HELDEBSGHE CODR&NT. Woensdag 30 Juli. Dertiende Jaargang. Jlieuros= en a$b <ftÖuerten(ie--öfaD. NIEUWSTIJDINGEN. Jft. '1272. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advkrtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stokken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. ITelder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 29 Juli 1873. Na afgelegd examen is als leerling-apotheker toegelaten J. P. Brust, wonende alhier. W. C. Meijer, gewezen 3e stuurman aan boord van "s Rijks wachtschip alhier; D. Schippers, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en geëxami neerd 2e stuurman ter koopvaardij, en G. N. Z. Wallin, zeeva rende, ziju gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van N. I., om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Heden morgen zijn uit deze haven gezeild de logger- schepen Amsterdam I en II, die in de voorgaande week met eene belangrijke voorraad haring van de vischvangst al hier zijn binnengevallen en thans weer naar de visscberij vertrekken. Volgens bericht van Suez, dd. 22 dezer, was men steeds bezig met het bergen var. lading uit het gestrande stoomschip Trompvan hier naar Batavia. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Riouio, lianda en Amboina, onder bevel van de luitenants ter le kl. W. Stellens, G. E. T. van Woelderen en Jhr. A. P. Meijer, den 27n Juli jl., op hunne reis naar Oost-Indië, het eerste te Penang en de beide laatste te Aden aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. De offic. van admin. 3e kl. D. J. v. Oosterzee, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, is op nou-activiteit gesteld. Z. M. heeft den luit. ter zee 2e kl. J. P. N. van Oosterzee, op zijn daartoe door hem gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. Kapt. Veldhuis, voerende het schip Phenixvan Pe tersburg alhier binnen, rapporteert NtO. circa 20 mijl van Terschelliug het onderste boven te hebben zien drijven een vermoedelijk groot schip. Bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der afdee- ling Haarlem van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal er een harddraverij plaats hebben voor paarden onder den man, waarvoor een prijs van f300.en een premie van f100.in geld zijn uitgeloofd. Zaterdag nacht werd bij de tolsteeg-barrière te Utrecht een boer met een mes een gedeelte van de hand afgesne dende dader, die door de politie op de daad betrapt werd wierp het mes in het water, doch werd desniettemin gear resteerd. Zondag waren twee militairen, voor den kolonialen dienst bestemd, in een publiek huis in de Kroeselaan te Utrecht, aangeland. Een van hen beweerde, dat hij aan den baas van genoemd huis f50.ter bewaring gegeven had en dat deze ze niet wilde teruggeven. Hierover ontstond twist, die ten slotte tot handtastelijkheden overging; de militair wilde zijn tegenstander in een sloot aldaar dringen, hetgeen hem echter door toegesnelde hulp niet gelukte. Eenige oogen- blikken later vatte hij zijn tegenstander weder aan en dreigde hem nu met een dolkmes te zullen dooden, indien hij niet het bewaarde geld terug gaf; de tweede militair rukte inmiddels den gouden ketting met horloge van het lichaam van den aangevallene. Daarop kwam de politie op dagen om allen naar het politie-bureau te brengen. Gisteren morgen ontwaarde de wachteres, dienstdoende aan den Bunnikschen overweg nabij Driebergen, bij het in de verte aankomen van den eersten trein uit Driebergen dat een man zich uit het bosch op den spoorweg begaf. Terwijl zij bij haren overweg moest blijven, riep zij haastig hare buurvrouw, ook wachteres aan dien overweg, en verzocht deze den man te gemoet te gaan. Juist voor liet aankomen van den trein gelukte het, hem uit liet spoor te verwijderen, daar hij, in beschonken toestand verkeerende, geen begrip had in welk gevaar hij zich bevond. Deze vrouw lieeft wel getoond tegenwoordigheid van geest iu liet oogenblik van gevaar te bezitten. Een' vrachtwagen, stilstaande voor den winkel van Gebr. Caminada, in de Lange Pooten, hoek Bagijnestraat, te 's Elage, is Vrijdag middag in aanraking gekomen met een rijtuig, dat met buitengewone snelheid aan kwam rijden, waardoor de* wagen omviel en terecht kwam in de spiegelruiten van genoemden winkel, waardoor de ruit verbrijzeld en eeu aan tal daarachter uitgestalde mathematische instrumenten, als mede een prachtige gas-candelabre werden stuk geslagen. De schade, daardoor veroorzaakt, is vrij aanzienlijk. Een jon gentje is bij deze gelegenheid verwond geraakt. Vrijdag is een werkman aan het nieuwe stationsge bouw te Rotterdam van de bovenste stelling gevallen en op het hoofd terecht gekomen; hij kreeg een hevige wonde aan den rechterslaap, die liern spoedig deed sterven. De val werd veroorzaakt doordien een zwaar stuk bazaltsteen, dat opge- heschen en gesteld werd uit den strop van het touw viel dien hij zelf bevestigd bad. Men meldt uit Rotterdam, 25 J uli. Heden avond omstreeks half tien ure, had alhier in het Park het volgend ongeval plaats. Een jongmensch, op eene vélocipède geze ten. wilde voor een rijtuig, dat hem te gemoet kwam uit wijken, doch door eene verkeerde beweging kwam hij in aan raking met het paard, werd omver geworpen en kreeg eene wond aan het hoofd en eene kneuzing aan den rechterarm, echter, naar men verneemt, niet van ernstigen aard. De heer, die in het rijtuig zat en zelf het paard bestuurde, hield de teugels in, maar werd door den sthok, die het gevolg was van het op zij springen van het paard, uit het rijtuig ge sleurd en een eiudweegs, met de teugels nog in de hand, meegesleept, waarbij hij eene lichte verwonding bekwam. Gelukkig werd liet paard spoedig tot staan gebracht. Als curiositeit verdient vermelding, dat dezer dagen aan het stationsgebouw te Deventer het volgende Kamper- uiig biljet was aangeplakt: //Station Deventer, //Het publiek wordt bekend gemaaktdat heden ten 5.30 publiek worden verkocht: 2 HARINGEN. (get) de stationchef." Waarschijnlijk waren de haringen door den geadresseerde en daarna weder door den afzender geweigerd, en moest de directie door de opbrengst der haringen de vracht dekkeu. Een nieuw surrogaat voor koffie zal weldra in den handel verschijnen (waarschijnlijk is het er reeds), dat be staat uit geroost mout en gerstvermengd inet het bestand deel der echte koffie de cafeïne. De cafeïne, die bij het branden der boon en verloren gaat, wordt opgevangen en in het mengsel van geroost mout vastgelegd. Men berekent dat een p. koffie ongeveer 75 grein cafeïne verliest, die op bovengemelde wijze weder ten nutte gemaakt wordt, De schuld van Spanje bedraagt thans 5280 millioen gulden.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1