven. De Minister van Oorlog heeft, ten gevolge der ge beurtenissen in Nederlandsch-lndië, aan liet leger bekend gemaakt, dat in gezegde gewesten van het leger hier te lande zullen gedetacheerd worden: 50 subalterne officieren der infanterie, waaronder 10 kapiteins; 4 luitenants van het corps ingeneurs, mineurs en sapeurs en 20 officieren van gezondh. van de le2e en 3e kl.; dat bedoelde detacheering geschieden zal voor den tijd van twee jaren, gerekend van en met den dag der ontscheping van den officier in Neer-, landsch-Indiëdat aan die delacheering voor den betrokken officier verbonden is het genot eener gratificatie voor eerste uitrusting van f1500. Naar men aan de Pr. N. Br. Ct. medededeelt, is de aanvoerder der Atchineezen een Nederlander, en nog wel een Bosschenaar, genaamd de WDeze persoon is, zegt men, uit Nederland vertrokken naar O. I. als onderoffi cier, aldaar officier geworden en daarna overgegaau in Fran- schen dienst; vervolgens moet hij van daar bij de Atchinee zen aangeland zijn. Ook zou de sultau van Atchin zijn opleiding hebben ge noten te Nijmegen. De luit. ter zee 2e kl. J. J. Kraakman,laatstelijk behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar wegens langdurig verblijf den 2n dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland. onder bevel van den kapt. ter zee J. van Gogh, den 7n dezer te Malta aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen. Genoemde bodem zou den lön daaraanvolgende van daar vertrekken, tot voortzetting zijner reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Naar wij vernemen, heeft de president der Fransche Republiek een dépêche gericht tot den Franschen Gezant bij het Ned. Hof, markies de Gabriac, strekkende om aan de Nederlandsche regeering, ten aanzien van den aan het rijk van Atchin verklaarden oorlog, tc kennen te geven dat, 't zij er in Frankrijk een gezant van Atchin kome of niet, die mogendheid zich steeds jegens Nederland een be vriende Natie zal betoonen, ook spreekt de heer Thiers in dien brief persoonlijk de beste wenschen uit voor het wel gelukken der aanstaande tweede expeditie tegen Atchin. Men meldt uit den Haag, 7 Mei; Heden morgen vroegtijdig is wederom een transport mili tairen van het regiment grenadiers en jagers, sterk 40 man, die zich tot den kolonialen dienst hebben verbonden naar Harderwijk vertrokken. Het transport werd uit de kazerne tot aan het station van den Rijnspoorweg door het muziek korps van de jagers begeleid. In het N. v. cl. 1). wordt gewezen op de wensclielijkheid, om aan de met de Koning der Nederlanden, naar Indië ver trekkende troepen, lektuurtabak en sigaren mede te geven. Het blad denktdat als een en ander gezonden wordt aan het passagiers-goederenrbureau van de maatsch. //Nederland" te Nieuwediep, het wel goed bezorgd zal worden. Volgens van den gouverneur-generaal ontvangen tele grafisch bericht van 6 dezer, zoude de transportvloot den

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1