HELDSRSCHE COURANT. 28 Juni. Jïïeums- en Zaterdag <flöoertentte--6faD. Dertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Jfê 1265. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0 65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advjcuticntitcn van 14 regels is 00 Ceuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticu intezcndcu. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. Melder, Nieuwediep, "Willemsoord, enz., 27 Juni 1S73. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar hier, passeerde den 25 dezer Malta. Met stoomschip Prins Hendrik passeerde Malta den 24 dezer 's middags. Schoon weder en kalm. Het stoomschip Koning der Nederlanden is, volgens ontvangen telegram, den 24 Juni ten 3 ure des namiddags te Batavia aangekomen, na 26 uren te Padang te hebben vertoefd voor het debarqueeren van passagiers, troepen en lading. liet schip is den 17 Mei ten 9 ure des avonds van hier vertrokken en dus den 38en dag na het vertrek te Bata via aangekomen. Na aftrek van oponthoud te Port-Saïd, Suez-Kanaal, Aden en Padang, heeft het 33 dager, en 8 uur Onder stoom gehad, met een gemiddelde snelheid van ruim J1 mijlen, zijnde de snelste directe reis van Nederland naar Java. Den 23 dezer kwam het stoomschip Tromp, van hier naar Batavia, te Port-Saïd aan en den 25en is het stoom schip Java, na volbrachte reparatie, van Malta vertrokken, tot voortzetting der reis naar O. Indië. Zr. Ms. schroefs!oomschip Bommelenoaard kwam in den morgen van 24 dezer te Suez en zou 's avonds de reis naar O. Indië voortzetten. Volgens een bij het dept. van marine ontvangen te legram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Rionw, onder bevel van den luitenant ter zee le kl. W. Steffens, op zijne reis naar Oost-lndië, den 23n dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. sehroefstoomschepen Riomoen Iianda zijn den 25 dezer respectievelijk te Suez en Cadix aangekomen. Aan boord was alles wel. Maandag werd te Schagen de gewone jaarlijksche- paar denmarkt gehouden. Het aantal aangevoerde paarden was ruim 200, waaronder zeer goed soort, hetgeen blijkt uit de hooge prijzen, die besteed zijn, zoo door inlandsche als door eenige vreemde (engelsche en fransche) kooplieden ter markt aanwezig. De prijzen bedroegenvoor le soort rijpaarden tot f650; 2e soort rij- en trekpaarden tot f 400, en 3e soort idem tot f200; de handel was zeer vlug, zoodat genoegzaam alle paarden verkocht werden. Men schrijft uit HaarlemmermeerDe heer Myer, ei genaar van het bekende Amerikaansche circus, was voorne mens in deze gemeente een voorstelling te geven, en wendde zich daartoe tot het plaatselijk bestuur om toestemming. Deze toestemming werd door Burgemeester en Wethouders gegeven voor den gevraagden dag, 23 of 24 Juni. Doch nu wilde de heer Myer een verandering in zijn route makeu waardoor zijn voorstelling te Haarlemmermeer op Zondag 22 Juni zou plaats moeten vinden. De Burgemeester, zonder de wethouders te kennen, gaf ook daartoe zijne toestemming. Groote aanplakbillctten, advertentiën, enz. gaven publi citeit aan deze voorstelling; een extra-trein zou van Haarlem naar de Zaanstreek loopen; dilegencen en omnibussen zouden rijden, en de neringdoenden aan het Hoofddorp verheugden zich in het voordeelige vooruitzicht. Men had echter buiten den waard in deze de Wethouders gerekend. De ge meenteraad vergaderde Donderdag 11en op het einde der vergadering vroeg het lid A. van Riessen, of er geen schrijven van den Kerkeraad was ingekomen betredende liet spelen op Zondag, waarop door den Burgemeester werd geantwoord, dat dit schrijven niet tot de competentie van den Raad be hoorde. De beide Wethouders echter verklaarden nu, zich tegen het geven van een voorstelling op Zondag te zullen verzetten, en, daar zij de numerieke meerderheid hebben, werd Myer afgeteiegrafeerd, advertentiën ingetrokkenenz. Bij vele ingezetenen was groote ontevredenheid over de handel wijze van de Wethouders. Nu is het circus toch gekomen en de voorstelling doorgegaan. Doch de recette zal niet groot geweest zijn, door dat vele te huis waren gebleven, in de meening dat de uitvoering niet zou plaats vinden. De overtreding is bij proces-verbaal geconstateerd, naar men zegt. Buiteulandsche bladen melden, dat de verloving van Prins Willem van Wurternburg, vermoedelijk troonopvolger, met Prinses Marie, oudste dochter van Prins Prederik Karei van Pruissen, aanstaande wordt geacht. Reeds sedert eenigen tijd zou die verloving een openbaar geheim zijn geweest. De Prinses, in 1S55 geboren, is veel jonger dan de Prins. Bij 's Konings bezoek te Zuidlaren werd een uit Groningen overgekomen banketbakkersbediende, die de tafel in orde moest brengen, met een net rijtuig, naar het station gebracht. De zuidlarensche eerewacht meende dat de koning in het rijtuig zat en reed mede naar het station; de school kinderen hieven hun feestlied aan,er was een algemeen gejuich. Het rijtuig komt aan het station, het portier wordt geopend, en zeer deftig treedt de banketbakkersbediende te voorschijn. Wat toen voorviel, kan men denken. Zondag middag j.1. had te Leeuwarden een treurig ongeval plaats. Op de achter den Prinsentuin in de Stads gracht gelegen houtvlotten waren eenige meisjes aan het spelen; een hunner, oud elf jaren, had toen het ongeluk van een der vlotten in de gracht te vallen en kon niet dan met moeite worden gered. Naar de naastbij zijnde garnizoens infirmerie overgebracht zijnde, waar alle pogingen om de le vensgeesten weder op te wekken werden in het werk gesteld, is zij daar aan de gevolgen overleden. Met den volkstrein van den Hollandschen spoorweg, van Amsterdam, Haarlem en omstreken naar 's Gravenhagc en Rotterdam, zijn Woensdag circa elfhonderd personen vervoerd geworden. Dinsdag avond is op den O. Z. Voorburgwal tegen over het stadhuis te Amsterdam een veertienjarig meisje te water geraakt. Onrniddelijk begaf Klaas de Wit zich te water en zwoin naar het kind, dat reeds in het midden der gracht lag. Toen hij bij haar gekomen was, greep zij hem om den hals, zoodat beiden gewis zouden zijn verdronken, ware niet de dienaar van politie J.J. de Munck te water gesprongen, die met de hulp van een particulier, in een schuit, het geluk had beide personen te redden. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de wol- productie alom hoogst bevredigende uitkotnsten oplevert: een vacht wol van 10 kilo per schaap, is geen zeldzaam heid. De verzending naar I- buitenland is aan de orde; de prijzen der puike soort worden steeds hooger, per kilo besteedt men voor de 1ste kwaliteit tot zelfs f2. Noor duizenden guldens wordt op dit artikel door de schapenhou ders in Drenthe, Priesland en Groningen afgeleverd. Volgens telegraphisch bericht uit Calcutta is het stoom schip YorJcslire van daar vertrokken, aan boord hebbende 580 emigranten, met bestemming naar Suriname. De kerseuoogst, die zich nog voor een paar maanden in de provincie Utrecht niet gunstig liet aanzien, zal nog

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1