bijzonder mede vallen. De eigenaars van boomgaarden zullen er ecliter niet die voordeelen van (rekken, die zij andere jaren daarvan genoten, daar de meeste pachters wijselijk be- slpten hadden, op 't gewaagde spel geen bod te doen, daar alleen die boomgaarden waarde hebben, welke tamelijk vol zitten, doch waar enkele vruchten zijn, gaan de spreeuwen en kraaien er mede heen en is het te kostbaar, daarin zoo genaamde hc*iers (wakers) te zetten. Zooals men vroeger voorspelde, heeft de verzending van kruisbessen uit Utrecht naar Engeland geheel opgehouden, ofschoon er nog wel 250 hectoliter zitten doch Engeland heeft genoeg van zichzelf. Zwarte aalbessen zijn door Amsterdamsche stokers opge kocht voor circa 17 cents de 5 hectogram. Door de arroudissements-rechtbank te Briellc is een vonnis gewezen, dat voor velen gewichtige gevolgen kan hebben. Den heer J. F. M. de Selphotograaf en depothouder al daar is veroordeeld tot de betaling eener boete, omdat hij, zonder te zijn apotheker of geneeskundige, tot het afleveren van geneesmiddelen bevoegd, verkocht heeft een doosje, in houdende 25 zoogenaamde Urbanuspilllen. De rechtbank heeft geoordeeld dat dit feit strafbaar was op grond van artt. 30 en 31 der wet van 1 Juni 1S65 (Staatsbl. no. 61) in verband met de bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken, dato 15 Juli 1872, vastgestelde lijst van geneesmiddelen. Volgens berichten uit New-York zijn van daar 31 kisten Costonsche telegrafische nachtsignalen naar Rotterdam verscheept op een bestelling van onze regeering, die ze wil gebruiken op onze vloot bij de blokkade-operaties tegen Atchin. Uit dezelfde bron wordt bericht, dat de peper-plantages in 't Noorden van Sumatra verloopen, daar alle arbeiders bij het Atchineesche leger dienst nemen. De Amerikaanscbe bladen zijn van meening, dat wij in liet najaar een hevigen tegenstand zullen ontmoeten. Men meldt uit 's Gravenhage dat door de regeering concessie is toegezegd aan den- heer J. rï. Scholten te Am sterdam tot het maken van eeiie spoorweglijn van Haarlem naar Zandvoort. Door den raad der gemeente Kampen is besloten dat, te beginnen met Augustus van dit jaar, voortaan jaarlijks, van de maanden April tot Juni en van Augustus tot April, eiken Donderdag een veemarkt zal worden gehouden en op den eersten Maandag in April en November een paarden markt. Daarbij zullen premiën worden uitgereikt. Met veel ingenomenheid gewag makende van het over zicht van ons lager en middelbaar onderwijs voorde Weener tentoonstelling, schrijft de N. R. Ct., die daarbij de gissing waagt, dat dr. D. J. Steyn. Parvé de samensteller er van zou zijn, o. a. het volgende: Van ons hooger onderwijs is, zoo 't schijnt, geen beschrijving naar Weenen gezonden. Het is misschien minder oprecht wel van 't goede, niet van 't gebrekkige te getuigen, doch in plaats van er op aan te dringen, dat de toestand van ons hooger onderwijs te Weenen aan de kaak worden gesteld, willen wij liever den wensch uiten, dat dit feit zoodanigen indruk make, dat Nederland, eenmaal door Leiden ook in Oostelijk-Europa beroemd, weldra niet langer over zijn hooger onderwijs beschaamd be hoeve te zwijgen. Naar wij vernemen, hebben de heeren L. P.Jacobs en mr. J. L. De Leao Laguna zich dezer dagen naar Brussel begeven, teneinde namens de besturen der beide Tsraëlitiesche gemeenten te Amsterdam, den Schach van Perzië een adres ten behoeve hunner geloofsbroeders in diens Rijk te over handigen. Het is hun echter niet mogen gelukken, bij den Schach ten gehoore te worden toegelaten. Zijn wij echter wel onderricht, dan heeft de Ned. gezant te Brussel zich met de bezorging van het adres willen belasten. Men schrijft uit Vlaardingen Donderdagavond 26 Juni ten 9 ure is per telegaaaf bericht ontvangen van het binnenkomen teHellevoetsluis van den eersten haringjager, die zooals reeds gemeld 21 dezer de vloot had verlaten, met 33 ton haring aan boord. Het eerste produkt van de hollandsche visscherij belooft, wegens de vlugge te- huisreis, van uitmuntende kwaliteit te zullen zijn en zal Vrijdag reeds vroegtijdig in den handel gebracht kunnen worden. Men schrijft uit 's Bosch 24 Juni. Onder ontzag lijke toeloop van de Bossche bevolking arriveerde heden de Bossche liedertafel //Oefening en Uitspanning, van het Zan gersfeest te Utrêcht, waar zij de zilveren vergulde medaille be haalde. Begeleid door de drie muziekkorpsen dezer stad en de meeste corporatiën, en door duizenden toeschouwers en belangstel lenden gevolgd, trok de liedertafel door verschillende straten met vlaggen versierd en vervolgens naar het stadhuis. De Burgemeester bracht namens de stedelijke regeering eu de burgerij aan het quartet en aan de liedertafel zijn gelukwenschen. Naar men verneemt, heeft zich Dinsdag middag achter Huizum een te Leeuwarden woonachtige stucadoor door ver drinking het leven benomen, naar men zegt, een gevolg van den achteruitgang zijner zaken. De ongelukkige zou eene weduwe met drie kleine kinderen achterlaten. Van den Perzischcn minister van Buitenlandsche Zaken is reeds een antwoord ontvangen, gedagteekend uit Londen en in de Fransche taal geschreven, op het adres ten behoeve der Israëlieten in Perzie aan denShach door de kerkeraden der Isr. gemeenten te Amsterdam aangeboden. Tn dat antwoord, belooft de Perzische minister het adreszoodra daartoe gele genheid bestaat, aan den Shach te zullen overhandigen en verklaart hij zich persoonlijk ingenomen met de denkbeelden, ten gunste der Israëlieten in Perzie, in het adres voorkomende. Met stoffelijk overschot van generaal Kroesen is Woens dag namiddag tusschen 5 en 6 ure. in allen eenvoud van het Badhuis te Scheveningen, waar het verbleven is, naai de begraafplaats Eik eu Duinen geleid en daar ter aarde besteld. Te Amsterdam is opgericht eene Nederlandsche Maat schappij voor Kunstmest, gevestigd te Halfweg-Haarlem, en Amsterdam. Zij wil uit beenderen, afval van dieren en allerlei andere geschikte stoffen kunstmest bereiden en in den handel brengen voor zoover wij weten een geheel nieuwe tak van industrie in ons land. Wij hopen dat de onderne ming gunstig slage en mede mogen werken tot ontginning van een aantal gronden te onzent, die uit gebrek aan mest of wegens de liooge kosten, die de bemesting zou beloopen, nog altijd moest blijven liggen. Uit Poerworedjo ontvingen wij deze rnededeeling: De zucht om zich te verrijken ten nadeele van anderen heeft hier weder een Chineesch geëmployeerde vau het re sidentiebureau achter de tralies gebracht. De pachtschat voor het opiumdebiet wordt hier namelijk zelden in eens afgedra gen, maar indien 's lands kas behoefte heeft aan pasgeld, of om andere reden, wordt den pachter verzocht alvast een ge deelte te leveren. Zoo gebeurt het dikwijls, dat in eene maand drie of vier stortingen plaats hebben ter geheele voldoening van het verschuldigde. Voor die gedeeltelijke stortingen geeft echter de ontvanger van 's lands kas geen quitantie, maar laat die afgeven door den Chineeschen geldtelier, den kassier-ketjil. Alleen over het geheele montant geeft de ontvanger eenmaal per maand, eene doorhem persoonlijk gc- teekende quitantie. Deze regeling nu, weder eene van die huishoudelijke in- kruipsels, die reeds zooveel onheil hebben gesticht en daarom nergens moesten geduld worden heeft den kassier-ketjil ver leid. Bij de laatste afdracht over de maanden April namelijk ontkende hij reeds f12,600, waarvan dedoorhem geteekende bewijzen in handen des pachters warente hebben ontvangen. Dat bedrag, zegt hij, is hem geworden ter af betaling eener schuld die de gemachtigde des pachters aan hem had. Zoo luidt ook de iuhoud vau het door hem afgegeven bewijs, dat bepaald door een der klerkeD voor hem moet zijn opgemaakt daar het in de Nederlandsche taal is geschreven, welke de gemachtigde des pachters niet kent, waarom deze dan ook met den inhoud kou bedrogen worden. Jntusschen is het zoo waarschijnlijk dat die schuld voorgewend en de geheele zaak een schelmstuk is, dat de geldtel Ier in arrest gesteld is, en bij hem, alsmede bij een Europeesch vriend huiszoeking is gedaan waardoor van de ontvangen maarniet in 'slands kas gestorte f 12,600 ongeveer f 1 1,000 is terug gevonden. De schade van het bestaande verschil zal de pachter moeten dragen, en de kassier-ketjil zal daarvoor gevonnisd worden, maar beide deze ongevallen waren voorkomenindien de ont vanger zicli met de ontvangst van gelden en de afgifte van quitantiën had kunnen bemoeien. KÜ9TEKL li I). De beruchte duitsehe dief Rodolf Pokorny, die nog onlangs ten nadeele van de Credit-Anstalt, te Weenen een diefstal van ruim 6 ton pleegde, is. eindelijk in handen der politie gevallen. Al de door hem gepleegde diefstallen worden te zamen op 8 millioen geschat, in den tijd van 17 jaar. Men kan hem niet in het minst van moord of geweld beschul digen. Op zijne gevangenneming was een prijs van fl. 12,000 gesteld. Een conducteur op een spoorweg in Virginië heeft een draaiend signaallicht uitgevonden, dat achter aan den trein wordt aangebracht. De machinist van den zich daar achter bevindenden trein kan nu uit het opeenvolgen der verschillende gekleurde lichten opmaken met welke snelheid de trein zich beweegt en wanneer deze stopt. Tusschen Calais en Dover zijn in de maand Mei jl. niet min der dan 14,160 personen vervoerden reeds nu bedraagt het cijfer van Juni 13,756. Het wordt werkelijk tijd een brug over het kanaal teleggen. In Afrika schijnt aan werkende handen of tot werken ge schikte en genegen handen gebrek te zijn. Althans het minis terie der «Kaapkolonie" is van plan, om 2000 werklieden uit Eu ropa te laten overkomen voor den aanleg der spoorwegen, die slechts langzaam vorderen. Jammer maar dat het zoo ver van huis is; anders zou wellicht menigeen ook in Nederland, die niet of slechts half zijn brood weet tc verdienen, aldaar verbetering van zijn lot kunnen zoeken. Op een kerkhof te Barcolona leest men het volgende karakte ristieke grafschrift«Ik heet X.heb twee en zeventig jaar geleefd zonder ziek te zijn geweestzonder ooit een dokter te hebben noo-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2