BURGERLIJKE ST4\D DER GEMEENTE I1ELDER. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE ZIJPE. Z. M. heeft, onder meer anderen, benoemd tot; kolonel komm. der artillerie, in de stelling van den Helder, den luit', kolonel W. M. Camp, thans komm. van het korps pon tonniers; tot chef van het bureau Materieel der artillerie, bij het departement van oorlog, den majoor J. H. Kretzer, van het le regement vesting-artillerie, aihier in garnizoen. Tot geneesheer in het gasthuis te Alkmaar is door den Raad dier gemeente benoemd.de heer dr C. J. de Lange. De Alkmaarsche feestcommissie heeft een lied van dr. Heije aan drie Nederlaiidsche componisten toegezonden, met uitnoodiging den tekst op muziek te zetten. Door een commissie van deskundigen is daarop de compositie van Ricnard Hol als de beste aangewezen, die alsnu zal gedrukt en onder het volk verspreid worden. De Gemeenteraad te Alkmaar heeft aan de feestcommissie een subsidie van f1500 toegekend. Zaterdag morgen sloeg de bliksem in de boerenhof stede, bewoond door F. Kz. Koeman, te Bobeldijkde vlam men namen zoo schielijk toe, dat de.hofstede en bijna de gansche inboedel een prooi der vlammen werden. Op het vergelijkend examen te T. deed o. a de school opziener de vraag. //Hoe kunt ge 't onderwijs verdeel en //In onderwijs bij lamplicht en zonder lamplicht," luidde 't antwoord. Zondag morgen den S dezer, juist toen de laatste be zoekers het nieuwe r. k. kerkgebouw te Dokkum verlaten hadden, viel weder een groot gedeelte van liet gemetselde gewelf met een hevig geraas in. Indien dit een half uur later, gedurende de hoogmis, ware gebeurd, zouden stellig velen het slachtoffer zijn geworden. Door deskundigen was voorspeld, dat het gewelf niet houden zou. Het kostbare gebouw vertoonde reeds dadelijk na voltooiing onmiskenbare teekenen van insoliditeithet zal thans geheel moeten af gebroken worden, De jongste berichten van Cape Coast Castle maken gewag van het voortdurend succes der Ashautijnen, die met 50,000 goedgewapende en van Enfield-buksen voorziene man schappen de ontmoedigde en weerlooze Fantijnen voor zich uitdrijven en op Elmina aanrukken. Men verwacht een om keer in den staat van zaken, wanneer de verwachte troepen van de West-Indiesche eilanden zullen zijn gekomen. In- tusschen kan der Engelsche Regeering het verwijt niet ont gaan, dat zij de zaken zoover heeft laten komen. Bij kon. besluit van 14 Juni jl. is aan den officier van admin. 2e kl. W. E. G. L. Eau bel, met ingang van den 16 dezer tijdelijk opgedragen de betrekking van admi nistrateur bij liet hospitaal alhier, onder intrekking van het Kou. besluit van 17 Mei jl., waarbij die betrekking was opgedragen aan den gepensioneerden offic. van admin. le kl. B. L. van Daalen Wetters. Als een bewijs van de groote massa ansjovis, die te Lemmer wordt gezouten, kan dienen, dat in een week door een zputer bijna anderhalf millioen van die vischjes is ge zouten. Wetende dat ze gemiddeld tegen f 5 de 1000 stuks wordt opgekocht, kan men nagaan dat een aardig sommetje hierdoor wordt omgezet. Op Zaterdag 28 dezer, morgens te 9 lire zal in het //Zeemanshuis" te Amsterdam het stuurmans-examen worden afgenomen., Door den commissaris van politie te Gorinchem is de aandacht gevestigd op llartog Salomon- Nort, oud ongeveer 4-0 jaren, wonende te Delfzijl, die zich den 4n en 5n Juni te Gorinchem heeft opgehouden en onder bedriegelijke kunst grepen ten huize van verschillende ingezetenen voor hoogen prijs, naar hij voorgaf best laken heeft verkocht, hetgeen bij onderzoek is gebleken voor het meerendeel uit katoen te bestaan, zijnde zoogenoemd gegoten laken. Vooral bij winkeliers wist hij door het aanbieden van verschillende waren enz. voor buitengewoon lage prijzen de hoop op ruime winsten op te wekken, zoodat zij hem aan zienlijke bestellingen deden. Hij is blijkbaar zeer sluw, en uit den aard der zaak geen gewoon bedrieger. -Was onlangs, zoo schrijft men uit Friesland, wegens de koude uit het Noorden het vooruitzicht voor den land man niet best, door de warmte en den regen der laatste dagen is hierin een gunstige verandering gekomen. De weiden leveren thans voor 't meerendeel een voldoend voed sel voor het vee op, de hooilanden zijn, hoewel niet zoo rijk als in het vorige jaar, over het algemeen ook goed van gras voorzien. De zeis wordt hier en daar reeds druk ge hanteerd en onderscheiden perceelen, reeds gemaaid, wachten nu op den invloed der zon. Met de bouwgronden is het thans ook vrij wat beter gesteld, zoodat de klachten, reeds in menigte aangeheven, wel eens weder beschaamd zouden kunnen worden. Eenige aanzienlijke planters in Suriname hebben het voornemen opgevat, om voor hunne rekening een 370 land bouwers en ook eenige ambachtslieden te laten overkomen, ten einde op hunne plantages te arbeiden. De werktijd is voor het veld op acht en voor de fabrieken op tien uren gesteld; aan de veldarbeiders zal een halve akker en vrije wo ning kosteloos worden afgestaan en aan de fabriekarbeiders vrije woning; geneeskundige hulp zal allen gratis verstrekt worden, even als het onderwijs voor hunne kinderen; de emigrant zal zich voor vijf jaren moeten verbinden; men kan dan ook door vlijfcigen arbeid wel een verdienste van f400 of f500 bekomen. Yoor den fabriekarbeider is het loon op f 1 per dag of taak gesteld: de landbouwers kunnen na de verstreken vijf jaar wanneer zij zich in de koloniën willen vestigen, kosteloos gronden uit het lands domein ver krijgen en heeft hij aanspraak op een voorschot van f 300 tot f500 uit de koloniale kas. Van 13 17-Juni 1873. ONDERTROUWDJ. Provo, hofmeester bij de Marine, en C. Mets. P. Gersen, werkman, en M Zeeman. A. de Vries, werkman, en N. Kooïer. J. Waterman, werkman, en D. de Vries. GEHUWD Gccne. BEVALLEN M. Overtoom, geb. van Keulen, D. P. Kooiman, D. M. A. B. de Hoog geb. Thellur, D. L. Koops gcb. Torrc, D. L. Former geb. Bouselaar, D, II. Buijs geb. Westcriuk, Z. C. van der Ben gcb. Dijker, Z. T. le Ncbvre geb. van der Wicle, Z. S. H. J. Gericke geb. Vervalt, Z. A, Scbagen geb. Hopman, Z. OVERLEDENL C E. van Strijen, 3 weken. A. de Vries, 15 weken. D. Kroon, 3 jaar en 11 maanden. J. J. Ebbiukhoff, 2 maan den. P. van Driel, 3 jaar cn 6 maanden. Van I tot 15 Juni 1873. ONDERTROUWD: Gerrit Blaauboer en Elisabeth van Os. Nau Spaan8 en Aaltje van Voorst. GETROUWD Gccnc. GEROKEN Anthonius Franciscus, zoon van M. P. N. Meijer en C. G. van Wocsik. Aafjc, dochter van O. Spaans en A. Jemmiuk. Anna Maria Elisabeth, dochter van B.H. W. Eggers enM. Bood.Ambrosius, zoon van P. Slijkeruian en A. Baart. Comclia, dochter van L. T. de Jong en N. J. Zwaag. Neeltje, dochter van J. Stins en E. Geel. Maria, dochter van J. v. Schaik en W. Bakker. OVERLEDEN Jacoba, G maaoden, dochter van IIvan Woesik en G. Bcemstcrloer. Elisabeth, 17 jaar, dochter van C. Metselaar en M. de Groot. Willem, 9 jaar, zoon van W. den Hartog en A. Waag. Mar- tina Ticbout, 26 jaar, echtgcnvan B. Spanje. SCZSESPSTZdïDa.'EiSEtf. Binnengekomen te Helder. '14 Juni. Conservator, st. Newcastle. Médéa, st. Dantzig. Rotter dam st. Stettin. Sandviken, Hanssens, Pensacola. Timon, st. Newcastlo. Eric, Taarvig, Sundsvall. 15 Conrad, st. Batavia, via Suez. Iieeg, Boontje en Sippe Visser, van der Zee, beide Londen. Sherburn, st. New castle. Rembrandt, st. Brcmen. Ilenrietta Gcrardina Suzanne, Krijnen, Sundswall. 16 d Nina, st. Bayonne. Diana, st. Londen. Stad Workum, van 't Veer. Londen, llardwicke, Scott, Sealiam. 17 Wind.WZW. Katie, King, Catania. Ilcdevig, Thorgesen. Borga. Louise, Tucksen, Pernau. Carolhva, Bredesen, Sundswall. Apollo, Stephenson, Sundswall. Marianne, Lose, Drammen. "Visserij, Visser, Londen. 5 Sodstre, Jonassen, Riga. Jenny, Lorentsen, Narva. Uitgezeild te Helder. '13 Juni. Vinc. st. Huil. Etna, st. Petersburg. Maria Catharina, Sluisman, Oostzee. 14 Ottolina, Ouwehand, Batavia. Alpha, st. Newcastle. Zr. Ms. ooologstoomsch. Amboina, komm. Meijer, en Prins Hendrik st. beide Batavia, via Suez. Vesta st. Bordeaux. Eendragt, de Jong, Londen. Aimwell, Fernie Newcastle. Balaclava, Snooks, Engeland. 15 Hedessa, Philips, Bristol. Actif, Kjoge, Archangel. 16 Rembrand, st. Rotterdam. Conservator, st. Newcastle. 17 Noordholland, Bloos, Oostzee. Seahorse, st.IIull. El- gen, Suncle, Leith. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 16 Juni. Tarwe per 2400 kil. stil; bonte Poolsche f425 c. z. k.; oude dito f430 op 2/in z. k. Rogge per 2100 kil. met goede vraag prijshoudend; nieuwe Galatz f222; jarige" dito f205, 208, 210; jarige Petersburger f207, 208; dito i'205 bij partij; Tagunrog 1' 210; gebroeide dito f 195; NicolajefC f 210; puike Archangel f220. Op levering op nieuw hooger; Oct. f207, 208. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen f2.50 a 3.25; Ericsche Jammen f 2.S5 a 3 35.Aanvoer naar den tijd des jaarsbuitengewoon groot; handel tamelijk. Met de Aspergieschuit blijft de aanvoer uit het Westlaud van nieuwe aard appelen gering; prijzen heden merkelijk lager. ROTTERDAM, 16 Juni. Meekrap. Tot geheel onveranderde prijzen worden hedon enkele partijtjes puike qualiteit verkocht. ALKMAAR, 14 Juni. Aangevoerd 9 Paarden f58 a 325, Veulen f-.12 Koeien f 185 a 275, 30 nuchtere Kalveren f 14 a 2G, 176 Schapen f 29 a 66, 314 Lammeren fll a 22, - Geiten f- a-, kleine Bokjes f-.— a f-,12i magere Varkens f20 a 26, 260 Biggen f 8 a 12, Boter por kop f0.80 a f0.90. LONDEN, 16 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3400, Schapen en Lammeren 2SOOO, Kalveren 600, Yarkcus 100. Prijzen: Beste Runderen 6/6, Schapen cn Lammeren 6/2, Kalveren 5/10, Varkens 5/4.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3