Met het stoomschip de RuijterZondag alhier bin nengekomen, arriveerden de navolgende passagiers van Indië de heeren N. Volkerts, J. W Mensing, H. C. A. van Eldick Thieme, J. O. Harthoorn, M. P. Kok en echtgen. A. Waardenburg, B. van Zutphen met Zuster, 11 kind. en bed.J. Arnoldij met fam.R. E. Batten met echtg., mejuffr. Ch. Kruseman en J. P. Versteegh. De luitn. t/z. 2e kl. P. Zegers Veeckens laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 7 den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 9n dezer, no. 25, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Bommeler- xoaardliggende te Hellevoetsluis, heden in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover op gedragen aan den luit. ter zee le kl. J. H. Haakman. Met ingang van lieden zijn geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerioaardde luitenants ter zee 2e klasse A. van Hengel, J. A. Willink Ketjen en R. de Vidal de St. Germain, eerstgenoemde als eerste officier, de ofïic. van gez. 2e kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl, en de offi. van admin. 3e kl. W. D. J. Bezemer; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2e kl. L. Voute; aan boord van Zr. Ms monitor Tijgerde luit. ter zee 2e kl. P. H. Prager; aan boord van Zr. Ms. mo nitor IIeiligerleey de officier van gezondheid 2e kl. H.Moer- mans. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, na op den 7n dezer te Malta te zijn aangekomen, den lOn daar aanvolgende weder van daar vertrokken, tot voortzetting zijner reis naar Oost-Indië, Aan boord was alles wel. De Min. van fin. brengt ter kennis van belangheb benden, dat in den loop van dit jaar vijftig commiezen der 4e klasse der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc., kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van f420. 'sjaars. en dat in de maand Juli a. s., op nader vast te stellen, plaats en tijd, een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. meldt, dat, volgens gerucht, jhr. van Sypestein te 's Hage tot gou verneur van Suriname benoemd zal worden. De corr. voegt er bij, dat liet gerucht verspreid is door den heer v. Sype stein zelf, en acht dat een grond voor de geloofwaardigheid er van. Door de regeering is aan de Tweede Kamer aange boden een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk IX (Koloniën) der Staatsbegrooting voor 1873, voorloopig met f 300,000 voor den aanvoer van vrije arbeiders in Suriuame. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal hebben zich beziggehouden met het onderzoek van de twee laatstelijk aangeboden wetsontwerpen, in verband staande met de expeditie tegen Atchin. Wij vernemen, dat ten gpvolge van de guustige voor waarden door het gouvernement gesteld voor een detacheering naar Nederl. Indië, zich van het regiment grenadiers en jagers hebben opgegeven 2 kapiteins en 10 luitenants. De aanvoerder der Atchineezen kan volgens eene nadere gedane voorkomen een goed leven aanduidt. Op eene sofa rust een tweede persoon, met den eenen voet op de vóór hem staande tafel en den anderen op een stoel rustende en een glas grog vóór zich. Plotseling blijft de eerste staan met de woorden »Sir, ik wenschte dat ik een been haddo gebroken, in plaats van mij voorde eerste maal candidaat te stellen. Als morgen.de zaken scheef loopen ben ik een verloren man, die er nooit meer boven op komt »Maar als gij er dóór komt, hebt gij ook in twee jaren uwe schaapjes op het drooge" antwoordt de ander dood bedaard. »Ja, als ik vertrouw er weinig op. Ik heb met mijne kleine zaken niet zooveel kunnen overleggen als anderen, en wat ik bezat, is door de kosten der verkiezing verslonden. Ik ben bui ten de zaken geraakt en kan niet meer, even als vroeger, zelf aangrijpen. Daarbij zes kinderen, en als morgen hij zwijgt en stampt op den grond. »Met al dat gejammer wordt men niet gekozen, Sirzegt de ander, terwijl hij rustig zijn glas ledigt. »Juist, en ik heb alles gedaan, wat ik konde. Als men evenwel, zooals ik, zich een last van schulden heeft op den hals gehaald, om den grooten slag te wagenals men ziet, dat de tegenpartij werkt als de duivel: als men niet meer weet, op wicn men durft rekenen, dan denkt men wel eens Plotseling wordt de deur geopend, en even snel neemt het ge laat van den spreker een glimlach aan, terwijl hij den binnentre dende, een persoon in werkmans kleeding, toevoegt»Wel, Bonner hoe staan de zaken?" »Ik denk, dat wij op de eerste wijk kunnen rekenen, Sir!" ant woordt deze met een listig gelaat»wij hebben echter nog wat drinkgeld noodigde Ieren schijnen allen onverzadelijk te zijn, en de herbergiers beginnen eenige zwarigheid te maken, er wordt van de tegenpartij hard gewerkt Met een nauw merkbaar trekken van het gelaat, haalt de eerste zijn porte-monnaie uit den zak. »Is tien dollars voldoende vraagt hij met half afgewend gelaat. »Een paar meer kan geen kwaad doch zooals U verkiest is het antwoord, en op nieuw wordt de deur geopend door een blijkbaar opgewonden jong mensch. mededeeling der Pr. N. Br. Ct. zekere van der W. geweest zijn uit den Bosch, die ruim 20 jaren geleden van s Bosch als amb. naar Indië vertrok; later daar zijn ontslag nam, als handelaar ter kustvaart ging varen, op eens verdween en waarvan vervolgens werd verhaald, dat hij een roofschip kommandeerde en romanesk genoeg, dat hij steeds de Ne- derlandsche schepen, die hij bemachtigde, vrij liet. 't Kan echter ook zijn zekere de W. die vroeger bij het 5 reg. infanterie als sergeant in dienst was, paspoort nam, later Z. H. den Paus als zouaaf diende en een paar jaar geleden als soldaat naar Oost-Indië vertrok. Dan is het echter geen Bosschenaar van afkomst, maar is hij uit eene gemeente in Zuid-Holland afkomstig. Betreffende de eerste expeditie naar Atchin wordt in particuliere berichten uit Batavia gemeld, dat de gouv.-gen. daags voor het vertrek der troepen den generaal Kroesen, den opperbevelhebber van de landmacht, nog afgevraagd had of de expeditie wel sterk genoeg was, en dat de generaal daarop mondeling en schriftelijk had geantwoord, dat hij voor den goeden afloop der expeditie instond met zijn rijpe on dervinding en zijn reputatie. (Midd. Ct) Als een vervolg op de berichten omtrent de bij de krijgsverrichtingen in Atchin gesneuvelde officieren, maakt het Departement van Koloniën thans openbaar dat, volgens nadere telegrafische mededeeling van den gouv.-generaal, aan zijne wonden overleden is de van het leger hier te lande bij dat in Ned.-Indië gedetacheerde kapt. Sepp. (St-Ct.) Van het leger hebben thans een 400tal manschap pen voor het Oost-Indische leger dienst genomen; de meeste voor den tijd van twee jaren tegen het vastgestelde hand geld. Onder deze zijn een 70tal manschappen van het regement grenadiers en jagers. Van het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht hebben 32 manschappen voor het Indische leger dienst ge nomen. Voor eenige dagen deed de heer B. J. Lautersla- ger, in het D. v. Z H. eene oproeping'aan de oud-pauselijke zou- aven in Nederland, om even als zij voor de onafhankelijk heid van den pauselijken Staat gestreden hadden, ook nu het vaderland tegen Atchin ter hulpe te snellen. Dien ten gevolge willen de zich in Utrecht bevindende oud-zouaven zich tot genoemde heer wendenom aan zijne uitnoodi- ging gevolg te geven. Ook in andere plaatsen wil men zulks doen. Verscheidene der aldaar werstakende sigarenma kers hebben mede dienst genomen voor het Oost-Indische leger. Men meldt ons uit Bergen op Zoom van den 7den dezer het volgende: Reeds is alhier een soldaat van het 3de regement inf. als offer van de tweede expeditie naar Atchin gevallen. Een paar vrijwilligers voor de koloniale troepen namelijk hebben, voor hun vertrek naar Harderwijk, hun achterblij- venden kameraad nog een //krachtig" vaarwel gezegd. Of deze echter wat al te gevoelig was, of wel de genoten kruiden hem al te machtig waren, hij werd buiten bewustzijn op straat gevonden en nagenoeg stervende naar het hospitaal gebracht, alwaar hij eenige uren later aan de gevolgen van de hartelijkheid zijner vrienden overleed. Ook voor de bereden wapens is thans de dienstne ming bij het Indische leger opengesteld. Reeds zouden »Maar vriend, wij hebben een enormen bok geschoten," roept hij, binnen vliegende»de schoenmaker Price is een der invloed rijkste mannen in de vijfde wijk, en niemand heeft aan hem ge dacht. Hij is in staat, nog heden zijn rok om te keeren en zijn geheelen aanhang voor de tegenpartij te doen stemmen, als hij niet terstond wordt overgehaald, om bij de stembus voor ons te werken." Het weder openen der deur door twee andere personen weer houdt het antwoord. »Oeh. heeren!" zegt de candidaat met een voorkomenden gjjmlach, »een oogenblik verschoning; hier is bran dewijn en sigaren; bedient u zeiven!" waarmede hij den vroeger binnengekomenc ter zijde neemt. »De vijfde wijk kost mij reeds meer voor die invloedrijke mannen, dan mijne middelen gedoogen," zeide hij fluisterendMaat de anderen ook eens wat doenik kan niet meer!" »Maar de anderen zijn in alle wijken verspreid, terwijl gij U in het hoofdkwartier bevindt," antwoordt deze ook fluisterend, »na de verkiezing raoogt gij dat verrekenen, maar als nu niet terstond het noodfge gedaan wordt, blijf ik morgen voor niets borg Wederom volgt van beide zijden een zacht gefluisterdaarna vertrekt de jongeling, terwijl hij eenige banknoten in zijne hand verfrommelt, en de andere, nog eenige graden bleeker geworden, zich bij de laatst aangekomenen vervoegt. Eén van dezen neemt hem ter zijde met de woorden»Ik heb u slechts een kleine mededeeling te doen. Gij kunt op 400 spoor wegwerkers rekenen, die ik morgen zelf zal brengende mayor heeft de noodige fondsen aangewezen, en laat het aan U over, waar gij hen wenscht te gebruiken, dewijl hunne stemmen in de duitsche wijk wellicht het meest noodig zullen zijn. Als gij mij morgen vroeg in het koffiehuis y>de Zoneenig bericht laat be zorgen, zal ik tijdig op de bestemde plaats kunnen zijn." »lk zal er voor zorgenik dank u, Sirantwoordt deze met een zucht, alsof hem een steen van de borst gewenteld ware, ter wijl hij hem naar de deur geleidt. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2