HELDERSCHE GODRAIT. Jïieuois= en Woensdag <flöoertentie--6fttÖ. 20 Augustus. M 1278. Dertiende Jaargang. 1875, (©ffirtëcl gedeelte. POLITIE. Jiiet-officiëel geöeelte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en PostdirecteurenBrieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men dc Advertentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens een dgg vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. Dezer dagen op de publieke straat gevonden:eene MEDAIL LE voor I2jarigen dienst. De rechtmatige eigeoaar kan zich ter terugbekomiog aanmelden ten burele van den ondergeteekende. Helder, A. C. BOONZAJER, 20 Augustus 1873. Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 Aug. 1873, Zondag morgen zijn op het strand te Huisduinen gevoudeu een vrouwelijk en mannelijk lijk. Geconfronteerd met den eenig overgebleven schipbreukeling van het te Petten gestrande Engelsche brikschip Gratitucle, bleken het te zijn de lijken van de kapiteins-vrouw en den stuurman. Beroepen bij de Herv. gemeente te Kootwijk ds. J. W. Margadant, predikant te Huisduinen. Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina is den I6den dezer te Point de Galle aangekomen en zou, na kolen ingenomen te hebben, onmiddelijk naar Atchin vertrekken. Aan boord was alles wel. Met het stoomschip Jasonkapt. de Boer, dat den 28 dezer naar Java vertrekt, zal eene groote hoeveelheid ammunitie en Beaumor.t-geweren verzonden wordenbe nevens een detachement suppletie-troepen. De stoomvaartmaatschappij Java bericht: //Volgens ontvangen telegramis het stoomschip St. George Vrijdag te Batavia aangekomen. Alles wel aan hoord. Het stoomschip Conradvan hier naar Batavia, is den 14en dezer Aden gepasseerd; passagiers en troepen welvarend. Vrijdag jl. is aan het strand achter de Westen op Texel 't lijk aangespoeld van een drenkeling, dat zich in vergevorderden staat van ontbinding bevond, en waarvan de beeuen met een lederen riem waren bijeengesjord. Wijl men vermoedde, dat dit het lijk wel kon zijn van den loods S., die voor geruimen tijd bij 't stranden van een Italiaansche bark, waarop hij als loods had gefungeerd, eensklaps op ge heimzinnige wijze spoorloos was verdwenen, had men den inspecteur van het loodswezen alhier omtrent 't gevonden lijk geïnformeerd. Vergezeld van een paar loodsen heeft deze een en ander onderzocht, doch bevonden dat bewust lijk, dat met dufl'elschen jas en geruite broek was gekleed, dat van den loods S. niet kon zijn. Hoe het ook zij, men meent in den drenkeling toch 't slachtoffer eener vreeselijke en misschien voor altijd verborgen misdaad te zien. Vrijdag middag ten 12 ure, arriveerden te Zuid-Bevelaud van Hellevoetsluis de drie monitors Heilig er lee, Krokodil en Tijgerrespectievelijk onder bevel van de luits. ter zee le kl. W. T. Meijen, G. Bijl de Vroe en C. J. Smith, ten einde de touwversperringeu in het Vuilegat, tusschen Zuid- Beveland en het eiland Tiengemeten, te beproeven. Na eenige malen heen en weder gestoomd te hebben is te drie uur de Iieiligerlee vertrokken, omstreeks vier uur gevolgd wordende door de beide andere monitors, waarvan echter de een den ander op sleeptouw nam. Of zulks een gevolg was van een gebrek aan machine, of dat hij verward had gezeten in de versperringen, kon men van den wal niet goed waarnemen. Blijkens eene in ons nommer van heden voorkomende advertentie, zal, hij gelegenheid der feestviering te Schagen, op Donderdag 21 dezer, aldaar in de Groote Kerk een con cert worden gegeven door de zangvereeniging //Euterpe" én de //Harmoniekapel" en bij die gelegenheid ten gehoore wor den gebracht: //Griekenlands worstelstrijd en verlossing," van L. van Beethoven, met daarvoor vervaardigde tekst van Heije, Het daarin voorkomend declamatorium zal worden voorge dragen door den heer A. Hein, die zich op liet gebied der welsprekendheid een gunstige reputatie heeft verworven. Wij vestigen de aandacht der beminnaren van muziek en decla matie op deze gelegenheid, om, wanneer zij Schagen mochten bezoeken, kennis te maken met een eigenaardig toonwerk van een der grootste componisten. Tekstboekjes met een woord van toelichting, zijn tegen geringen prijs verkrijgbaar gesteld. Met het schip Catkarinakapt. Sap, zal den 19 deze een zending ambachtslieden en landbouwers van hier naar Suriname emigreeren. De comm. vraagt voortdurend voor die kolonie Nederlanders, om zich aldaar te vestigen; de ouderdom die vereischt wordt, is tuschen de 20 en 30 jaren; voor hun vertrek zijn zij echter aan eene keuring onder worpen. Daar de ambachtsstand in ons land klaagt, vooral over slechte voeding, kan hij nu, wanneer men ten minste werken wil, goede voeding en goed loon verdienen. Na hetgeen de Nederlandse/ie Financieren in het algemeen onze geheele pers gezegd heeft van de ünanciëele operatiën der te Apeldoorn gevestigde Maatschappij voor Landontginning, achten wij een enkel woord ter aanbeve ling van hare eerste jaarlijksche premieleeniug, voldoende. Goede wijn behoeft geen krans. In den korten tijd van haar bestaan, heeft deze maat schappij reeds zoo vele blijken van solieden zin en goed be leid gegeven, dat wij niet aarzelen een ieder, die gaarne en tevens met eigen voordeel een schoon en nuttig doel bevor deren wil, tot ruime deelname aan te sporen. Men leest in de Turquiewelke te Konstantinopel het licht ziet: //De Nederlandsche gezant zal deze week met Rachid Pacha onderteekenen het protokol, betreffende de wet, welke aan vreemdelingen het recht toekent in het Turksche rijk onroerend goed te bezitten. Krachtens genoemd protokol, zullen Nederlanders, even als de Turksche onderdanen, zeiven, in Turkije onroerend goed in eigendom kunnen hebben. Yan alle mogendheden, te Konstantinopel vertegenwoordigd, •zal na teekening van het protokolAmerika de eenige wezen, welke zijn onderdanen nog niet heeft doen deelen in de voorrechten, welke bedoelde wet den vreemdelingen toekent." Donderdag was op de Mariaplaats te Utrecht een jongen achter op een rijtuig gesprongentoen hij er af wilde springen, bleef hij met zijn handen in de pinnen hangen, waarvan er een door zijne hand stak. Na uit zijn benarde positie gered te zijn, is hij naar den heer de Wildt gebracht, die hem dadelijk de eerste heelkundige hulp verleende. Men schrijft uit Utrecht: Zondag avond had alhier een treurig ongeval plaats. Een spoorwachter, belast met het uitdooven der lichten, lag, waarschijnlijk overmand door de slaapvolgens sommigen had hij drie nachten gewaakt, slapende op de rails, met het ongelukkig gevolg dat de laatste trein over hem heen reed, en hem vermorselde. De ongelukkige laat een zwangere weduwe en twee kinderen na. Zooals bekend is, heeft de weinige rust, die de mindere beambten genieten, reeds meer dere treurige gevolgen gehad voor hen zelf of voor anderen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1