NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 8 Aug. 1873, De kapitein-ingenieur E. J. van Heusden is, tot leed wezen van zijne vele vrienden en bekenden alhier, verplaatst naar Utrecht. <T Volgens telegraphisch bericht van den 6n dezer, is Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi van Batavia naar hier vertrokken, Zr. Ms. schroefstoomschip Rlouio aldaar aange komen en Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman naar Atchin vertrokken. Den 28 dezer zal het stoomschip Jasonkapt. de Boer, voor rekening van de stoomvaart-maatschappij Nederland we der naar Java vertrekken. Het schip, dat toebehoort aan de TConinkl. Nederl. Stoombootmaatschappij, is bij overeen komst met eerstgenoemde maatschappij, voor die reis bestemd. De reis zal mede gemaakt worden door een detachement -suppletietroepen, sterk 300 man. Het stoomschip Conrad is den 4n dezer te Port-Saïd aangekomen. De luits. ter zee le kl. N. A. de Vries en E. H. E. van Woelderen, worden met den 16n dezer geplaatst resp. aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Amsterdam en alhier. De na te noemen dirigeerende en verdere officieren van gezondheid worden geplaatst, te weten: de dirigeerende offic. van gez. J. A. C. von Königslöw met 16 dezer in de maritieme directie te Hellevoetsluis, en de offic. van gez. 2e kl. W. T. Clous met dienzelfden datum in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd op het instructie-vaartuig Ternate de offic. van gez. 3e kl. A. Pieters en G. P. J Theunissen met 1 September a. s. bij het hospitaal der marine alhier; de offic. van gez. 2e kl. M. Steensma, J. A. G. Hulst en P. C. Buyze met Oct. a. s. respectievelijk aan boord van Zr. Ms. monitors KrokodilTijger en schroefstoomschip 't Loo. Voorts worden de offic. van gez. 2e kl. J. O. Harthoorn, W. H. Visscher van Aalst, G. L. Aalbertsberg en B. Léon met laatstgenoemden datum gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, ter voorbereiding tot het afleggen van examens voor hoogeren rang. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf.: bij het 2e reg., tot 2n luit., den serg.-titulair E. J. R. von Ernst, van het 7e regiment. Door den minister van oorlog zijn de sergeanten K. IJzerman en T. W. Bertels, van het bataillon mineurs en sappeurs, te rekenen van den 6den dezer, tot fortificatie- opzichter 3de kl. benoemd. Voor geweermakers, die met de fabricatie van het Beaumontgeweer bekend zijn, bestaat gelegenheid om als mr. geweermaker bij bet leger in Oost-Tndië geplaatst te worden. Voorwaarden vindt men in de Staats Cl. Het admiraliteitshof te Londen heeft 2 dezer uitspraak gedaan in het geding van de Batavier tegen de Charkeih. Aan eerstgenoemd vaartuig alleen wordt de aanvaring geweten, maar het wordt hiervoor niet aansprakelijk geacht, omdat een gepatenteerde loods aan boord waszooals de wet eischt, en de bevelen, door dezen gegeven, waren na gekomen. De eisch om schadevergoeding, door de Batavier ingesteld, is dus afgewezen. Men schrijft van Texel, 7 Aug. Tot leeraar bij de Hervormde gemeente te Oosterend is beroepen de heer Temmen de Lang, predikant te Schermerhorn. Jn 't vorig uo. stond abusievelijk, dat de predikant van Holijsloot beroepen was. Vele kinderen op ons eiland lijden aan doorloop. Ook sommige volwassenen lijden daaraan. De meesten herstellen echter spoedig. De aanhoudende bries maakt het schelpenvisschen bijna onmogelijk. De schelpenvisschers maken bijzonder slechte zaken. Met 't wiermaaien gaat 't ook niet zeer voordeelig, t is, tengevolge der aanhoudende koude iu het voorjaar, buitengewoon kort. De betrekking van hulponderwijzer te Oosterend is nog steeds vacant. Bij het in orde brengen van het archief te Gouda heeft men, verborgen ondereen massa papieren, een prachtigen zilveren beker gevonden, voorzien van verschillende wapens en waarschijnlijk afkomstig uit den tijd van Jacoba v. Beieren. Maandag avond is te Arnhem gevankelijk binnenge bracht zekere B. H. de M uit Voorst, aangeklaagd van poging tot moord, daar hij voor weinige dagen zou hebben getracht zijne vrouw, met wie hij in onmin leefde, door het toeknijpen der keel te verworgeu, in welke daad hij door een gemeente veldwachter is gestoord. Met 1 Aug. zijn in België postcouverten in omloop gebracht, in navolging van Engeland en Duitschland. Zij zijn in twee formaten en kosten een centime, met postzegel 11 centimen. Wordt de brief te zwaar, dan mag men post zegels bijplakken. Wanneer zal ons land dat goede voor beeld volgen? De Arnli. Ct. bevat een gedeelte van een brief, ge schreven aan boord van de Prins Hendrik. Onder vele klachten komt een voor die zeer gegrond schijnt. Op een plaats als Aden, waar onze stoomschepen onophoudelijk ter reparatie biunenloopeu, is geen Nederlandsch consul om de belangen der passagiers te behartigen. Het wordt meer dan tijd dat daarin voorzien wordt, of liever, reeds sedert lang had de benoeming behooren te geschieden. Vaderl. Door B. en W. van Amsterdam is uitgereikt een zil veren horloge, voorzien van het wapen der gemeente, aan 20 jongelingen, loffelijk ontslagen leerlingen der openbare armenscholen, die zich door goed gedrag en ijver in hun beroep, gedurende twee jaren na dat ontslag, die onderschei ding waardig hebben gemaakt. Als een bewijs, welke gevolgen het mishandelen van dieren kan hebben, wordt medegedeeld, dat in de maand Juli jl. te Hillegora eene vrouw overleden is ten gevolge van den beet van een trekhond, die door mishandeling dol was ge worden. Vergeefs had men getracht het leven dezer onge lukkige nog te redden door haar den duim af te zetten, waaraan de hond verwonding had toegebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. wist zeker persoon, die vroeger bij de heeren R. Co., piano-fabrikan ten in de Hofstraat te s Hage, in dienst was, maar thans ook weder bij een anderen fabriekant ontslagen is, het kan toor van eerstgenoemde heeren te bereiken, aldaar met een centerboor eene lade te openen en daaruit te ontvreemden f 17.50. De wijze waarop hij zich den toegang verschaft heeft, moet niet van de gemakkelijkste geweest ziju, daar hij, op het plein langs het gebouw van den Hoogen Raad een gang doorgaande, een aantal muren en daken heeft moe ten overklimmen, terwijl hij, op verschillende binnenplaatsen terechtkomende, telkens weder zijne kunst in het klimmen moest beproeven. Eindelijk ter plaatse van zijn doel geko men, was, daar hij met de localiteit bekend was, het kan toor spoedig gevonden en het geld in zijn bezit. Deze persoon werd gisteren ochtend door de politie aldaar aange houden en ter bewaring,gesteld in een daarvoor bestemden goed gesloten vertrek van het politie-bureau op de Nieuwe Haven, waar het hem echter niet scheen te bevallen, want ook daar beproefde hij weder zijn klimtalént en wel met goed gevolg. - Door een luchtgat, hoog drie en breed twee decimeter, dat zich daar twee meters boven den grond bevindt, wist hij te ontsnappen en zich blootshoofds en met achterlating van zijn goed uit de voeten te maken. Üe politie zat echter, na deze ontdekking niet stil, want zij herinnerde zich dat te Oegstgeest de moeder van dezen vluggert w-oonde. Zij haastte zich dan ook naar die gemeente, en had de .voldoe ning dezen klimgraag weder te vatten en herwaarts terug te brengen, waar men thans wel zal zorgen dat hij vooreerst buiten de gelegenheid zal zijn om zich op vrije voeten te stellen. In zekere gemeente in de provincie Groningen kwamen 6 kiezers in een gemeentehuis om hunne stembriefjes te halen. Toen men ze hun gaf en vroeg, wie ze er nu op plaatsen wilden, gaven ze ten antwoord: //dat hebt wie nog nooit doan, dat dutaltied veur ons dei ken 't goud." Een krachtig en prachtig bewijs van kiezersontwikkeling Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Callantsoog is gedurende de beide laatste maan den geen enkele aangifte gedaan. Schag. Ct. Men meldt uit Utrecht, 5 Aug. Naar men verneemt, houdt men zich thans in de werkplaatsen van de Ned. Rhijn- spoorweg-Maatschappij alhier bezig om in rijtuigen 3e klasse aan te brengen compartimenten, uitsluitend voor het vervoer van vrouwen. Zij zullen allerwaarschijnlijkst voor het eerst met den aanvang van de winterdienst in werking treden. Als een bewijs hoe de aanhoudende droogte op de weilanden om de gemeente Utrecht invloed heeft, kan dienen, dat de veehouder R. een koppel van 12 koeien uit zijn land moest nemen en deze thans op den stal houdt, omdat de dieren bijna geen melk gaven wegens gebrek aan voedsel; vooral op de hooge landen is het gras totaal verbrand. Sedert een drietal dagen hielden de manschappen van het 2e reg. vest. art. te Utrecht zich bezig aan het fort het Yossegat, om een aldaar in het water gestort stuk geschut er uit te werken, hetgeen Woensdag gelukt is. Het is een lange houwitser van 24 centimeter, waarvan het gewicht op ruim 3000 kilo wordt berekend. De oorzaak van dit on geluk wordt toegeschreven aan zwakte der brug, die naar het fort leidt. Voortdurend worden de forten in de Utr. linie van nieuw geschut voorzien, afkomstig van Zweden en uit Luikhet stuk geschut, dat thans in den modder zat, was uit laatstgenoemde plaats afkomstig. Voor de vaceerende betrekking van klokluider-lantaarn- opsteker-politieagent te IJlst, hebben zich ruim 30 sollici tanten aangemeld.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2