HELDERSGHE COURANT. Jlieums- en Zaterdag <flÖoertentie--6faÖ. 16 Augustus. Dertiende Jaargang. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. M 1277. 1875, Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post na n n0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirccteurcu. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centeo. Voordes Diusdagsen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. op Dinsdag don 12 Aug. 1873. Voorzitter do lieer Mr. K. J. C. Stakman Bossc, burgemeester. Secretaris de Heer L. Vcrhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer J. Graat, met kennisgeving. Een vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Onderzoek der geloofsbrieoen van de nieuw gekozen leden. De Voorzitter benoemt eene commissie, bestaande uit de hoeren de Lange, Braaksma en Maalsteed, die zich tot dat onderzoek buiten de raadzaal verwijderen; terwijl de vergadering voor dien tijd ge schorst wordt. Na afloop van dit onderzoek neemt de commissie weder zitting, doch alvorens haar rapport uit te brengen, draagt de Voorzitter bet presidium der vergadering, gedurende de verdere behandeling van dit punt op aan den Wethouder, den heer Boomsma, waarna de Voorzitter en de andere tegenwoordig zijnde herkozen leden zich verwijderen. De tijdelijke Voorzitter verzoekt aan de commissie om haar rapport te willen uitbrengen. Daaraan wordt voldaan bij monde van den heer de Lange, die mededeelt, dat al de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, en voorstelt de gekozen leden, de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse, J. Graat, P. Groen, B. K. Boom, B. We- rendlijn Smit, C. Berghuijs en C. Giltjes, op den daartoe bepaal den tijd zitting te doen nemen. Daartoe wordt met algemcene stemmen besloten. Op verzoek van den waarnemenden Voorzitter leidt de Secretaris de heeren, die zich verwijderd hebben, weder binnen. Na medcdeeling van bet door den Raad genomen besluit, draagt de heer Boomsma zijne functie weder aan den Voorzitter over. 2). Eindverslag onderzoek rekening 1872. Do heer Braaksmain de commissie van rapporteurs der af- deelingen, bestaande uit de heeren Boom, Braaksma en Maalsteed, benoemd tot algemeen rapporteur deelt aan de vergadering mode, dat, met uitzondering van den heer de Breuk, al de leden aan het onderzoek hebben deelgenomen; dat na een nauwkeurig onderzoek in geen der afdeelingeri eenige aanleiding tot aanmerking of bezwaren is ontstaandat de uitgaven de inkomsten niet overtreffen en door behoorlijke bewijsstukken zijn gestaafdstolt alzoo voor de rekening der gemeente, die van liet Burg. Armbestuur, van het Alg. Wees huis en van de Schutterij goed te keuren. Daaraan wordt met algemeene stemmen voldaan, na lezing door den Secretaris van genoemde rekeningen, alsmede van het daarop betrekking hebbende concept-besluit. (De eindcijfers zijn in ons verslag van de vorige zitting mede gedeeld, voorkomende in ons nommer van 26 Juli jl.) Voordracht voor Gemeente-Bouwmeester. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W.naar hun beste vermogen, de vereischte inlichtingen zijn ingewonnen, waarna uit liet aantal van 30 sollicitanten, het navolgend vijftal, in alphabe- tische orde gesteld, aan den raad wordt aanbevolen, om daaruit eene keuze te doen, bestaande uit de heeren L. Arnold, van 's Gravenhage, J. Bubberman, van Heerenveen, A. E. J. Graat, vanVelsen, A. de Groot, van Beverwijk, J. D. Sanches, van Amsterdam. Bij opening der stembriefjes blijkt de heer A. E. J. Graat te zijn benoemd met 12 stemmen, terwijl 3 stemmen zijn uitgebracht op den heer A. de Groot. 4). Adres toelage muziekkorps Schutterij. Daar in de vorige vergadering de stemmen staakten bij de be handeling van dit adres, wordt het thans opnieuw in stemming gebracht en het verzoek geweigerd met 9 tegen 6 stemmenvóór stemden de heeren Maalsteed, Van Veen, Boom, Hugenholtz en Groen. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer C. L. Loder, dat de benoeming tot lid van de PI. Schoolcommissie door hem wordt aangenomen. b. Idem van den heer S. P. MarinkcUe, tot regent van het Al gemeen Weeshuis. c. Missive van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarbij te kennen wordt gegeven, dat bij de toeneming van liet aantal leerlingen op de Industrieschool, er behoefte bestaat aan meerdere ruimte. Onder dankbetuiging aan den Raad voor de ondervonden medewerking, wordt deze inrich ting bij voortduring in zijne protectie aanbevolen. De voorzitter brengt in herinnering dat een lokaal der te bou wen nieuwe school voor de Industrieschool is bestemd. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Aug. 1873, Het stoomschip Prins van Oranje passeerde Gibraltar den 11 dezer; alles wel. Woensdag morgen kwamen bij hevige W. wind en felle regen de vischschuiteu uit zee naar de haven alhier. Na bij den noodlottigen N. Haaks werd een dezer schuiten door een hoogloopende zee overvallen, waardoor het vaartuig om ver sloeg en de vier visscherlieden, daar aan boord, hun dood in de golven vonden. De schipper, die met zijn zoontje verdronk, laat te Urk eene wed. met nog 5 zeer jeugdige kiuderen na. Gisteren avond werd alhier in de buitenhaven een lijk opgevischt van een manspersoon. Door den verren staat van ontbinding, waarin het verkeerde, was het gelaat on herkenbaar. Naar wij vernemen, gaat Zr. Ms, schroefstoomschip H Loo tegen liet einde dezer maand naar Ylissingen en zal Zr. Ms. instructiebrik Ter nat e ook daarheen vertrekken, om de marine bij de in September aldaar te houden feesten, te vertegenwoordigen. De commissie voor de volksvermaken te Schagen maakt bekend dat op Donderdag 21 dezer aldaar verschillende festi viteiten zullen worden gehouden, zooals harddraverij, concert, vuurwerk en volksspelen. Het vuurwerk, dat des avonds ten ure precies zal worden ontstoken, wordt opgeluisterd door de muziek van het regiment huzaren te Haarlem. De Holl. spoorwegmaatschappij zal des nachts twee treinen van daar laten loopen, de een naar Alkmaar en de ander naar hier. De vertrekuren zullen nader worden aangekondigd. Uit een bevriende en betrouwbare brou hebben wij een opgaaf erlangd van de sterkte der scheepsmacht, die of reeds op de Atcliineesche kust kruist, of weldra daar veree- nigd zal zijn. Uit die opgaaf, waarvan onze lezers ongetwijfeld met belangstelling kennis zullen nemen, blijkt, dat het getal oor- logstoomschepen, waarover spoedig voor den blokkadedienst kan beschikt worden, 16 bedraagt, namelijk: ZeelandMe talen KruisVice-Admiraal KoopmanCitadel van Antwerpen Watergeus, SoerabayaSumatraTimorCoehoornMaas en Waalden BrielSolouwenBommelenvaardRiouwBanda en Amboinaen dat die aanzienlijke scheepsmacht nog ver sterkt wordt door 3 of 4 gewapende, gedeeltelijk met marine personeel bemande gouvemementsstoomers. De totale beman ning dier vloot, de lnlandsche matrozen en vuurstokers medegerekend, bestaat uit nagenoeg 2600 koppeu. Behalve deze schepen, allen stoomvaartuigen, welker macht door de snelheid waarmede zij zich bewegen, zoodanig verhoogd wordt, dat het gezamenlijk offensief vermogen gerustelijk met dat van 40 zeiloorlogschepen van vroegeren tijd gelijkgesteld kan worden, is op het terrein nog een tal van gewapende kruisbooten en stoombarkassen aanwezig, zeer geschikt voor velerlei nuttige dienstverrichtingen. De vloot telt ongeveer 175 kanonnen, waaronder een 50-tal getrokken van 16 c. m. Het is ons aangenaam dit bericht onder de aandacht van het publiek te kunnen brengen, opdat het overtuigd worde dat de blokkade wel effectief kan worden genoemd en dat de scheepsmacht voor Atchiu, tot welker vereeniging en sa menstelling de Regeering met de meeste voortvarendheid is te werk gegaan, ruim voldoende kan geacht worden om al die diensten te presteeren, die billijkerwijze van de Marine kunnen gevorderd worden. Yaderl.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1