HELDERSCHE GODRANT. M 1258. 1875. Jïïeuros- en Woensdag flöüerfcnfie-fifnö. 11 Juni. Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. V«rschijut DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post B 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. GI LT J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Juni 1873. Te Zeist is door den gemeenteraad tot hulponderwijzer benoemd de lieer J. Schuitemaker, alhier. Naar wij vernemen, zal de zangvereeniging Cecilia alhier, bij gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin, eene buitengewone vergadering houden in het lokaal Musis Sacrum. Bij beschikking van Z. Ex. den minister van koloniën van den 6n dezer, is de heer F. S. H. Courbois. fortificatie opzichter alhier, ter beschikking gesteld van den Gouver- ueur-Generaal van NederJandsch Indië om te worden be noemd tot opzichter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelemaar tl is den 7 dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden morgen de reis naar Oost-Indië voortzetten. Alles wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina deed gisteren een proeftocht ter reede alhier. Zr. Ms. schroefstoomschepen Schouwen en Riouw, op reis naar Oost-Indië, kwamen den 6n dezer respectievelijk te Suez en Gibraltar aan. Aan boord van bovengenoemde bodems was alles wel. Volgens een bij het departement van Marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeuson der bevel van den kapt.-luit. ter zee K. C. Bunnik, den 4 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Maandag morgen te 9 ure is het stoomschip Koning der Nederlanden te Aden gearriveerd; het zou te 4 ure de reis naar Batavia voortzetten. Alles wel aan boord. Het stoomschip Conrad is den 8 dezer, ten 10 uur voormiddag, Gibraltar gepasseerdalles wel aan boord. In het hotel de Maréchal de Turenne te 's Hage is afgestapt generaal Kroesenvoormalig kommandant van het Iudiësche leger. Naar wij vernemen, zal een wetsontwerp tot rege ling van ons gymnasiaal onderwijs eerstdaags bij den Baad van State in behandeling komen. De gezant van Atchin te Konstantinopel heeft, naar men van daar meldt, bericht ontvangen dat 60,000 Atchi- neezen gewapend waren en gereed stonden om zich tegen de Nederlandsche troepen tot het uiterste te verdedigen. Aan 's rijks patroonfabriek te Delft komen op dit oogenblik handen te kort, door de vele verzendingen van ammunitie, o. a. naar Indië; men werkt dan ook dag en nacht. Bovendien heeft men aan de fabriek aan metaal draaiers groote behoefte. De heer W. J. Schuttevaer heeft in een uitvoerige gedrukte missive zijne bezwaren tegen de overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aan de leden van de Eerste Kamer kenbaar gemaakt. Men meldt uit den Haag aan het Hbl: Prins Frede- rik heeft, na het bedanken voor de kandidatuur door prins Hendrik, het grootmeesterschap der vrijmetselaren op nieuw aanvaard. Naar men verneemt, zou het jongste bezoek van den minister van oorlog te Amersfoort er toe kunnen leiden, dat het koloniaal werfdepot van Harderwijk naar laatstge noemde plaats zal worden gebracht. Daar zouden namelijk de manschappen, na te Harderwijk gekeurd en uitgerust te zijn, den hun verleenden tijd tot hun vertrek naar Indië door brengen. Ten einde in den militairen geneeskundigen dienst bij het Tndiesche leger te voorzien, zal er eerstdaags door den minister van koloniën, in overleg met den in specteur van den geneeskundigen dienst van de landmacht, op nieuw eene aanvraag gedaan worden aan het korps officieren van gezondheid hier te lande en zullen er voor- deeliger voorwaarden aan de overplaatsing verbonden worden, dan de thans bestaande. Ook zal dit geldig zijn voor burgerlijke geneesheeren. In de Rail Mali Gazelle komt een verslag voor van een vergadering van werklieden, waarin de sigarenma- kersstrijd in Nederland werd besproken. Er werd medege deeld dat tot nogtoe 100 pond sterling per week door de Engelsche vakbroeders was toegezonden. De hulp werd echter onvoldoende geacht, zoodat er op nieuw lijsten zullen circnleereu. Te Haarlem sprong een 19jarig jongeling wegens teleurgestelde liefde in het water en werd er met veel moeite door een melkboer uitgehaald. Hij zeide toen, dat hij naar huis wilde gaan om zich te droogen, doch zoodra de toeschou wers weg waren, sprong hij op nieuw in de gracht, uitroe pende //doe geen moeite om mij te helpen, ik ga niet weer mee." Men heeft slechts zijn lijk opgevischt. Zaterdagavond omstreeks half tien ure geraakte een met een mand bloemen beladen tuinier, die in beschonken toestand scheen te verkeeren, aan de Mauritskade te 's Hage in het water; door spoedig aangebrachte hulp van P. en diens vrouw werd de drenkeling met zijn vracht na veel inspanning op het drooge gebracht. Te Delden is dezer dagen door een der ingezetenen een jonge vos op de Israëlietische kerk geschotenEenige musschen, die Reintje meende te verschalken, waren de oor zaak van zijn dood. Dezer dagen overleed te Heeg eene vrouw, die voor haren dood beheerd had dat zij in hare kleederen en met een mantel om zou worden gekist. De bloedverwanten waren voornemens aan haren wil te voldoen, toen zij echter door een der kleedsters opmerkzaam werden gemaakt, dat dit niet kon. Zij werd dan ook ontkleed, en nu vond men op hare borst een vrij belangrijke som aan bankpapier, dat zij op hare reis naar de eeuwigheid scheen noodig te hebben, maar dat nu natuurlijk door de erfgenamen voor goeden prijs werd verklaard. Te Heeze ging de heer D., die met den marecbaussée de K in hetzelfde kosthuis woont, met dezen naar diens kamer. Binnengekomen, opende de K eene kast om daar uit sigaren te nemen. Van dat oogenblik maakte D. gebruik om ^een geladen pistool te nemen en het met den loop in den mond. af te vuren. Het schot verbrijzelde de landen en vond verder een uitweg door de wangen. Het gelaat is erg verwond, doch er bestaat geen levensgevaar. Zwaarmoedig heid schijnt de oorzaak van deze poging tot zelfmoord le zijn geweest. Uit een zeer goede bron kan worden medegedeeld» dat het bericht, als zou de Koning, toen HD.een bezoek bracht aan den grijzen Kohier, dezen een jaarlijksche toela- ge van f 200 boven zijn pensioen hebben toegezegd, geheel oezijden de waarheid is. Wel heeft Z. M. toen te kennen gegeven, de kinderen, die aan HD. werden voorgesteld, niet in verlegenheid te zullen laten en hen bij te zullen waar Z. M. kon.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1