HELDERSCHE .M 1259. Zaterdag 14 Juni. Dertiende Jaargang. 1815. Jiteuros- pil <flÖüertentie*6faÖ. «^jfktëcï gebeeïte. VASTSTELLING DER 282sle STAATS-LOTERIJ. J3ict-üffidcel gebeeïte. Zilting van den Gemeenteraad, Feuilleton. Drie dagen uit mijn leven. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post nu n 0.G5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Aüvfrtentien van 14- rebels i? CO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiëu intezenden. Ingezonden stukken minstens een dng vroeger. Uitere ver S. G I LT J E S. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter open bare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van 8 Mei jl., No. -17, afdeeling Registratie en Domeinen krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 282ste Staats-Lotcrij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien, overeenkomstig het plan aan de resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belang stellenden ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Helder, den 11 Junij 1873. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. op Dinsdag den 10 Juni 1873. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester. Secretaris de Heer L. Yerhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heeren Bedloo de Bronovo en Jelgersma. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Nieuwe aanbeveling Regent van het Veeshuis De heer B. A. Janzen, in de vorige vergadering benoemd tot re gent van het Weeshuis, heeft voor die betrekking bedankt. Op nieuw wordt door het Bestuur van het Weeshuis als dubbeltal aanbevolen de heeren Hendrikus Johannes Janzen en Joliannes Hoogenboscheerstgenoemde wordt met 12 stemmen gekozen. 2). Nieuive voordracht van Vader en Moeder in het Weeshuis. J. II. Altgeit en echtgenoote, in de vorige vergadering benoemd tot Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis alhier, hebben voor die benoeming bedankt, om reden, hun salaris in'dezelfde betrekking te Wormeryeer is verhoogd en eenige zwarigheden uit den weg zijn geruimd. Door het Bestuur van het Weeshuis worden aanbevolen D. van Proijenoud 37 jaar, werkzaam aan de Haarlemschc Bankver- eeniging en zijne echtgenoote J. C. Brambacht, oud 42 jaarte Haarlem genoemde echtelieden hebben een kindoud 11 jaar. Regenten en Regentessen zien daarin echter geen bezwaar, en hopen, dat de Raad zich met die aanbeveling' kan vereenigen. Worden benoemd met '14 stemmeneen briefje in blanco. 3). Voorstel van den heer van Veen, betrekkelijk de vergrooting der haven. Dit voorstel, onderteekend door de heeren van Veen, Hugcnholtz en Bergliuijs, heeft ten doel, om de Hoogc Regeering te verzoeken, de uitvoering van het gemotiveerde plan, onlangs door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ingezonden, op de begrooting van het volgende jaar te brengen. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel door B. en W. zeer wordt geapprecieerd en ingevolge daarvan wordt voorgesteldom bij adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, op het gebrek aan ruimte in de binnen- en buitenhaven te wijzen en op de averijen waartoe dit aanleiding geeft, met het dringend verzoek, om ook in verband tot de plannen, van de Kamer van Koophandel en Fa brieken ingezonden, in het belang van handel en scheepvaart, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, om door het verlengen van de haven het Nieuwcdicp, de bestaande bezwaren weg te ne men, en daardoor ook eene verplaatsing van den handel naar el ders te voorkomen. Na eenige wisseling van gedachten tusschcn de heeren v. Veen, Graat, de Breuk en den Voorzitter, -wordt het concept-besluit tot bedoeld adres in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 4.) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van den heer Bedloo de Bronovo, die daarbij, wegens overplaatsing bij du directie der Marine te Amsterdam, bedankt voor het lidmaatschap van den Raad, en tevens zijn ontslag vraagt als lid van de Plaatselijke-Schooleommissie. Aan het slot dezer missive, wenschtde lieer de Bronovo deze gemeente, waarin hij 12 jaren verblijf moclit houden, een voortdurenden voorspoed en bloei toe, en brengt zijnen heilwcnsch aan den Voorzitter, de verdere leien van den Raad en den Secretaris. Het bedanken voor het lidmaatschap van den Raad wordt voor kennisgeving aangenomen en het gevraagde ontslag als lid der Schoolcommissie wordt met algemeene stemmen verleendter wijl daarvan aan de Schoolcommissie zal worden kennis gegeven; tevens het verzoek er bij voegende, tot het doen eener nieuwe voordracht, ter voorziening in de hierdoor ontstane vacature. b. Dat de gehouden conferentie met den eigenaar van het Koe gras, heeft geleid tot een niet ongunstig resultaathoowel niet genegen tot den verkoop van eenig terrein, is bedoelde heer ge negen, om 5000 meter grond, voor den tijd van 10 jaren to ver huren tegen 1100.per jaar. Het D. B. heeft zich daarna gewend tot den Minister van Oorlog, met verzoek om vergunning tot het houden eener mestverzarae- ling op de bedoelde plek grond. c. Dat met bemerkingen van ondergeschikt belang zijn terug gekomen van Ged. Staten, het plan en de teekening van de to bouwen schoolen na de verlangde wijziging daarin gemaakt te hebben, weder opgezonden. Mijne tante, bij welke ik opgevoed ben, had sedert bare jeugd meer in romans dan in de werkelijke wereld geleefd. Zij was reeds ver over de jaren heen, dat ongehuwde dames aarzelen, zonder geleide eener getrouwde vrouw, om wie zij zich echter naderhand niet veel bekommeren, gezelschappen te bezoeken, llaar voorko men was van dien aard, dat men op den eersten blik dat je ne sais quoi ontdekken moest, dat de bedaagde ongehuwde juffer ken schetst. In hare jeugd moge zij schoon geweest zijn, hare trekken even als hare kleeding vertoonden niet meer dan een herinnering aan schoonheid en pracht. Vroeg ouderloos, kwam ik bij baar in huis, en werd door haar vriendelijk en goedhartig behandeld. Spoedig was ik in staat, eene der gewichtigste bezigheden waar te nemen, die de oude kamenier wegens de zwakheid van haar gezicht moest opgeven, namelijk het voorlezen. Dagelijks werd nu mijne verbeelding beziggehouden met allerlei tooneelen van moorden en verschrikkelijkheden, en niet de romantische tafereel en en jammerlijke geschiedenissen in den geest van Lafontainedie ons heden doen glimlachen. Mijn hoofd was opgevuld met dolende ridders, verklcedc minnaars, die altijd eindelijk gelukkig worden en al dien zottekraamwaardoor jongelieden, wanneer zij geene menschenkennis daarmede verbinden kunnenniet zelden tot erge misgrepen in de werkelijke wereld verleid worden. De poésie des levens ligt niet zoo. bloot voor het oog, dat men zich slechts in het gewoel behoeft te werpen, om in de woestijn van het alledaagsc-hc de hooge beweeggronden te vinden. Het was dus mijne taak, dagelijks, zooveel mijn schooltijd ver oorloofde, mijn jeugdige vrijheid aan den leeslust mijner tante ten offer te brengen. Ik had alleen de avonden vrij, die mijne tante geregeld doorbracht in het kransje op liet dorp, in welks nabijheid haar landgoed gelegen was, om daar de drie tijdschriften, die men er op nahieldte doorbladeren. Dikwijls gaf zij haar verdriet te kennen over de schrijvers die boven hun werk het woord luimig plaatsen, cn dan meencn, dat de lezer onder dezen stempel alles voor goede munt zal aannemen, wat uitgegeven wordt. In dat opzicht sloeg de goede vrouw wezenlijk den spijker op den kop, ofschoon zij" de zaak in eenen geheel anderen zin opvatte. Over het algemeen toch hebben de vrouwen geen gevoel voor luim, gelijk wij mannen; zóóverre is de emancipatie nog niet doorge drongen. De tijd verliep. Ik werd achttien jaar oud, en zou nu naar de hoogeschool in de residentie worden gezonden. Het was wel niet meer zoo erg met mij als in mijne jongere jaren, toen ik iedere oude vrouw voor eene heks, en ieder meisje, dat mij aanzag, voor eene op. mij verliefde scboonc liieid; nogthans was ik in dc her senschimmige beelden mijner droomwereld zoodanig verward, dat ik mij als romanheld overal als middelpunt plaatste, en natuurlijk altijd sympathie meende te vinden. Mijne tante gaf mij eenige goede lessen en eenige nog betere wissels mede op reisen ik was voor de eerste maal vrij en meester over eenenaar mijn begrip, aanzienlijke som gelds. Ik moest wel recht door naar de nabij gelegen residentie, om mijne plaats aan deakademie in te nemen, maar dat kwam mij volstrekt niet gelegen. Ik wilde eerst mijne jonge vleugels in dc vlucht beproeveneer ik mij weder onder het schooljuk begaf. Die ongehoorzaamheid aan den wcnsch mijner tante was reeds de eerste vrucht der richting van mijnen geest. Het toeval wilde, dat niet ver van een klein stadje c'enc repa ratie aan den wagen noodzakelijk werd, die mij dwong uit te stijgen, en een weinig in de herberg te vertoeven. Terstond herin nerde ik mij wel een dozijn romans, die alle met ellendige wegen cn gebroken wagons aanvingen, cn hield daarom deze toevallige

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1